2024 birželio 20 d. ketvirtadienis, 8:40
Reklama  |  facebook

Norvegijos ambasadorius: pandeminio nuosmukio priešnuodis – tvarus verslas. Atsigavome investuodami į naujus verslo modelius

2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekybos ir farmacijos sektoriuose. Prie to prisideda inovatyvus vietos verslas, plėtojantis aplinkai draugiškus produktus ir technologijas, taip pat investuojantis į verslo plėtrą kitose šalyse. Kas skatina Norvegijos verslo tvarumą? Kaip Lietuva gali tuo pasinaudoti?
nuotrauka
ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / FB nuotr.


Minimos įmonės
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas,
Tvarumas – atsparaus verslo pagrindas

Gausūs Norvegijos gamtos ištekliai – nuo naftos ir žuvų iki vandens, pasitelkiamo hidroelektrinėse – visada buvo svarbus ekonominio saugumo garantas. Be to, pavydėtiną Skandinavijos valstybės gyvenimo būdą sustiprino ir didžiulis turto fondas, padedantis palaikyti visuotinę valstybės gerovę.

Taip buvo iki pandemijos. Krizė, lydima žaliavinės naftos kainų ir Norvegijos valiutos smukimo, paskatino norvegus iš naujo įvertinti ir keisti savo ekonominį požiūrį. Ekonomistai baiminosi, kad smukus pajamoms iš naftos ir dujų sektorių, kurie yra didžiausi Norvegijos pajamų šaltiniai, šalyje įsivyraus ilgalaikis nedarbas ir ekonomikos nuosmukis. Pernai Norvegijos prekybos ir pramonės ministrės Iselin Nybø pateiktais duomenimis, 2020 m. šalies vyriausybė prognozavo, kad ekonomika susitrauks nuo 1,5 iki 7 proc., priklausomai nuo to, kiek ilgai tęsis pandemija.

Ir nors, pasak Norvegijos ambasadoriaus Ole Terje Horpestado, per karantiną visi susidūrė su naująja realybe ir turėjo susiveržti diržus, Norvegijos ekonomikos atsparumas pranoko net ir optimistinius scenarijus. „Vartojimas labai išaugo, o uždarytos sienos padėjo padidinti mažmeninę prekybą Norvegijoje. Nedarbas vis dar gerokai viršija normą, tačiau pastebimai sumažėjo. Situaciją taip pat gelbėjo ir šiemet pakilusios naftos kainos, mokesčių lengvatų paketas naftos pramonei ir mūsų nepriklausomas turto fondas, suteikęs vyriausybei daugiau lankstumo remti verslą krizės metu“, – pranešime cituojamas ambasadorius.

„Tradingeconomics“ duomenimis, nedarbas Norvegijoje dėl koronaviruso 2020-aisiais padidėjo beveik 2 proc. (nuo 3,4 proc. sausį iki 5,6 proc. liepą). Per pandemiją Norvegijos vyriausybė ėmėsi darbo vietas padedančių išsaugoti priemonių, stiprino sveikatos sektorių ir investavo į žaliąją ekonomiką, todėl bedarbių skaičių pavyko sumažinti iki 5 proc.

„Nors Norvegijos naftos sektorius vis dar yra svarbi mūsų ekonomikos dalis, daugiausia investuojame į atsinaujinančiąją energiją, tvarius verslo modelius ir naujų technologijų kūrimą, nes visi turime kovoti su klimato kaita ir sumažinti anglies dioksido išmetimą. Norvegija per ateinančius dešimtmečius turi ambicingų tikslų šiuo klausimu. Praėjusių metų naftos kainų svyravimas ir užsitęsusi pandemija šį judėjimą tik pagreitino“, – ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto pranešime cituojamas Norvegijos ambasadorius O. T. Horpestadas.

Lyderystės konferencija vadovams

Pandemijos metai verslui buvo neįtikėtinas iššūkis ir pokyčių katalizatorius, parodęs viena: norint sulaukti sėkmės svarbiausia nuolatos keistis, stiprinti savo atsparumą ir lankstumą. Patirtimi, kaip didinti verslo imunitetą, Lietuvos ir Norvegijos organizacijų vadovai keisis rugsėjo 9 d. ISM Vadybos ir ekonomikos universitete vyksiančioje konferencijoje „Refocus“.

Pranešimų ir diskusijų bei bendradarbiavimo sesijų metu vadovai dalysis patirtimi, kaip kurti atsparumą, drauge ieškos būtinų ingredientų efektyviam hibridiniam darbui. 

„Dalijimasis gerosiomis praktikomis ir idėjomis yra pokyčių ir vertės kūrimo pagrindas. Keitimasis informacija ne tik bendrovėje, tačiau ir tarp skirtingų organizacijų ar šalių gali padėti surasti unikalų sprendimą, organizacijai tapti atsparesnei, padėti įmonei pasiruošti ateities iššūkiams. Po sunkių pandemijos metų organizacijų ir valstybių bendradarbiavimas įgyja dar didesnę reikšmę – vienijame vieną didžiausių vadovų bendruomenių Lietuvoje ir matome lyderių poreikį kalbėtis, drauge ieškoti sprendimų ir fokusuotis į ilgalaikę perspektyvą“, – sako dr. Dalius Misiūnas, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius. 
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai