VSRC į profesinį mokymą žvelgia kitaip: rytojaus sėkmė – dirbti išmanių technologijų laikais išmokys pameistrystė

„Kol buvo galima, dirbome kontaktiniu būdu, griežtai laikydamiesi visų Vyriausybės ekstremaliųjų operacijų vadovo sprendimuose buvusių nurodymų. Dabar galime pasidžiaugti, kad mūsų Centre mokymo proceso metu nebuvo fiksuota nė vieno COVID-19 susirgimo“, – sako Centro vadovė Daina Kiršanskienė ir priduria, kad ypatingas laikotarpis kolektyvui padiktavo ir išskirtinius problemų sprendinius: dalykų mokytojai nemažai praktinių užsiėmimų detaliai nufilmavo ir parengė medžiagą besimokantiems. Išradingais namų darbais pasirūpino dažymo modulio mokytoja, kuri parengė praktines užduotis, o mokiniai, iš centro pasiėmę reikalingas medžiagas užduotimis atlikti, bandė jas atlikti namuose ir patys filmavo, kaip jiems sekėsi.
Kviečia mokytis per pameistrystę
Kada gyvenimas sugrįš į įprastą ritmą, prognozuoti sunku, bet VSRC vadovė teigia, kad pavasarį organizuojamo naujų mokinių priėmimo laukia nusiteikusi optimistiškai ir džiaugiasi, kad centras turės ką pasiūlyti profesijos norinčiam mokytis jaunimui.

Planuodamas mokymą pameistrystės forma Centras sėkmingai bendradarbiauja su tokiomis įmonėmis kaip „Mano būstas“, „HCTC“, „Civinity“, „City Service Engineeting“.
„Labai tikimės, kad ateityje ši mokymosi forma bus dar populiaresnė, kad turėsime galimybę dirbti su daugiau partnerių. Verslas itin palankiai vertina tai, kad pameistrystės forma suteikia daug lankstumo pačiam mokymo procesui, o pameistrių gaunamos žinios – tikslingai atliepia darbo rinkos poreikius. Dalį įgūdžių ir teorinių žinių pameistriai įgyja mūsų centre, o visą kitą laiką dirba įmonėse. Mes prižiūrime procesą, esant reikalui teikiame konsultacijas nuvykę į vietą“, – apie populiarėjančios mokymo formos privalumus kalbėjo Centro vadovė. Ji pasidžiaugė, kad taip sudaromos sąlygos darbuotojui nepasitraukiant iš savo darbo vietos mokytis ir tobulėti bei įgyti formalų naujų įgūdžių, kvalifikacijų ar kompetencijų įgijimą patvirtinantį dokumentą.
Pašnekovė pastebi, kad Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) taip pat jau kuris laikas sutelkusi dėmesį į tai, kad įmonės turėtų kuo daugiau savo kvalifikaciją galinčių įrodyti darbuotojų, nes ateityje kvalifikaciją įrodantys reikalavimai veikiausiai bus svarus rodiklis, kai bendrovės dalyvaus viešųjų pirkimų konkursuose.
Dėmesys skaitmeninėms technologijoms
Šiuo metu statybų sektoriuje, kaip ir kitose progresyviai besivystančiose srityse, itin aktualus skaitmenizacijos procesas, kuriam VSRC, pertvarkydamas savo mokymo programų turinį, skiria daug dėmesio.
„Šiuo metu itin daug dėmesio skiriame su BIM technologijomis (informacinio statinio modeliavimo, angl. Building Information Modeling) susipažinti. Įsigijome reikiamą programinę įrangą bei atnaujinome kompiuterių tinklą. Įsigijome specialų skenerį, kuriuo galima skenuoti patalpas, o vaizdus lengvai perkelti į kompiuterį. Mūsų staliai dirba skaitmenizuotomis staklėmis, mokome mokinius įrangos programavimo“, – pasakoja D. Kiršanskienė.
Tarp naujausių Centro pirkinių – ir 3D spausdintuvo imitacija, kad besimokančiuosius būtų galima supažindinti su šios technologijos veikimo principais. Anot Centro vadovės, šiandien jau niekas neabejoja, kad šiuo metu Kinijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) sparčiai išpopuliarėjusi gamybos technologija yra ateities statybos įrankis.
Bendrosios kompetencijos – visam gyvenimuiD. Kiršanskienė atkreipia dėmesį, kad VSRC mokoma ne tik profesijos – viso mokymo proceso metu didelis dėmesys skiriamas ir tam, kad besimokantys ugdytų bendrąsias kompetencijas.
Centrui pavyko sėkmingai integruoti Junginės Karalystės (JK) tarptautinės agentūros „Pearson“ modulius, kurie susiję su projektavimu, skaitmenizavimu, vadyba, verslumu, bendravimu ir kitomis bendrosiomis kompetencijomis. Kai mokinys gauna VSRC diplomą, išlaikęs egzaminą, jis gaus ir visame pasaulyje pripažįstamą „Pearson“ sertifikatą.
„Patys darbdaviai atvirauja, kad profesinės žinios pasensta per 3–5 metus, o bendrosios kompetencijos lieka visam gyvenimui“, – akcentuoja pašnekovė ir džiaugiasi, kad centre skiriama dėmesio ir mokinių emociniam intelektui ugdyti – mokymo moduliuose nuolat didinamas valandų, skirtų darbo, bendravimo kultūrai ugdyti, skaičius.
Anot jos, pasinaudojęs šių dienų informacinių technologijų teikiamomis galimybėmis, žmogus gali labai lengvai susirasti reikiamą informaciją, bet suformuoti tokias vertybes kaip atsakomybė, pareigingumas, darbštumas, kokybės savo darbe siekimas – svarbiausias centro tikslas ir misija.
„Ši siekiamybė nėra lengva ir pirmiausiai turime pradėti nuo mokytojų – privalome investuoti į jų žinių atnaujinimą, suteikti jiems galimybę tobulėti“, – tvirtina D. Kiršanskienė.
Nuolat plečiamas partnerių tinklas
VSRC vadovė džiaugiasi, kad pastaraisiais metais Centrui pavyko išplėsti partnerių tinklą ir šiandien Centras sėkmingai bendradarbiauja ne tik su potencialiais darbdaviais, bet ir su statybos produktų tiekėjais, statybos įmonėmis, gamybos įmonėmis bei aukštosiomis mokyklomis.
.jpg)
VSRC turi ambicingų planų ir dėl mokymosi visą gyvenimą strategijos plėtros: glaudžiai bendradarbiaudamas ir su privačia Melkio mokykla, planuoja Melkio kaime steigti amatų centrą, kuriuo galėtų naudotis ne tik VSRC mokiniai, bet ir šalia esančios ugdymo įstaigos ir aplinkinių kaimiškų vietovių gyventojai. Amatų centre įvairios edukacinės veiklos ir paslaugos bus siūlomos labai skirtingų amžiaus grupių ir poreikių žmonėms.