2024 balandžio 13 d. šeštadienis, 5:40
Reklama  |  facebook

Atsigavusią komercinio NT rinką tramdo brangstančios žaliavos

2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje vietoje liko Latvija, trečioje – Estija.
nuotrauka
SBA iliustr.


Minimos įmonės
SBA Grupė (buvęs SBA koncernas), UAB
Capitalica Asset Management, UAB

„Praėjusių metų kovą prasidėjusi COVID-19 pandemija pristabdė įvairius komercinio NT projektus vos keliems mėnesiams, biurų rinkos atsigavimas fiksuotas jau gegužę. Šiemet verslo centrų atsigavimas po antrojo karantino – dar spartesnis. Prie to prisidėjo ne tik visuotinė gyventojų vakcinacija nuo koronaviruso, bet ir gerėjanti finansinė investuotojų situacija, didelis laisvų pinigų kiekis rinkoje, atitinkamai ir laukiamos infliacijos spaudimas“, – pranešime cituojamas SBA grupės investicinės bendrovės „Capitalica Asset Management“ vadovas Andrius Barštys.

Gerėjančią finansinę situaciją NT rinkoje rodo, kaip teigiama pranešime, ne tik augančios investicijos į logistikos ir prekybos objektus, bet ir grįžtantis investavimas į viešbučių plėtojimą. Itin sparčiai auga investicijos į žemės plotus, investuotojai plečia investavimo strategijas rinkdamiesi naujus sektorius ir rizikų lygius.

„Pagrindinis iššūkis, su kuriuo susiduria komercinio NT rinka, yra pastaruoju metu augančios statybų kainos dėl statybinių medžiagų trūkumo ir jų kainų didėjimo. Prie to prisideda ir globalus ekonomikos skatinimas. Vyriausybių vykdomas didelių sumų įliejimas į verslą sąlygoja spartesnį naujų projektų vystymą ir tuo pačiu žaliavų trūkumą bei darbo jėgos kaštų augimą“, – sako A. Barštys.

Pasak jo, dėl kylančių žaliavų ir darbo jėgos kainų brangstančios statybos ilgainiui turėtų atsiliepti ir augančiai komercinio NT, ypač biurų nuomos kainai.

Šiuo metu Baltijos šalyse statomų naujų verslo centrų plotai baigia pasiekti 2019 m. lygį – Vilniuje plėtojama daugiau nei 200 tūkst. kv. m. verslo biurų ploto, Taline – 140 tūkst. kv. m., Rygoje – apie 90 tūkst. kv. m.

Pusę Rygoje vystomo verslo centrų ploto užima praėjusių metų pabaigoje „Capitalica Asset Management“ užsakymu pradėtas statyti biurų kompleksas „Verde“. Į naują projektą bendrovė investuoja daugiau nei 65 mln. eurų.

„Pradėti „Verde“ statybas tuo metu, kai NT rinkoje tvyrojo abejonės, kaip gyvensime ir dirbsime pandemijos akivaizdoje, buvo nelengvas, bet teisingas sprendimas. Įvertinome, kad kitų bendrovių vystomi NT projektai gali susidurti su vėlavimais, tad neatidėdami didelio projekto Rygoje įgyvendinimo įgavome pranašumo verslo biurų rinkoje“, – sako A. Barštys.

Aukščiausią energinį efektyvumą turėsiantis „Verde“ bus vienas pirmųjų „žaliųjų“ pastatų Latvijoje, beveik nenaudosiantis energijos. Kompleksą planuojama sertifikuoti pagal tarptautinę BREEAM sistemą.

„Tvarūs verslo centrai, atitinkantys aukščiausius aplinkosaugos, socialinius bei įmonės valdymo standartus (angl. Environmental, Social, Governance, ESG), yra šių dienų norma. Tvarumo nori ne tik biurų nuomininkai, bet ir investuotojai – ateityje ši tendencija tik stiprės“, – tikina „Capitalica Asset Management“ vadovas.

Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai