2025 m. liepos 16 d. trečiadienis, 1:31:28
Reklama  |  facebook

Vandens inžinieriai saugo mūsų gyvybes? Kas vyksta požeminiuose įrenginiuose

2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomenimis, daugiau nei 3 mln. žmonių kasmet miršta nuo nešvaraus vandens sukeltų ligų. Tai daugiau nei visoje Lietuvoje gyvenančių žmonių skaičius, – pasakoja VILNIUS TECH mokslininkė doc. dr. Aušra Zigmontienė.
nuotrauka
Sauliaus Žiūros nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Vandens inžinerija, MB
„Skaičiuojama, kad beveik 2 mlrd. pasaulio žmonių neturi galimybės gauti švaraus geriamojo vandens, o beveik 3 mlrd. žmonių neturi tinkamų sanitarinių sąlygų, jau nekalbant apie centralizuotą nuotekų surinkimą ir jų išvalymą. Visa tai sukelia užkrečiamų ligų protrūkius", – tęsia docentė.

Tam, kad vanduo į mūsų namus bei vandens telkinius patektų švarus, inžinieriai nuolat kuria įvairias inovacijas teršalams valyti. Vis dėlto, Lietuvoje susiduriame su problema, jog šių specialistų rinkoje ima trūkti.

Kodėl švarus vanduo – būtinybė?

Apie vandens apytakos ratą – jo garavimą, kaupimąsi debesyse ir lietų, kurio metu jis grįžta į vandens telkinius – sužinome dar mokykloje. Tačiau yra ir kitas vandens ratas, pasakoja pranešime cituojamas VILNIUS TECH Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos docentas dr. Mindaugas Rimeika.

„Inžinieriai išgauna požeminį vandenį, jį išvalo ir tiekia vartotojams. Tuomet šie vandens vartotojai „generuoja" nuotekas, kurias požeminių tinklų sistema transportuoja iki miesto nuotekų valyklų. Tada nuotekos yra išvalomos ir išleidžiamos į ežerus ar upes, kurios teka į marias ir jūras. Taip pat vanduo iš upių ir ežerų skverbiasi į gruntą ir iš lėto filtruojasi į požeminius vandenis. Tokiu būdu gauname mažesnį vandens ratą, dažnai jau tik šalies ribose. Toks nuotekų surinkimas ir valymas yra esminis žmonių sveiko gyvenimo veiksnys.Užteršti upes ir požeminius vandenis – lengva, tačiau vėliau išvalyti užtrunka ilgai ir daug kainuoja. Geriausias to pavyzdys – Kuršių marios, kurios vasarą netinkamos maudytis, kadangi vanduo nuolat yra blogos kokybės. Nors jau gerą 10-15 metų miestuose susidarančios nuotekos iš esmės būna gerai išvalomos, tačiau marių kokybė gerėja labai iš lėto", – aiškina mokslininkas.

Portalo
STATYBUNAUJIENOS.LT
nuotr.
 
Paviršinio vandens kokybei įtakos daro ne tik nuotekos, bet ir žmonių veikla. Pavyzdžiui, iš žemės ūkio veiklos į vandens telkinius patenka azoto ir fosforo turinčios trąšos, kurios skatina dumblių žydėjimą ir taip pražudo vietinę vandens fauną. Dėl šios veiklos taip pat patenka ir pesticidų, galinčių pakenkti ne tik gyvūnų, bet ir žmonių sveikatai.

Be to, kenkia ir kasybos darbai, vandens transportas, išskiriantis naftos bei kitus teršalus; pramonė, išleidžianti nuotekas, kuriose būna sunkiųjų metalų, ir taip pat kasdieninis neatsakingas žmogaus elgesys, pavyzdžiui, šiukšlinimas arba chemikalų į vandenį išpylimas. Visa ši veikla kenkia tiek vandens, tiek aplinkinei florai bei faunai, žmonėms, ir gali sukelti sunkius apsinuodijimus, apsigimimus, o neretai – ir mirtį ar rūšių išnykimą, dėl kurio nukenčia ekosistema.

Švarus vanduo – tik technologijų dėka

Tam, kad nuotekos būtų išvalomos nuo visų teršiančių medžiagų, upėse ir ežeruose vanduo būtų švarus, o mes patys gertume tik saugų sveikatai vandenį, inžinieriai nuolat kuria naujas inovacijas.

„Vandens inžinieriai dalyvauja teikiant gyventojams ir verslui gyvybiškai būtiną paslaugą – vandens tiekimą ir nuotekų surinkimą bei valymą. Šie specialistai sugeba bet kokį vandenį paruošti iki geriamojo vandens kokybės. Vandens ūkio inžinieriai išvalo nuotekas, kad jų vanduo būtų panašios kokybės kaip ir upių. Daro viską, kad būtų pasiektas tikslas – visi paviršinio vandens telkiniai būtų tinkami maudymuisi ir rekreacijai, tačiau šiuo metu esame tik pusiaukelėje. Taip pat šie inžinieriai kuria ir prižiūri trečią vandentvarkos sistemą – lietaus vandens surinkimą, šalinimą ir valymą. Lietaus vandens kiekiai vasaros liūčių metu būna iki 100 kartų didesni nei susidarantys buitinių nuotekų kiekiai", – pasakoja doc. dr. M. Rimeika.

Vilniaus vandenysVilniaus vandenų nuotr.

Įvairias nuotekų bei vandens valymo technologijas kuria ir Lietuvos mokslininkai, kuriuos iki šiol Aplinkos technologijų bakalauro studijų programoje vienintelis šalyje ruošia VILNIUS TECH universitetas. Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedrosmokslininkai yra sukūrę bei ištobulinę šalies požeminiam vandeniui tinkamą valymo technologiją, naudojamą daugelyje šalies vandenviečių. Taip pat šiuo metu kuria naujas medžiagas, kurias bus galima panaudoti vandens ruošimo technologijose, bei tobulina vandens gerinimo, nuotekų ir nuotekų dumblo tvarkymo inovacijas. Prieš metus VILNIUS TECH mokslininkė dr. Julita Šarko disertacijos metu sukūrė technologiją, kurią pasitelkus galima sumažinti azoto ir fosforo cheminių junginių kiekį nuotekose, ir už šį pasiekimą gavo Lietuvos mokslų akademijos premiją.

Be to, VILNIUS TECH mokslininkai parengė bei įteisino vandentiekio ir nuotekų tinklų projektavimo taisykles, dalyvauja tobulinant nuotekų valymo ir dumblo apdorojimo įrenginių darbo efektyvumą, dirba diegiant naujas technologijas šalies vandentvarkos ūkyje.

Įsidarbina dar nebaigę studijų

VILNIUS TECH mokslininkai doc. dr. A. Zigmontienė bei doc. dr. M. Rimeika pasakoja, jog šiuo metu šalies vandentvarkos ūkyje jaunų specialistų poreikis, o ypač – projektuotojų, technologų, vandens inžinierių, – didžiulis.

Paviršiaus nuotekų sistemos
remontas Vilniuje. 
Sauliaus Žiūros nuotr.

„Pagal mūsų studentų įsidarbinimą dar studijų metais, tikrai jaučiame didelį šios srities specialistų poreikį. Labai dažnai jau trečiame-ketvirtame kurse, po profesinės veiklos praktikos, studentai kviečiami dirbti į geriamo vandens ir nuotekų eksploatavimo ar projektavimo įmones. Tai išties viena iš inžinerinių profesijų, kurių atstovai laukiami ir didmiesčiuose, ir regionuose, tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėse kompanijose. Tvarus vandens vartojimas, išteklių valdymas, nuotekų tvarkymas bus visada aktualus", – pasakoja pranešime cituojama Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros vedėja doc. dr. A. Zigmontienė.

Dėstytojai pritaria ir VILNIUS TECH alumnas, įmonės MB „Vandens inžinerija" direktorius Vytautas Kairys, radęs darbą dar trečiame kurse bei priduria, jog paskutiniame kurse nebuvo nei vieno grupioko, kuris nedirbtų pagal specialybę.

„Vietų kur dirbti pabaigus studijas yra labai daug. Kadangi pats dirbu projektavimo sektoriuje, drįsčiau teigti kad būtent šis sektorius šiuo metu formuoja didžiausią darbo vietų pasiūlą ir inžinierių poreikį, čia itin trūksta jaunų specialistų. Tačiau ir kituose sektoriuose lygiai taip pat nuolat jaučiamas vandens inžinierių trūkumas", – pasakoja pranešime cituojamas V. Kairys.

Galbūt dar tik mąstantiems apie savo karjeros kelią V. Kairys sako, jog aplinkos, vandens inžinerijos kryptis yra perspektyvi ir bus naudinga visuomet – žmonės nuolatos vartos vandenį savo buityje, o iš dangaus visada lis lietus, todėl reikės inžinierių, kurie prižiūrėtų, projektuotų ar įrengtų su šia specialybe susijusias sistemas.
Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-07-14 14:18
„Rail Baltica“ įgyvendinanti LTG grupės infrastruktūros bendrovė „LTG Infra“ paskelbė konkurso laimėtoją – atrinktas naujas rangovas, nutiesiantis 12,1 km geležinkelio sankasos ruožą Šėta–Ramygala (II dalis). Šiuos darbus už 83,36 mln. Eur (be PVM) atliks Panevėžio bendrovė „HISK“.
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-14 09:49
Vykdant projektą „Valstybinės reikšmės magistralinio kelio A11 Šiauliai-Palanga ruožo nuo 137,092 iki 141,794 km kapitalinis remontas įrengiant pėsčiųjų ir dviračių taką“, viename iš tako ruožų (nuo 138,8 iki 139,03 km), pelkėtoje ir žemoje vietoje, buvo užfiksuotas visos tako konstrukcijos prasėdim...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:36
Magistralė Vilnius–Utena (A14) keičiasi iš pagrindų – prasidėję rekonstrukcijos darbai sparčiai juda į priekį. Vykdant vieną didžiausių kelių infrastruktūros projektų Lietuvoje, modernizuojamas daugiau nei 42 kilometrų ruožas. Šiandien kelio atkarpose jau klojami pirmieji asfalto sluoksniai.
nuotrauka
2025-07-08 13:04
AB „Kelių priežiūra“ atveria duomenis apie žvyrkelių nuolatinės priežiūros darbus. Nuo šiol gyventojai kviečiami naudotis interaktyviu vasaros darbų žemėlapiu, kuriame galima matyti, kokiuose keliuose su žvyro danga yra suplanuoti arba jau atlikti nuolatinės priežiūros darbai.
nuotrauka
2025-07-07 13:35
Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos inicijuoti pokyčiai, kuriais siekiama skatinti gyventojus ir verslus efektyviau išnaudoti ESO technines sąlygas, skirtas saulės elektrinių įrengimui bei energijos kaupimo sprendimams. Nuo šiol gaminantys vartotojai, įsirengę elektrinę ar kitus...
nuotrauka
2025-07-03 08:55
„Via Lietuva“, siekdama kokybiškai prižiūrėti valstybinės reikšmės kelių infrastruktūrą, diegia inovacijas, padėsiančias efektyviau valdyti procesus. Pasitelkiant inovatyvius sprendimus – specialiai dangos būklei vertinti sukurtą mobilią aplikaciją – planuojama per keletą metų įvertinti visą pėsčiųj...
nuotrauka
2025-07-02 12:55
AB „Via Lietuva“ tęsia darnaus judumo infrastruktūros plėtrą prie valstybinės reikšmės kelių – pasirašytos dvi sutartys dėl pėsčiųjų ir dviračių takų, kurių bendras ilgis apie 4,3 km, įrengimo Palangoje. Planuojama, kad naujai įrengta infrastruktūra palangiškiai ir kurorto svečiai galės naudotis jau...
nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-06-26 10:07
AB „Via Lietuva“ praneša, kad modernizuojant „Via Baltica“ atkarpą nuo Marijampolės iki Lietuvos-Lenkijos sienos jau atlikta daugiau nei 50 proc. visų suplanuotų darbų. Visus paskutinio 12 km kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo (nuo 85 iki 97,06 km) darbus numatyta pabaigti iki metų pabaigos,...
nuotrauka
2025-06-25 09:31
Vykdant magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena ruožo nuo 64,332 iki 93,726 km kapitalinį remontą, po gausesnių kritulių kelyje A14 Vilnius-Utena, ruože nuo Molėtų iki Utenos, šlaituose susidarė išplovos.
nuotrauka
2025-06-23 13:12
Atsinaujinančios energijos gamyba Lietuvoje sparčiai auga, tačiau kartu daugėja ir neišspręstų klausimų – kaip efektyviai paskirstyti elektros srautus, kaip išnaudoti energijos perteklių, kaip reaguoti į rinkos svyravimus be žmogaus įsikišimo. Šiuos iššūkius spręsti ėmėsi panevėžietis Paulius Leonav...
nuotrauka
2025-06-20 09:53
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas perdavė teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu, kuriame vienos Lenkijos Respublikos akcinės bendrovės atstovas kaltinamas davęs kyšį valstybės tarnautojui prilygintam asmeniui – UAB „Enefit Green“ projektų vad...
nuotrauka
2025-06-19 09:23
Lietuvoje vystant kelių infrastruktūrą vis daugiau dėmesio skiriama ne tik darbų mastui, bet ir jų kokybei bei iššūkiams, su kuriais susiduria rangovai ir projektuotojai. Kelių remontas, rekonstravimas, naujų tiesimas – tai sudėtingas inžinerinis procesas, kuriame kiekvienas etapas turi įtakos galut...
nuotrauka
2025-06-18 11:55
Vilniuje tęsiami gatvių atnaujinimo darbai, apimantys dešimtis skirtingų miesto gatvių bei kelių ruožų. Per šiuos metus planuojama ištisiniu būdu išasfaltuoti daugiau nei pusšimtį sostinės gatvių kilometrų. Dalį projektų įgyvendina tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Da...
nuotrauka
2025-06-18 09:50
Birželio 17 d. baigėsi juridinių asmenų paraiškų teikimas didelės galios elektros energijos kaupimo įrenginių, skirtų teikti balansavimo paslaugas elektros perdavimo sistemos operatoriui, įrengimui. Priemonei buvo skirta 102 mln. eurų.
nuotrauka
2025-06-18 09:37
AB „Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje. Dar šiais metais planuojama pradėti ir iki 2026 m. vidurio įrengti ar sutvarkyti apie 16 pėsčiųjų ir dviračių takų ruožų, kurių bendras ilgis – kiek daugiau nei 50 km.
nuotrauka
2025-06-17 09:11
Dalyje Lietuvos kariuomenės karinių vienetų, strategiškai svarbiausiose vietovėse, jau veikia neseniai įrengtos naujos degalinės. Kituose Lietuvos kariuomenės daliniuose vyksta arba netrukus prasidės degalinių ir kuro saugyklų statybos, kurios leis užtikrinti kuro atsargų tiekimą taikos, krizės ar k...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra