5 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie darbo skelbimuose nurodomą atlyginimo dydį
2019-09-26 11:50
Įsigaliojus prievolei darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo atlygį ar jo intervalą, sutrikę liko ne tik darbdaviai, bet ir potencialūs darbuotojai. Jei pastariesiems tebelieka neaišku, koks konkrečiai atlyginimas siūlomas, tai darbdaviai suka galvas dėl to, kaip įgyvendinti reikalavimą, ir likti patraukliais.

Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (GRINDA) nuotr.
Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
1. „Į rankas“ ar „ant popieriaus“?
Ar nurodomas atlygis, kurį matote skelbime, yra jau atskaičius mokesčius ar su jais? Advokatė sako, kad šiuo atveju svarbiausia, ne kas skelbiama, bet kad neliktų dviprasmybių.
„Konkretaus atsakymo Darbo kodekse nėra, tad sakyčiau, kad čia darbdaviui palikta pasirinkimo teisė. Jis gali skelbti ir vieną, ir kitą dydį, ir esu tikra, kad nei vienu atveju, nei kitu, tai nebus pažeidimas. Tačiau labai svarbu, kad būtų aiškiai nurodyta, kuris dydis yra skelbiamas. Jeigu kalbame formaliai, turbūt turėtų būti skelbiamas visas darbo užmokestis, kuris po to atsidurs darbo sutartyje. Tačiau realiai visi suprantame, kad žmonėms rūpi tai, kiek jie gaus „į rankas“. Tad šiuo atveju tikrai neįžvelgčiau problemos ar įstatymo pažeidimo, jei būtent toks atlyginimas ir būtų nurodomas darbo skelbime“, – cituojama R. Didikė.
2. Ką daryti su priedais ir premijomis?
Kitas nemenkas galvosūkis, ar nurodomas mėnesio atlygis jau įtraukia tikėtinus priedus bei premijas, ar tai yra bazinė startinė suma.
„Šis klausimas tapo tikru galvosūkiu darbdaviams. Kaip nurodyti atlygį, kai didelė jo dalis gali kisti, priklausyti nuo rezultatų? Tai ypač aktualu žmonėms dirbantiems pardavimų srityje, vadybininkams, daugeliui kitų profesijų atstovų. Žvelgiant pagal įstatymą, reikalaujama nurodyti pastoviąją dalį, kitaip tariant, įpareigojama skelbti tą darbo užmokestį, kurį darbuotojas tikrai gaus nepriklausomai nuo jo efektyvumo, darbdavio lūkesčių pateisinimo ar konkrečių pasiektų rezultatų“, – sako advokatė.
Taip pasielgę darbdaviai gali būti tikri, kad nepažeis Darbo kodekso, bet taip pat rizikuoja ir tapti mažiau patrauklūs potencialiems ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojams.
„Tikslas yra padėti žmogui pamatyti ne bonusus ar kintamą dalį, priklausančią nuo jo pasiektų rezultatų, bet patį minimumą, dėl kurio jis gali būti ramus. Nusistovi praktika, kad skelbiamas bazinis dydis šalia nurodant ir tikėtiną mėnesio atlyginimą su priedais. Tai tikrai logiškas sprendimas vertinant iš darbdavio perspektyvos ir tuo pačiu suteikiama informacija darbuotojui. Jam tai galimybė pamatyti, kokio masto galimybės atsiveria“, – įsitikinusi R. Didikė.
3. Intervalas ar konkreti suma?
Tai, kad skelbime gali būti nurodoma ne konkreti suma, bet tam tikras atlygio intervalas, numatyta Darbo kodekse.
„Tikėtinas atlygio ribas tikrai galima skelbti, tai numato kodeksas. Ir ribų dydžiui, beje, nėra apribojimų, todėl kartais skelbimuose iš tiesų galime matyti tikrai didelius darbo užmokesčio intervalus. Žinoma, itin platus rėžis vargu, ar yra patrauklus bei informatyvus darbuotojui. Tačiau siūlyčiau į tai žiūrėti kaip į galimų derybų dėl atlygio ribas, suprasti, kad dėl atlyginimo vis viena yra tariamasi ir tos derybos vyks nurodytame intervale“, – pataria „Magnusson“ atstovė.
4. Atlygis – derybų klausimas
Daliai darbuotojų kyla klausimas, ar tuo atveju, kai nurodoma konkreti suma, tai ir yra lubos?
„Panašu, kad nurodant konkrečią sumą kalbama apie žemiausią ribą ir tikėtina kad derybų metu atlyginimas kils, o ne leisis. Iš esmės, svarbu suprasti, kad nurodoma suma nėra iškalta akmenyje ir tikrai nematyčiau pažeidimo, jeigu darbdavys sugeba susitarti su darbuotoju dėl kito atlygio negu nurodyta skelbime. Juk reikalavimas yra siūlomą atlygį paskelbti ir tai padarius jis išpildomas. Todėl tai, kaip vyko derybos ir dėl ko buvo sutarta, jau kitas klausimas“, – aiškina advokatė.
Jei pokalbio ir derybų metu sutariama dėl kitokios sumos nei toji, kuri nurodyta skelbime, svarbu, kad darbdavys galėtų objektyviai ir argumentuotai pagrįsti, kodėl jis siūlo mažesnį atlygį.
„Esant susitarimui ir konkretiems argumentams kodėl jis būtent toks, nukrypimas nuo skelbime nurodytos sumos nelaikomas pažeidimu. Išimtis galbūt būtų tik tuo atveju, jei būtų užfiksuojamas nuolatinis piktnaudžiavimas. Tarkime įmonė skelbia, kad siūlo 1000 eurų „į rankas“ atlygį, bet visiems ateinantiems dirbti į tą poziciją moka 700 eurų. Tokiu atveju darbdavys gali pagrįstai tikėtis Valstybinės darbo inspekcijos dėmesio, o darbuotojai turi žinoti, kad dėl tokio elgesio gali kreiptis į atitinkamas institucijas“, – primena R. Didikė.
5. Kada galima nurodyti klasę ar kategoriją
Dar vienas atvejis, kai atlyginimas paskelbiamas tik formaliai, tai prie darbo skelbimo nurodoma klasė ir kategorija, pagal kurias Valstybės tarnybos įstatyme numatytais principais apskaičiuojamas atlyginimo dydis. Tačiau, specialistės teigimu, tai galima taikyti tik pozicijoms į valstybės tarnybą.
„Darbo kodeksas apie išimtis nekalba ir galimybių neskelbti tikėtino algos dydžio nenumato. Tačiau svarbu suprasti, kad jis kalba apie darbo santykių sritį, o darbas valstybės tarnyboje nėra darbo santykiai. Juos reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas. Tad reikalavimas skelbti konkretų siūlomo atlyginimo dydį ar intervalą valstybės tarnautojo pareigybei nėra privalomas“, – teigia advokatė.
Tačiau valstybės tarnyboje yra ne tik tarnautojai, bet ir asmenys dirbantys pagal darbo sutartis – ir jų atžvilgiu jau galioja Darbo kodekso reikalavimai.
„Būtent todėl valstybės institucijos, ieškodamos žmonių ir priimdamos į darbą ne tarnautojus, bet darbuotojus, privalo skelbti atlyginimo dydžius. Ir būtent konkrečius skaičius, o ne kategorijas, ar klases“, – primena R. Didikė.
Aktualijos
2025-07-14 14:36
Teisės aktai neužtikrina valdybų sudarymo skaidrumo bei jų nepriklausomumo, todėl kyla rizika dėl valdybų politizavimo ir interesų konfliktų. Tokią išvadą daro Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi du antikorupcinius vertinimus dėl viešųjų įstaigų, valstybės ar savivaldybės įmonių, valdomų bend...
2025-07-14 11:03
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 23 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių sostinės gyventojų naujam būstui galėtų skirti 250 tūkst. ir daugiau eurų. Tai – 9 procentiniais punktais didesnė gyventojų dalis nei pe...
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
2025-07-11 07:23
VILNIUS TECH studentai „Lietuvos BIM projektai“ konkurse antrus metus iš eilės atsidūrė laimėtojų gretose. Statinio informacinio modeliavimo (BIM) magistrantūros studijų programos studentų komanda konkursui pristatė „Sandėlių paskirties pastato Linkmenų g. 28, Vilniuje, kapitalinio remonto, keičiant...
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?