2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 10:20:24
Reklama  |  facebook

Tyčinis bankrotas? Ką reikėtų žinoti kreditoriams

Donata JUOZUMIENĖ, advokatė      2018-01-03 06:00
Statybų sektorius – viena iš pirmaujančių verslo sričių, kai kalbame apie įmonių bankrotą. Bankroto bylų inicijavimo priežastys skirtingos.
nuotrauka
Advokatė Donata Juozumienė. Autorės nuotr.


Vienos įmonės susiduria su realiomis finansinėmis, dažnai nuo jų nepriklausančiomis problemomis, o bankrotas tampa vieninteliu būdu išeiti iš susidariusios situacijos. Tačiau susiduriama ir su kitokia praktika – intensyviai rinkoje veikusi, užsakovų pasitikėjimą įgijusi įmonė staiga pradeda vėluoti su atsiskaitymais, iš pradžių maitina kreditorius pažadais, galiausiai apskritai su jais nebekontaktuoja.

Tyčinis bankrotas: pinigai ir turtas dingo

Palaipsniui įmonės skolininkės darbuotojų skaičius mažėja, įsiskolinimų sumos didėja, įmonės veikla sustoja, kreditoriai kreipiasi į teismus dėl skolų atgavimo, skolas prisiteisia, tačiau realiai nėra turto, į ką nukreipti išieškojimą. Dažnai tuo pat metu rinkoje atsiranda ir veiklą pradeda nauja įmonė, kurioje įsidarbina dauguma paliktosios bankrutuoti įmonės buvusių darbuotojų, kurios veikla, veiklos kryptys analogiškos ankstesniajai skolininkei. Pradedant domėtis paliktosios bankrutuoti įmonės padėtimi paaiškėja, kad įmonė jokio turto neturi, jeigu ir turėjo, tai turtas jau perleistas kitiems asmenims įvairiausiais pagrindais (akcininkų paskolų grąžinimai, avansinės sąskaitos, mokėjimai mistinėms užsienio įmonėms ir pan.), kartais įmonės akcijos perleidžiamos asocialiems, su verslu nieko bendro neturintiems asmenims. Pasitaiko, kad įmonės skolininkės turėjo ir statybinės technikos, lizinguojamų transporto priemonių. Pasitaiko, kad ši technika jau perleista kitiems asmenims, dažnai už mažesnę nei rinkos kainą, arba ją „persilizinguoja“ kita įmonė. Koks sutapimas, ta pati naujai įsteigtoji. 

Tokios ir panašios į šias istorijas versle gana dažnos ir, deja, fiziniai asmenys, kurie stovi už tokių istorijų, dažniausiai sėkmingai, be jokių pasekmių, keliauja per naujai pradedamus verslus. Ir nors visi tokią praktiką žino, tačiau valios ją išgyvendinti pritrūksta. Nors Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už nusikalstamą bankrotą, tačiau apkaltinamaisiais nuosprendžiais pasibaigusių bylų nėra daug. Be to, kreditoriui baudžiamoji byla – tai daugiau moralinė satisfakcija, tačiau pagrindinis kiekvieno nukentėjusio nuo bankroto tikslas – sumažinti finansinius nuostolius. Todėl šioje vietoje norėtųsi atkreipti kreditorių dėmesį į kitą momentą – tokios paliktosios bankrutuoti įmonės kreditoriai turi teisę individualiai reikalauti žalos atlyginimo iš asmens, kuris tyčia privedė įmonę prie bankroto (įprastai tai yra akcininkas ar vadovas).

Kaip atgauti skolą

Tai reiškia, kad kreditoriams suteikiama papildoma galimybė atgauti skolą. Kaip tai vyksta?

Pirma, įmonės bankrotas teismo iniciatyva arba kreditorių ar bankroto administratoriaus prašymu turi būti pripažįstamas tyčiniu. Tyčinis bankrotas – įmonės privedimas prie bankroto sąmoningai blogai valdant įmonę ir (arba) sudarant sandorius, kai buvo žinoma ar turėjo būti žinoma, kad jų sudarymas pažeidžia kreditorių teises ar teisėtus interesus. Sprendžiant dėl įmonės bankroto pripažinimo tyčiniu bankroto bylą iškėlusiam teismui būtina nustatyti, ar bankrutuojančios įmonės sudarytais sandoriais bei kitokia šios įmonės veikla buvo nuosekliai ir kryptingai siekiama įmonės nemokumo. Tais atvejais, kai įmonė yra faktiškai nelikvidi arba nemoki, turi būti patikrinama, ar tolesnė tokios įmonės veikla buvo nukreipta dar labiau pabloginti įmonės turtinę padėtį. Šie kriterijai ir kreditorių galimybių nukreipti išieškojimą į įmonės skolininkės turtą suvaržymas arba sąlygų išvengti išieškojimo sudarymas, taip pat sąmoningas išieškojimo pirmenybės atidavimas vėlesniems kreditoriams, žinant, kad ankstesnieji kreditoriai faktiškai neturės į ką nukreipti savo reikalavimų įmonei skolininkei neturint pakankamai turto, reiškia tyčinį bankrotą.

Bankroto įstatyme netgi įtvirtintos prezumpcijos, kada bankrotas laikomas tyčiniu: 1) veikla ir turtas buvo perkelti į kitą įmonę, įmonę reorganizavus arba įmonės dalį atskyrus, kai veiklą vykdo ir finansinius įsipareigojimus prisiima turto nevaldanti įmonė, kita veikianti ar naujai įsteigta įmonė perėmė įmonės nebaigtas vykdyti sutartis ir (arba) reikalavimo teises ir į šią įmonę perėjo dirbti darbuotojai ir (arba) vadovai ir (arba) su jais susiję asmenys; 2) atsiskaitymai iki bankroto bylos iškėlimo buvo vykdomi pažeidžiant Civilinio kodekso 6.9301 straipsnyje nustatytą atsiskaitymų grynaisiais ir negrynaisiais pinigais eiliškumą ir nebuvo vykdomas šio ar kitų įstatymų reikalavimas dėl privalomo įmonės bankroto bylos inicijavimo, kai įmonės darbuotojui (darbuotojams) ilgiau kaip 3 mėnesius iš eilės nemokamas darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos.

Antra, teismas išnagrinėja bankroto bylą, pripažįsta įmonę bankrutavusia ir priima nutarti likviduoti įmonę dėl bankroto. Nuo bankrutavusios įmonės likvidavimo momento kiekvienas dėl tyčinio bankroto likviduotos bendrovės kreditorius, kurio reikalavimai nebuvo patenkinti bankroto byloje, turi teisę individualiai reikšti tiesioginius reikalavimus dėl žalos atlyginimo už tyčinį bankrotą atsakingam asmeniui. 

Tokiose bylose kreditoriaus padėtis palengvinama, kadangi: 1. taikoma prezumpcija, jog bankroto byloje nepatenkintas kreditoriaus reikalavimas yra laikomas žala, kurią lėmė dėl tyčinio bankroto kalto asmens veiksmai; 2. esant aplinkybėms, kai nustatyti dėl tyčinio bankroto atsakingo asmens neteisėti veiksmai (kuriais įmonė buvo privesta prie bankroto tyčia) ir tos įmonės kreditoriaus žala, priežastinis ryšys tarp šio asmens neteisėtų veiksmų, sukeliant tyčinį bankrotą, ir tos įmonės kreditoriaus žalos, yra preziumuojamas.

Svarbu nepraleisti trejų metų laikotarpio

Įrodinėjimo pareiga perkelta dėl tyčinio bankroto atsakingam asmeniui, taigi būtent jis turi teisę paneigti šią priežastinio ryšio prezumpciją, įrodinėdamas, kad įmonė nebūtų pajėgi atsiskaityti su konkrečiu kreditoriumi net asmeniui neatlikus neteisėtų veiksmų, dėl kurių bankrotas buvo pripažintas tyčiniu, o ne kreditorius turi įrodinėti priežastinį ryšį. Toks kreditoriaus ieškinys už tyčinį bankrotą atsakingam asmeniui gali būti pareiškiamas per 3 metų laikotarpį nuo momento, kai kreditoriui tapo žinoma, jog įmonės bankroto metu konkretaus dydžio skola jam nebus grąžinta. 

Žinoma, aukščiau nurodyti procesai ilgai užtrunka, pareikalauja nemažai kreditorių nervų ir pastangų, tačiau tai yra reali papildoma galimybė atgauti skolą. Kitas dalykas – tokie procesai užkerta kelią nebaudžiamumo jausmo įsigalėjimui, kai nesąžiningi verslininkai vieną po kitos uždarinėja įmones, kuria naujus verslus, o kreditorius palieka „ant ledo“ su didžiuliais nuostoliais.

Taip pat skaitykite:

Keičiama teismų praktika viešųjų pirkimų srityje

Keičiama teismų praktika dėl neteisėtos statybos padarinių šalinimo

Finansiniai sunkumai įmonėje – kodėl vadovui verta būti aktyviam?

Statybunaujienos.lt
Žymės  Bankrotai



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:41
Langų ir durų gamintoja UAB „Ltintus“, priklausanti JAV įmonių grupei „INTUS Windows“, tęsia sparčią plėtrą Lietuvoje. 2025 m. pradžioje Šiauliuose buvo baigta statyti nauja gamykla ir sandėlio patalpos. Planuojama, kad čia dirbs 150-200 žmonių. Šis projektas – tai ne tik ženklus gamybos pajėgumų pa...
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?
nuotrauka
2025-07-07 14:32
Lietuvos darbo rinkoje vis dar vyrauja stiprūs lyčių pasirinkimų stereotipai – moterys ir vyrai telkiasi į skirtingas profesines sritis. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad statybos sektorius – viena ryškiausių vyrų dominuojamų sričių, kur pokyčiai vyksta labai lėtai.
nuotrauka
2025-07-07 13:47
Aplinkos ministerija skelbia konkursą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus (-ės) pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali teikti iki liepos 21 d.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos