2022 liepos 3 d. sekmadienis, 7:51
Reklama  |  facebook

VILNIUS TECH sprendimas verslui – naujosios kartos specialistai, veikiantys naujomis sąlygomis

VILNIUS TECH Statybos fakulteto dekanas doc. dr. Remigijus Šalna ir prodekanas doc. dr. Linas Juknevičius      2021-10-21 07:38
Situacijos, problemos ir sprendimai yra glaudžiai susiję su profesionaliu statybos projektų valdymu, kuriam būtini aukštos kvalifikacijos statybos projektų vadovai. Iš čia – ir verslo, kuris privalo atliepti rinkos poreikius, bei mokslo, kuris verslui ruošia kvalifikuotus specialistus, sinergija.
nuotrauka
Vilnius Tech nuotr.


Minimos įmonės
Vilnius Tech Statybos fakultetas,
Antrus metus verslą keičianti pandemija išryškino silpnąsias vietas: trūksta darbuotojų, trinka tiekimo grandinė, brangsta medžiagos. Iš kitos pusės rinka spaudžia laikytis žaliosios krypties, tvarumo principų ir siekti efektyvumo. Vienas iš būdų silpnybes paversti stiprybėmis ir nenukrypti nuo diktuojamų krypčių – įgyti naujomis sąlygomis gebančių efektyviai veikti specialistų.

Kitokia naujoji karta

Atliepiant verslo lūkesčius, VILNIUS TECH Statybos fakultetas studentus rengia pagal nuolat ir dinamiškai atnaujinamas studijų programas. Į atnaujinimo procesą įtraukiamos visos suinteresuotos pusės: dėstytojai, studentai, socialiniai partneriai iš verslo pasaulio. Statybos sektoriuje stebime pandemijos ryškiai keičiamą situaciją ir dar labiau išaugusį poreikį statybos inžinerijos srities specialistų, kurie galėtų maksimaliai padidinti statybos procesų efektyvumą.

Nebeužtenka žinoti naujas statybines medžiagas, konstrukcijas ar technologijas – būtina išmanyti pažangias skaitmenines technologijas. Todėl Statybos fakultete ne tik atnaujintos visos vykdomos studijų programos, bet ir parengta nauja jau akredituota studijų programa – „Statinio informacinio modeliavimo technologijos“.

Projekto valdymas viso projekto įgyvendinimo metu lemia projekto įvykdymo laiką, sąnaudas, žmogiškuosius išteklius, t. y. turi tenkinti visų projekto dalyvių poreikius.

Statybos projekto įgyvendinimo ciklas – tai inicijavimas, planavimas, vykdymas ir užbaigimas. Efektyviausia šį ciklą valdyti pasitelkus skaitmenizacijos procesus, kurie jungia programinės įrangos paketus, įvairias sistemas, skaitmenines technologijas, padedančias efektyviau bei racionaliau, išvengiant žmogiškųjų klaidų, valdyti statybos projektus. Dėl to labai svarbu parengti platesnių gebėjimų specialistus, kurie, baigę šią naują studijų programą, pilnai ir visapusiškai atitiks dabartinius verslo poreikius.

Dabartiniai vidurinių mokyklų absolventai ateina į universitetą jau turėdami nemažai bazinių IT gebėjimų. Moderniosios kartos atstovai ypač imlūs skaitmeninėms technologijoms, todėl universitetai gauna galimybę parengti aukščiausio lygio specialistus, kurių taip trūksta pažangiausioms statybos sektoriaus įmonėms. Nauja VILNIUS TECH Statybos fakulteto bakalauro studijų programa yra geras pavyzdys, kaip universitetas maksimaliai atliepia socialinių partnerių poreikį įtraukti į darbo rinką statybos inžinierius su ypač plačiomis ir giliomis IT žiniomis, nes tiek projektuotojai, statytojai, tiek statinių valdytojai negali apsieiti be specifinių programavimo žinių. Tad universitetams svarbu gebėti tinkamai pasinaudoti naujosios kartos pranašumais.

Veikimas naujomis sąlygomis

Trūkstant darbuotojų, brangstant ištekliams, medžiagoms, esant tvarios gamybos, statybos spaudimui, gręžiamasi į procesus, sprendžiančius arba amortizuojančius šiuos iššūkius. Taip statyboje vis daugėja automatizavimo, robotizavimo darbų, jau nekalbant apie skaitmeninimą.

Pandemija dar kartą akivaizdžiai parodė, kad statyboje būtina didinti visų procesų efektyvumą, skatinti vietinių ir atsinaujinančių statybinių medžiagų naudojimą, trumpinti logistikos grandines, mažinti priklausomybę nuo importuojamų žaliavų, optimizuoti gamybines technologijas ir pan.

Šioje srityje didžiausių pokyčių tikimasi diegiant įvairias skaitmenines technologijas, automatizuojant ir robotizuojant gamybos bei statybos procesus. Akivaizdu, kad ateityje bus skatinamas statinių elementų, pagamintų iš atsinaujinančių šaltinių, pvz., konstrukcinės medienos, naudojimas. Aktyviai tiriamos ir galimybės statyboje panaudoti įvairias buitines ir pramonines atliekas, taip mažinant CO2 emisijas.

Projektavimo ir statinių valdymo srityje ženklus kokybinis proveržis numatomas naudojant atskirų statinių bei visų miestų skaitmeninius dvynius. Pastaruoju metu statybos sektorius išgyvena daug pokyčių, todėl maksimalių rezultatų pasiekimas galimas tik tuomet, jei naujausias medžiagas ir technologijas kuriančios mokslo institucijos ypač glaudžiai bendradarbiaus su mokslo pasiekimus diegiančiomis statybos sektoriaus įmonėmis.

Jau dabar VILNIUS TECH vykdoma daug taikomojo pobūdžio mokslinių projektų, tačiau statybos sektoriui migruojant į didesnę pridėtinę vertę kuriantį ekonomikos sektorių, bendradarbiavimas su verslu inovacijų srityje turėtų nuosekliai augti.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-07-01 15:00
Atnaujinant Klaipėdos senamiesčio gatves – pirmasis finišas. Darbai baigiami Sukilėlių gatvėje, ji bus atverta jau ateinantį pirmadienį.
nuotrauka
2022-07-01 14:18
Vilniaus naujo būsto rinka traukiasi jau ketvirtą ketvirtį iš eilės: vien per I šių metų pusmetį būsto buvo parduota 64% mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai (1526 butai lyginant su 4225). Tai vyksta dėl visos puokštės besikaupiančių priežasčių.
nuotrauka
2022-07-01 08:53
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti trijų teisės aktų pakeitimų paketą, kuris reguliuoja automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių projektavimą ir statybą. Atsižvelgus į tai, kad šiuose sandėliuose nedirba žmonės, visus procesus atlieka kompiuterizuoti įrenginiai, liftai ir robotai, siū...
nuotrauka
2022-06-30 15:38
Šiemet Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) registruoti jau du mirtini nelaimingi atsitikimai darbe: abiem atvejais darbuotojai žuvo, statybvietėse kritę iš aukščio. Net 5 iš 10 darbuotojai, statybvietėse kritę iš aukštai, susižalojo.
nuotrauka
2022-06-30 09:11
Panevėžio apylinkės teismas, išnagrinėjęs Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pareiškimą dėl turto pripažinimo bešeimininkiu, jį tenkino – pripažino Linkavičių dvaro sodybos rūmus, ofisinas, svirną, tvartą, kumetyną, Ramygalos miestelyje esantį ūkinį pastatą bei Paįstrio ir Gegužinės k. va...
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-30 08:19
Manoma, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių: nereguliuojamos dalies, dėl kurios sutariama su savo tiekėju, ir iš valstybės reguliuojamos dalies,...
nuotrauka
2022-06-29 14:01
Vyriausybė suteikė startą įmonių konversijos projektams – persiorientuoti iš taršaus iškastinio kuro naudojimo į atsinaujinančius energijos išteklius. Finansų ministerijos teikiamu Vyriausybės nutarimu šiandien, birželio 29 d., skirti pirmieji 5 mln. eurų iš bendro 90 mln. eurų krepšelio tokiems pro...
nuotrauka
2022-06-29 13:49
Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio statusas. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, teks mokėti patiems.
nuotrauka
2022-06-29 13:38
Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą dėl žemės mokesčio tarifų, pakeitusį anksčiau galiojusią dviprasmišką tvarką, kai žemės mokesčio lengvata galėjo naudotis ir apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų savininkai.
nuotrauka
2022-06-29 10:13
Paskelbtas antrasis Tauragės daugiafunkcio sporto ir kultūros centro (arenos) statybos darbų konkursas, kuriuo statybos bendrovės kviečiamos pasiūlymus teikti iki liepos 21 dienos. Pirmasis arenos statybos darbų konkursas, skelbtas 2021 m. lapkričio mėn., neįvyko rangovams nepateikus reikalingų doku...
nuotrauka
2022-06-29 09:50
Darbo rinkos rodikliai birželį pajuto neigiamas geopolitinių pokyčių pasekmes. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkos pagrindinis rodiklis, palyginti su geguže, nukrito 1,3 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Nepaisant šio nuosmukio, tendencijos išlie...
nuotrauka
2022-06-29 09:18
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, praneša Statistikos departamentas, turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1,2 proc. bei vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio, mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas po 0,5 proc.
nuotrauka
2022-06-29 07:34
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2022-06-28 10:04
Pastarąjį pusmetį lietuvių skolos vėl pradėjo augti, nors 2021 m. antrąjį pusmetį buvo užfiksuotas skolų mažėjimas, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" atlikta analizė. Palyginęs gyventojų įsiskolinimo rodiklius pernai birželį, gruodį ir šių metų birželį, kredito biuras nustatė daugelio rodiklių...
nuotrauka
2022-06-28 09:49
Baltijos šalių gyventojams svarbu gyventi nuosavame būste, o ketvirtadalis jų ketina būsto nekeisti visą gyvenimą. „Luminor“ banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, Latvijos ir Lietuvos gyventojai norėtų gyvenamąją vietą keisti kuo rečiau, o estai šiuo klausimu šiek tiek lankstesni. Tačiau vis...
nuotrauka
2022-06-28 09:33
Lietuvos Respublikos 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai rodo: nors gyventojų skaičius šalyje mažėja, būstų – priešingai – daugėja, ypač vieno buto namų. Lietuviai iš daugiabučių keliasi į vienbučius nuosavus namus. Surašymas parodė, kad gyvename erdviau ir patogiau. Naudingasi...
nuotrauka
2022-06-27 16:51
Lietuvos ekonomikai artimiausiu metu iškils daugiau grėsmių, todėl jos rizikingumas auga, konstatuoja tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface“. Naujausiame ekonominiame tyrime* „Barometer Q2 2022“ teigiama, kad užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą daugeliui Europos šalių ūkių sukels naujų iššū...
nuotrauka
2022-06-27 08:32
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbta nutartis civilinėje byloje pagal ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ieškinį 4 atsakovams (Šiaulių m. savivaldybė ir savivaldybės administracija bei dvi bendrovės) dėl statybos leidimo išdavimo teisėtumo, Šiaulių miesto...
nuotrauka
2022-06-27 08:23
Prisitaikyti prie kintančių darbo rinkos poreikių bus paprasčiau – Užimtumo įstatymo pakeitimuose numatyta daugiau tikslinių grupių ir mokymosi formų. Pagrindinė naujovė – neformalusis suaugusiųjų švietimas. Taip pat bus sudaromos sąlygos mokytis valstybinės kalbos užsieniečiams.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos