2024 gegužės 28 d. antradienis, 20:45
Reklama  |  facebook

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagrindą?
nuotrauka
Mantas UMBRASAS, „Darnu Group“ turto valdymo direktorius


Minimos įmonės
Darnu Group (buvusi MG VALDA), UAB
Viešojoje erdvėje nuolat pasirodo svarstymai, kad biurų poreikis mažėja, o darbdaviai ateityje apkarpys išlaidas skirtas darbo vietoms kurti. „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, praėjusių metų gegužės mėnesį, numatė, kad 5–10 metų laikotarpyje net 50 proc. darbuotojų dirbs iš namų. Tuo tarpu „Twitter“ generalinis direktorius Jackas Dorsey buvo dar ryžtingesnis ir paskelbė, kad nuo šiol jų darbuotojai gali amžinai dirbti nuotoliniu būdu.

Tokie didžiųjų kompanijų vadovų pasisakymai tarsi diktuoja tendenciją, kad biurai praranda svarbą ir prasmę. Darbą iš namų įsisavino daugybė įmonių, o nuotoliniai susitikimai tapo norma ir kasdienybe. Dėl šių priežasčių vis dažniau samprotaujama ir prognozuojama, kad biurų plotas mažės.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo direktoriaus Manto Umbraso teigimu, poreikis mažinti nuomojamų patalpų plotą dėl nuotolinio darbo – tik teorinis, o realių veiksmų jų valdomuose verslo centruose pastebėta nebuvo.

„Galime tik daryti prielaidas, kodėl nematome biurų mažėjimo tendencijųavo pastatuose. Manome, kad tai susiję su nedideliu gyventojų tankumu ir mažesniais nei didžiuosiuose pasaulio miestuose verslo centrais. Biuro nuoma sudaro tik apie 10 proc. įmonių sąnaudų, o atsižvelgiant į pandemijos suvaldymą, vakcinavimo greitį – netrūksta optimizmo. Šis periodas matomas kaip laikinas, o dabar sumažinus savo valdomų patalpų plotą, užkerti kelią ateities plėtrai. Pandemijos pradžioje vadovus džiuginęs darbo iš namų našumas, vėliau tapo šiek tiek nuviliantis, pastebėtas ir darbuotojų tarpusavio atitolimas, padaugėjo iššūkių kaip išlaikyti komandas vieningas. Dėl šių priežasčių įmonės nenori atsisakyti biurų ir planuoja į juos sugrįžti“ – dalijosi M. Umbrasas.

Biuras – daugiau nei darbo vieta

Darbas iš namų sutaupo laiko ir kitų resursų, tačiau pastarieji metai išryškino ne tik privalumus, bet ir trūkumus. Kai kurie darbdaviai sugebėjo rasti priemonių išlaikyti darbo nuotoliniu būdu efektyvumą ir našumą, tačiau pačių darbuotojų emocinė būsena ir savijauta – kita medalio pusė. Biurų ateitis priklauso nuo darbdavio tikslų bei ambicijų darbuotojų atžvilgiu.

Įmonės, siekdamos užtikrinti geriausias sąlygas, kuria tokią darbo erdvę, kuri ne tik būtų tinkama darbuotojams išpildyti savo kasdienes funkcijas, tačiau ir pasitarnautų stiprinant komandos narių tarpusavio ryšį, kurtų bendruomeniškumo jausmą, motyvuotų įdėti kuo daugiau pastangų. Darbdaviai įrenginėja poilsio zonas, organizuoja bendrus pietus bei įvairias veiklas.

Biuras nebėra tik priemonė kontroliuoti darbuotojus. Kiekvienos kompanijos tikslas sukurti ir išlaikyti komandą, kuri būtų vieninga, motyvuota ir ryžtinga. Bendra darbo erdvė, vieta, kurioje darbuotojai iki pandemijos kasdien susitikdavo, veikė kaip priemonė, kuri padeda stiprinti individų tarpusavio ryšį, skiepija įmonės vertybes, parodo darbuotojams, kad jie svarbūs ir reikalingi.

Pandemijos metu tapo aišku, kad įmanoma organizuoti įmonių veiklą darbuotojams fiziškai nesant vienoje patalpoje, tačiau kaip reiktų išlaikyti komandos tarpusavio ryšį, vieningumą ir bendruomeniškumą – išlieka didžiuliu iššūkiu. Tendencijos liudija, kad darbdaviai suinteresuoti išlaikyti biurus. Nepaisant to, kad vis dažniau naudojama retorika, jog darbas nuotoliniu būdu įsitvirtina ir tampa alternatyva biurams, nuomos sektoriuje nuomojamų patalpų ploto mažėjimo nepastebima.

„Nuomininkai nemažina biurų ploto, bet tam tikrą transformaciją galima pastebėti. Nuo pat pandemijos pradžios matome, kad auga uždarų erdvių, darbo zonų poreikis. Viena iš priežasčių – epidemiologinė situacija, tačiau jaučiamas ir poreikis asmeninėms erdvėms, darbuotojai nori turėti tik jiems skirtas zonas. Didinant kabinetų erdves – reikia atskirų plotų susitikimams, taip pat išreiškiamas poreikis erdvėms, kurias darbdaviai gali išnaudoti poilsio zonoms įrengti. Planavimo pokyčiai indikuoja atvirkščiai – ne nuomojamo ploto mažėjimo, o didėjimo tendenciją“, – įžvalgomis dalinosi „Darnu Group“ turto valdymo direktorius Mantas Umbrasas.

Vilniaus „Verslo trikampio“ biurų komplekse veikiančios „Tesonet“ akceleratoriaus įmonių grupės atstovė, pirkimų ir efektyvumo vadovė Evelina Žvinytė nurodė, kad biurų plotą didina, o ne mažina. „Šie metai parodė, kad su technologijomis dirbančios komandos efektyviai gali dirbti tiek biure, tiek namuose. Pasibaigus karantinui visos „Tesonet“ vienijamos įmonės pereis į hibridinį darbo modelį bandomajam pusės metų laikotarpiui. Nepaisant to – nuo karantino pradžios visos jos kartu savo nuomojamų patalpų plotą padidino 50 proc. ir jau šiandien matome, kad šis sprendimas pasiteisino, darbuotojai sparčiai grįžta į biurus, ypatingai naujokai. Visos „Tesonet“ vienijamos įmonės sparčiai plečiasi. Matome, kad augant komandoms, auga ir darbo erdvių poreikis, todėl ne tik pratęsiame biurų nuomos sutartis, bet ir didiname jų plotą. Technologijų įmonės tikrai gali nesunkiai dirbti nuotoliniu būdu, tačiau ir biurus jos išnaudoja ne vien darbo efektyvumui užtikrinti. Tai - erdvės, skirtos dalintis idėjomis, bendrauti“, - pasakojo E. Žvinytė.

Biurų rinkos pokyčiai kol kas tik teoriniai

„Valdome ar savo nuosavybėje turime per 60 tūkst. kvadratinių metrų administracinių patalpų ploto. Per metų laikotarpį, nuo 2020-ųjų, pasirašėme ar pratęsėme daugiau nei 40 nuomos sutarčių ir neturėjome nė vieno atvejo, kai nuomininkas mažintųsi savo nuomojamą plotą dėl hibridinio darbo modelio integravimo. Turėjome keletą atvejų, kai nuomos sutartis nutraukė nuo pandemijos nukentėję verslai, tačiau jų vietas sparčiai užpildė besiplečiantys nuomininkai. Šiuo metu „Darnu Group“ valdomuose verslo centruose vakansija siekia mažiau nei 6 proc.“, - sakė M. Umbrasas.

Nepaisant tendencijų pasaulyje, darbdaviai nesiekia atsisakyti biurų. Negalima vienareikšmiškai įvardinti to priežasčių. Vieniems centrinis biuras siejasi su įmonės prestižu, kiti tikisi, kad pasibaigus pandemijai darbuotojai sugrįš, o darbo erdvė toliau tarnaus kaip vieta, kurioje darbuotojai gali bendrauti, stiprinti tarpusavio ryšį ir įsisavinti įmonės kultūrą bei vertybes. Atsižvelgiama ir į darbuotojų norus išlaikyti skirtį tarp namų ir darbo.

„Nuomininkų, kurie sumažintų biurų plotą ar nutrauktų sutartis dėl pilno perėjimo dirbti nuotoliniu būdu – vienetai. Bendra tendencija, kad biurų plotai nemažinami, o sutartys pratęsiamos. Tiesa, dalis nuomininkų vis dar jaučiasi nežinioje, todėl sutartis pratęsia trumpesniam laikotarpiui, tačiau netrūksta atvejų, kai nuoma pratęsiama ilgam. Bendraujant su nuomininkais tampa aišku, kad į biurus planuojama grįžti, jeigu ne vasarą – tai rudenį“ – dalinosi „Newsec“ nuomininkų atstovavimo paslaugų grupės vadovas Martynas Babilas.

Jaunesniems darbuotojams darbas iš namų kelia keblumų, nes jie dažnai neturi tinkamų sąlygų, gyvena ne vieni. Dauguma įmonių itin didelį dėmesį skiria būtent jauniems darbuotojams. Biurai atlieka svarbią funkciją ne tik dėl to, kad sukuria geras sąlygas darbui. Labai svarbi jaunų žmonių edukacija, auginimas, integravimas. Siekiant šių tikslų gyvas bendravimas – sunkiai pakeičiamas.

Darbas nuotoliniu būdu niekur nedings ir po pandemijos bei bus vis dažnesnė opcija. Nepaisant to, negalima kalbėti apie biurų eros pabaigą, nes praktika liudija ką kita. Darbdaviai suinteresuoti išlaikyti savo patalpas, o jų ploto nemažina. Biurams numatomos kur kas platesnės nei darbo vietos paskirtys, kurios nepaisant galimybės išpildyti įmonės funkcijas nuotoliniu būdu, išliks neatsiejama korporacijų kultūros dalimi. 
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai