2024 birželio 18 d. antradienis, 4:28
Reklama  |  facebook

Antibakteriniai šviesos jungikliai – galimybė apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų

2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti panaudojami ir iš specialios medžiagos pagaminti šviesos jungikliai. Antibakterinėmis savybėmis pasižymintys jungikliai iš sidabro jonais papildyto plastiko, kuris sudaro barjerą žalingiems mikroorganizmams daugintis, gali būti veiksminga infekcijų plitimo prevencijos priemonė.
nuotrauka
Shutterstock nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB

Baltijos Amerikos klinikos gydytojos Aleksandros Liepaitės teigimu, mikrobai – bakterijos, virusai, grybeliai, daugiausia kaupiasi dažnai liečiamuose paviršiuose, kurie būna ir mažiau valomi, pavyzdžiui, ant rankenų, kėdžių ir porankių, stalviršių, šviesos jungiklių, turėklų, vandens čiaupų ar lifto mygtukų.

„Mikrobai atsiranda aplinkoje, kai žmonės ar skleidžia juos kosėdami, čiaudėdami, liesdami nešvariomis rankomis ir kt. Ant paviršių mikrobai tik kaupiasi, tačiau nesidaugina. Palietus užterštą paviršių, patogenai gali patekti į gleivinę ir pradeda daugintis bei sukelia ligą. Taip įvairios infekcijos plinta ir suserga vis daugiau žmonių“, – aiškina pranešime cituojama A. Liepaitė.

Ant jungiklių esantys mikrobai gali sukelti ir tuberkuliozę, ir gastritą

Pasak gydytojos, ligų spektras, kuriomis galima susirgti viešojo naudojimo vietose liečiant įvairius paviršius, o vėliau nenusiplaunant rankų, yra labai įvairus: nuo kvėpavimo ligų iki šlapimo takų infekcijų.

„Tokias atvejais rizikuojama susirgti įvairiomis kvėpavimo takų ligomis, pavyzdžiui, bronchitu, sinusitu, tuberkulioze. Gali sukelti ir virškinimo sistemos negalavimų: gastritą, hepatitą, įvairių odos bei gleivinių infekcijų“, – vardija gydytoja.

Jos teigimu, tinkama asmeninė higiena ir švarūs paviršiai yra ypač svarbūs šaltuoju metų laiku, siekiant apsisaugoti nuo itin paplitusių peršalimų, virusinių susirgimų ar koronaviruso.

Baltijos Amerikos klinikaGyd. Aleksandra Liepaitė,
Baltijos Amerikos
klinikos nuotr.

„Griežta higiena bei švarūs paviršiai neleidžia kauptis mikrobams ir liečiant juos patekti į žmogaus organizmą. Taip galima sumažinti įvairių infekcijų plitimą, sustabdyti spartų virusų dauginimąsi. Žiemos sezono metu tai ypač aktualu, nes kvėpavimo takų virusai (gripas, Covid-19, rinovirusai) gali išlikti ant paviršių net keletą dienų“, – sako A. Liepaitė.

Gydytojai antrina ir jungiklių bei protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis, kurio teigimu, šviesos jungikliai yra vieni dažniausiai liečiamų įrenginių namuose bei įvairiose visuomeninės paskirties įstaigose. Dėl šios priežasties tinkamai neprižiūrimi jie neretai tampa bakterijų, virusų, grybelių sankaupa ir mainų šiais nepageidaujamais mikroorganizmais vieta. Ypač tai pasakytina apie žmonių gausiau lankomas viešąsias įstaigas: valstybines ir privačias poliklinikas, ligonines, sporto klubus, kur rizika pasigauti ligą sukeliantį virusą ar bakteriją yra gerokai didesnė.

„Pavyzdžiui, sergantis žmogus įjungė šviesą laiptinėje ar tualete ir paliko žalingų mikroorganizmų ant jungiklio. O tada sveikasis, palietęs tą patį jungiklį, tuos mikroorganizmus susirinko ir taip atsiranda tikimybė susirgti. Tokia rizika yra itin didelė vaikų ligoninėse, senelių pensionatuose, slaugos namuose ir kitose panašaus profilio įstaigose, kuriose esančių žmonių imunitetas yra nusilpęs, o bet kokia liga gali sukelti komplikacijų“, – sako pranešime pacituotas R. Skurdenis.

JUNG JUNG nuotr.

Veiksmingumą patvirtina nepriklausomi tyrimai

Pasak eksperto, matydamas tokią problemą, Vokietijos elektros instaliacijos prietaisų gamintojas sukūrė natūraliomis antibakterinėmis savybėmis pasižyminčius elektros prietaisus – šviesos jungiklius, kištukinius lizdus, kurie ne tik neleidžia plisti pavojingiems mikrobams, bet ir stabdo jų dauginimąsi, nes specialus jų paviršius sunaikina bakterijų ir grybelių maitinamąją terpę.

„Šių prietaisų gamyba yra paremta baktericidinėmis sidabro savybėmis: sidabro jonai yra įmaišomi į plastiką, iš kurio yra gaminami antibakteriniai jungikliai, kištukiniai lizdai ir kiti prietaisai. Neorganiniame nešiklyje įkrauti sidabro jonai kontaktuoja su aplinkoje esančia drėgme, o ši reakcija aktyvina baktericidinį šių prietaisų paviršiaus efektą – stabdo ligų sukėlėjų dauginimąsi“, – teigia R. Skurdenis.

Anot jo, tai, kad ant tokių jungiklių atsiradę mikroorganizmai yra nukenksminami, įrodė ir mokslinius tyrimus atlikę bent kelių Vokietijos universitetų tyrėjai. Jų laboratorinės simuliacijos parodė, kad baktericidinis jungiklių ir kitų įrenginių poveikis yra veiksmingas mažiausiai 15 metų ir nesumažėja juos dažnai valant.

Antibakterinė apsauga – nenudyla

Pasak R. Skurdenio, būtent dėl šių priežasčių elektros prietaisai su sidabru yra rekomenduojami tose vietose, kurioms yra keliami aukštesni higienos reikalavimai: ligoninėse, senjorų pensionatuose, darželiuose ir kitose vietose, kur visi paviršiai turi būti itin kruopščiai dezinfekuojami.

JUNG Raimundas Skurdenis,
JUNG nuotr.

„Dažniausiai tai daroma specialiais skysčiais, tačiau plaunant jungiklius, o ypač kištukinius lizdus, kurie yra elektros instaliacijos dalis, atsiranda trumpo sujungimo tikimybė, o ir patys dezinfekciniai skysčiai yra chemija, kuri gali būti pavojinga žmogui ir aplinkai. Tuo tarpu sidabro jonai, kurie dezinfekuoja jungiklio paviršių yra natūralūs nekenksmingi elementai, nepasižymintys jokiu neigiamu poveikiu“, – aiškina „JUNG Vilnius“ vadovas.

R. Skurdenio teigimu, jungiklių paviršiaus medžiaga su pridėtais sidabro jonais nėra dažai – ji nenudyla, nenusiplauna, nesidėvi. Specialisto manymu, nors vien tik bekvapių, nanodalelių neturinčių antibakterinių jungiklių naudojimas negali pilnai užtikrinti visos užkrečiamų ligų profilaktikos ir infekcijų plitimo prevencijos, tačiau jie gali veiksmingai tas priemones papildyti. 
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai