Teismo sprendimas po NATO viršūnių susitikimo Vilniuje: įvertinti viešųjų pirkimų pažeidimai
2025-02-13 15:28
Visuomenėje tęsiantis diskusijoms dėl Keistuolių teatro atsakomybės už viešųjų pirkimų pažeidimus, Lietuvos teismai nagrinėjo kitą reikšmingą viešųjų pirkimų srities klausimą. Sprendimai buvo susiję su ypatingos svarbos renginiu – NATO valstybių vadovų susitikimu Vilniuje ir asmenine viešųjų pirkimų komisijos narių atsakomybe. Apie tai pasakoja advokatų kontoros „TGS Baltic" vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė.

Vitalija VARNAITIENĖ, „TGS Baltic" vyresnioji teisininkė
Minimos įmonės
TSG Baltic,
Rengiantis NATO viršūnių susitikimui Lietuvoje, pirkimų procedūrose neišvengta pažeidimų. Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) nuostatos nebuvo taikomos įprasta tvarka: vietoj viešų, konkurencijos neribojančių pirkimų būdų buvo pasirinktas tik tam tikrais VPĮ numatytais atvejais leistinas būdas – neskelbiamos derybos. Šis pirkimo būdas riboja tiekėjų konkurenciją ir yra mažiausiai skaidrus, todėl neskelbiamos derybos dėl skubos gali būti taikomos tik išimtiniais atvejais ir tik tuo tikslu, kuris yra numatytas pačioje teisės normoje, t. y., kai pirkimo neįmanoma atlikti atviro, riboto konkurso ar skelbiamų derybų būdais VPĮ nustatytais terminais.
Ši istorija nesibaigė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nustatytų pirkimų vykdymo pažeidimų įvardijimu dėl netinkamai pasirinkto pirkimo būdo. Kadangi už įstatymui prieštaraujančius sprendimus atsakomybė gali būti taikoma ne tik pirkimo vykdytojo vadovui, bet ir kitiems sprendimų priėmime dalyvavusiems asmenims, perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų komisijos nariams buvo pritaikyta asmeninė atsakomybė.
Perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų komisijos narį, balsavusį už sprendimus vykdyti penkis pirkimus neskelbiamų derybų būdu, kai toks sprendimas prieštaravo VPĮ nuostatoms, VPT pripažino kaltu padarius administracinį nusižengimą ir paskyrė administracinę nuobaudą – 400 eurų dydžio baudą.
Nesutikdamas su VPT nutarimu, komisijos narys kreipėsi į teismą. Pirmos instancijos teismas asmens skundą tenkino, nes nustatė, kad viešųjų pirkimų komisijos narys veikė esant būtinajam reikalingumui. Apeliacinės instancijos teismas 2025 m. sausį šį sprendimą patvirtino.
Teismo argumentai: būtinasis reikalingumas pateisina VPĮ pažeidimus
Priimdamas sprendimą teismas rėmėsi šiais argumentais:
Administracinių nusižengimų kodekse nurodoma, kad „asmuo neatsako pagal šį kodeksą už veiką, kurią jis padarė siekdamas pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, jeigu šis pavojus negalėjo būti pašalintas kitomis priemonėmis ir padaryta žala yra mažesnė už tą, kurios siekta išvengti."
- Pirkimai buvo vykdomi rengiantis išskirtiniam renginiui Lietuvos Respublikoje – NATO valstybių narių vadovų susitikimui. VPK narys teisme teigė, kad dėl šio konkretaus įvykio net buvo sprendžiama dėl VPĮ normų pakeitimo, tačiau, dėl įstatymų leidėją varžančių procedūrų ir terminų, nuspręsta vadovautis galiojančiomis VPĮ normomis.
- Teismas patvirtino, kad organizuojant tokio lygio renginį viešieji pirkimai negali būti vykdomi įprasta VPĮ nustatyta tvarka tiek dėl informacijos konfidencialumo, tiek siekiant išvengti pretenzijų bei ginčų, kurie neprognozuojamai užtęstų pirkimų procedūras. Todėl šiuo atveju, atsižvelgiant į esamą VPĮ reglamentavimą, buvo pasirinkta situaciją geriausiai atitinkanti viešųjų pirkimų procedūra – neskelbiamos derybos.
- Teismas nustatė, jog nagrinėjamu atveju padaryta žala, t. y. aptariamų teisės normų pažeidimas vykdant viešuosius pirkimus, yra mažesnė už žalą, kurios buvo siekiama išvengti, pagrįstai sprendė, kad viešųjų pirkimų komisijos narys veikė esant būtinajam reikalingumui.
Taigi nors iš esmės neskelbiamų derybų būdas buvo pasirinktas neteisėtai, tačiau, teismo vertinimu, atsižvelgiant į pirkimų objektų poreikį ir svarbą, atsakomybė VPK nariui už tai nekyla. Panašaus pobūdžio argumentais teismas rėmėsi ir dėl kito viešųjų pirkimų komisijos nario atsakomybės, panaikindamas VPT nutarimą ir nutraukdamas administracinę teiseną.
NATO šalių gynybos ministrai. Krašto apsaugos ministerijos nuotr.
Galbūt reikalingi pokyčiai VP teisiniame reguliavime?Nors NATO valstybių narių vadovų susitikimo svarba nekvestionuojama, keli klausimai vis tik neramina. Svarbiausias – kaip ateityje seksis nustatyti, kada viešojo pirkimo objektas toks svarbus Lietuvai, kad galima pažeisti įstatymą ir atsakomybė vis tiek nekils, o kada tas viešasis pirkimas nėra toks aktualus.
Verta aptarti ir tai, kad jeigu viešųjų pirkimų teisinis reguliavimas nesudaro galimybių Lietuvai svarbių renginių organizuoti teisėtai, galbūt reikalinga svarstyti atitinkamus VPĮ pakeitimus? 19-osios Vyriausybės programoje yra atkreipiamas dėmesys į viešųjų pirkimų svarbą Lietuvoje, tad galbūt programos įgyvendinimo plane numatyti veiksmai viešųjų pirkimų procedūrų efektyvinimui atneš ir pozityvių rezultatų.
Asmeninė atsakomybė viešuosiuose pirkimuose
Lietuvos teisės aktai be visa ko, numato ir asmeninę atsakomybę už VPĮ nuostatų nesilaikymą. Taigi pirkimo vykdytojo vadovui ir kitiems jo įgaliotiems asmenims, atsižvelgiant į jų padarytus arba nepadarytus, tačiau būtinus atlikti veiksmus, gali būti taikoma skirtinga atsakomybė. Ji gali būti drausminė ar tarnybinė (priklausomai nuo to, kokiais teisiniais santykiais su pirkimo vykdytoju yra susijęs jos vadovas ir kiti įgaliotieji asmenys), civilinė, administracinė ir baudžiamoji.
Drausminė atsakomybė taikoma darbo drausmės pažeidimo pagrindu, jei nustatomas darbinių pareigų, nustatytų norminiais aktais, nevykdymas arba netinkamas vykdymas.
Civilinė atsakomybė gali kilti dėl viešųjų pirkimų vykdytojų sprendimų, jei pirkimai vykdomi nesilaikant arba pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, reglamentuojančius viešuosius pirkimus. Tokie veiksmai pirmiausia būtų vertinami kaip prieštaraujantys CK 2.87 straipsnyje nustatytoms pareigoms, o tai gali lemti asmeninę atsakomybę už pirkimo vykdytojams padarytą žalą.
Administracinė atsakomybė už viešųjų pirkimų įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų pažeidimus, pavyzdžiui, neteisėtą pirkimo procedūrų vykdymą ar balsavimą už neteisėtus sprendimus, yra numatyta Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 184 straipsnyje. Už tokius pažeidimus perkančiųjų subjektų vadovams, komisijos nariams, ekspertams ar darbuotojams taikomas įspėjimas arba bauda nuo 250 iki 3000 eurų, o pakartotinių pažeidimų atveju – nuo 2000 iki 6000 eurų.
Baudžiamoji atsakomybė gali kilti už piktnaudžiavimą, kyšininkavimą, prekybą poveikiu, papirkimą, tarnybos pareigų neatlikimą, dokumento suklastojimą ir disponavimą suklastotu dokumentu, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimą ir kt. Taip, pavyzdžiui, Lietuvos apeliacinis teismas pripažino kaltais du vienos savivaldybės darbuotojus, neskaidriai organizavusius viešuosius pirkimus. Kaltais dėl kyšininkavimo pripažino tris savivaldybės darbuotojus bei įmonės, kuri davė kyšius, atstovą.
Byloje, be visa ko, skirta 147 000 eurų baudų, o dviem savivaldybės darbuotojams dar ir numatytas draudimas 3 metus dirbti valstybės tarnyboje.
Kitu atveju, vienos rajono savivaldybės administracijos atstovas derino būsimų viešųjų pirkimų dokumentus su konkrečios įmonės atstovais, sutardavo dėl kitų tiekėjų fiktyvaus dalyvavimo pirkime, kad laimėtų būtent konkreti įmonė ir atliko kitus veiksmus, siekdamas proteguoti konkretų tiekėją.
Rajono savivaldybės administracijos atstovas pripažintas kaltu bei nuteistas dėl piktnaudžiavimo ir jam skirta 150 MGL (5 649 eurų) dydžio bauda bei konfiskuota 1 000 eurų.
Taigi Lietuvos teisinis reguliavimas numato platų asmeninės teisinės atsakomybės sąrašą, tad vykdant viešuosius pirkimus, vertėtų prisiminti, kad už priimtus sprendimus atsakomybė gali kilti ne tik pirkimo vykdytojo vadovui, bet ir konkrečiam darbuotojui. Arba, kaip minėtuoju atveju, dėl pritaikytos atsakomybės priemonės panaikinimo gali tekti pakovoti teisme.
Komentaras
2025-04-18 11:54
Investuoti į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą – įprasta šiuolaikinių darbdavių praktika. Kursai, seminarai, mokymai ar net apmokėtos studijos dažnai tampa dalimi bendros strategijos, siekiant auginti lojalius, motyvuotus ir prie pokyčių prisitaikančius komandos narius.
2025-04-18 11:24
Kol Lietuvoje diskutuojama, ar investicijos į nacionalinį stadioną yra tikrai reikalingos, kitos šalys ryžtingai didina savo miestų konkurencinį pranašumą. Vienas įkvepiantis pavyzdys – nedidelis Ispanijos miestelis La Nucía, kuris pagal gyventojų skaičių panašus į Kėdainius. Miestas pasistatė olimp...
2025-04-17 10:54
Bloga nuojauta pasitvirtino – Seime oficialiai užregistruotas „vilniečio mokesčio" projektas. Taip vertinu šiandien oficialiai pateiktą pasiūlymą apmokestinti turtą, kurio vertė siekia bent 40 tūkst. Eur. Aptarimui skirtos dvi savaitės, todėl svarbu, kad Vyriausybė kuo greičiau įsiklausytų į Vilnia...
2025-04-16 15:20
Dirbtinio intelekto (DI) era jau prasidėjo, ir ji neabejotinai pakeis mūsų kasdienį gyvenimą bei visuomenės sandarą. „Accenture" atliktas svarbiausių technologijų tendencijų tyrimas „Technology Vision 2025" išskiria keturias pagrindines kryptis, kaip toliau plėtosis dirbtinis intelektas.
2025-04-15 10:35
Pastaraisiais metais Lietuvos prekybinio nekilnojamojo turto rinka regionuose išgyvena naują etapą – čia aktyviai plečiasi didesni verslai, mažesni miestai tapo patrauklūs tarptautiniams prekės ženklams, verčiantys pasitempti vietinius prekybininkus. Atitinkamai verslo plėtrą regionuose tęsė ir kome...
2025-04-14 14:25
2025 metai atneš reikšmingų pokyčių tvaraus nekilnojamojo turto (NT) rinkai – atnaujinamos Lietuvoje populiarios tarptautinės pastatų sertifikavimo sistemos BREEAM ir LEED. NT vystytojai turėtų ruoštis skirti daugiau dėmesio dekarbonizacijai ir griežtėjančiam reglamentavimui.
2025-04-11 12:32
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2025 metų kovo mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių...
2025-04-10 09:44
Nors Lietuvos darbo rinkoje šiuo metu dominuoja Y kartos, gimusių 1981-1996 m., darbuotojai, vyresnių kartų – demografinio sprogimo (gimę 1946-1964 m.) ir X kartos (gimę 1965-1980 m.) – darbuotojai vis dar užima reikšmingą poziciją, sudarydami net trečdalį darbo jėgos. Rinkos tyrimų ir konsultacijų ...
2025-04-09 14:12
Yra daug svarių argumentų už skaitmeninio euro įvedimą. Visus juos, mano manymu, sieja vienas pagrindinis principas – siekis sustiprinti Europos strateginę autonomiją. Šiandien norėčiau panagrinėti, kaip strateginė autonomija pasireiškia praktiškai, vykdant kasdienius mokėjimus, aptardamas itin svar...
2025-04-09 09:33
Perkamas nekilnojamasis turtas (NT), sumokami avansai tiems, kurie NT neva parduoda, o vėliau paaiškėja, kad pardavėjui NT nepriklauso arba jį pardavinėjo neįgaliotas asmuo. Tai, deja, neretai pasitaikanti, o pastaruoju metu, net padažnėjusi situacija, kurios iš tikrųjų galima išvengti atlikus perka...
2025-04-08 13:18
Vasario mėn. įsigalioję supaprastinto būsto paskolų refinansavimo pakeitimai paskatino gyventojus aktyviai persitarti dėl palankesnių paskolų sąlygų – persitarimų aktyvumas pasiekė istoriškai aukštą lygį. Gyventojai ne tik aktyviai persitarinėja dėl turimų paskolų, bet ir sparčiai skolinasi būsto įs...
2025-04-08 09:54
Dažno iš mūsų finansinė rutina susideda iš tokių elementų kaip: mėnesio pajamų gavimas, prekių ir paslaugų pirkimas, taupymas ir investavimas. Dideliems pirkiniams įsigyti dažnai tenka pasinaudoti ir skolinimosi galimybėmis. Optimaliai ir racionaliai valdant savo asmeninius finansus neturėtų iškilti...
2025-04-07 11:44
Įmonių valdybos šiemet ypač daug dėmesio skiria geopolitiniams įvykiams. Per EY neseniai atliktą kokybinį tyrimą tai akcentavo viso EMEIA regiono (Europos, Artimųjų Rytų, Indijos ir Afrikos) verslai. Tuo pačiu valdybų nariai sutinka, jog tvarumo strategija yra būdas prisitaikyti prie kintančių geopo...
2025-04-07 11:30
Hibridinis darbo modelis vis labiau trina ribas tarp asmeninio ir darbo laiko – nuotoliu dirbantys darbuotojai neretai linkę prisėsti prie darbo užduočių po oficialių darbo valandų. Vis dėlto, tai ne visada laikoma viršvalandžiais, už kuriuos sutinka mokėti darbdavys. Nuo šių metų įsigalioję Darbo k...
2025-04-03 13:50
Kalbant su vyresniu ar jaunesniu kolega atrodo, jog abu šnekate skirtingomis kalbomis? Iš ką tik prie komandos prisijungusio jauno darbuotojo gavę žinutę su kaukolės emociuku jos pabaigoje nesuprantate – juoktis, išsigąsti ar jau apie tai pranešti savo ar personalo vadovams? Tai, kad tarp skirtingų ...
2025-04-03 13:37
Planuojate įmonės reorganizaciją ir turite klausimų dėl pelno mokesčio? Svarstote turto ar veiklos perleidimą, bet nežinote, kaip tai gali būti apmokestinta? Rūpi gyventojų pajamų mokesčio klausimai, nes esate struktūriniuose pertvarkymuose dalyvaujančių įmonių akcininkai (fiziniai asmenys)? O gal n...
2025-04-01 16:19
Sostinės nekilnojamojo turto rinka pirmąjį šių metų ketvirtį demonstravo ryškų atsigavimą – pirminėje rinkoje parduota du kartus daugiau butų nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Dar didesnį augimo tempą – 5,9 karto – rodė aukštos klasės nekilnojamojo turto pardavimų augimas.
2025-03-31 15:07
Kasmetinės atostogos – viena svarbiausių darbuotojo garantijų, tačiau jų suteikimas ir apskaita vis dar kelia iššūkių ne vienai darbovietei. Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad dalis darbdavių nepakankamai dėmesio skiria atostogų planavimui, grafiko sudarymui ar mokėjimo tvarkai, o tai gali lem...
2025-03-27 10:35
Įsivaizduokite: esate išvykę atostogauti į kitą šalį, o Lietuvoje reikia pasirašyti svarbią sutartį. Arba – jūsų senelė dėl sveikatos problemų negali pati nueiti į banką ar tvarkytis dokumentų. Draugas paprašo jūsų padėti parduoti jo butą, nes pats gyvena užsienyje. Pasak teisininkų, tokių situacijų...
2025-03-26 09:30
Draudžiant savo valdomą būstą, įprasta praktika yra įtraukti ir civilinės atsakomybės draudimą, kuris užtikrina, kad sukėlus žalą trečiųjų šalių turtui, ji bus atlyginta. Visgi draudikų praktikoje pasitaiko atvejų, kai šis civilinės atsakomybės principas netaikomas – kokias atvejais tai tampa aktual...