2025 m. balandžio 18 d. penktadienis, 20:18:38
Reklama  |  facebook

Vandens inžinieriai saugo mūsų gyvybes? Kas vyksta požeminiuose įrenginiuose

2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomenimis, daugiau nei 3 mln. žmonių kasmet miršta nuo nešvaraus vandens sukeltų ligų. Tai daugiau nei visoje Lietuvoje gyvenančių žmonių skaičius, – pasakoja VILNIUS TECH mokslininkė doc. dr. Aušra Zigmontienė.
nuotrauka
Sauliaus Žiūros nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Vandens inžinerija, MB
„Skaičiuojama, kad beveik 2 mlrd. pasaulio žmonių neturi galimybės gauti švaraus geriamojo vandens, o beveik 3 mlrd. žmonių neturi tinkamų sanitarinių sąlygų, jau nekalbant apie centralizuotą nuotekų surinkimą ir jų išvalymą. Visa tai sukelia užkrečiamų ligų protrūkius", – tęsia docentė.

Tam, kad vanduo į mūsų namus bei vandens telkinius patektų švarus, inžinieriai nuolat kuria įvairias inovacijas teršalams valyti. Vis dėlto, Lietuvoje susiduriame su problema, jog šių specialistų rinkoje ima trūkti.

Kodėl švarus vanduo – būtinybė?

Apie vandens apytakos ratą – jo garavimą, kaupimąsi debesyse ir lietų, kurio metu jis grįžta į vandens telkinius – sužinome dar mokykloje. Tačiau yra ir kitas vandens ratas, pasakoja pranešime cituojamas VILNIUS TECH Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos docentas dr. Mindaugas Rimeika.

„Inžinieriai išgauna požeminį vandenį, jį išvalo ir tiekia vartotojams. Tuomet šie vandens vartotojai „generuoja" nuotekas, kurias požeminių tinklų sistema transportuoja iki miesto nuotekų valyklų. Tada nuotekos yra išvalomos ir išleidžiamos į ežerus ar upes, kurios teka į marias ir jūras. Taip pat vanduo iš upių ir ežerų skverbiasi į gruntą ir iš lėto filtruojasi į požeminius vandenis. Tokiu būdu gauname mažesnį vandens ratą, dažnai jau tik šalies ribose. Toks nuotekų surinkimas ir valymas yra esminis žmonių sveiko gyvenimo veiksnys.Užteršti upes ir požeminius vandenis – lengva, tačiau vėliau išvalyti užtrunka ilgai ir daug kainuoja. Geriausias to pavyzdys – Kuršių marios, kurios vasarą netinkamos maudytis, kadangi vanduo nuolat yra blogos kokybės. Nors jau gerą 10-15 metų miestuose susidarančios nuotekos iš esmės būna gerai išvalomos, tačiau marių kokybė gerėja labai iš lėto", – aiškina mokslininkas.

Portalo
STATYBUNAUJIENOS.LT
nuotr.
 
Paviršinio vandens kokybei įtakos daro ne tik nuotekos, bet ir žmonių veikla. Pavyzdžiui, iš žemės ūkio veiklos į vandens telkinius patenka azoto ir fosforo turinčios trąšos, kurios skatina dumblių žydėjimą ir taip pražudo vietinę vandens fauną. Dėl šios veiklos taip pat patenka ir pesticidų, galinčių pakenkti ne tik gyvūnų, bet ir žmonių sveikatai.

Be to, kenkia ir kasybos darbai, vandens transportas, išskiriantis naftos bei kitus teršalus; pramonė, išleidžianti nuotekas, kuriose būna sunkiųjų metalų, ir taip pat kasdieninis neatsakingas žmogaus elgesys, pavyzdžiui, šiukšlinimas arba chemikalų į vandenį išpylimas. Visa ši veikla kenkia tiek vandens, tiek aplinkinei florai bei faunai, žmonėms, ir gali sukelti sunkius apsinuodijimus, apsigimimus, o neretai – ir mirtį ar rūšių išnykimą, dėl kurio nukenčia ekosistema.

Švarus vanduo – tik technologijų dėka

Tam, kad nuotekos būtų išvalomos nuo visų teršiančių medžiagų, upėse ir ežeruose vanduo būtų švarus, o mes patys gertume tik saugų sveikatai vandenį, inžinieriai nuolat kuria naujas inovacijas.

„Vandens inžinieriai dalyvauja teikiant gyventojams ir verslui gyvybiškai būtiną paslaugą – vandens tiekimą ir nuotekų surinkimą bei valymą. Šie specialistai sugeba bet kokį vandenį paruošti iki geriamojo vandens kokybės. Vandens ūkio inžinieriai išvalo nuotekas, kad jų vanduo būtų panašios kokybės kaip ir upių. Daro viską, kad būtų pasiektas tikslas – visi paviršinio vandens telkiniai būtų tinkami maudymuisi ir rekreacijai, tačiau šiuo metu esame tik pusiaukelėje. Taip pat šie inžinieriai kuria ir prižiūri trečią vandentvarkos sistemą – lietaus vandens surinkimą, šalinimą ir valymą. Lietaus vandens kiekiai vasaros liūčių metu būna iki 100 kartų didesni nei susidarantys buitinių nuotekų kiekiai", – pasakoja doc. dr. M. Rimeika.

Vilniaus vandenysVilniaus vandenų nuotr.

Įvairias nuotekų bei vandens valymo technologijas kuria ir Lietuvos mokslininkai, kuriuos iki šiol Aplinkos technologijų bakalauro studijų programoje vienintelis šalyje ruošia VILNIUS TECH universitetas. Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedrosmokslininkai yra sukūrę bei ištobulinę šalies požeminiam vandeniui tinkamą valymo technologiją, naudojamą daugelyje šalies vandenviečių. Taip pat šiuo metu kuria naujas medžiagas, kurias bus galima panaudoti vandens ruošimo technologijose, bei tobulina vandens gerinimo, nuotekų ir nuotekų dumblo tvarkymo inovacijas. Prieš metus VILNIUS TECH mokslininkė dr. Julita Šarko disertacijos metu sukūrė technologiją, kurią pasitelkus galima sumažinti azoto ir fosforo cheminių junginių kiekį nuotekose, ir už šį pasiekimą gavo Lietuvos mokslų akademijos premiją.

Be to, VILNIUS TECH mokslininkai parengė bei įteisino vandentiekio ir nuotekų tinklų projektavimo taisykles, dalyvauja tobulinant nuotekų valymo ir dumblo apdorojimo įrenginių darbo efektyvumą, dirba diegiant naujas technologijas šalies vandentvarkos ūkyje.

Įsidarbina dar nebaigę studijų

VILNIUS TECH mokslininkai doc. dr. A. Zigmontienė bei doc. dr. M. Rimeika pasakoja, jog šiuo metu šalies vandentvarkos ūkyje jaunų specialistų poreikis, o ypač – projektuotojų, technologų, vandens inžinierių, – didžiulis.

Paviršiaus nuotekų sistemos
remontas Vilniuje. 
Sauliaus Žiūros nuotr.

„Pagal mūsų studentų įsidarbinimą dar studijų metais, tikrai jaučiame didelį šios srities specialistų poreikį. Labai dažnai jau trečiame-ketvirtame kurse, po profesinės veiklos praktikos, studentai kviečiami dirbti į geriamo vandens ir nuotekų eksploatavimo ar projektavimo įmones. Tai išties viena iš inžinerinių profesijų, kurių atstovai laukiami ir didmiesčiuose, ir regionuose, tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėse kompanijose. Tvarus vandens vartojimas, išteklių valdymas, nuotekų tvarkymas bus visada aktualus", – pasakoja pranešime cituojama Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros vedėja doc. dr. A. Zigmontienė.

Dėstytojai pritaria ir VILNIUS TECH alumnas, įmonės MB „Vandens inžinerija" direktorius Vytautas Kairys, radęs darbą dar trečiame kurse bei priduria, jog paskutiniame kurse nebuvo nei vieno grupioko, kuris nedirbtų pagal specialybę.

„Vietų kur dirbti pabaigus studijas yra labai daug. Kadangi pats dirbu projektavimo sektoriuje, drįsčiau teigti kad būtent šis sektorius šiuo metu formuoja didžiausią darbo vietų pasiūlą ir inžinierių poreikį, čia itin trūksta jaunų specialistų. Tačiau ir kituose sektoriuose lygiai taip pat nuolat jaučiamas vandens inžinierių trūkumas", – pasakoja pranešime cituojamas V. Kairys.

Galbūt dar tik mąstantiems apie savo karjeros kelią V. Kairys sako, jog aplinkos, vandens inžinerijos kryptis yra perspektyvi ir bus naudinga visuomet – žmonės nuolatos vartos vandenį savo buityje, o iš dangaus visada lis lietus, todėl reikės inžinierių, kurie prižiūrėtų, projektuotų ar įrengtų su šia specialybe susijusias sistemas.
Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-04-18 12:08
AB „Via Lietuva“ eismo dalyviams primena, jog valstybinės reikšmės keliuose intensyviai vykdomi kelių bei tiltų remontai. Dėl to, prieš leidžiantis į keliones per Velykas, vairuotojai raginami atsižvelgti, jog tam tikruose kelių ruožuose gali formuotis spūstys, ir atsakingai planuoti keliones, laik...
nuotrauka
2025-04-16 08:14
Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, yp...
nuotrauka
2025-04-15 18:23
Vilniaus miesto savivaldybėje balandžio 16 d. baigiamas 2024-2025 metų šildymo sezonas. Šilumos tiekimą Vilniaus gyvenamuosiuose daugiabučiuose namuose ir administraciniuose pastatuose namų administratoriai arba bendrijos išjungs nuo balandžio 16 d. Gyventojai, kurių daugiabučiuose namuose yra moder...
nuotrauka
2025-04-15 09:43
Nors automagistralėje „Via Baltica“ žaliasis tiltas gyvūnams pastatytas tik 2023-ųjų pabaigoje, jis jau prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo – vos prieš mėnesį sumontuota vaizdo stebėjimo kamera spėjo užfiksuoti, kad tiltu aktyviai naudojasi gyvūnai – lapės, stirnos, pilkieji kiškiai bei ...
nuotrauka
2025-04-10 09:59
Ambicingi Kauno projektai netolimoje ateityje žymiai pagerins susisiekimą tarp mikrorajonų ir nukreips transporto srautus nuo centrinių miesto gatvių. Keturių eismo juostų tilto kontūrai ties Santaka jau ryškėja. Neatsilieka ir pirmosios pėsčiųjų ir dviratininkų jungties statybos iš Nemuno salos į Ž...
nuotrauka
2025-04-09 14:36
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas balandžio 9 d. dalyvavo Kopenhagoje, Danijoje, vykusioje Europos vėjo energetikos asociacijos kasmetinėje konferencijoje (angl. Wind Europe 2025). Jos metu energetikos ministras Ž. Vaičiūnas susitiko su Latvijos klimato ir energetikos ministru Kaspars Melni...
nuotrauka
2025-04-08 13:08
AB „Via Lietuva“ tęsia darbus blogiausiu Lietuvos keliu tituluojamoje magistralėje Vilnius–Utena. Likusius beveik 43 km kelio planuojama baigti tvarkyti 2026 m. Rangovai jau pradėjo darbus – ardoma senoji betoninių plokščių danga, formuojama sankasa. Eismas rekonstruojamose atkarpose reguliuojamas š...
nuotrauka
2025-04-07 14:48
„Via Lietuva“ informuoja, kad šiandien, balandžio 7 d., pradedami fiziniai Tarandės tunelio statybos darbai – bus pradėta rengti apylanka, kurią planuojama pabaigti po dviejų savaičių. Įrengus apylanką, ties automagistralės Vilnius-Panevėžys 10-tu kilometru keisis eismo organizavimo tvarka.
nuotrauka
2025-04-07 09:29
Aplinkos ministerija skiria daugiau nei 4,6 mln. eurų paramos iš Klimato kaitos programos saulės elektrinėms su elektros energijos kaupikliais įrengti Ukrainos gydymo įstaigose. Ši parama bus skirta pagal vystomojo bendradarbiavimo priemonę, kurios tikslas – prisidėti prie šiltnamio efektą sukelianč...
nuotrauka
2025-04-04 15:27
„Via Lietuva" tęsia darbus blogiausiu Lietuvos keliu tituluojamoje magistralėje Vilnius-Utena. Likęs nerekonstruotas kelias su betoninių blokų danga greitai taps tik prisiminimu, tačiau tuomet, kai bus atliekami darbai, teks susidurti su nepatogumais. Visus eismo dalyvius raginame atkreipti dėmesį i...
nuotrauka
2025-04-04 13:41
Seimo Audito komitetas pakartotinai svarstė klausimą dėl Baltijos jūroje planuojamo statyti antrojo jūros vėjo elektrinių parko ekonominio pagrįstumo. Komitetas dar 2025 m. sausio 15 d. posėdyje rekomendavo Energetikos ministerijai laikinai sustabdyti paskelbto konkurso procedūras, iki kol bus paren...
nuotrauka
2025-04-04 09:20
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius" oficialiai pradėjo tiekti žaliąją elektros energiją alaus ir vaisvandenių gamintojui „Švyturys-Utenos alus" iš užbaigto 7,5 MW galios saulės elektrinių ir 6 MWh kaupiklių parko. Didžiausiai alaus daryklai tai leido dekarbonizuoti energijos vartoj...
nuotrauka
2025-04-03 07:02
Klaipėdos miesto savivaldybė sulaukė žinios – miestui bus skirta 7,440 mln. eurų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų. Tai 1 mln. eurų daugiau nei pernai, kai buvo gauta 6,524 mln. eurų. Šis finansavimas leis įgyvendinti svarbius kelių infrastruktūros projektus ir dar labiau gerinti susisie...
nuotrauka
2025-04-02 13:35
Kilus diskusijai dėl Neries pritaikymo laivybai, Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) pabrėžia: šiuo metu nėra suplanuota jokia veikla Neryje tarp Vilniaus ir Kauno. Apie konkrečius sprendimus būtų galima kalbėti nebent ateityje. Tai būtų daroma išklausius suinteresuotas puses bei atlikus detalią a...
nuotrauka
2025-04-02 09:26
„Via Lietuva“ valstybinės reikšmės krašto kelyje Kaunas-Žeimiai-Šėta esančiame dviračių take atlieka bandymą: keli šimtai metrų šio tako bus paženklinti naktyje švytinčiais fluorescenciniais dažais. Šie dažai dieną nuo šviesos „pasikrauna“, o tamsiuoju paros metu šviečia be papildomų šviesos šaltini...
nuotrauka
2025-04-01 15:24
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia visas gautas ir konkurso pateikimo reikalavimus atitikusias architektūrines idėjas būsimam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui. Pateikimo reikalavimus atitiko viso 11 idėjų, jos vėliau bus vertinamos specialios tarptautinės komisijos, kurioje dalyvaus tiek oro u...
nuotrauka
2025-04-01 09:35
Generalinė prokuratūra atkreipė dėmesį į AB „Ignitis grupė“ vystomo vėjo parko Baltijos jūroje plėtros projekto eigą.
nuotrauka
2025-04-01 09:28
Nuo balandžio mėnesio įsigalioja lankstesnės žvyrkelių asfaltavimo taisyklės, numatančios galimybę projektuoti ir įrengti supaprastintas konstrukcijas keliuose su žvyro danga. Šis sprendimas, tikimasi, atpigins žvyrkelių atnaujinimo kaštus ir paspartins procesus.
nuotrauka
2025-04-01 09:11
Už valstybinės reikšmės kelių plėtrą ir priežiūrą atsakinga bendrovė „Via Lietuva" informuoja, jog šiais metais šalyje bus tvarkoma daugiau nei 30 km krašto kelių. Taip pat kelininkų technika grįš ir į intensyviausius magistralinius kelius Vilnius-Kaunas-Klaipėda bei Vilnius-Panevėžys, iš viso planu...
nuotrauka
2025-03-28 15:02
Lietuvos kelių kokybė diskusijų sulaukia nuolatos, tačiau VILNIUS TECH mokslininko dr. Mindaugo Zakarkos atlikti geotinklu armuoto grunto tyrimai bei jų rezultatai gali šią situaciją iš esmės pakeisti.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra