2024 kovo 29 d. penktadienis, 14:38
Reklama  |  facebook

BIM architektūroje: kad pranašumai nevirstų trūkumais

2018-10-08 10:33
Nors oficialiai BIM pradėtas naudoti dar devyniasdešimtųjų pradžioje, o jo ištakos siekia aštuoniasdešimtuosius, tik per pastarąjį dešimtmetį šis skaitmeninis pastato modeliavimas tapo itin populiarus ir siekia keisti tradicinį projektavimo metodą. Visos suinteresuotos šalys sutaria, kad BIM privalumai – operatyvumas, informacijos apdorojimas, tinkamas jos klasifikavimas, talpinimas viename struktūriniame modelyje, pažangūs bendradarbiavimo metodai – prisideda prie mažesnės statybos kainos, mažesnio klaidų kiekio projektuose, platesnės analizių galimybės. Tai turi tiesioginės įtakos atliekų kiekiui, anglies dvideginio emisijai bei prisideda prie tvarios ateities kūrimo.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (PST iliustracijos fragmentas) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos architektų rūmai,
Lietuvos architektų sąjunga,

Nepaisant neginčijamų privalumų, architektų bendruomenė tiek Lietuvoje, tiek Europoje, į šią inovaciją kol kas žiūri atsargiai. Pagrindinis rūpestis, – kaip BIM naudojimas atsilieps architektūros ir aplinkos kokybei. Vienas BIM technologijos aspektų – projekto kūrimo greitis. Naudojant esamų gaminių bazę iš tipinių elementų sulipdomi pastatai – projekto trukmė sumažėja iki tiek, kiek greitai kūrėjas gali parinkti tipinį elementą. Būtent šioje vietoje iškyla grėsmė kokybei. Galima tokio projektavimo pasekmė – begalės kartotinių pastatų. Architektai neneigia ekonomiškumo svarbos, tačiau pabrėžia, jog sprendinių kokybė ir originalumas, susijęs su išsamia vietos sąlygų ir būsimų naudotojų poreikių analize, yra esminė architektūros ir aplinkos kokybės sąlyga.

Adaptuojant BIM technologiją, keičiasi projekto kūrimo etapai, jų trukmė ir apimtis. Šiuos pokyčius sunku vertinti vienareikšmiškai. Tai darbo krūvio perskirstymai, kitokie informacijos mainai, naujų specialistų poreikis. Kadangi tai susiję su daugybe žmonių, jų įpročiais, kūrybiniais procesais, architektai akcentuoja, jog labai svarbi dalis – tinkama teisinė bazė, pasiruošimas ir pakankamas pereinamasis laikotarpis. Daugumoje Europos valstybių, kurios vienaip ar kitaip integravo BIM technologiją į savo teisinę bazę, buvo organizuoti visuotiniai mokymai, viešinti pavyzdiniai projektai, išleista BIM projektų kūrimo metodinė medžiaga, organizuotos diskusijos su visais projektų dalyviais ir prieita prie visiems priimtinų sąlygų.

2015 m. Europos architektų taryboje (The Architects’ Council of Europe – ACE) buvo sukurta darbo grupė, kuri trejus metus analizavo BIM technologiją ir jos įtaką architektūrai. Pagrindinė jos išvada – didelė dalis BIM problematikos negali būti išspręsta ACE ar Europos lygmeniu, tai turi būti sprendžiama šalies viduje, dalyvaujant visoms suinteresuotoms šalims. Šiuo metu BIM integracijos lygis į teisinę bazę Europos valstybėse yra skirtingas. ACE asamblėjos metu buvo pristatyta Vokietijos praktika. Čia BIM technologija buvo integruota į teisinę bazę paskubomis, tai sukėlė daug nesusikalbėjimo ir problemų visoms interesų grupėms. Šiuo metu įstatyminė bazė yra tobulinama, dalis teisinės bazės, susijusios su BIM, yra atšaukta.

ACE, kaip ir Europos Komisija, pripažįsta BIM technologijos įtaką ir teigia, jog ateityje ji tik stiprės, tačiau pabrėžia, jog nuoseklus pasiruošimas jos įvedimui yra naudingas ne tik architektams, bet ir investuotojams bei visai visuomenei, siekiant ateityje išvengti proceso nesklandumų ir nekokybiškų, nedarnių aplinkos sprendimų.

Europos architektų taryboje Lietuvą atstovauja Lietuvos architektų rūmai (taip pat Lietuvos architektų sąjunga). Nuo 2017 m. visi Lietuvoje atestuoti architektai tapo Rūmų nariais ir pradėjo veikti pilnavertė architektų savivalda, siekianti užtikrinti aukščiausius kokybės ir etikos standartus architektūroje.

Rūmai pabrėžia, jog priimant sprendimus, svarbu užtikrinti visų dalininkų įsitraukimą ir interesus. Rūmai siūlo toliau aktyviai diskutuoti ir kurti teisinę bazę, šablonus, mokymus, pritaikytus įvairiems specialistams. Rūmai sutinka, jog BIM greičiausiai taps pagrindiniu projektavimo būdu ateityje, tačiau pirmiausiai siūlo drauge spręsti teisinius ir techninius klausimus, o ne kalbėti apie BIM technologijos privalomumą.

ACE BIM darbo grupės BIM SSGG analizė 


Striprybės
 
Silpnybės
Geresnis planavimas, koordinavimas, projekto peržiūra.
Tarpdisciplininis lankstumas – sumažinama klaidų galimybė.
Galimas patogesnis kliento įsitraukimas.
Greitesnė ir tikslesnė dokumentacijos ruošyba, vizualizacijos.
Kaina (mokymai, programos ir bandomojo projekto sąnaudos).
Sudėtinga nustatyti projekto detalumo lygį.
Darbo daugiau pradžioje, todėl turėtų keistis projektų apmokėjimas, o tam reikia standartų ir paruoštų sutarčių.
Galimybės
Grėsmės
Stiprinti architekto rolę projekto valdyme.
Daugiau galimybių analizei, vizualizacijoms, bendriems integruotiems modeliams.
Draudiminės problemos.
Darbo proceso pasikeitimas gali lemti tai, kad technologijos neįsisavinę specialistai negalės integruotis į rinką.
Duomenų saugumas tampa didesne problema nei iki šiol, nes į BIM modelį integruojama vis daugiau informacijos.

 

Marius Žygaitis, Lietuvos architektų sąjungos, Europos architektų tarybos BIM darbo grupės narys,
ir Miglė Angelou, Lietuvos architektų rūmų komunikacijos vadovė



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-03-26 15:09
Mančesteryje vykusioje „Civic Trust Awards“ apdovanojimų ceremonijoje verslo ir laisvalaikio kompleksas „Bokšto skveras“ pripažintas nugalėtoju ir specialaus prizo laimėtoju, kuris įteikiamas išskirtiniams rekonstrukcijos projektams, įgyvendintiems saugomose teritorijose.
nuotrauka
2024-03-26 10:18
Architektai pastebi, kad dėmesys aplinkosaugai jau skiriamas ir įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų. Biocikliniai elektros instaliacijos gaminiai – naujovė tvariems namams, kuri...
nuotrauka
2024-03-15 15:55
Dabartinėje nekilnojamojo turto rinkoje itin didelis mažesnių būstų pasirinkimas. Jų kainos labiau prieinamos, tad perkant galima gerokai sutaupyti, o pasitelkus keletą gudrybių įrengti taip, kad atrodytų kur kas erdvesni. Pasak ekspertų, žinant vos kelias taisykles, keliolikos kvadratinių metrų lo...
nuotrauka
2024-03-07 20:15
Pasirašyta projektavimo sutartis dėl Kirdiejų rūmų komplekso (pagrindinio pastato, oficinos, vežiminės, kiemo ir tvoros) sutvarkymo bei įveiklinimo. Būtent čia įsikurs Vilniaus miesto muziejus, kuris šiuo metu laikinai veikia Vokiečių gatvėje.
nuotrauka
2024-03-07 09:32
Interjeras yra derinamas prie aplinkos: vienoks jis, kai gyvenama naujos statybos name užmiestyje, kitoks – kai esate įsikūręs miesto centre. Pagaliau, svarbu ir tai, kas matosi pro jūsų būsto langą. Todėl interjero dizaineriai akcentuoja, kad įsikuriantieji istoriniuose senamiesčių pastatuose turėt...
nuotrauka
2024-03-04 10:49
Turto bankas paskelbė Vilniuje, ties Pamėnkalnio ir V. Kudirkos gatvių sankryža esančio, Valstybės kontrolės pastato atnaujinimo architektūrinį konkursą. Jo dalyvių prašoma pateikti interjero ir pastato modernizavimo pasiūlymus. Tai pirmasis tokios apimties konkursas skelbiamas valstybės pastatui.
nuotrauka
2024-03-04 10:42
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos tarptautinio architektūrinio-urbanistinio konkurso nugalėtoju išrinktas projektas „Demokratijos uostas“, kurį sukūrė „Studija Archispektras“. Su projekto autoriais bus pradedamos derybos dėl kainos ir kitų sutarties aspektų, sutartį tikimasi pasirašy...
nuotrauka
2024-02-29 07:45
Būstuose populiarėja plačios ir aukštos stumdomos sistemos į terasą, balkoną ar kiemą. Tačiau kartu kyla problema – kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir valdyti šviesos srautą. Amerikiečių gamintojas CENTOR pasiūlė modernų sprendimą: stilingus ištraukiamus tinklelius ir susukamas vertikalias žaliuzes. Š...
nuotrauka
2024-02-26 12:46
Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso (NEB) laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“. Tai pirmoji lietuviškos organizacijos in...
nuotrauka
2024-02-22 10:12
Daugeliui neatskiriamas kiekvieno ryto įprotis yra mėgstamos kavos puodelis. Modernūs ir funkcionalūs kavos aparatai tapo patikimais pagalbininkais ruošiant šį nepakeičiamą ryto gėrimą. Visgi rytinis kavos ruošimo ritualas toks svarbus ne tik dėl rezultato, bet ir paties proceso. Kad jis būtų lengve...
nuotrauka
2024-02-15 10:10
Dalimis tvarkomi Astravo dvaro sodybos rūmai pamažu atgauna savo buvusį grožį. Šią savaitę pasirašytas Astravo dvaro sodybos rūmų Belvederio fasadų remonto darbų priėmimo aktas.
nuotrauka
2024-02-14 08:42
Kuriant namų interjerą, vienas iš svarbiausių uždavinių yra grindų ir baldų derinimas. Grindys yra interjero pagrindas, o baldai – akcentai, kurie suteikia asmeninio charakterio. Šiame straipsnyje suteiksime gaires, kaip derinti grindis ir baldus, kad sukurtumėte jaukią ir patrauklią namų aplinką.
nuotrauka
2024-02-09 12:31
Vasario 16-ąją apdovanojimas už metų darbą Klaipėdai bus įteiktas entuziastingiems kultūros paveldo puoselėtojams – verslininkui Augustinui Jankevičiui ir paramos fondo „Augustus“ vadovui Arvydui Urbiui. Jų pastangomis buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse atgimė du išskirtiniai past...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 11:07
Kaip ir ieškant naujų namų, taip ir renkantis biurą – klausimų daugelis turi daugiau nei atsakymų. Kaip išsirinkti biurą, kurio nereikėtų palikti po vienerių metų?
nuotrauka
2024-02-06 10:46
Vilniaus Antakalnio kapinėse baigiami sovietinius karius vaizdavusio paminklo demontavimo darbai – nukeliamas postamentas ir aukuras.
nuotrauka
2024-02-06 08:43
Turto banko, kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija skelbtame naujojo teismų pastato Klaipėdoje architektūriniame konkurse sulaukta 11 projektų pasiūlymų. Geriausią projektą išrinks komisija, sutartį su laimėtoju ketinama pasirašyti antrąjį metų ketvirtį.
nuotrauka
2024-02-05 10:35
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) savivaldybių vyriausiesiems architektams pristatė nuo vasario 1 d. įsigaliojusius pokyčius, susijusius su Lietuvos bendrojo plano sprendinių įgyvendinimu.
nuotrauka
2024-02-02 12:38
Naujas postūmis siekiant atgaivinti Klaipėdos centrinio pašto kompleksą – Klaipėdos savivaldybės ir Kultūros ministerijai pavaldžios biudžetinės įstaigos Kultūros infrastruktūros centro atstovai aptarė artimiausius galimus žingsnius, kad procesas pajudėtų. Pačiame pašto komplekse vykusio susitikimo ...
nuotrauka
2024-01-31 15:08
Ne paslaptis, kad svajojant apie nuosavus namus, neretai kyla daugybė klausimų. Žvalgomės geriausio varianto – ieškome būsto su potencialu, kuriame galėtume realizuoti savo idėjas ir sukurti saugią, jaukią bei visiems poreikiams lanksčią erdvę. Natūralu, kad šių svajonių išsipildymui koją dažnai pak...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras