2024 balandžio 24 d. trečiadienis, 13:03
Reklama  |  facebook

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.
nuotrauka
Prof. dr. Vida DAVIDAVIČIENĖ, VILNIUS TECH Verslo technologijų ir verslininkystės katedros vedėja


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Verslo technologijų ir verslininkystės katedros vedėjos prof. dr. Vidos Davidavičienės, tiekimo grandinės valdymo rinkos augimas yra nuoseklus ir priklauso nuo globalizacijos spartėjimo, atsiveriančių rinkų, besikeičiančių verslo modelių.

Pavyzdžiui, nuo elektroninės komercijos plėtros ir ėjimo į naujas rinkas, kintančio prekių judėjimo reguliavimo ir kitų veiksnių. Verslo pokyčius, požiūrį į sprendimus keisti tiekimo grandines lemia ir žaliasis kursas bei tvarios plėtros koncepcija.

Pandemija išryškino specialistų trūkumą

COVID-19 metu išryškėjo tiekimo grandinių valdymo ir optimizavimo specialistų trūkumas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Remiantis „Statista“ duomenimis, tiekimo grandinės specialistų trūkumas identifikuotas medicinos, aukštųjų technologijų, gamybos, prekybos, paslaugų, atliekų valdymo bei viešajame sektoriuose.

Vertinant pasaulinę statistiką ryškėja tendencija, kad per dešimtmetį pasaulinė tiekimo grandinės valdymo rinka išaugs daugiau nei dvigubai, o 2027 m. ekonominė vertė sieks daugiau nei 37 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių. Lietuva – nėra išimtis.

Profesorės teigimu, specialistų poreikis pastebimas valdant medicininių prekių, tokių kaip kaukės, respiratoriai, koronaviruso testai ar vakcinos, srautus. Taip pat – valdant gyventojų gydymo įstaigų srautus, aptarnavimo kokybę, organizuojant vakcinavimo procesą. 56 proc. pasaulio mažmenininkų dėl koronaviruso patyrė vidutinius, o 12 proc. – sunkius tiekimo grandinės sutrikimus.

„Kartais verslo įmonės ar viešojo sektoriaus organizacijos net nemano, kad jiems trūksta tam tikrų sričių specialistų. Dėl ribotų žinių, personalo kompetencijų šioje srityje, patiriami nuostoliai. Dažnai net nemanoma, kad, pavyzdžiui, procesus galima suplanuoti geriau, įmanoma numatyti ribotumus ir taip išvengti produkcijos, informacijos ar žaliavų vėlavimo“, – teigia V. Davidavičienė.

Verslo perkėlimas į internetinę erdvę

Anot profesorės, perkelti verslą į internetinę erdvę nėra sudėtinga. Yra daug produktų, platformų, veiklą padedančių organizuoti įrankių.

Tačiau priklausomai nuo pasirinktų el. verslo modelių, pandemijos metu kilo nemažai iššūkių, susijusių su sietinų su tiekimo grandine.

„Tai – ir logistikos kompanijų pajėgumo, ir padidėjusių prekių srautų, ir su tuo sietinų tiekimo vėlavimų klausimai. Taip pat ir perpildytų paštomatų ar kurjerių sveikatos ir saugumo klausimai“, – teigia V. Davidavičienė.

VILNIUS TECH ekspertė pabrėžia, kad koronaviruso pandemijos metu, kai dalis žmonių pradėjo dirbti nuotoliniu būdu, šalyse buvo įvestas karantinas, apribotas judėjimas – išaugo prekių pristatymo į namus poreikis.

Pandemija parodė, kad kai kuriuose miestuose trūksta paštomatų. Buvo lengviau išanalizuoti, kokiu periodu jie dažniausiai būna perpildyti. Išryškėjo ir tai, kad išaugus siuntų srautams – trūksta kurjerių.

Specialistų paklausa ir rengimas

VILNIUS TECH profesorės teigimu norint, kad netruktų tiekimo grandinių valdymo ir optimizavimo specialistų – labai svarbu pripažinti, kad tokie specialistai itin reikalingi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Žinoma, neįmanoma apsieiti ir be jų kompetencijų ugdymo, žinių sėmimosi universitete. Anot V. Davidavičienės, labai svarbu suvokti, kad tokie specialistai apskritai egzistuoja.

„Pasitaiko atvejų, kai bendraujant su verslo įmonėmis, jų atstovai nustemba, kad būtent VILNIUS TECH rengia tokius specialistus. Tuomet paaiškėja, kad įmonėms sunku rasti verslo logistikos specialistų. Jos kreipiasi į mus, o mes stengiamės padėti studentams įsidarbinti dar studijų metais“, – pasakoja ekspertė.

V. Davidavičienės teigimu, Verslo logistikos studijų programa aprėpia tiekimo grandinės valdymo poreikius plačiąja prasme. Programoje ugdomos kompetencijos – itin reikalingos verslo srityje ir, svarbiausia, tenkinančios šių dienų verslo poreikius.

Studijų programoje supažindinama su moderniais įvairių verslo logistikos sričių aspektais, priemonėmis, planavimo, prognozavimo ir procesų valdymo aspektais, naujausiais verslo logistikos pasiekimais ir kylančiais poreikiais.

Specialistai rengiami pabrėžiant materialiųjų ir informacinių srautų projektavimo, organizavimo, įgyvendinimo, darnios plėtros principus, orientaciją į inovacijas ir technologijų pažangą.

Tai – vienos svarbiausių kompetencijų tiek išryškėjusių šiandienos poreikių, valdant krizines situacijas, tiek ekonomikos plėtros perspektyvoje: pramonėje 4.0, išmaniųjų technologijų vystymo ir diegimo, daiktų interneto plėtotės ir kitose srityse. 

A. Jauniaus nuotr.

Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...