2021 kovo 6 d. šeštadienis, 9:18
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai pandemijos kontekste: didesnis efektyvumas ar mažesnis skaidrumas?

2020-12-16 13:27
Šiemet viešieji pirkimai buvo linksniuojami itin dažnai. Vienais atvejais dėl to, kad dabartinis reglamentavimas apsunkina pandemijai suvaldyti būtinų priemonių įsigijimą, kitais – dėl skubių įstatymo pakeitimų. Ekspertų vertinimu, viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų keitimas atsižvelgiant į situaciją yra teigiamas dalykas, tačiau čia slypi ir grėsmė – kai kurie pakeitimai gali kainuoti viešųjų pirkimų procesų skaidrumą.
nuotrauka
Marius ENDZINAS, „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
„Bene daugiausiai diskusijų sukėlė Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, susiję su pirkimų vykdymu neskelbiamų derybų būdu. Viena vertus, šie pokyčiai kažkiek palengvino procesą, kita vertus juose galima įžvelgti ir realias grėsmes skaidrumui bei atviras duris piktnaudžiavimui. Nuo to galėtų apsaugoti labai aiškiai reglamentuotas atsakomybės klausimas. Beje, kad pirkimai neskelbiamų derybų būdu nukrypsta nuo vieno esminių Europos Sąjungos sutarčių principo – skaidrumo, akcentavo ir Europos Komisija, ragindama šį pirkimo būdą rinktis tik itin išimtiniais ir ypatingos skubos atvejais“, – sako advokatų kontoros „Magnusson“ partneris Marius Endzinas.

Neskelbiamos derybos gresia „pažymų teise“

Galimybė esant ypatingai skubai net ir didelės vertės pirkimus vykdyti neskelbiamų derybų būdu įteisinta kovo mėnesį, kilus pandemijai.

Jei neskelbiamų derybų būdu dėl ypatingos skubos atliekamas tarptautinis pirkimas, sutartį leista sudaryti tiesiogiai, pirkimo neskelbiamų derybų būdu metu nevykdant būtinų procedūrų, pavyzdžiui, nereikalaujant pateikti pirkimo pasiūlymą per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą. Reikalavimai pateikti pirkimo procedūrų ataskaitą, paskelbti apie sudarytą sutartį ir jos turinį išliko.

Pasak M. Endzino, pakeitimai buvo padaryti reaguojant į sudėtingą situaciją, tačiau visgi netrukus paaiškėjo, kad neskelbiamų derybų būdas kelia grėsmę skaidrumui ir gali sukurti sąlygas piktnaudžiavimui – to pavyzdžiu tapo liepą pradėtas plačiai nuskambėjęs ikiteisminis tyrimas dėl reagentų pirkimo.

„Matyt, kaip reakcija į situaciją buvo įvesta papildoma prievolė perkančiosioms organizacijoms, vykdančioms neskelbiamas derybas. Jos įpareigotos kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą su prašymu pateikti apie tiekėjus informaciją, galinčią turėti įtakos netinkamam pirkimo sutarties įvykdymui. Visgi tokiu būdu formuojama „pažymų teisė“ irgi nėra skaidrus būdas spręsti problemas ir kovoti su piktnaudžiavimu. Atvirkščiai – kartais ji gali sudaryti sąlygas įtarinėti piktnaudžiavimą net ten, kur jo nėra. Dėl to itin svarbu apsvarstyti ir numatyti visų šalių atsakomybės ribas ir sąlygas“, – teigia „Magnusson“ advokatas.

Centrinės perkančiosios organizacijos – regionuose

Pasak M. Endzino, naujovių viešųjų pirkimų srityje galima tikėtis ir kitąmet. Seime yra svarstomi Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, kuriais siūloma steigti regionines „centrines perkančiąsias organizacijas“. Jų paskirtis būtų akumuliuoti smulkesnių perkančiųjų organizacijų (savivaldybių, mokyklų, darželių ir t.t.) poreikius ir pirkti labiau centralizuotai.

Kitas svarstomas pakeitimas – Viešųjų pirkimų tarnybai suteikti funkciją spręsti viešųjų pirkimų ginčus.

„Šie pokyčiai kelia nemažai klausimų, ypatingai dėl turimų organizacinių gebėjimų. Juk jeigu tik bus sustambinti pirkimai, bet nesukaupta didesnė kompetencija, tai gali nelikti sąžiningos konkurencijos ir nukentėti sandorio skaidrumas.

Analogiška situacija yra ir su noru suteikti VPT įgaliojimus spręsti viešųjų pirkimų ginčus. Tam neužtenka pakeisti įstatymą, turi būti įgyta daugiau reikiamų resursų ir sukurtas pasitikėjimą keliantis ir realiai ginčus išsprendžiantis modelis. Kitaip tiesiog bus apsunkintas teisės į gynybą įgyvendinimas. Kol kas galutinių atsakymų į šiuos klausimus nėra, tad sudėtinga optimistiškai vertinti galimus pokyčius“, – tikina M. Endzinas.

Patikslinta pasiūlymų melagingumo sąvoka

Jo teigimu, pokyčių viešųjų pirkimų srityje šiemet įnešė ne tik pandemija. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priimtomis nutartimis viešųjų pirkimų bylose suformavo keletą gana reikšmingų taisyklių.

„Labiausiai išsiskiria lapkritį priimtos nutartys, kuriomis įtvirtinta nauja praktika dėl tiekėjų teisės pasitelkti pakaitinius subrangovus paaiškėjus, kad pasitelkto subrangovo kvalifikacija nepakankama. LAT suformavo naują taisyklę, jog keisti subrangovą galima tik tuo atveju, jeigu pirminis pasiūlymas negali būti laikomas melagingu. Be to, net ir netinkamą subrangovą pakeisti galima tik vieną kartą, o jei paaiškėja, kad ir pakeistas subrangovas neturi pakankamos kvalifikacijos, tiekėjui nebeleidžiama keisti dar kartą, o tiesiog atmetamas pasiūlymas“, – komentuoja advokatas.

Patikslinta ir pasiūlymo melagingumo sąvoka. Pasiūlymai melagingais laikomi ne tik tais atvejais, kai juose yra tyčiniai informacijos iškraipymai, bet ir tada, jei juose dėl nepakankamo atidumo ar nerūpestingumo įsivelia klaidos.

LAT taip pat pasisakė dėl tiekėjų teisės tikslinti savo pasiūlymus dėl siūlomo pirkimo objekto savybių, kainos ir panašiai. Advokato teigimu, iki šiol buvo laikomasi taisyklės, kad tą galima daryti tik labai išimtiniais atvejais.

„Sprendimas priimtas išnagrinėjus situaciją, kai tiekėjas pasiūlymą pateikė pažodžiui, kaip reikalavo perkančioji organizacija. Teismo teigimu, pasiūlymas gali būti taisomas, nes jis tokia forma pateiktas siekiant laikytis perkančiosios organizacijos reikalavimų, o ne tiekėjo iniciatyva.

Nors teisininkų bendruomenėje kilo diskusija, kad taip keičiama nusistovėjusi praktika, vis dėlto pastaroji nutartis priimta atsižvelgiant į labai specifinę situaciją, tad ir ateityje ji greičiausiai bus pritaikoma tik labai siaurose situacijose“, – išplatintame pranešime cituojamas M. Endzinas. 
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-02-22 07:19
Užklupusi pandemija diktuoja naujas ne tik gyvenimo, bet ir darbo taisykles, o modernių sprendimų ieškantis verslas vis dažniau kuriasi moduliniuose statiniuose.
nuotrauka
2021-02-19 16:04
Per nepilną mėnesį nuo subsidijų skirstymo pradžios daugiausiai paramos gavo prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo bei apdirbamosios gamybos sektoriaus įmonės – jos sudarė daugiau kaip pusę (55 proc.) visų paramos gavėjų, o šių sektorių įmonėms išmokėta 61 proc. visos paramos.
nuotrauka
2021-02-19 08:04
Iki vasario 18 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau patvirtinta 17,8 mln. eurų subsidijų, parama paskirstyta 8489 įmonėms. Taip pat 197 įmonėms jau suteikta 8,53 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-11 13:57
Iki vasario 10 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 14,6 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 7050 įmonių sąskaitas. Taip pat 121 įmonei jau suteikta 6,27 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-10 07:52
Iki vasario 8 d. nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 12 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 5 704 įmonių sąskaitas. Taip pat 89 įmonėms jau suteikta 4,4 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-03 09:29
Atsižvelgdama į besitęsiančius ūkinės veiklos ribojimus ir siekdama paremti dėl COVID-19 protrūkio nukentėjusią ekonomiką, Europos Komisija (EK) iki 2021 m. gruodžio 31 d. pratęsė valstybės pagalbos laikinąjį komunikatą ir padidino paramos priemonėms taikomas ribas.
nuotrauka
2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
2021-01-27 10:50
Nuo šiandien, sausio 27 dienos, įsigalioja nauja pranešimų apie prastovas Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) teikimo tvarka. Darbdaviai, skelbiantys prastovas nuo šios dienos, turės pateikti detalesnę informaciją apie kiekvieną darbuotoją, kuriam skelbiama prastova bei galės rinktis vieną iš dviejų...
nuotrauka
2021-01-22 08:39
Kas yra savarankiška ir nesavarankiška verslo įmonė, kaip kiekvienos grupės subjektas turi pildyti paraiškas, siekiant gauti subsidiją nuo COVID-19 finansiškai nukentėjusioms įmonėms, kokius duomenis ir kaip pateikti, kaip paraiškos bus vertinamos, atliekamos pareiškėjų atitikimo Vyriausybės nustaty...
nuotrauka
2021-01-20 09:14
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog nuo šiandien, sausio 20 d., savarankiškos įmonės gali teikti paraišką vienkartinei negrąžintinai subsidijai gauti.
nuotrauka
2021-01-20 08:22
Nuo trečiadienio, sausio 20 d., verslas jau gali teikti paraiškas gauti subsidijas ir lengvatines paskolas. Pirmąjį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengto pagalbos verslui paketą sudaro 180 mln. eurų – 150 mln. eurų skiriama subsidijoms, 30 mln. eurų – paskoloms.
nuotrauka
2021-01-19 15:59
Tęsiantis karantinui ir ekstremaliajai situacijai, darbdaviai toliau gali skelbti prastovas darbuotojams. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, galiojančias prastovas yra paskelbusios daugiau nei 14 tūkst. įmonių.
nuotrauka
2021-01-18 10:29
Prie sparčiai augančios ir besikeičiančios šalies sostinės prisideda ir nekilnojamojo turto plėtotojai, kurie nuolatos stato ir siūlo gyventojams įsigyti naują būstą. Ne išimtis ir 2020 m., kurie nepaisant užklupusios pandemijos, pasižymėjo tikrai įspūdingu pastatytų butų skaičiumi.
nuotrauka
2021-01-18 07:20
Nei pandemija ir su ja atsiradę gausūs suvaržymai, nei niūrokos ekonomistų prognozės nenuslopino lietuvių verslumo – pernai įmonių šalyje ir vėl buvo įsteigta daugiau, nei užsidarė.
nuotrauka
2021-01-12 09:19
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastaruoju metu gauna daugiau paklausimų, susijusių su rizikomis kilti COVID-19 protrūkiams darbovietėse. Darbuotojai susirūpinę saugių darbo sąlygų užtikrinimu: ne tik dėl darbdavių taikomų prevencinių priemonių, bet ir dėl kolegų elgesio.
nuotrauka
2021-01-08 15:38
Koronaviruso sukelta pandemija paženklinti jau praėję 2020-ieji metai skaudžiai palietė Lietuvą, o valstybė ir visuomenė gana stipriai nukentėjo nuo tiesioginių ir netiesioginių pandemijos pasekmių, ypač vadinamosios antrosios pandemijos bangos, prasidėjusios 2020 m. rudenį, metu.
nuotrauka
2021-01-08 13:26
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir šiuo metu su socialiniais partneriais ir valstybinėmis institucijomis analizuoja ir derina antrojo paramos verslui paketo koncepciją, skirtą padėti labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiems verslams.
nuotrauka
2021-01-08 09:18
2021 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje veikė 108 258 ūkio subjektai (be fizinių asmenų, užsiimančių ekonomine veikla), jie sudarė 43 proc. visų Juridinių asmenų registre įregistruotų ūkio subjektų. Veikiančių ūkio subjektų skaičius, palyginti su 2020 m. pradžia, padidėjo 0,7 proc.
nuotrauka
2020-12-31 14:01
Pandemijai tęsiantis darbdaviai, darbuotojai, nepasiturintys gyventojai, būtinybei atsiradus mažus ar negalią turinčius vaikus namuose prižiūrintys tėvai ir kitais metais galės naudotis valstybės pagalbos priemonėmis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokios valstybės paramos nuo pan...
nuotrauka
2020-12-31 08:58
Vyriausybės pasitarime buvo pritarta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktai patikslintai subsidijų nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms koncepcijai ir kriterijams. Numatyta, kad paramą dėl antrosios pandemijos bangos neigiamo poveikio verslui galės gauti ir tos įmonės, kurių darbuotojų skaiči...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

BETONO MOZAIKA. Naujas požiūris – nuo 2020-ųjų veikloje taiko „Co-Create“ modelį

2020 metai verslui buvo tikras iššūkis, nes pareikalavo skubios esamų strategijų ir planų peržiūros bei greitų sprendimų ir ryžtingų pokyčių. Tačiau šie metai mūsų įmonei buvo ir augimo bei ...