2025 sausio 14 d. antradienis, 11:20
Reklama  |  facebook

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie darbo skelbimuose nurodomą atlyginimo dydį

2019-09-26 11:50
Įsigaliojus prievolei darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo atlygį ar jo intervalą, sutrikę liko ne tik darbdaviai, bet ir potencialūs darbuotojai. Jei pastariesiems tebelieka neaišku, koks konkrečiai atlyginimas siūlomas, tai darbdaviai suka galvas dėl to, kaip įgyvendinti reikalavimą, ir likti patraukliais.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (GRINDA) nuotr.


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
Advokatų bendrijos „Magnusson“ darbo teisės advokatės Rūtos Didikės, cituojamos pranešime, teigimu, kylančius klausimus galima sugrupuoti į penkias svarbiausias kategorijas, dėl kurių tiek darbdaviai, tiek darbuotojai, tiek ir personalo bei atrankų specialistai jaučiasi ne iki galo užtikrinti.

1. „Į rankas“ ar „ant popieriaus“?

Ar nurodomas atlygis, kurį matote skelbime, yra jau atskaičius mokesčius ar su jais? Advokatė sako, kad šiuo atveju svarbiausia, ne kas skelbiama, bet kad neliktų dviprasmybių.

„Konkretaus atsakymo Darbo kodekse nėra, tad sakyčiau, kad čia darbdaviui palikta pasirinkimo teisė. Jis gali skelbti ir vieną, ir kitą dydį, ir esu tikra, kad nei vienu atveju, nei kitu, tai nebus pažeidimas. Tačiau labai svarbu, kad būtų aiškiai nurodyta, kuris dydis yra skelbiamas. Jeigu kalbame formaliai, turbūt turėtų būti skelbiamas visas darbo užmokestis, kuris po to atsidurs darbo sutartyje. Tačiau realiai visi suprantame, kad žmonėms rūpi tai, kiek jie gaus „į rankas“. Tad šiuo atveju tikrai neįžvelgčiau problemos ar įstatymo pažeidimo, jei būtent toks atlyginimas ir būtų nurodomas darbo skelbime“, – cituojama R. Didikė.

2. Ką daryti su priedais ir premijomis?

Kitas nemenkas galvosūkis, ar nurodomas mėnesio atlygis jau įtraukia tikėtinus priedus bei premijas, ar tai yra bazinė startinė suma.

„Šis klausimas tapo tikru galvosūkiu darbdaviams. Kaip nurodyti atlygį, kai didelė jo dalis gali kisti, priklausyti nuo rezultatų? Tai ypač aktualu žmonėms dirbantiems pardavimų srityje, vadybininkams, daugeliui kitų profesijų atstovų. Žvelgiant pagal įstatymą, reikalaujama nurodyti pastoviąją dalį, kitaip tariant, įpareigojama skelbti tą darbo užmokestį, kurį darbuotojas tikrai gaus nepriklausomai nuo jo efektyvumo, darbdavio lūkesčių pateisinimo ar konkrečių pasiektų rezultatų“, – sako advokatė.

Taip pasielgę darbdaviai gali būti tikri, kad nepažeis Darbo kodekso, bet taip pat rizikuoja ir tapti mažiau patrauklūs potencialiems ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

„Tikslas yra padėti žmogui pamatyti ne bonusus ar kintamą dalį, priklausančią nuo jo pasiektų rezultatų, bet patį minimumą, dėl kurio jis gali būti ramus. Nusistovi praktika, kad skelbiamas bazinis dydis šalia nurodant ir tikėtiną mėnesio atlyginimą su priedais. Tai tikrai logiškas sprendimas vertinant iš darbdavio perspektyvos ir tuo pačiu suteikiama informacija darbuotojui. Jam tai galimybė pamatyti, kokio masto galimybės atsiveria“, – įsitikinusi R. Didikė.

3. Intervalas ar konkreti suma?

Tai, kad skelbime gali būti nurodoma ne konkreti suma, bet tam tikras atlygio intervalas, numatyta Darbo kodekse.

„Tikėtinas atlygio ribas tikrai galima skelbti, tai numato kodeksas. Ir ribų dydžiui, beje, nėra apribojimų, todėl kartais skelbimuose iš tiesų galime matyti tikrai didelius darbo užmokesčio intervalus. Žinoma, itin platus rėžis vargu, ar yra patrauklus bei informatyvus darbuotojui. Tačiau siūlyčiau į tai žiūrėti kaip į galimų derybų dėl atlygio ribas, suprasti, kad dėl atlyginimo vis viena yra tariamasi ir tos derybos vyks nurodytame intervale“, – pataria „Magnusson“ atstovė.

4. Atlygis – derybų klausimas

Daliai darbuotojų kyla klausimas, ar tuo atveju, kai nurodoma konkreti suma, tai ir yra lubos?

„Panašu, kad nurodant konkrečią sumą kalbama apie žemiausią ribą ir tikėtina kad derybų metu atlyginimas kils, o ne leisis. Iš esmės, svarbu suprasti, kad nurodoma suma nėra iškalta akmenyje ir tikrai nematyčiau pažeidimo, jeigu darbdavys sugeba susitarti su darbuotoju dėl kito atlygio negu nurodyta skelbime. Juk reikalavimas yra siūlomą atlygį paskelbti ir tai padarius jis išpildomas. Todėl tai, kaip vyko derybos ir dėl ko buvo sutarta, jau kitas klausimas“, – aiškina advokatė.

Jei pokalbio ir derybų metu sutariama dėl kitokios sumos nei toji, kuri nurodyta skelbime, svarbu, kad darbdavys galėtų objektyviai ir argumentuotai pagrįsti, kodėl jis siūlo mažesnį atlygį.

„Esant susitarimui ir konkretiems argumentams kodėl jis būtent toks, nukrypimas nuo skelbime nurodytos sumos nelaikomas pažeidimu. Išimtis galbūt būtų tik tuo atveju, jei būtų užfiksuojamas nuolatinis piktnaudžiavimas. Tarkime įmonė skelbia, kad siūlo 1000 eurų „į rankas“ atlygį, bet visiems ateinantiems dirbti į tą poziciją moka 700 eurų. Tokiu atveju darbdavys gali pagrįstai tikėtis Valstybinės darbo inspekcijos dėmesio, o darbuotojai turi žinoti, kad dėl tokio elgesio gali kreiptis į atitinkamas institucijas“, – primena R. Didikė.

5. Kada galima nurodyti klasę ar kategoriją

Dar vienas atvejis, kai atlyginimas paskelbiamas tik formaliai, tai prie darbo skelbimo nurodoma klasė ir kategorija, pagal kurias Valstybės tarnybos įstatyme numatytais principais apskaičiuojamas atlyginimo dydis. Tačiau, specialistės teigimu, tai galima taikyti tik pozicijoms į valstybės tarnybą.

„Darbo kodeksas apie išimtis nekalba ir galimybių neskelbti tikėtino algos dydžio nenumato. Tačiau svarbu suprasti, kad jis kalba apie darbo santykių sritį, o darbas valstybės tarnyboje nėra darbo santykiai. Juos reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas. Tad reikalavimas skelbti konkretų siūlomo atlyginimo dydį ar intervalą valstybės tarnautojo pareigybei nėra privalomas“, – teigia advokatė.

Tačiau valstybės tarnyboje yra ne tik tarnautojai, bet ir asmenys dirbantys pagal darbo sutartis – ir jų atžvilgiu jau galioja Darbo kodekso reikalavimai.

„Būtent todėl valstybės institucijos, ieškodamos žmonių ir priimdamos į darbą ne tarnautojus, bet darbuotojus, privalo skelbti atlyginimo dydžius. Ir būtent konkrečius skaičius, o ne kategorijas, ar klases“, – primena R. Didikė. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-01-13 12:12
Latvijoje ir Estijoje dūmų detektorius namuose turinčių asmenų skaičius auga, Lietuvoje – lieka nepakitęs. Tyrimo duomenimis, per metus mūsų šalyje detektorius įsirengė vos 1 proc. gyventojų. Skaičiai rodo, kad Estijoje šiuos įrenginius namuose naudoja net 94 proc. gyventojų, Latvijoje – 76 proc. vi...
nuotrauka
2025-01-13 09:42
UAB „Jūrės Medis”, klijuotų medinių konstrukcijų (KMK) gamintoja, dalyvauja Bučos mokyklos statybos rėmimo projekte. Pačioje 2024 m. pabaigoje buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią UAB „Jūrės Medis” įsipareigojo pagaminti iš KMK ir neatlygintinai perduoti naujai statomai Bučos mokyklai sporto salės ...
nuotrauka
2025-01-13 09:28
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sausio 7 d. paskelbusi du naujus kvietimus gaminantiems vartotojams, norintiems įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius namuose, per pirmąsias 4 kvietimo dienas jau sulaukė arti 250 gyventojų paraiškų, kurių bendra prašomos paramos suma siekia 1,24 m...
nuotrauka
2025-01-10 09:42
Vyriausybė priėmė sprendimus stiprinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais svarbios energetinės infrastruktūros apsaugą. Patvirtinus Vyriausybės nutarimą, ankstinama Alytaus mieste ir rajone esančių „LitPol Link“ skirstyklos ir transformatorių pastotės fizinė apsauga, pavedan...
nuotrauka
2025-01-10 09:19
Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – Tarnyba) informuoja, kad jau patvirtintos Paslaugų viešojo pirkimo–pardavimo sutarties tipinės sąlygos (toliau – Paslaugų sutartis).
nuotrauka
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
nuotrauka
2025-01-09 15:53
Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas bei Vyriausybės nariai ketvirtadienį diskutavo su verslo asociacijų atstovais verslo aplinkos gerinimo, biurokratinės naštos mažinimo, gynybos pramonės, regioninės politikos bei kitais aktualiausiais viešojo ir privataus sektorių partnerystės klausimais.
nuotrauka
2025-01-09 09:18
Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas trečiadienį Vyriausybei teikia svarstyti Investicijų įstatymo pakeitimą, kurio tikslas – sudaryti galimybes dideliems investuotojams pratęsti investicijų, naujų darbo vietų sukūrimo ir darbo užmokesčio įsipareigojimų terminus. Šie pakeitimai inicijuot...
nuotrauka
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
nuotrauka
2025-01-08 09:57
Eurostato duomenys rodo, kad nors pagal bazinį Skaitmeninio intensyvumo indeksą Lietuvos įmonės šiek tiek lenkia ES vidurkį, aukštą skaitmeninį intensyvumą turinčių įmonių dalis – mažiausia Baltijos šalyse. Ekspertų teigimu, žemi skaitmenizacijos rodikliai didina riziką, kad įmonės gali tapti lengvu...
nuotrauka
2025-01-08 08:43
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina mažėjo visose Baltijos šalyse: Lietuvoje – 18 proc. iki 63,95 Eur/MWh, Latvijoje – 6 proc., iki 73,92 Eur/MWh, o Estijoje – 5 proc., iki 74,48 Eur/MWh.
nuotrauka
2025-01-07 12:23
„EIKOS statyba“ Rūdninkų poligone pradėjo fizinius parengiamuosius darbus karinio miestelio statyboms. Bendrovė teigia, kad į šį projekto etapą pavyko pereiti mėnesiu anksčiau nei planuota ir iškart imasi kitų žingsnių, kad šis svarbus visai Lietuvai objektas būtų pastatytas kokybiškai ir laiku.
nuotrauka
2025-01-07 09:33
Po ilgesnės pertraukos gyventojams vėl atsiveria naujos galimybės pasinaudoti parama ir namuose įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius. Nuo sausio 7 d. gaminantys vartotojai, turintys įsirengę saulės ar vėjo elektrines, gali teikti prašymus paramai elektros energijos kaupikliams. Tam skirta...
nuotrauka
2025-01-07 09:25
Imigrantų situacija darbo rinkoje keičiasi – šalies darbdaviai, įdarbinantys atvežtinę darbo jėgą, šiais metais turės atsižvelgti į šias svarbias naujoves.
nuotrauka
2025-01-06 09:55
Kiekvienas darbuotojas turi teisę į kasmetines mokamas atostogas, tačiau jų trukmė gali skirtis priklausomai nuo darbo pobūdžio, šeiminės padėties, sveikatos būklės ar darbo trukmės. Darbo kodeksas numato tris specifines kasmetinių atostogų rūšis: ilgesnės trukmės kasmetines atostogas, pailgintas at...
nuotrauka
2025-01-06 09:45
Trijų Karalių šventė tradiciškai laikoma diena, kai atsisveikiniama su Kalėdų ir Naujųjų metų simboliu – papuošta eglute. Aplinkos ministerija primena, kad šiuos medelius derėtų nupuošti ir pristatyti į miesto savivaldybės nurodytas eglučių surinkimo vietas arba į specialius Žaliųjų atliekų konteine...
nuotrauka
2025-01-06 09:28
Lietuvoje seniausi blokiniai daugiabučiai jau skaičiuoja šeštą dešimtį, o jų gyvavimo trukmė, tinkamai prižiūrint, gali siekti net pusantro šimto metų. Vis dėlto, nors šie pastatai vis dar atitinka pagrindinius reikalavimus, laikui bėgant jų priežiūra kelia vis daugiau iššūkių.
nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2025-01-03 12:36
Nuo šių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo nauja Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) redakcija (EVRK 2.1 red.). Joje ekonominės veiklos, kuriomis užsiima fiziniai ar juridiniai asmenys, atnaujintos atsižvelgiant į ekonomines aktualijas, pakitusias per daugelį metų. Atnaujintoje EVRK ver...
nuotrauka
2025-01-03 09:08
Viešųjų pirkimų tarnyba informuoja, kad nuo 2025 m. sausio 16 d. keisis žodžiu sudarytų pirkimo sutarčių viešinimo tvarka.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos