2020 spalio 27 d. antradienis, 11:13
Reklama  |  facebook

COVID-19 pamokos biurų rinkai: po tuštėjimo meto – antro smūgio nuojauta

2020-08-20 11:51
Pavasarį Baltijos šalis pasiekus pirmajai COVID-19 viruso bangai, biurų pastatai ištuštėjo. Tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės CBRE Vidurio ir Rytų Europoje po karantino atliktos apklausos duomenimis, Baltijos šalyse 86 proc. biurų nuomininkų rinkosi nuotolinį darbą, o dabar didelė dalis toliau investuoja į informacines technologijas, kurios padėtų dirbti už biuro sienų.
nuotrauka
Ignas GOŠTAUTAS, CBRE Baltics vyresnysis analitikas


Pastebima, kad kad net ir susiklosčius tokioms ekstremalioms aplinkybėms kas antra apklausta tiek Rytų ir Vidurio Europos, tiek Baltijos šalių įmonė apie galimą nuomos biuruose sąlygų pakeitimą taip ir nepasikalbėjo su patalpų savininkais.

„49 proc. Vidurio ir Rytų Europos biurų nuomininkų į patalpų savininkus visiškai nesikreipė. Gali būti, kad neįprastoje situacijoje ir neturint jokios panašios patirties tiesiog buvo pasirinkta laukti tikintis, kad karantinas neužtruks. Visgi jei rudenį sulauksime antrosios koronaviruso aktyvumo bangos, tikėtina, kad pamokas išmokę nuomininkai bus gerokai aktyvesni, siekdami palankesnių nuomos bei darbo sąlygų. Kaip bebūtų, COVID-19 sukelta krizė iš esmės keičia komercinio turto rinką, kuri vis daugiau orientuosis į gerovės ir saugios aplinkos kūrimą darbuotojams, o tai vers dauguma nuomotojų pasitempti“, – cituojamas CBRE Baltics vyresnysis analitikas Ignas Goštautas.

Susidūrė su iššūkiais, pritrūko biurų valdytojų lankstumo

Pasauliui susidūrus su nauju užkratu, vienu iš pagrindinių tikslų tapo užtikrinti saugią fizinę distanciją. Dėl koronaviruso plitimo Vidurio ir Rytų Europoje nuotolinį darbą pasirinko net 91 proc., o Baltijos šalyse – 86 proc. apklaustų įmonių. Kadangi ne visi darbuotojai galėjo dirbti iš namų, jiems buvo siūlomos lanksčios darbo valandos, rotavimas bei kiti sprendimai.

Didelė dalis biurų patys parūpino veido kaukių, dezinfekavimo ir kitų saugumo priemonių darbuotojams - taip elgėsi 78 proc. biurų valdytojų Vidurio ir Rytų Europoje ir 86 proc. Baltijos šalyse.

I. Goštauto teigimu, nerimas dėl ateities ekonomikos perspektyvų, sumažėjusios kai kurių įmonių pajamos bei ištuštėję biurai dalį įmonių privertė reaguoti greitai ir mažinti įsipareigojimus. Maždaug kas trečias biurų nuomininkas Vidurio ir Rytų Europoje ėmė kelti klausimą dėl galimo nuomos mokesčio sumažinimo, beveik kas penktas teiravosi dėl galimybės kurį laiką apskritai nemokėti nuomos mokesčio, svarstytos ir nuomos „atostogų“ galimybės.

„Vis dėlto, net ir susiklosčius susiklosčius ekstremalioms aplinkybėms ne visi yra linkę ieškoti iššūkių sprendimo būdų. Didelė dalis biurų nuomininkų nepasijuto žaidę vienoje komandoje su pastatų valdytojais arba savininkais. Net 59 proc. respondentų Vidurio ir Rytų Europoje sakė, kad iš nuomotojų nesulaukė veiklos sąlygų palengvinimo, o 24 proc. sulaukusiųjų pritrūko didesnio savininkų ar valdytojų lankstumo. Pandemijos iššūkiai nesibaigia ir juos teks įveikti bendromis jėgomis, todėl glaudesnis kontaktas ir abipusių lūkesčių išsiaiškinimas yra būtinas ir neišvengiamas žingsnis“, – teigia I. Goštautas.

Atidėti planai ir daugiau dėmesio technologijoms bei darbuotojų gerovei

Apklausos metu paaiškėjo, kad Baltijos šalių biurų nuomininkų atsparumas COVID-19 iššūkiui yra silpnesnis nei bendrai visoje Rytų ir Vidurio Europoje. 31 proc. viso regiono nuomininkų nuomos planų nepaveikė koronaviruso sukelta pandemija, Baltijos šalyse tokių tėra 21 proc.

Pandemija privertė persvarstyti ar atidėti su biurų pokyčiais susijusius planus. Šalia planuotų persikėlimų į naujas patalpas, biurų plėtros, atsinaujinimo bei kitų pokyčių klaustuko ženklas atsirado visoje Europoje.

„Didžioji dalis, arba 52 proc. mūsų apklaustų biurų nuomininkų antrąjį šių metų pusmetį prognozuoja prastesnes verslo sąlygas, 30 proc. – kad jos nesikeis ir tik 18 proc. tikisi pagerėjimo. Ir jie neabejotinai ruošiasi tikėtinam antrajam COVID-19 smūgiui rudenį, mažinamas biurų užimtumo tankis, suteiktos lanksčios darbo sąlygos darbuotojams bei atliktos investicijos į nuotolinio darbo technologijas, prie kurių teko staigiai pereiti pavasarį. Jei to prireiks antrą kartą – netikėtumo nebus, tam jau bus rimtai pasiruošta“, – atkreipia dėmesį I. Goštautas.

Net 75 proc. apklausoje dalyvavusių Vidurio ir Rytų Europos įmonių teigė didinančios investicijas į informacines technologijas, kurios padėtų dirbant nuotoliniu būdu. Tačiau prireikus vėl gali būti mažinamas darbuotojų tankis biuruose, žmonės – rotuojami komandomis, peržiūrimos verslo konsolidavimo strategijos, o siekiant sumažinti riziką verslui – veiklos paskirstomos tarp skirtingų rinkų.

„Be abejo dalis įmonių matydamos sėkmingus lanksčių darbo valandų ir darbo iš namų rezultatus, jau dėlioja biurų ploto mažinimo planus. Tačiau biurai, kaip ir kitos verslo vietos, savo reikšmės nepraranda. Daugiau erdvės bus skiriama susitikimų ir bendrosioms erdvėms. Trumpuoju laikotarpiu įmonės dar nepajuto neformalaus bendravimo stokos pasekmių žinių apsikeitimui, darbuotojų savijautai ir motyvacijai, jaunų darbuotojų kompetencijų augimui. Be to, didės plotas skiriamas vienam darbuotojui“, – cituojamas I. Goštautas.

Ilguoju laikotarpiu 76% apklaustų įmonių didins galimybes dėl lanksčių darbo valandų, 45% didins darbuotojams skiriamo biurų ploto.

Pasak I. Goštauto, pandemija dar labiau suaktyvino jau vykstančius procesus darbuotojų gerovės srityje. Anksčiau vyravusias žaliąsias bei tvarumo idėjas papildo sveikatos ir geros savijautos vertybės. Įmonės vis daugiau dėmesio kreipia į darbo aplinką, norėdamos pritraukti ir išlaikyti talentingus darbuotojus. 32% apklaustųjų teigia, kad ilguoju laikotarpiu pirmenybę teiks biurams, kurie atsižvelgia į darnią aplinką ir darbuotojų gerovę.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2020-10-21 11:51
Po neapibrėžtumo kupino karantino laikotarpio nekilnojamojo turto rinkos dalyviai pasijautė daug lengviau. Šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvos būsto rinka nedvejodama pradėjo kopti aukštyn ir didžiąja dalimi kompensavo 2020 metų antrojo ketvirčio praradimus, skelbiama „Ober-Haus“ 2020 metų trečiojo ...
nuotrauka
2020-10-16 07:27
„Laikas tarp 2019 m. ir 2020 m. Statybininkų dienos mūsų įmonei primena vadinamuosius amerikietiškus kalnelius. Ir ne tik dėl pandemijos, kuri mus pasivijo net tolimojoje Pietų Afrikoje“, – sako Tomas Šidlauskas, įmonės „Alvora“ generalinis direktorius, neslėpdamas, kad tokių iššūkių, kokius patyrė ...
nuotrauka
2020-10-14 11:38
Didžiulės apimties valstybių pagalbos paketai ir skatinamoji pinigų politika sušvelnino didžiausią per bemaž šimtmetį pasaulio ekonomikos nuosmukį, kurį lėmė COVID-19 sukelta pandemija. Tačiau atsigavimas tebėra trapus ir netolygus, todėl būtina ieškoti būdų, kaip užtikrinti tvarų ir koordinuotą pas...
nuotrauka
2020-10-14 11:27
Kodėl pirksime didesnius butus ir būsime pasirengę mokėti ne tik už kvadratiniais metrais išreiškiamą plotą? Ar gyvensime miesto centre, ar užmiestyje? Kokių būstų ieškosime ir kaip apskritai atrodys postkovidinis miestas?
nuotrauka
2020-10-08 11:34
Veiklą pradeda Pagalbos verslui fondas (toliau – Fondas), jis padės užtikrinti vidutinių ir didelių įmonių likvidumą, galimybes joms gauti finansavimą ir verslui greičiau atsigauti po krizės.
nuotrauka
2020-10-08 08:38
Atsižvelgdama į nepalankią epidemiologinę koronaviruso (COVID-19) situaciją, Vyriausybė skelbia karantiną Raseinių rajono savivaldybėje. Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 9 d. 00:00 val. iki 2020 m. spalio 23 d. 24:00 val.
nuotrauka
2020-10-07 16:43
COVID-19 pandemija davė stiprų impulsą pokyčiams darbo vietoje – poveikį pajuto visa biurų rinka. Paskelbus karantiną, verslo centrai ištuštėjo, o jų valdytojai ir vystytojai susidūrė su nežinomybe dėl biurų paklausos ateityje. „Newsec“ tyrimas rodo, kad dalis apklaustų kompanijų tiki darbo iš namų ...
nuotrauka
2020-10-06 09:44
Dėl popandeminiame pasaulyje atsiradusio neapibrėžtumo verslininkams dar svarbiau tapo pasitikrinti, ar būsimas jų verslo partneris yra patikimas. Teisininkų teigimu, nuo šiol būtina ne tik išsinagrinėti visas informacines sistemas bei teisinę bazę, bet ir atsižvelgti į tai, kokią įtaką galimam vers...
nuotrauka
2020-10-05 08:09
Energetikos ministerija skyrė 10 mln. eurų skirstomųjų tinklų modernizavimo projektams atlikti, tad jau artimiausiu metu visoje Lietuvoje prasidės elektros tinklų atnaujinimo darbai. Ši priemonė parengta įgyvendinant Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo p...
nuotrauka
2020-10-02 11:10
Koronaviruso pandemija gerokai pakoregavo nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių lūkesčius dėl komercinio NT, būsto kainų ir nuomos perspektyvų – jos vertinamos kur kas atsargiau nei metų pradžioje, rodo naujausia Lietuvos banko NT rinkos dalyvių apklausa.
nuotrauka
2020-09-29 11:16
Nuo rugsėjo 25 d. įsigaliojo atnaujintas nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) įgyvendinamos priemonės „Dalinis nuomos mokesčio kompensavimas labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms“ aprašas.
nuotrauka
2020-09-23 13:39
Pandemijos kontekste įsigyti nuosavą būstą Lietuvos gyventojus labiausiai paskatintų žemesnės būsto paskolos palūkanos bei pasiūlymas laikinai padengti paskolos įmokas darbo netekimo atveju. Tuo tarpu didžiausia kliūtis, atbaidanti nuo būsto pirkimo šiuo metu, yra nerimas dėl galimo pajamų netekimo,...
nuotrauka
2020-09-18 11:01
Valstybinė darbo inspekcija (VDI), užbaigusi neplaninių patikrinimų akciją, ar darbdavių skelbiamos prastovos nėra fiktyvios, daugiausia pažeidimų nustatė dėl įmonėse paskelbtų dalinių prastovų.
nuotrauka
2020-09-17 11:45
Dėl COVID-19 pandemijos vis dar sunkiai išgyvenantis apgyvendinimo paslaugų verslas sulauks Kauno miesto pagalbos. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius, Kauno taryba patvirtino lengvatą mieste veikiantiems viešbučiams perpus sumažinant mokesčius už nekilnojamąjį turtą, žemę ir valstybinės...
nuotrauka
2020-09-10 10:50
Didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja Baltijos šalyse „Achema“ šį mėnesį užbaigs daugumą planinių remonto darbų: antrojo amoniako cecho, kalcio amonio salietros ir amonio salietros cechų remontą ir atnaujins jų gamybos procesus. Spalį, suremontavus antrąjį azoto rūgšt...
nuotrauka
2020-09-07 09:29
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) po karantino, atnaujinus daugelio sektorių veiklą, aktyviai tikrino įmones dėl nelegalaus (neteisėto) darbo. Dažniausiai tikrinti statybų, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo, transporto ir apdirbamosios pramonės sektoriai, kuriuose nelegalus darbas labiausiai paplit...
nuotrauka
2020-09-04 18:43
Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) statybvietėje dirbančių rangovų darbuotojams nustatyta COVID-19 infekcija. Kaip rugsėjo 4 d. pranešė VKJ, „statybvietėje kiek įmanoma laikomasi visų būtinų priemonių saugumui užtikrinti ir reaguojama į susidariusią situaciją“.
nuotrauka
2020-09-02 17:24
Iš Ekonomikos skatinimo plano priemonėms numatytų papildomų 4,9 mlrd. eurų lėšų, rugpjūčio 28 d. duomenimis, panaudota 1,018 mlrd. eurų, arba 20,7 proc.
nuotrauka
2020-09-01 11:45
Ekonomikos ir inovacijų ministerija, siekdama, kad Lietuvos įmonių darbuotojai įgytų reikiamą kompetenciją ir sudarydama sąlygas šiems darbuotojams geriau prisitaikyti prie COVID–19 pandemijos paveiktos darbo rinkos, skelbia antrąjį kvietimą pasinaudoti galimybe įgyvendinti projektus pagal 2014–2020...
nuotrauka
2020-08-28 18:08
Reaguodama į viešojoje erdvėje skelbiamą informaciją, kad šalyje fiksuojamas užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiaus didėjimas, o nauji atvejai siejami su židiniais, tarp kurių yra ir įmonės, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena apie parengtas rekomendacijas darbdaviams kaip apsaugoti riziką susi...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...