2021 sausio 21 d. ketvirtadienis, 19:01
Reklama  |  facebook

Koncentracijos sandoriai: pandemija nepalengvino įmonių susijungimų

2020-10-30 09:47
COVID-19 pandemija įmones paveikė skirtingai: vienoms atnešė nemažai komercinių ir finansinių sunkumų, o kitoms tapo proga apsvarstyti verslo įsigijimo ar įmonių susijungimo klausimus. Teisininkai pataria, kad šiuo laikotarpiu planuojant įsigyti įmones per koncentracijų sandorius derėtų nusiteikti ilgesnei nei paprastai šių sandorių nagrinėjimo trukmei.
nuotrauka
Lina DARULIENĖ, „Magnusson ir partneriai“ advokatė


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
Konkurencijos taryba,
„Konkurencijos taryba (KT) dar pavasarį prabilo apie tai, kad dėl pandemijos sukeltų ribojimų įmonių įsigijimų ir koncentracijų nagrinėjimas gali pasunkėti ir pailgėti. To priežastis – institucijai gali būti sudėtingiau gauti atvejo nagrinėjimui reikalingą informaciją. Todėl planuojantiems tokius sandorius šiuo laikotarpiu rekomenduotume numatyti kiek ilgesnę koncentracijos nagrinėjimo procedūrą“, – sako advokatų kontoros „Magnusson ir partneriai“ advokatė Lina Darulienė.

KT nesudėtingus pranešimus apie koncentracijas pernai nagrinėjo vidutiniškai 17 darbo dienų, o reikalaujančius išsamios teisinės ir ekonominės analizės – 76 darbo dienas.

Pajamų ribos lemia tai, ar reikia leidimo


Koncentracijos priežiūros procedūra yra privaloma ne kiekvienam atvejui įsigyjant verslą. Ji taikoma, jeigu sandorį, kuriuo vykdoma koncentracija, sudaro įmonės, kurių pajamos viršija teisės aktuose numatytas ribas. Šiuo metu apie koncentraciją privaloma pranešti KT ir gauti jos leidimą, jeigu visų koncentracijos dalyvių bendrosios suminės pajamos Lietuvoje paskutiniais prieš sandorį ūkiniais metais viršija 20 mln. eurų, o kiekvieno mažiausiai iš dviejų koncentracijos dalyvių pajamos yra didesnės nei 2 mln. eurų.

Jeigu dėl planuojamo verslo įsigijimo gali atsirasti konkurencijos ribojimų, tokiai koncentracijai leidimas nesuteikiamas. „Tokiu atveju sandorio šalys turi dvi išeitis: arba jo atsisakyti, arba siūlyti institucijai priemones, kurios pašalintų konkurencijos ribojimus“, – sako advokatė.

Ji teigia, kad vis dėlto pandemija ne tik tapo iššūkiu verslams, bet ir reikalauja beprecedentinių situacijų analizių koncentracijos sandorius stebinčių institucijų veikloje. Vienas pavyzdžių – internetinės prekybos milžinės „Amazon“ sprendimas įsigyti dalį maisto pristatymo bendrovės „Deliveroo“. Konkurencijos priežiūrą atliekanti institucija Didžiojoje Britanijoje įžvelgė riziką, kad toks sandoris gali pakenkti konkurencijai, tačiau koncentracijos dalyvės argumentavo, jog tai vienintelis būdas išgelbėti COVID-19 poveikį patyrusią bendrovę.

Institucija atliko itin plataus masto tyrimą, analizavo COVID-19 poveikį įmonės veiklai ir nustatė, jog maisto pristatymo rinka atsigauna daug sparčiau, nei buvo tikimasis pandemijos pradžioje, todėl įmonė gali veikti rinkoje.

Vis dėlto leidimas sandoriui buvo duotas argumentuojant, kad mažumos akcijų paketo įsigijimas nesukelia konkurencinių problemų rinkoje, tačiau su išlyga, jog didesnės įtakos įgijimas vėl reikalautų naujos konkurencijos problemų analizės.

Svarbu įsigyjant tiek įmonių akcijas, tiek turtą

Nesilaikantiems privalomos koncentracijos priežiūros procedūros gresia bauda, siekianti iki 10 proc. metinių bendrųjų pajamų. Be to, jei dėl sandorio kyla konkurencijos problemų, įmonei papildomai tenka šalinti neigiamas koncentracijos pasekmes, pavyzdžiui, parduoti verslą.

Advokatė sako ne sykį susidūrusi su klaidinga nuomone, kad apie koncentraciją nereikia pranešti, jei yra įsigyjamas ne konkuruojantis verslas arba rinkos dalys mažos. „Svarbu įvertinti, ar keičiasi įgyjamo verslo kontrolė ir ar besikoncentruojančių įmonių pajamos viršija teisės aktuose nustatytas bendrųjų pajamų ribas. Įmonių veikla nėra svarbi vertinant, ar reikia kreiptis leidimo koncentracijai, ji tokia tampa vėlesniame etape, vertinant koncentracijos poveikį rinkoms“, – aiškina L. Darulienė.

Dažni ir atvejai, kai įmonės mano, jog apie koncentraciją reikia pranešti tik tais atvejais, kai yra įsigyjamos įmonių akcijos. Vis dėlto koncentracija gali būti vykdoma ir įsigyjant turtą ar jo dalį, svarbu, kad jis būtų laikomas verslu ir generuotų apyvartą tam tikroje rinkoje.

Įmonės gali nepagalvoti apie koncentracijos priežiūros procedūrą steigdamos naują bendrą įmonę ar įgydamos bendrą įmonės kontrolę. „Dažnai klaidingai manoma, jog bendros įmonės steigimu negali būti vykdoma koncentracija, nes nauja įmonė nevykdo veiklos ir neturi pajamų. Tačiau tokiu atveju koncentracijos dalyviais laikomos įmonės, kurios steigia bendrą įmonę ar įgyja jos kontrolę, todėl būtent jų pajamos yra skaičiuojamos vertinant, ar reikalingas leidimas“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.

Namų darbams – konkurentų veiklos įvertinimas

Planuojantiems verslo, ypač konkuruojančio, įsigijimą advokatė pataria įsivertinti du svarbius dalykus: kokiose rinkose veikia koncentracijoje dalyvaujančios įmonės ir kaip tose rinkose pasikeis situacija po sandorio bei konkurentų duomenis.

„Svarbiausia, o kartu ir sudėtingiausia, yra identifikuoti rinkas, kurioms sandoris darys konkurencinį poveikį, o tam tenka išanalizuoti ne tik besikoncentruojančių įmonių, bet ir visų jų įmonių grupių veiklas. Svarbu nustatyti veiklas ir teritorijas, kuriose įmonės veikia kaip konkurentai ar potencialūs konkurentai, bei įmones siejančius ar galinčius sieti tiekimo santykius.

Taip pat svarbu įvertinti, kokiose valstybėse veikia besikoncentruojančios įmonės ir jų grupės įmonės, kadangi leidimą koncentracijai gali tekti gauti ne vienoje valstybėje. Toks išankstinis vertinimas reikalauja finansinių ir laiko resursų, tačiau jis gali apsaugoti nuo dar didesnių išlaidų, jeigu sandorio būtų neįmanoma užbaigti negavus leidimo“, – sako L. Darulienė.

Konkurentų duomenų – apyvartų ir veiklos apimčių – analizė reikalinga konkurencinio poveikio įvertinimui. Tai padės kiek įmanoma tiksliau įvertinti atitinkamos rinkos bendrą dydį ir planuojamame koncentracijos įmonių padėtį jose. Šis aspektas svarbus, nes jei po sandorio bendra rinkos dalis viršytų 40 proc., tai gali būti pirmasis konkurencijos problemų identifikatorius, kuris rodytų, jog leidimas sandoriui gali būti ir nesuteiktas.

L. Darulienė atkreipia dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje yra įtvirtinta teisė KT inicijuoti koncentracijos priežiūros procedūrą savo iniciatyva, net jeigu įmonėms ir nėra pareigos kreiptis leidimo. Paprastai taip nutinka, jei KT kyla įtarimų, kad dėl sandorio gali būti sukuriama dominuojanti padėtis tam tikrose rinkose. Tokia teise ši institucija gali pasinaudoti per 12 mėn. nuo sandorio sudarymo datos, o nustačiusi konkurencijos ribojimus, ji gali įpareigoti verslą įsigijusį asmenį juos pašalinti. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-01-20 09:14
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog nuo šiandien, sausio 20 d., savarankiškos įmonės gali teikti paraišką vienkartinei negrąžintinai subsidijai gauti.
nuotrauka
2021-01-20 08:22
Nuo trečiadienio, sausio 20 d., verslas jau gali teikti paraiškas gauti subsidijas ir lengvatines paskolas. Pirmąjį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengto pagalbos verslui paketą sudaro 180 mln. eurų – 150 mln. eurų skiriama subsidijoms, 30 mln. eurų – paskoloms.
nuotrauka
2021-01-19 15:59
Tęsiantis karantinui ir ekstremaliajai situacijai, darbdaviai toliau gali skelbti prastovas darbuotojams. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, galiojančias prastovas yra paskelbusios daugiau nei 14 tūkst. įmonių.
nuotrauka
2021-01-18 10:29
Prie sparčiai augančios ir besikeičiančios šalies sostinės prisideda ir nekilnojamojo turto plėtotojai, kurie nuolatos stato ir siūlo gyventojams įsigyti naują būstą. Ne išimtis ir 2020 m., kurie nepaisant užklupusios pandemijos, pasižymėjo tikrai įspūdingu pastatytų butų skaičiumi.
nuotrauka
2021-01-18 07:20
Nei pandemija ir su ja atsiradę gausūs suvaržymai, nei niūrokos ekonomistų prognozės nenuslopino lietuvių verslumo – pernai įmonių šalyje ir vėl buvo įsteigta daugiau, nei užsidarė.
nuotrauka
2021-01-12 09:19
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastaruoju metu gauna daugiau paklausimų, susijusių su rizikomis kilti COVID-19 protrūkiams darbovietėse. Darbuotojai susirūpinę saugių darbo sąlygų užtikrinimu: ne tik dėl darbdavių taikomų prevencinių priemonių, bet ir dėl kolegų elgesio.
nuotrauka
2021-01-08 15:38
Koronaviruso sukelta pandemija paženklinti jau praėję 2020-ieji metai skaudžiai palietė Lietuvą, o valstybė ir visuomenė gana stipriai nukentėjo nuo tiesioginių ir netiesioginių pandemijos pasekmių, ypač vadinamosios antrosios pandemijos bangos, prasidėjusios 2020 m. rudenį, metu.
nuotrauka
2021-01-08 13:26
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir šiuo metu su socialiniais partneriais ir valstybinėmis institucijomis analizuoja ir derina antrojo paramos verslui paketo koncepciją, skirtą padėti labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiems verslams.
nuotrauka
2021-01-08 09:18
2021 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje veikė 108 258 ūkio subjektai (be fizinių asmenų, užsiimančių ekonomine veikla), jie sudarė 43 proc. visų Juridinių asmenų registre įregistruotų ūkio subjektų. Veikiančių ūkio subjektų skaičius, palyginti su 2020 m. pradžia, padidėjo 0,7 proc.
nuotrauka
2020-12-31 14:01
Pandemijai tęsiantis darbdaviai, darbuotojai, nepasiturintys gyventojai, būtinybei atsiradus mažus ar negalią turinčius vaikus namuose prižiūrintys tėvai ir kitais metais galės naudotis valstybės pagalbos priemonėmis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokios valstybės paramos nuo pan...
nuotrauka
2020-12-31 08:58
Vyriausybės pasitarime buvo pritarta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktai patikslintai subsidijų nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms koncepcijai ir kriterijams. Numatyta, kad paramą dėl antrosios pandemijos bangos neigiamo poveikio verslui galės gauti ir tos įmonės, kurių darbuotojų skaiči...
nuotrauka
2020-12-23 13:36
Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas, pagal kurias nuo kitų metų pusantro karto didės subsidijos prastovų metu, o darbdaviams neliks pareigos prie darbuotojo atlyginimo prisidėti savo lėšomis. Tokiu būdu siekiama smarkiau padėti verslui ir gyventojams, susidūrusiems su neigiamu COVID-19 plitimo ...
nuotrauka
2020-12-23 09:16
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (PVF), sudarė pirmąjį sandorį – 7 milijonų eurų finansavimą mišriais instrumentais skyrė UAB „Enerstena“, kuri projektuoja, gamina ir įrenginėja biomasės katilines.
nuotrauka
2020-12-22 14:36
Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje suburta Verslo sąlygų karantino metu darbo grupė, kuri aiškiau, paprasčiau ir detaliau pateiks verslui informaciją ir rekomendacijas dėl apribojimų antrojo karantino metu.
nuotrauka
2020-12-21 12:26
Lietuvos statybos įmonės vis labiau jaučia ryškų pandemijos poveikį: skaičiuoja ženkliai sumažėjusias darbų apimtis ir neigiamus pokyčius finansiniuose veiklos rezultatuose, susiduria su iššūkiais dėl saugaus darbo organizavimo ir galimybės pasinaudoti pagalbos verslui priemonėmis, rodo Lietuvos sta...
nuotrauka
2020-12-21 09:26
Nuo kitų metų dvigubai didėja subsidijos prastovų metu, darbdaviams nelieka pareigos prie darbuotojo atlyginimo prisidėti savo lėšomis. Šie pakeitimai darbdaviams padės išlaikyti darbo vietas, o darbuotojams – neprarasti pajamų. Tai ypač aktualu nuo pandemijos stipriai nukentėjusiam verslui: viešbuč...
nuotrauka
2020-12-18 10:42
Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo ataskaita šiemet kitokia – tradiciškai joje būna pateikiamas šalių konkurencingumo indeksas, reitinguojantis valstybes pagal tai, kaip jų instituciniai „rėmai“ skatina arba varžo verslą didinti produktyvumą. Šiais metais, atsižvelgiant į išskirtinę situacij...
nuotrauka
2020-12-17 13:13
2020–uosius dar ilgai prisiminsime kaip nepaprastai sunkius įprastą rutiną sutrikdžiusius ir daugumą mūsų dukart namuose įkalinusius metus. Tačiau kai kurie pokyčiai leido atrasti naujas galimybes, padėjo išvengti visiškos gyvenimo ir ekonomikos stagnacijos, sako nekilnojamojo turto (NT) projektų va...
nuotrauka
2020-12-16 13:27
Šiemet viešieji pirkimai buvo linksniuojami itin dažnai. Vienais atvejais dėl to, kad dabartinis reglamentavimas apsunkina pandemijai suvaldyti būtinų priemonių įsigijimą, kitais – dėl skubių įstatymo pakeitimų. Ekspertų vertinimu, viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų keitimas atsižvelg...
nuotrauka
2020-12-14 11:26
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) mokslininkų grupė palygino pandemijos sukeltą ekonominį šoką su kitomis finansinėmis-ekonominėmis krizėmis, tarp jų – ir su 2008 m. pasauline finansų krize. Šis tyrimas leido detaliau identifikuoti krizės specifiškumą.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...