2020 rugsėjo 26 d. šeštadienis, 15:19
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Pandemijos ekonomika: tikslai panašūs, bet estiški ir lietuviški sprendimai skiriasi

2020-06-10 12:04
Lietuvos ir Estijos valdžios sprendimų lyginimas jau yra tapęs tautosaka. Nors estai ir laikomi lėtapėdžiais, tačiau pasaulinės pandemijos metu Estija veikė ne tik greičiau, o kartais ir dosniau. Estai teikė pagalbą kur kas platesniam skaičiui verslo sektorių, sumažino socialinius mokesčius, akcizus dyzelinui ir metė rimtą konkurencinę pirštinę Lietuvai, sako Šiaurės šalių teisinių paslaugų firmos „Fondia Lietuva“ vadovė Jurgita Vaičiulionienė.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Fondia Lietuva, UAB
Viena dažniausiai politikų lūpose linksniuotų priemonių – pagalba verslui, siekiant išlaikyti darbo vietas.

„Estijoje parama gaunama greičiau, lyginant su Lietuva, sumos yra didesnės, bet paramos trukmė – gerokai trumpesnė. Paramą norinčios gauti įmonės turi įsipareigoti darbuotojus išlaikyti panašiai – jei Lietuvoje įsipareigojimas galioja tris mėnesius po subsidijų teikimo pabaigos, estai turi įsipareigoti neatleisti darbuotojų iki rugsėjo. Tačiau nesilaikant įsipareigojimo pasekmės skirtingos: estų verslininkai turėtų grąžinti gautas sumas, o lietuviai 12 mėnesių negalėtų dalyvauti remiamojo įdarbinimo ir panašiuose projektuose“, – cituojama „Fondia Lietuva“ vadovė Jurgita Vaičiulionienė.

Šiuo metu Estijoje dėl kompensacijų gali kreiptis įmonės, atitinkančios bent du iš trijų kriterijų: pirma – lyginant su praėjusiais metais praradusios 50 proc. savo pajamų, antra – tos, kurių bent 50 proc. darbuotojų neturėjo darbo, trečia – kurių darbuotojų atlyginimai sumažėjo bent 30 proc. Atitinkant šias sąlygas darbdavys turi mokėti 150 eurų, o likusi atlyginimo dalis, neviršijanti 800 eurų ir ne didesnė nei 50 proc. buvusio atlyginimo, apmokama valstybės. Tokia tvarka galioja iki birželio pabaigos.

Lietuvoje, tuo tarpu, iš pradžių parama buvo skiriama už į prastovas išleidžiamus darbuotojus. Šiuo metu jau galima kreiptis ir dėl pagalbos dirbantiems darbuotojams išlaikyti. Priemonė galios iki metų pabaigos, tuo tarpu estai kol kas neturi sprendimų laikotarpiui nuo birželio. Taip pat Lietuvoje svarstomos subsidijos, turėsiančios padėti išsaugoti darbo vietas vyresniems darbuotojams.

Mokesčių atidėjimo sistema Lietuvoje dosnesnė

Mokesčių atidėjimo sistemos Estijoje ir Lietuvoje panašios, nors mechanizmai ir kiek skiriasi. Vis dėlto, „Fondia Lietuva“ vadovės Jurgitos Vaičiulionienės teigimu, Lietuvoje mokesčių ir socialinio draudimo įmokų atidėjimo sistema yra dosnesnė nei Estijoje.

Lietuvoje nuo kovo 16 dienos iki karantino pabaigos bei 2 mėnesius po karantino pabaigos, įmonėms, įtrauktomis į Valstybinės mokesčių inspekcijos parengtą sąrašą, neskaičiuojami delspinigiai bei netaikomas nesumokėtų mokesčių ir socialinio draudimo įmokų išieškojimas. Pasibaigus karantinui įmonės gali kreiptis dėl nesumokėtų mokesčių ir įmokų atidėjimo.

Estijoje kovo ir balandžio mėnesiais taip pat nebuvo skaičiuojami delspinigiai, bet ši tvarka pasibaigė pasibaigus ekstremaliai situacijai (gegužės 18 d.). Dabar palūkanos yra sumažintos du kartus iki gruodžio 31 dienos.

Estai sumažino socialinius mokesčius, PVM ir metė pirštinę Lietuvos degalų prekiautojams


Nors Estijoje mokesčių atidėjimas – mažiau dosnus nei Lietuvoje, estų verslininkai laimi dėl sumažintų mokesčių.

„Lietuvoje mokesčiai nebuvo sumažinti, nors ir tęsiasi kalbos dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mažinimo. Tuo tarpu Estijoje trims mėnesiams „nuimtos“ socialinio mokesčio „grindys“. Akcizai sumažinti dvejiems metams į priekį, sumažintas ir pridėtinės vertės mokestis (PVM) elektroniniams leidiniams ir knygoms“, – sakė J. Vaičiulionienė.

Estijos nacionalinis transliuotojas pranešė, kad akcizai dyzeliniams degalams sumažinti nuo 493 iki 372 eurų tonai degalų ir jų priedų, tuo pačiu paminėdami, kad dabar jie bus tokie patys, kokie yra Lietuvoje. Estijos Vyriausybė viliasi, kad tai padės transporto kompanijoms sugrįžti į Estiją ir būtent joje, o ne Lietuvoje pildytis savo kuro atsargas. Taip pat sumažinti akcizai gamtinėms dujoms ir elektrai (pastarasis – iki mažiausios ES leistinos ribos – 4,47 eurų už MWh).

Pasak J. Vaičiulionienės, estai skiria didesnę paramą, nes ją užtikrina sklandus mokesčių surinkimas. O tai užtikrinti lengviau dėl paprastesnės mokesčių sistemos

Parama skirtingiems ekonominiams sektoriams

Estijoje balandžio mėnesį buvo palyginti aktyviai planuojamos subsidijos apgyvendinimo, restoranų, kelionių agentūrų ir turistinių vietų sektoriams ir buvo gautas Europos Komisijos (EK) pritarimas daugiau nei 25 milijonų eurų paramos paketams. Lietuvoje gegužės viduryje patvirtintas 45 milijonų eurų vertės projektas turizmo industrijai, pradėjęs veikti tik birželį.

„Estijos apgyvendinimo agentūroms skirtos subsidijos nuo 2 iki 60 tūkst. eurų, restoranams – nuo 2 iki 30 tūkst. eurų, kelionių agentūroms – nuo 2 iki 60 tūkst. eurų, turistinėms vietoms – iki 3 tūkst. eurų“ – sakė „Fondia Lietuva“ vadovė Jurgita Vaičiulionienė.

„Įdomu, kad Estijoje valstybė kompensuoja kultūrinių ir sporto renginių, atšauktų kovo ir balandžio mėnesį, išlaidas. Lietuvoje, kaip žinome, tokios praktikos nėra“ – sakė „Fondia Lietuva“ vadovė Jurgita Vaičiulionienė.

Estijoje gausiau stimuliavimo paketų ir kitiems ekonomikos sektoriams – miškininkystei, transportui, kultūrai ir sportui, statybų bei telekomunikacijų sektoriams. Abi šalys teikia paramą žemės ūkiui.

Estija parengė naują priemonę, kurios biudžetas 17 mln. eurų, kuri skirta kurti naujus ar ženkliai pakeisti esamus produktus ar paslaugas, kurie padidintų pajamas iš tarptautinės prekybos. 75 proc. šio biudžeto skirta nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms.  
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2020-09-23 13:39
Pandemijos kontekste įsigyti nuosavą būstą Lietuvos gyventojus labiausiai paskatintų žemesnės būsto paskolos palūkanos bei pasiūlymas laikinai padengti paskolos įmokas darbo netekimo atveju. Tuo tarpu didžiausia kliūtis, atbaidanti nuo būsto pirkimo šiuo metu, yra nerimas dėl galimo pajamų netekimo,...
nuotrauka
2020-09-18 11:01
Valstybinė darbo inspekcija (VDI), užbaigusi neplaninių patikrinimų akciją, ar darbdavių skelbiamos prastovos nėra fiktyvios, daugiausia pažeidimų nustatė dėl įmonėse paskelbtų dalinių prastovų.
nuotrauka
2020-09-17 11:45
Dėl COVID-19 pandemijos vis dar sunkiai išgyvenantis apgyvendinimo paslaugų verslas sulauks Kauno miesto pagalbos. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius, Kauno taryba patvirtino lengvatą mieste veikiantiems viešbučiams perpus sumažinant mokesčius už nekilnojamąjį turtą, žemę ir valstybinės...
nuotrauka
2020-09-10 10:50
Didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja Baltijos šalyse „Achema“ šį mėnesį užbaigs daugumą planinių remonto darbų: antrojo amoniako cecho, kalcio amonio salietros ir amonio salietros cechų remontą ir atnaujins jų gamybos procesus. Spalį, suremontavus antrąjį azoto rūgšt...
nuotrauka
2020-09-07 09:29
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) po karantino, atnaujinus daugelio sektorių veiklą, aktyviai tikrino įmones dėl nelegalaus (neteisėto) darbo. Dažniausiai tikrinti statybų, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo, transporto ir apdirbamosios pramonės sektoriai, kuriuose nelegalus darbas labiausiai paplit...
nuotrauka
2020-09-04 18:43
Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) statybvietėje dirbančių rangovų darbuotojams nustatyta COVID-19 infekcija. Kaip rugsėjo 4 d. pranešė VKJ, „statybvietėje kiek įmanoma laikomasi visų būtinų priemonių saugumui užtikrinti ir reaguojama į susidariusią situaciją“.
nuotrauka
2020-09-02 17:24
Iš Ekonomikos skatinimo plano priemonėms numatytų papildomų 4,9 mlrd. eurų lėšų, rugpjūčio 28 d. duomenimis, panaudota 1,018 mlrd. eurų, arba 20,7 proc.
nuotrauka
2020-09-01 11:45
Ekonomikos ir inovacijų ministerija, siekdama, kad Lietuvos įmonių darbuotojai įgytų reikiamą kompetenciją ir sudarydama sąlygas šiems darbuotojams geriau prisitaikyti prie COVID–19 pandemijos paveiktos darbo rinkos, skelbia antrąjį kvietimą pasinaudoti galimybe įgyvendinti projektus pagal 2014–2020...
nuotrauka
2020-08-28 18:08
Reaguodama į viešojoje erdvėje skelbiamą informaciją, kad šalyje fiksuojamas užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiaus didėjimas, o nauji atvejai siejami su židiniais, tarp kurių yra ir įmonės, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena apie parengtas rekomendacijas darbdaviams kaip apsaugoti riziką susi...
nuotrauka
2020-08-28 07:51
Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė, kad verslininkams, kurių veikla buvo paveikta COVID-19 pandemijos, 30 proc. būtų sumažinti nuomos už valstybinę žemę, žemės ir nekilnojamojo turto mokesčiai.
nuotrauka
2020-08-27 10:33
Dėl koronaviruso neigiamo poveikio sumažėjus vartojimo paklausai, krito dažnos Lietuvos įmonės pelnas, sumenko gamybos apimtis ir daugumai įmonių, kol pasieks iki COVID-19 pandemijos buvusį savo finansinės būklės lygį, tai gali užtrukti mažiausiai metus. Taip teigė daugiau kaip pusė Lietuvos banko u...
nuotrauka
2020-08-27 10:23
Šių metų antrąjį ketvirtį buvo galima plika akimi matyti su kokiais iššūkiais susiduria visas prekybos ir prekybinių patalpų sektorius Lietuvoje. Iš esmės pilnai uždaryti didieji prekybos centrai, ištuštėjusios miestų gatvės ir duris užvėrę smulkieji prekybininkai. Buvo išties keista stebėti, kaip d...
nuotrauka
2020-08-27 08:09
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui, kad nuomos subsidiją galėtų gauti ir įmonės, kurios karantino metu negalėjo vykdyti savo nepagrindinių veiklų.
nuotrauka
2020-08-25 12:02
Europos Komisija (EK) siūlo Tarybai pritarti lengvatinių paskolų suteikimui šalims narėms, siekiant pagelbėti nuo koronaviruso (COVID-19) krizės nukentėjusiems darbuotojams bei išsaugoti jų darbo vietas. 81,4 mlrd. eurų paskolų pretenduoja gauti 15 šalių, o Lietuvai numatyta 602 mln. eurų.
nuotrauka
2020-08-25 11:48
Jokių kelionių į biurą ir streso kelyje, daugiau laiko sau – šiuos ir kitus privalumus vardija Lietuvoje dėl COVID-19 pandemijos įvesto karantino namuose įpratę dirbti žmonės. Dalis jų toliau naudojasi galimybėmis kartais pailsėti nuo biuro šurmulio, o kiti susimąsto, ar vis garsiau kalbant apie ant...
nuotrauka
2020-08-20 11:51
Pavasarį Baltijos šalis pasiekus pirmajai COVID-19 viruso bangai, biurų pastatai ištuštėjo. Tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės CBRE Vidurio ir Rytų Europoje po karantino atliktos apklausos duomenimis, Baltijos šalyse 86 proc. biurų nuomininkų rinkosi nuotolinį darbą, o dabar di...
nuotrauka
2020-08-19 14:22
Nuotolinis darbas, o tiksliau, darbas iš namų, užgriuvo kaip viesulas kovo mėnesį šalyje paskelbus karantiną. Matome, kad nuotolinis darbas išliks daug populiaresnis nei buvo prieš metus. Tiek pasikeitus įpročiams, tiek ruošiantis ateinančiai COVID-19 bangai, itin palankus metas pagalvoti, ką galėtu...
nuotrauka
2020-08-18 09:01
Nors statybininkų darbas karantino laikotarpiu nesustojo ir buvo vykdomi darbai iš ankstesniais metais suformuoto užsakymų portfelio, tačiau pandemija itin paveikė vieną svarbiausių šalies ūkio šakų, o atlaikyti antrąją COVID-19 bangą jau gali būti gerokai sudėtingiau.
nuotrauka
2020-08-17 10:23
Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ savo patalpose įsikūrusioms smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms, kurių veikla dėl koronaviruso buvo sustabdyta, karantino laikotarpiu suteikė 1,007 mln. eurų nuolaidų nuomos mokesčiui. Nuolaidos taikomos ir pasibaigus karantinui. Viso iki rugpjūčio galo bus sut...
nuotrauka
2020-08-10 10:28
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 0,1% (2020 metų birželį buvo fiksuojamas 0,2% augimas). Bendras butų kainų lygi...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...