2024 vasario 25 d. sekmadienis, 1:40
Reklama  |  facebook

Tvarumo paieškos: nuo valstybinių „hub‘ų“ Suomijoje iki antrinio statybinių medžiagų panaudojimo Belgijoje

2023-12-05 12:16
Lietuvos valstybės nekilnojamojo turto portfelį šiuo metu sudaro kiek daugiau nei 9 mln. kv. metrų ploto iš kurio centralizuotai per Turto banką valdomas apie 1 mln. kv. m, daugiausiai biuro patalpų. Šio turto būklė, pasak Turto banko atstovų, iš esmės bus pagerinta per artimiausią dešimtmetį. Siekiama, kad 70 proc. valdomo turto būtų C ir aukštesnės energetinės klasės.
nuotrauka
DI tvaraus pastato vizualizacija


Minimos įmonės
Turto bankas, VĮ,
Newsec, UAB

Turto bankas per artimiausią 10-etį planuoja įgyvendinti daugiau nei 40 valstybės turto modernizavimo projektų, kurie bus vykdomi remiantis Skandinavijos ir Vakarų Europos šalių patirtimi. Šios šalys intensyviai ieško būdų atnaujinant pastatus panaudoti tas pačias statybines medžiagas dar kartą. Skandinavai taip pat kuria valstybės institucijų spiečius ir taip mažina reikalingo nekilnojamojo turto plotus.

„Vien per energijos suvartojimo mažėjimą, nereikalingo ploto atsisakymą valstybė sutaupys milijonus eurų, jau nekalbant apie iš esmės gerėjančias sąlygas valstybės tarnautojams. Šiandien dar turime ir tokių pastatų, kur patvinsta rūsiai, arba darbuotojai dirba pusrūsiuose be normalių langų“, – pasakoja pranešime cituojamas laikinasis Turto banko vadovas Ernestas Česokas.

Tvarumo siekiama skirtingais būdais

Europos šalys valstybinio turto tvarumo klausimus sprendžia skirtingai, tačiau dažniausiai pasirenkama modernizacija, didinant biurų energetinį efektyvumą, pritaikant šiuolaikiniams darbo modeliams, siekiant mažinti klimatui kenksmingų dujų išmetimą.

„Visi tvarumo siekia savaip. Pavyzdžiui, Belgijoje vienas pastatas nugriautas ir jo vietoje pastatytas naujas, tačiau naudojant daugiau nei pusę senojo pastato medžiagų. Danija didelį dėmesį skiria tvarumą integruodama į tvarių paslaugų pirkimą. Tvarumas įtraukiamas net į biuro kilimėlių nuomos sutartis, jie turi būti pristatyti su tvariu transportu, įmonės turi turėti tvarumo sertifikatus. Tik tokiu būdų galima būti paslaugų teikėjais valstybiniame sektoriuje“, – vardija Turto banko vadovas.

Skandinavai stipriai orientuojasi į valstybinių institucijų „hub‘ų“ kūrimą. Suomijos valstybės turto valdytojai iš 900 įvairių institucijų atstovybių regionuose ketina sukurti apie 90 spiečių, kuriuose būtų teikiamos visos paslaugos gyventojams. Dar vienas tokios centralizacijos pavyzdžių – ministerijų miestelis Osle, kurio patirtimi naudojamasi panašų projektą vystant Lietuvoje.

Vilniaus A. Goštauto gatvės kvartalo konversija turėtų tapti tvaraus valstybinio nekilnojamojo turto vystymo pavyzdžiu.

I-asis etapas šiuo metu jau įgyvendinamas – pateikti pastato A. Goštauto g. 11 projektiniai pasiūlymai. Šio pastato konversiją ketinama baigti 2025-2026 metais. Į pirmąjį pastatą, A. Goštauto g. 11, planuojama įsikels Sveikatos apsaugos, Žemės ūkio ir Susisiekimo ministerijos.

Visą A. Goštauto kvartalo konversiją ketinama baigti vystyti 2028 m. Čia įskurtų 9-10 ministerijų ir kitos biudžetinės įstaigos.Projektas finansuojamas parduodant neefektyvų valstybės turtą

Trijų lygmenų veiksmų planas

Turto banko vadovas išskiria tris pagrindinius kelius, kuriais šiuo metu einama vystant valstybinį nekilnojamąjį turtą.

„Visų pirma, žiūrime į tai, ką galime padaryti greitai, turėti greitą efektą. Pirmiausia tai yra mūsų visų elgsenos keitimas. Pakilus energetinių išteklių kainoms turime pradėti taupyti, turime pradėti raginti tai daryti savo klientus. Taupyti gali leisti net ir sveikesnė gyvensena, kai liftus keičia laipiojimas laiptais ir pan. Tokios iniciatyvos iš tiesų leidžia sumažinti energetinių išteklių naudojimą, yra įtraukios“, – pastebi E. Česokas.

Antrasis žingsnis – kur kas sudėtingesnis, jam reikia didelių investicijų. Pagrindinis jo tikslas – didinti turimų pastatų energetinį efektyvumą. Didžioji dalis lėšų investicijoms gaunama pardavus nereikalingus valstybės valdomus pastatus.

Trečioji kategorija, anot E. Česoko, yra pati sudėtingiausia. Joje jau kalbama apie naują statybą, kuri šiandien turi būti tvari, vykdoma laikantis įvairiausių tvarumo reikalavimų ir standartų.

„Kai valdome tokį didelį statinių skaičių, priimti sprendimą statyti naują reikia labai gerų argumentų. Vien Vilniuje valdome apie 350 pastatų. Jei sugalvotume juos griauti ir statyti naujus, tai investicijos greičiausiai siektų ne kelis šimtus milijonų, o kelis milijardus eurų“, – sako įmonės vadovas.

Visi pastatai turės būti tvarūs


Netrukus NT plėtotojams tvarumo reikalavimai galios pagal patvirtintus ES reglamentus ir direktyvas, kurie reglamentuos poveikio aplinkai ir klimato kaitos vertinimus, resursų suvartojimą ir suvartojimo veiksmingumą, žmogaus teises, santykius su darbuotojais ir kitas kategorijas.

„Pavyzdžiui sostinės biurų rinka gana intensyviai plėtojama buvo pastaruosius 5-7 metus, tačiau niekas vystytojų nevertė turėti kokį nors sertifikatą, kuris parodytų tvarumą. Vilniuje pastatų sertifikavimas atėjo kartu su tarptautinių nuomininkų keliamais reikalavimais. Pastato tarnavimo laikas nėra keli metai, dažniausiai kalbame apie penkias dešimtis metų, net apie šimtus metų. Profesionalūs vystytojai net nieko neverčiami atrado formules ir tvaraus pastato standartus, kurie leidžia išlaikyti pastato ilgalaikę paklausą“, – teigia pranešime cituojamas „Newsec“ Tyrimų ir analizės grupės vadovas Baltijos šalyse Mindaugas Kulbokas.

Anot jo, Europos Sąjunga šiandien deda dideles pastangas, kad verslas laikytųsi ESG (angl. Environmental, Social and Governance) reikalavimų tad ateityje tvarumas nekilnojamojo turto vystytojams bus tiesiog būtinas dalykas ir jau šiandien reikia tai įvertinti.
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-19 10:37
Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrusios valstybės įstaigos praėjusiais metais suvartojo 13 proc. mažiau elektros ir šilumos energijos. Mažinti sąnaudas energijos ištekliams valstybės pastatuose leido kompleksinės Turto banko investicijos į energinio efektyvumo priemones bei aktyvus pačių organ...
nuotrauka
2024-02-14 14:28
Aplinkos ir energetikos ministrai patvirtino Modernizavimo fondo finansavimo nacionalines kryptis 2024-2025 m. Parama numatyta daugiabučių, savivaldybių bei centrinės valdžios pastatams atnaujinti, pramonės dekarbonizacijai, elektros energijos saugojimo pajėgumams sukurti, kurie reikalingi iš atsina...
nuotrauka
2024-02-13 15:21
Naudojant medienos gaminius vietoje betono statybų sektoriuje per visą pastato gyvavimo etapą (nuo medžiagų gamybos iki pastato eksploatavimo) į aplinką patektų maždaug 50-75 proc. mažiau CO2. Tai atskleidė Aplinkos ministerijos parengta studija apie atliktus tyrimus dėl CO2 išmetamo kiekio statybos...
nuotrauka
2024-01-29 15:04
Nuo metų pradžios nemaža dalis verslų Europos Sąjungoje įgijo naują prievolę – teikti kasmetines tvarumo ataskaitas, atskleidžiančias įmonės poveikį aplinkai. Vadinamąsias ESG (angl. Environmental, Social and Governmental) ataskaitas privalės teikti daugiau nei 40 tūkst. ES bendrovių, dar daugiau ne...
nuotrauka
2024-01-29 09:41
Nuo 2023 m. rugsėjo 20 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia vidutines ir dideles šalies įmones teikti paraiškas subsidijai gauti pagal Klimato kaitos programos priemonę „Iškastinio kuro naudojimo mažinimas įmonėse“.
nuotrauka
2024-01-26 07:48
Pradėjus svarstyti apie nuosavą atsinaujinančios energetikos šaltinį – saulės elektrinę, gyventojų žvilgsnis paprastai krypsta į gaminančio vartotojo modelį. Šiuo metu gyventojai, įmonės ir įstaigos turi ir dar vieną galimybę – burtis į Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas arba Piliečių ener...
nuotrauka
2024-01-25 15:36
Nesprendžiami globalaus atšilimo iššūkiai atneš liūdnų pasekmių mūsų, ypač ateities kartų, aplinkai bei gyvenimo kokybei. Todėl tvarus transportas yra viena iš pagrindinių Europos Sąjungos Žaliojo kurso susitarimo dalių.
nuotrauka
2024-01-18 13:03
Pasaulį lydintys iššūkiai dėl vis gilesnės klimato krizės verčia išteklius naudoti tikslingai, sąmoningai ir efektyviai. Veiksmų klimato tikslams įgyvendinti ėmėsi ir miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Tvarumą iškėlusi strategijos prioritetu, ji buvo sertifikuota pagal ISO 500...
nuotrauka
2024-01-17 13:54
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys" iš nuotekų dumblo pernai jau pasigamino beveik ketvirtadalį – 23 proc. įmonės veiklai reikalingos elektros energijos, o siekdama apsisaugoti nuo elektros ir gamtinių dujų kainų šuolių, bendrovė iki 2032 m. ketina tapti nepriklausoma nuo...
nuotrauka
2024-01-16 14:22
Daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės Norvegijos sostinėje Osle kylantis Vyriausybės kvartalas savo šalyje sulaukia ne mažiau dėmesio ir diskusijų nei A. Goštauto kvartalo transformacijos projektas Lietuvoje. Iššūkiai ir klausimai, kuriuos sprendžia norvegai panašūs: susisiekimas, saugumas, siekis kurti n...
nuotrauka
2024-01-16 14:11
Gyventojai, ketinantys modernizuoti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1 d. galės kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir gauti finansinę paramą. Iš Klimato kaitos programos šiai priemonei iki 2025 m. skirta 44 mln. eurų. 2024 m. kovo mėn. kvietimui bus skirti 22 mln. eurų. S...
nuotrauka
2024-01-15 14:22
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) primena, kad dar vyksta kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti, kurio pagrindinė sąlyga – po renovacijos pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc. Kvi...
nuotrauka
2024-01-08 09:53
Nuo sausio 8 d. ūkininkai, pripažinti žemės ūkio kooperatyvai ir įmonės, norinčios įsirengti biodujas ar biometaną naudojančias grūdų džiovyklas, galės teikti paraiškas ir gauti subsidijas.
nuotrauka
2024-01-05 10:03
Šiandien būtinybę puoselėti tvarią, darnią, aplinkai draugišką ir dėmesingą kiekvieno mūsų kasdienybę suvokia visi. Aukštojo mokslo institucijos atsakingos visuomenės ugdymo kontekste vaidina itin svarbų vaidmenį, tad nenuostabu, kad ir aukštąsias mokyklas vertinantys reitingai šiai temai ima skirti...
nuotrauka
2024-01-04 10:05
Europos dujų perdavimo sistemos operatoriai „Gasgrid Finland“ (Suomija), „Elering“ (Estija), „Conexus Baltic Grid“ (Latvija), „Amber Grid“ (Lietuva), „GAZ-SYSTEM“ (Lenkija) ir „ONTRAS“ (Vokietija), dalyvaujantys tarptautiniame Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus projekte pasirašė sutart...
nuotrauka
2023-12-21 14:10
Inovacijų agentūra pasirašė bendradarbiavimo sutartis su trimis Lietuvos universitetų suburtais konsorciumais. Jie įgyvendins misijomis grįstas mokslo ir inovacijų programas, kurios svariai prisidės prie aktualių visuomenės problemų sprendimo. Bendra trijų projektų vertė siekia 94,7 mln. eurų, didži...
nuotrauka
2023-12-20 10:30
Besikeičiantis klimatas neišvengiamai paliečia tiek asmenis, tiek valstybines institucijas, tiek verslą. Tačiau kai kurioms ekonomikos šakoms kylanti grėsmė yra didesnė nei kitoms. Konsultacijų bendrovės „Deloitte" vertinimu, šiuo metu yra penki verslo sektoriai, kurie yra pažeidžiamiausi dėl klimat...
nuotrauka
2023-12-11 11:52
Lietuva pagal energijos intensyvumo progresą 2022 m. buvo tarp penkių geriausių Europoje, rodo Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) ataskaita „Energijos efektyvumas 2023“. Lietuvos energijos intensyvumo pagerėjimas 2022 m. buvo beveik 12 proc. ir lenkė Europos Sąjungos vidurkį (8 proc.).

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas