2021 birželio 15 d. antradienis, 3:48
Reklama  |  facebook

COVID-19 pamokos biurų rinkai: po tuštėjimo meto – antro smūgio nuojauta

2020-08-20 11:51
Pavasarį Baltijos šalis pasiekus pirmajai COVID-19 viruso bangai, biurų pastatai ištuštėjo. Tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės CBRE Vidurio ir Rytų Europoje po karantino atliktos apklausos duomenimis, Baltijos šalyse 86 proc. biurų nuomininkų rinkosi nuotolinį darbą, o dabar didelė dalis toliau investuoja į informacines technologijas, kurios padėtų dirbti už biuro sienų.
nuotrauka
Ignas GOŠTAUTAS, CBRE Baltics vyresnysis analitikas


Pastebima, kad kad net ir susiklosčius tokioms ekstremalioms aplinkybėms kas antra apklausta tiek Rytų ir Vidurio Europos, tiek Baltijos šalių įmonė apie galimą nuomos biuruose sąlygų pakeitimą taip ir nepasikalbėjo su patalpų savininkais.

„49 proc. Vidurio ir Rytų Europos biurų nuomininkų į patalpų savininkus visiškai nesikreipė. Gali būti, kad neįprastoje situacijoje ir neturint jokios panašios patirties tiesiog buvo pasirinkta laukti tikintis, kad karantinas neužtruks. Visgi jei rudenį sulauksime antrosios koronaviruso aktyvumo bangos, tikėtina, kad pamokas išmokę nuomininkai bus gerokai aktyvesni, siekdami palankesnių nuomos bei darbo sąlygų. Kaip bebūtų, COVID-19 sukelta krizė iš esmės keičia komercinio turto rinką, kuri vis daugiau orientuosis į gerovės ir saugios aplinkos kūrimą darbuotojams, o tai vers dauguma nuomotojų pasitempti“, – cituojamas CBRE Baltics vyresnysis analitikas Ignas Goštautas.

Susidūrė su iššūkiais, pritrūko biurų valdytojų lankstumo

Pasauliui susidūrus su nauju užkratu, vienu iš pagrindinių tikslų tapo užtikrinti saugią fizinę distanciją. Dėl koronaviruso plitimo Vidurio ir Rytų Europoje nuotolinį darbą pasirinko net 91 proc., o Baltijos šalyse – 86 proc. apklaustų įmonių. Kadangi ne visi darbuotojai galėjo dirbti iš namų, jiems buvo siūlomos lanksčios darbo valandos, rotavimas bei kiti sprendimai.

Didelė dalis biurų patys parūpino veido kaukių, dezinfekavimo ir kitų saugumo priemonių darbuotojams - taip elgėsi 78 proc. biurų valdytojų Vidurio ir Rytų Europoje ir 86 proc. Baltijos šalyse.

I. Goštauto teigimu, nerimas dėl ateities ekonomikos perspektyvų, sumažėjusios kai kurių įmonių pajamos bei ištuštėję biurai dalį įmonių privertė reaguoti greitai ir mažinti įsipareigojimus. Maždaug kas trečias biurų nuomininkas Vidurio ir Rytų Europoje ėmė kelti klausimą dėl galimo nuomos mokesčio sumažinimo, beveik kas penktas teiravosi dėl galimybės kurį laiką apskritai nemokėti nuomos mokesčio, svarstytos ir nuomos „atostogų“ galimybės.

„Vis dėlto, net ir susiklosčius susiklosčius ekstremalioms aplinkybėms ne visi yra linkę ieškoti iššūkių sprendimo būdų. Didelė dalis biurų nuomininkų nepasijuto žaidę vienoje komandoje su pastatų valdytojais arba savininkais. Net 59 proc. respondentų Vidurio ir Rytų Europoje sakė, kad iš nuomotojų nesulaukė veiklos sąlygų palengvinimo, o 24 proc. sulaukusiųjų pritrūko didesnio savininkų ar valdytojų lankstumo. Pandemijos iššūkiai nesibaigia ir juos teks įveikti bendromis jėgomis, todėl glaudesnis kontaktas ir abipusių lūkesčių išsiaiškinimas yra būtinas ir neišvengiamas žingsnis“, – teigia I. Goštautas.

Atidėti planai ir daugiau dėmesio technologijoms bei darbuotojų gerovei

Apklausos metu paaiškėjo, kad Baltijos šalių biurų nuomininkų atsparumas COVID-19 iššūkiui yra silpnesnis nei bendrai visoje Rytų ir Vidurio Europoje. 31 proc. viso regiono nuomininkų nuomos planų nepaveikė koronaviruso sukelta pandemija, Baltijos šalyse tokių tėra 21 proc.

Pandemija privertė persvarstyti ar atidėti su biurų pokyčiais susijusius planus. Šalia planuotų persikėlimų į naujas patalpas, biurų plėtros, atsinaujinimo bei kitų pokyčių klaustuko ženklas atsirado visoje Europoje.

„Didžioji dalis, arba 52 proc. mūsų apklaustų biurų nuomininkų antrąjį šių metų pusmetį prognozuoja prastesnes verslo sąlygas, 30 proc. – kad jos nesikeis ir tik 18 proc. tikisi pagerėjimo. Ir jie neabejotinai ruošiasi tikėtinam antrajam COVID-19 smūgiui rudenį, mažinamas biurų užimtumo tankis, suteiktos lanksčios darbo sąlygos darbuotojams bei atliktos investicijos į nuotolinio darbo technologijas, prie kurių teko staigiai pereiti pavasarį. Jei to prireiks antrą kartą – netikėtumo nebus, tam jau bus rimtai pasiruošta“, – atkreipia dėmesį I. Goštautas.

Net 75 proc. apklausoje dalyvavusių Vidurio ir Rytų Europos įmonių teigė didinančios investicijas į informacines technologijas, kurios padėtų dirbant nuotoliniu būdu. Tačiau prireikus vėl gali būti mažinamas darbuotojų tankis biuruose, žmonės – rotuojami komandomis, peržiūrimos verslo konsolidavimo strategijos, o siekiant sumažinti riziką verslui – veiklos paskirstomos tarp skirtingų rinkų.

„Be abejo dalis įmonių matydamos sėkmingus lanksčių darbo valandų ir darbo iš namų rezultatus, jau dėlioja biurų ploto mažinimo planus. Tačiau biurai, kaip ir kitos verslo vietos, savo reikšmės nepraranda. Daugiau erdvės bus skiriama susitikimų ir bendrosioms erdvėms. Trumpuoju laikotarpiu įmonės dar nepajuto neformalaus bendravimo stokos pasekmių žinių apsikeitimui, darbuotojų savijautai ir motyvacijai, jaunų darbuotojų kompetencijų augimui. Be to, didės plotas skiriamas vienam darbuotojui“, – cituojamas I. Goštautas.

Ilguoju laikotarpiu 76% apklaustų įmonių didins galimybes dėl lanksčių darbo valandų, 45% didins darbuotojams skiriamo biurų ploto.

Pasak I. Goštauto, pandemija dar labiau suaktyvino jau vykstančius procesus darbuotojų gerovės srityje. Anksčiau vyravusias žaliąsias bei tvarumo idėjas papildo sveikatos ir geros savijautos vertybės. Įmonės vis daugiau dėmesio kreipia į darbo aplinką, norėdamos pritraukti ir išlaikyti talentingus darbuotojus. 32% apklaustųjų teigia, kad ilguoju laikotarpiu pirmenybę teiks biurams, kurie atsižvelgia į darnią aplinką ir darbuotojų gerovę.
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-15 08:13
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vadovu Aurimu Želviu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadove Edita Janušiene. Ministrė pabrėžė, kad nuo pandemijos nukentėjusio verslo netenkina paramos teikimo tempai, susitikimo metu numatyti...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.
nuotrauka
2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.
nuotrauka
2021-02-22 07:19
Užklupusi pandemija diktuoja naujas ne tik gyvenimo, bet ir darbo taisykles, o modernių sprendimų ieškantis verslas vis dažniau kuriasi moduliniuose statiniuose.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.