2024 birželio 15 d. šeštadienis, 22:21
Reklama  |  facebook

Lietuvių kuriama oro valymo sistema apsaugo ir nuo nežinomų infekcijų

2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
„Atendo“ nuotr.


Minimos įmonės
Šviesos gamyba, ATENDO, UAB
Pastarųjų kelių metų situacija pamokė, kad tokiems protrūkiams reikia ruoštis iš anksto, be tinkamo pasiruošimo ir vėl laukia nežinomybė, neprognozuojami pokyčiai ir žmonių bei verslo galimybių ribojimai. Mokslo laboratorijos ir įmonės, siekdamos apsaugoti nuo įprastinio gyvenimo ritmą keičiančių sukrėtimų, ieško būdų padidinti atsparumą infekcinėms ligoms.

Pažangūs sprendimai, kuriais siekiama užtikrinti darbo ir gyvenimo aplinkos saugumą neprognozuojamoje aplinkoje, gimsta visame pasaulyje. Mūsų šalyje kuriamos vienos efektyviausių apsaugos nuo žinomų ir nežinomų infekcijų priemonės. Lietuvos įmonės „Atendo“ išvystyta technologija užtikrina, kad jokios infekcijos neplistų patalpose, kuriose ši technologija pritaikyta.

Kaip tai veikia?

Vyresnio amžiaus žmonėms veikiausiai pažįstamas XX a. populiarus ligoninės ir gyvenamųjų erdvių dezinfekavimo būdas kvarcinėmis ultravioletinėmis lempomis, kurios apšviesdavo savo spinduliuote viską, ką pasiekdavo. Šioms lempoms veikiant iš patalpų (dažniausiai – ligoninių palatų) reikėdavo išvesti visus žmones, nes tokia patalpų spinduliuotė žmonėms būdavo pavojinga.

„Atendo“, kaip rašoma įmonės pranešime, dezinfekavimo įrangos veikimo principas šiek tiek panašus į kvarcinių lempų. Tačiau jis yra kur kas pažangesnis – ir efektyvesnis, ir saugesnis, ir nereikalaujantis, kad valomos patalpos būtų atlaisvintos.

Taip yra dėl to, kad naujos kartos oro dezinfekavimo įranga neskleidžia spinduliuotės į visą aplinką. „Atendo UVC LED Air“ bakterijas ir virusus naikina uždaroje kameroje, į kurį patalpos oras įtraukiamas ventiliatoriaus principu. Toks oro dezinfekavimo būdas gerokai išplečia dezinfekavimo panaudojimo galimybes. Jis tampa tinkamu ne tik gydymo įstaigoms, bet ir komercinėms įstaigoms, kuriose žmonių srautai yra nepertraukiami, bei gyvenamosiose patalpose.

Į dezinfekavimo kamerą patekęs oras yra švitinamas LED diodų skleidžiama UV-C spinduliuote. Vilniaus universitete atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad toks būdas per 27 sekundes sunaikina 99,9999 proc. cirkuliuojančiame ore esančių indikatorinių e-coli bakterijų, o per 800 sekundžių sunaikina 99,999 proc. SARS-CoV-2 viruso. Apskaičiuota, kad vienas „UVC LED Air“ modulis yra pakankamas sunaikinti infekcijos sukėlėjus iki 62 m² ploto patalpoje.

„Iš esmės šis rezultatas reiškia, kad patalpoje, kurioje panaudotas „UVC LED Air“, infekcijos perdavimas sveikam asmeniui beveik negalimas, žmogus yra apsaugotas nuo užsikrėtusiojo. Kadangi ultravioletiniai spinduliai veikia nespecifiškai, jie geba sunaikinti ne tik jau žinomus ligų sukėlėjus, bet ir tuos, kurie veikiausiai atsiras ateityje. Tad ši įranga kartu mažina ir būsimų, nežinomų ligų protrūkių plėtimąsi“, – cituojamas Mantas Narkevičius, „Atendo“ vadovas.

Vienas iš didžiausių oro dezinfekavimo kvarcinėmis lempomis trūkumas buvo toksiškos deguonies formos – ozono – generavimas. Tuo tarpu „Atendo“ savo dezinfekcijos įrangoje parinko tokį UV spindulių ilgį, kuris ne tik efektyviai naikina organines molekules, bet ir negeneruoja ozono.

Apsauga nuo užsidarymo ir nuostolių

Ligos sukėlėjų gebėjimas sklisti oro lašeliniu būdu, persiduoti iš žmogaus žmogui ir sukelti mirtinai pavojingą ligą, gali tapti priežastimi riboti žmonių veiklą. Tokią situaciją jau stebėjome dvejus pastaruosius metus – žmonių judėjimo ir veiklos ribojimais buvo siekiama COVID-19 plitimą sumažinti bent jau iki tokio greičio, kuris būtų pakeliamas gydymo įstaigoms.

Mokslininkai įspėja, jog pastaroji pandemija veikiausiai nėra paskutinė ir nauja liga gali atsirasti bet kurioje vietoje, kur susikerta kokio nors gyvūno ir žmogaus keliai. Jei gyvūnas užsikrėtęs kokiu nors žmonijai dar visiškai nepažįstamu, tačiau atsitiktinai su žmogaus receptoriais suderinamu virusu ar bakterija, virusas gali būti perduotas žmogui ir sukelti ligą. Tokių atvejų tikimybė didėja, mat dėl žmonijos plėtros, veržimosi į gyvūnų buveines daugėja kontaktų su izoliuotomis gyvūnų populiacijomis, turinčiomis savų, į aplinką iki tol neplitusių mikroorganizmų rinkinį.

Ekspertai negali prognozuoti, kada įvyks dar vienas ligos protrūkis, bet per pastarąjį šimtmetį su trupučiu liūdnų istorijų netrūksta. Ispaniškasis gripas, Ebola, ŽIV, kiaulių gripas, paukščių gripas, o dabar ir COVID-19. Tai – toli gražu ne pilnas ir tikrai ne galutinis sąrašas.

Kadangi oro lašelinis patogenų plitimo būdas yra sunkiausiai užkardomas žmogaus elgesio pakeitimais, M. Narkevičiaus teigimu, efektyviausias apsaugos priemonė šioje situacijoje būtų aplinkos valdymas.

„UVC LED Air“ sistema yra lanksti, jos modulius galima pritaikyti iš esmės bet kokioms erdvėms, kuriose susitinka žmonės ir dėl to gali įvykti užsikrėtimas – prekybos centrų salėse, sveikatos priežiūros įstaigose, įmonių biuruose, sporto salėse ar kitur. Sistema saugo ir nuo žinomų, ir nuo nežinomų virusų. Tad net tuomet, kai nėra aiškiai matomos naujos pandemijos grėsmės, valant orą tokiu būdu užtikrinama, kad žmonės kvėpuos daug švaresniu oru bei galimai mažiau sirgs visomis oru perduodamomis ligomis“, – sako įmonės vadovas. 
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai