2021 balandžio 15 d. ketvirtadienis, 4:31
Reklama  |  facebook

Vyriausybei siūlo didinti viešųjų pirkimų apimtis, kad išsaugotų verslą

2020-04-14 08:50
Prabėgus keturioms karantino savaitėms, verslo vis dar nepasiekė valstybės žadėta parama, kuri padės palaikyti tik dalies įmonių egzistenciją. Kol vis dar sprendžiami biurokratiniai paramos priemonių įgyvendinimo klausimai, Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) Vyriausybei siūlo imtis kompleksinių ekonomikos skatinimo priemonių ir skatinti vidaus vartojimą per viešuosius pirkimus.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (EIKOS STATYBA) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
„Šiandien matome, kaip stoja ekonomika, krenta pramonės, prekybos, gamybos ir visų kitų sričių rodikliai, drastiškai mažėja vartojimas, dalis įmonių balansuoja ant nemokumo slenksčio, o darbo Lietuvoje kasdien netenka net po 2000 žmonių. Todėl turime nedelsiant ieškoti kompleksinių sprendimų, kurie padėtų išgyventi verslui ir išsaugoti darbo vietas vidaus rinkoje“, – sako pranešime cituojamas Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

Jo teigimu, Vyriausybės numatytos pagalbos verslui priemonės yra nepakankamos, norint efektyviai palaikyti šalies ekonomiką kriziniu laikotarpiu. Jų paskirtis – santykinai padėti daliai įmonių išsaugoti darbo vietas ir užtikrinti žmonėms minimalias pajamas, o verslui – padėti stabilizuoti finansinius srautus, drastiškai arba visiškai sumažėjus pajamoms. Tai reiškia, kad šie metodai tik padės palaikyti dalies verslo egzistenciją. D. Gedvilo siūlymu, reikia sudaryti papildomų priemonių planą, kuris ne tik mažintų nedarbą, bet ir kurtų naujas darbo vietas, skatintų vidaus vartojimą bei finansų cirkuliaciją šalies viduje. Viena iš būtinų krypčių – valstybei maksimaliai didinti viešųjų pirkimų apimtis ir trumpinti per ilgas viešųjų pirkimų procedūras.

„Statybos sektoriuje valstybė yra vienas didžiausių užsakovų, kurio užsakymų spektras yra labai platus: nuo elektros tinklų ir kelių tiesimo iki visuomenei svarbių ir reikalingų pastatų statybos, renovacijos. Todėl būtent per statybos sektorių mes galime palaikyti vidaus ekonomiką kriziniu laikotarpiu, kurti pridėtinę vertę, gerinti žmonių gyvenimo kokybę ir stabilizuoti padėtį darbo rinkoje. Kai Lietuvos gamintojams eksporto rinkos uždarė duris, tai yra vienas iš geriausių būdų, galintis kompensuoti paklausą ir sumažinti laukiantį ekonomikos nuosmukį“, – sako D. Gedvilas.

Nuotraukoje – Dalius Gedvilas

Anot jo, statybos sektorius yra ne tik viena svarbiausių šalies ūkio sričių, bet ir glaudžiai susijęs su kitais verslais per generuojamus užsakymus. Todėl valstybės užsakymų lėšos ekonominių ryšių grandinėje pateks ir į kitus verslo sektorius.

„Eidami šiuo keliu, mes palaikytume nemažą dalį šalies verslų, išsaugotume ir sukurtume darbo vietas, ypač kai situacija darbo rinkoje tapo kritine – šiandien matome neregėtu greičiu augantį bedarbių skaičių. Vyriausybė turi išnaudoti unikalią galimybę išsaugoti ir sugrįžusius emigrantus, suteikiant galimybę jiems įsidarbinti gimtinėje“, – siūlo D. Gedvilas.

Pažymėtina, kad Lietuvos statybininkų asociacija dar iki pandemijos siūlė valdžios institucijoms suformuoti užsakymų rezervą, kuris padėtų stabilizuoti šalies ekonomiką per krizę. D. Gedvilas pažymi, kad tokia praktika yra pasiteisinusi užsienio valstybėse. Užsakymų rezervas dažniausiai formuojamas iš visai visuomenei bei viešam interesui svarbių objektų, subalansuojant visuomenės poreikius su ilgalaikiu ekonomikos skatinimu.

„Deja, užsakymų rezervą į ateitį sudarinėti dabar jau per vėlu, todėl būtina skubos tvarka peržiūrėti, kokius visuomenei svarbius objektus valstybė galėtų įgyvendinti jau dabar, kad po krizės visi atsitiestume lengviau ir gyventume geriau“, - sako D. Gedvilas.

Atkreiptinas dėmesys, kad 2019 m antroje pusėje Lietuvoje buvo apie šimtas užsaldytų statybos darbų viešųjų pirkimų projektų, kurių bendra vertė – apie 0,5 mlrd. Eur. Šiems projektams buvo numatytos valstybės lėšos.

Lietuvos statybininkų asociacija siūlo Vyriausybei ir 9-ioms ministerijoms inicijuoti tokios programos paruošimą, numatyti finansavimo šaltinius ir supaprastinti viešųjų pirkimų procedūras.  
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-15 08:13
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vadovu Aurimu Želviu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadove Edita Janušiene. Ministrė pabrėžė, kad nuo pandemijos nukentėjusio verslo netenkina paramos teikimo tempai, susitikimo metu numatyti...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.
nuotrauka
2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.
nuotrauka
2021-02-22 07:19
Užklupusi pandemija diktuoja naujas ne tik gyvenimo, bet ir darbo taisykles, o modernių sprendimų ieškantis verslas vis dažniau kuriasi moduliniuose statiniuose.
nuotrauka
2021-02-19 16:04
Per nepilną mėnesį nuo subsidijų skirstymo pradžios daugiausiai paramos gavo prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo bei apdirbamosios gamybos sektoriaus įmonės – jos sudarė daugiau kaip pusę (55 proc.) visų paramos gavėjų, o šių sektorių įmonėms išmokėta 61 proc. visos paramos.
nuotrauka
2021-02-19 08:04
Iki vasario 18 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau patvirtinta 17,8 mln. eurų subsidijų, parama paskirstyta 8489 įmonėms. Taip pat 197 įmonėms jau suteikta 8,53 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-11 13:57
Iki vasario 10 dienos nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 14,6 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 7050 įmonių sąskaitas. Taip pat 121 įmonei jau suteikta 6,27 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-10 07:52
Iki vasario 8 d. nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui jau pervesta 12 mln. eurų subsidijų, parama pasiekė 5 704 įmonių sąskaitas. Taip pat 89 įmonėms jau suteikta 4,4 mln. eurų lengvatinių paskolų.
nuotrauka
2021-02-03 09:29
Atsižvelgdama į besitęsiančius ūkinės veiklos ribojimus ir siekdama paremti dėl COVID-19 protrūkio nukentėjusią ekonomiką, Europos Komisija (EK) iki 2021 m. gruodžio 31 d. pratęsė valstybės pagalbos laikinąjį komunikatą ir padidino paramos priemonėms taikomas ribas.
nuotrauka
2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
2021-01-27 10:50
Nuo šiandien, sausio 27 dienos, įsigalioja nauja pranešimų apie prastovas Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) teikimo tvarka. Darbdaviai, skelbiantys prastovas nuo šios dienos, turės pateikti detalesnę informaciją apie kiekvieną darbuotoją, kuriam skelbiama prastova bei galės rinktis vieną iš dviejų...
nuotrauka
2021-01-22 08:39
Kas yra savarankiška ir nesavarankiška verslo įmonė, kaip kiekvienos grupės subjektas turi pildyti paraiškas, siekiant gauti subsidiją nuo COVID-19 finansiškai nukentėjusioms įmonėms, kokius duomenis ir kaip pateikti, kaip paraiškos bus vertinamos, atliekamos pareiškėjų atitikimo Vyriausybės nustaty...
nuotrauka
2021-01-20 09:14
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog nuo šiandien, sausio 20 d., savarankiškos įmonės gali teikti paraišką vienkartinei negrąžintinai subsidijai gauti.
nuotrauka
2021-01-20 08:22
Nuo trečiadienio, sausio 20 d., verslas jau gali teikti paraiškas gauti subsidijas ir lengvatines paskolas. Pirmąjį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengto pagalbos verslui paketą sudaro 180 mln. eurų – 150 mln. eurų skiriama subsidijoms, 30 mln. eurų – paskoloms.
nuotrauka
2021-01-19 15:59
Tęsiantis karantinui ir ekstremaliajai situacijai, darbdaviai toliau gali skelbti prastovas darbuotojams. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, galiojančias prastovas yra paskelbusios daugiau nei 14 tūkst. įmonių.
nuotrauka
2021-01-18 10:29
Prie sparčiai augančios ir besikeičiančios šalies sostinės prisideda ir nekilnojamojo turto plėtotojai, kurie nuolatos stato ir siūlo gyventojams įsigyti naują būstą. Ne išimtis ir 2020 m., kurie nepaisant užklupusios pandemijos, pasižymėjo tikrai įspūdingu pastatytų butų skaičiumi.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai