2024 gegužės 20 d. pirmadienis, 1:57
Reklama  |  facebook

Komercinių patalpų nuoma: kokius iššūkius pagimdė pandemija?

2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunkumų.
nuotrauka
„Capital Commercial“ nuotr.


Minimos įmonės
Capital Commercial, UAB
Su kokiais iššūkiais šiandien susiduria patalpų ieškantys ir koks galvos skausmas kankina kai kuriuos nuomotojus, pasakoja „Capital Commercial“ nekilnojamo turto ekspertai Julija Tislenko, Lina Ivanauskė ir Mark Savicki.

Pakitę srautai

Labiausiai per pandemiją nukentėjo viešbučių, parduotuvių, maitinimo įstaigų verslai ir šio tipo patalpų nuomotojai tai itin stipriai pajuto. Dalis iki pandemijos pelningai veikusių viešbučių, šiuo metu sparčiai reorganizuojasi į mažo ploto „hotel apartment“ tipo projektus.

Bet sostinės centrinėje dalyje nematyti itin gausios nedidelių komercinių patalpų pasiūlos. 80–150 kv. m daugiafunkcės su įėjimu iš judrios gatvės centre patalpos, kuriose galima įkurti ir prekybos/parodomąją zoną, ir ofisą, bei turėti nedidelę sandėliavimo patalpą, – šiandien labiausiai pageidaujama ir sunkiausiai rinkoje randama komercinių patalpų kategorija.

„Reikėtų pabrėžti, kad šio tipo patalpų nuomos esminis kriterijus – praeinančių klientų srautas. Dėl ženkliai mažiau atvykstančių turistų, srautai centre ir Senamiestyje yra pasikeitę. Reikia nuolat atidžiai stebėti situaciją. Naujos traukos vietos dėl įvairių priežasčių įgyja miestiečių palankumą ir jose atsiradusias patalpas patartina griebti ilgai nemąstant“, – cituojama „Capital Commercial“ biuro vadovė Julija Tislenko.

Biuro patalpų šachmatai

Biuro patalpų rinkoje vyksta persistumdymas. Dalis kompanijų, per pastaruosius metus pradėjusių dirbti iš namų ir atsisakiusios patalpų, šiuo metu vėl intensyviai ieško biurų. Pandemijos metu ne vienai patalpas besinuomojančiai įmonei teko nelengvos derybos su nuomotoju – dėl sutarčių keitimo, sąlygų palengvinimo, nuolaidų suteikimo. „Ne visi nuomotojai sureagavo vienodai lanksčiai. Matome, kad tie, kurie buvo itin nelinkę atsižvelgti į keblią nuomininko situaciją, prarado pastarųjų lojalumą. Kai tik leido sutartys, šie nuomininkai pasirinko kitas patalpas“, – pastebi J. Tislenko.

Ryškiai matoma tendencija – iš senesnių biurų pastatų keltis į naujus modernius centrus. NT ekspertai sako, kad seno tipo komercinių patalpų savininkams tai nemenkas smūgis, tačiau etu ir puiki galimybė investuoti į atsilaisvinusių patalpų modernizavimą.

„Modernizavimas – reali galimybė sėkmingai grįžti į rinką ir konkuruoti su naujais verslo centrais. Matome, kad nemaža dalis savininkų supranta, kad turi tik dvi išeitis: arba mažinti nuomos kainą, arba atlikti remontą ir patalpų modernizaciją. Ne tik perdažyti sienas madinga spalva, bet ir sutvarkyti ventiliaciją, kondicionavimą, perskirstyti patalpas pagal optimalų dydį, darbuotojų patogumui sukurti papildomų pridėtinių verčių tame pačiame pastate“, – įsitikinusi J. Tislenko.
Trys nuomininkų tipai

NT ekspertai išskiria 3 dažnai pasitaikančius nuomininkų tipus: pirmasis pasiryžęs gauti patalpas prestižinėje miesto dalyje ir dėl to aukoti tam tikrus patogumus (pvz., vietas automobiliams, biuro dydį); antrasis – kaip esminį kriterijų įvardija palankiausią kainą (šie dažniausiai žvalgosi miesto pakraščiuose, jiems tinka ir senesnio tipo verslo pastatai); trečiasis tipas linkęs galvoti apie maksimalų patogumą darbuotojams.

Pastarieji mėgsta rinktis vis didesnio susidomėjimo sulaukiantį variantą „miestas mieste“: didelius daugiafunkcius verslo centrus ar parkus, kuriuose yra ne tik biurų patalpos, bet ir kavinės, restoranai, grožio salonai, maisto prekių parduotuvės, buitinių paslaugų punktai ir net vaikų darželiai.

„Nors tokio tipo pastatų patalpos nepriklauso ekonominiam segmentui, vis dėlto šis pasirinkimas rodo progresyvų ir toliaregišką nuomininkų mąstymą. Kiekvienas darbdavys tik laimi, jei darbuotojas visus būtinus reikalus gali sutvarkyti vienoje vietoje“, – pastebi brokerė L. Ivanauskė.

Rinką diktuoja nuomininkas

Nepaisant kai kurių „deficitinių“ komercinių patalpų nuomos segmentų, ekspertai pripažįsta, kad šiuo metu sąlygas dažniausiai diktuoja nuomininkas.

Bendra biuro patalpų pasiūla pakankamai didelė tiek naujuose verslo centruose, tiek pigesniame – senesnės statybos segmente. „Todėl nuomininkai neskuba pasirašyti sutarčių. Ilgiau žvalgosi, sveria pasiūlymus, prašo papildomų priedų“, – sako brokeris Mark Savicki.

„Papildomi priedai“ yra tai, kas labai dažnai lemia sėkmingus sandorius. Nuomotojai linkę siūlyti papildomas vietas automobiliams, suteikti nemokamą laikotarpį įsikūrimui, juos tenkina ir mažesnis depozitas, ir lankstesnės sutarties nutraukimo sąlygos. Pavyzdžiui, galimybė nutraukti sutartį įspėjus nuomotoją prieš 3–4 mėnesius.

„Tai veikia, nes per pandemiją sutarčių įkaitais tapę nuomininkai pasimokė ir nebenori griežtų įsipareigojimų. Vietoj 5 metų dažnai susitariama 2–3. Tai tenkina abi puses, nes iš praeitų metų patirties niekas nedrįsta prognozuoti, kas bus po tų 5 metų“, – sako M. Savicki.

Bet nuomininkai neturėtų pasijusti visagaliais net ir jiems palankesnėje situacijoje. „Galioja sena taisyklė: kas didesnis, tas ir pirmesnis. Nuomotojas visuomet linkęs išnuomoti daugiau patalpų vienu metu, kartais net aukodamas kainą, todėl mažesnio ploto pageidavę ir net brangiau mokėti sutikę nuomininkai pasilieka „už borto“, jei tik konkurencinėje kovoje atsiranda stambesnis žaidėjas“, – įspėja ekspertai.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Biurų nuomaPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai