2024 vasario 23 d. penktadienis, 22:15
Reklama  |  facebook

Ekonomikos politika – ne geopolitikos įrankis, o konkurencingumo sąlyga

2022-10-21 10:30
Ketvirtadienį Vilniaus rotušėje vykusiame kasmetiniame „Metų ekonomikos forume“ tarptautinių organizacijų, Lietuvos ir užsienio šalių verslo bei politikos lyderiai aptarė ES prekybos politiką ir diskutavo apie Lietuvos užsienio ekonomikos politikos strategiją.
nuotrauka
LPK nuotr.


Poreikis diversifikuoti rinkas

Pasak septintąjį forumą atidariusio Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidento Vidmanto Janulevičiaus, pasikeitusiame geopolitiniame kontekste keičiasi ir ES ekonominių santykių modelis. ES įmonės buvo susilpnintos per COVID-19 krizę, o Rusijos karas Ukrainoje dar labiau padidino įmonių pažeidžiamumą, todėl sprendžiama, kaip apsaugoti savo interesus ir vertybes šioje naujoje situacijoje.

„Mažėja eksporto apimtys, dėl didesnių energijos ir žaliavų kainų mažėja pelnas, o tai stabdo įmonių transformaciją ir plėtrą. Su tokiais pat iššūkiais susiduria ir Lietuvos verslas. Pasikeitus geopolitinei situacijai, verslas ieško ne tik naujų eksporto rinkų, bet ir naujų žaliavų rinkų. Eksporto ir žaliavų rinkų diversifikavimas yra svarbi atsparios ekonomikos prielaida, todėl pasirengimas reikalingas ne tik verslui, bet ir viešajam sektoriui, o taip pat ir mūsų diplomatams“, – LPK pranešime cituojamas prezidentas. Jis pažymėjo, kad valstybei reikalingas aiškus 10-20 metų vektorius: su verslu išdiskutuotos eksporto kryptys, parengtos rinkų analizes, strategijos.

Kalbėdamas apie tai, kad reikia kuo sparčiau ieškoti, kaip kompensuoti prarastas rinkas bei investicijas Kinijoje, Baltarusijoje bei Rusijoje, V. Janulevičius pastebėjo, jog artimiausiu metu net ES konkuruoti bus itin sudėtinga.
LPK

LPK nuotr. 

„Praėjusiais metais trečdalis naujų užsakymų gamykloms atėjo būtent dėl to, kad buvo atsisakoma Azijos tiekėjų. Dabar yra tas laikas, kai turime kovoti, kad šis procesas būtų negrįžtamas – kad tai, ką mes „atkovojome" iš Azijos, čia ir liktų. Tačiau turime užsitikrinti žaliavas prieinamomis kainomis, apsirūpinti trūkstama darbo jėga ir išsaugoti savo konkurencingumo likučius. O šie – dėl kylančių energetikos kainų, infliacijos ir darbo užmokesčio augimo – senka. Verslas vis aktyviau ieško nišinių rinkų savo produktams, tačiau įsitvirtinimas jose, produktų sertifikavimas ir pan. gali užtrukti 5-7 metus“, – pažymėjo V. Janulevičius.

Prekybos politikos vaidmuo

Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Denis Redonnet pažymėjo, kad įtampos ES santykiuose su svarbiais geopolitikos veikėjais dar labiau paaštrina ir iki tol egzistavusias problemas – gilina protekcionistines tendencijas, o investicijos ir prekyba kai kurių valstybių pasitelkiama kaip ginklas.

„Dabartiniame kontekste prekybos politika turi labai svarbų vaidmenį – ji prisideda prie tiekimo grandinių užtikrinimo ir prie ES konkurencingumo globaliose rinkose. ES prekybos politikos darbotvarkė jau sukūrė prekybos susitarimų tinklą. Šie susitarimai, konkuruojant pasauliniu lygiu, suteikia mums papildomą pranašumą. Turime maksimaliai pasinaudoti mūsų prekybos tinklo privalumais“, – cituojamas D. Redonnet, akcentuodamas, kad prekybos susitarimai duoda laukiamos grąžos tik tuomet, kai yra efektyviai įgyvendinami.

Lemiamą prekybos politikos vaidmenį dabartinėmis aplinkybėmis pabrėžė ir europinės verslo organizacijos „BusinessEurope" prezidentas Fredrik Persson bei „BusinessEurope" generalinio direktoriaus pavaduotoja Luisa Santos.

„Turime būti labai atsargūs, apsibrėždami – su kuo vystome prekybinius ryšius, o su kuo ne. Jei nusprendžiam vystyti prekybą tik su draugais, kyla klausimas – kas tie „draugai": JAV, Kanada? O Indija? Ar „draugai" tik tie, kurie šimtu procentų su jumis sutinka? Jei vadovausimės tokiu požiūriu, „iškris" didelė dalis pasaulio. Šiandien kaip niekad svarbus bendradarbiavimas tarp politikų ir verslo. Prekybos politika padeda mums įsitvirtinti visame pasaulyje. Turime ir toliau kurti prekybinius susitarimus bei ratifikuoti jau turimus. Neturėdami pakankamai žaliavų, esame priklausomi nuo jų importo. O jei negalėsime sumažinti savo kaštų ir įsivežti žaliavų – neteksime konkurencingumo ir pralaimėsime“, – sakė L. Santos.

LPK prezidentas Mantas Gudas akcentavo, kad jau dabar turime galvoti, ir apie tai, kaip ateityje užsitikrinsime kritiškai svarbias žaliavas – vandenilį, silicį ir kt.

Danijos pavyzdys

Forume dalyvavęs Danijos Prekybos tarybos Eksporto, inovacijų ir Vyriausybės viešųjų reikalų direktorius David Michael Schjerlund pristatė Danijos eksporto skatinimo politiką bei tai, kaip valstybė ir verslas susitaria dėl strateginių sprendimų užsienio ekonominės politikos srityje.

Pasak D. M. Schjerlund, Danijos eksportuotojai ir investuotojai, taip pat ieško alternatyvų prarastoms eksporto ir tiekimo rinkoms po Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Danijos Prekybos taryba yra svarbus partneris Danijos bendrovėms, bandančioms orientuotis pasaulinėse rinkose. Joms mūsų politinės ir komercinės įžvalgos yra itin svarbios ne tik šiais nestabilumo ir netikrumo laikais. Puikiai suprantame vietos rinkos sąlygas, turime politinių ryšių bei įžvalgų ir specializuojamės tam tikruose sektoriuose. Girdime iš įmonių, kad mūsų visapusiškas konsultavimas, apimantis departamentus, misijas ir centrinę administraciją, yra ypač vertingas jų verslui“, – sakė D. M. Schjerlund. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-02-23 10:13
„Paraiškos užpildymo greitis bus esminis faktorius teikiant prašymą paramai saulės elektrinės įrengimui gauti. Pavyks sparčiausiems“, – sako Vaidas Brazinskas, vienos bendrovės atstovas.
nuotrauka
2024-02-23 09:14
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su VĮ Turto bankas laikinuoju vadovu Ernestu Česoku aptarė galimybes įmonės valdomuose statiniuose įrengti priedangas.
nuotrauka
2024-02-23 09:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) pasirašė sutartį su Ukrainos bendrove „Artificial Intelligence Map LLC“ (AIMap) dėl Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimo dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį.
nuotrauka
2024-02-23 09:04
Pasibaigus žiemos priėmimui į profesines mokyklas, jose mokytis pradeda beveik tūkstantis naujų mokinių – mokymosi sutartis su 16 profesinio mokymo įstaigų pasirašė iš viso 995 mokiniai. Daugiausia jų rinkosi inžinerijos, sveikatos priežiūros sritis, beveik visi mokysis valstybės finansuojamose viet...
nuotrauka
2024-02-23 08:54
Apie nekilnojamojo turto vystytojų galimybes dalyvauti Vokietijos brigados karių ir jų šeimų apgyvendinimui skirtuose projektuose vasario 22d. kalbėta Krašto apsaugos ministerijoje ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) surengtame renginyje „Pramonės diena“. Renginio metu 19 NT ...
nuotrauka
2024-02-23 08:52
Kovo 1 d. gyventojai, ketinantys modernizuoti savo individualų gyvenamąjį namą, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Šiais metais iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiai priemonei skirta 22 mln. eurų. Iš viso iki 2...
nuotrauka
2024-02-23 06:33
Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šių metų vasario 22 d. Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) paskelbė tarptautinį atvirą architektūrinį konkursą, kurio tikslas – išrinkti geriausią architektūrinį pasiūlymą projektui „Ateities...
nuotrauka
2024-02-22 17:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi skundą, kad Švitrigailos g., Vilniuje, daugiabučiame gyvenamajame name, esančiame kultūros paveldo vietovėje, galbūt neteisėtai vykdomi darbai, atliko patikrinimą. Įtarimai pasitvirtino – ...
nuotrauka
2024-02-22 15:51
Klaipėdoje toliau ieškoma galimybių įrengti daugiau automobilių stovėjimo vietų. Pradėtas didžiulis projektas Kauno gatvės mikrorajone – įgyvendinus keturis smulkesnius projektus bus įrengtos 957 naujos parkavimo vietos.
nuotrauka
2024-02-22 11:01
Sostinės Viršuliškių g. 101 daugiabučio gaisrą tyrusi komisija jau baigė darbą ir pateikė išvadas bei rekomendacijas namo valdytojui. Pastatas šiuo metu avarinės būklės – ekspertai siūlo vidurinę nuo gaisro nukentėjusią daugiabučio dalį išardyti ir naujai atstatyti.
nuotrauka
2024-02-22 10:52
Mažiau pasiturintys Lietuvos gyventojai daugiau nei dvigubai dažniau linkę prognozuoti nekilnojamojo turto (NT) pabrangimą, palyginus su uždirbančiais daugiausiai, rodo „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas. Ko tikisi žmonės Lietuvoje ir ar iš tiesų reikėtų nerimauti dėl NT pabrangimo, pasakoja ...
nuotrauka
2024-02-22 10:12
Daugeliui neatskiriamas kiekvieno ryto įprotis yra mėgstamos kavos puodelis. Modernūs ir funkcionalūs kavos aparatai tapo patikimais pagalbininkais ruošiant šį nepakeičiamą ryto gėrimą. Visgi rytinis kavos ruošimo ritualas toks svarbus ne tik dėl rezultato, bet ir paties proceso. Kad jis būtų lengve...
nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-02-22 08:04
Advokatų kontora STRATEGUM dažnai susiduria su tokia Rangovo problema, todėl dalinasi bendra konsultacija, kurią parengė advokatė Giedrė Kačinskienė. Ekspertė apžvelgė esminę atliktų darbų akto reikšmę, skirtumus tarp Tarpinio ir Baigiamojo atliktų darbų akto, ir atsakė į klausimą, ką daryti Rangovu...
nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-21 09:01
Vis dažniau, esant galimybei, tiek nekilnojamojo turto vystytojai, tiek ir patys gyventojai įrengia terasas ant stogo plokštumų ir tokiu būdu mėgaujasi papildomu plotu poilsiui ir pramogoms. Tačiau terasoms dėvintis iškyla ir klausimas, kas turi prisiimti terasos remonto kaštus, kadangi, viena vertu...
nuotrauka
2024-02-21 08:37
Pirmaujanti Latvijos medinių langų gamintoja „Arbo Windows" įsigijo vieną didžiausių Lietuvos medinių langų gamybos įmonių UAB „Arlanga Wood", kuri priklausė įmonių grupės „Arlanga Group" įkūrėjui Arūnui Mažoniui. Sandorį finansavo bankas „BluOr Bank" su Latvijos „Plėtros finansų įstaigos Altum" užt...
nuotrauka
2024-02-21 07:51
Lietuvos apeliacinis teismas patikslino pirmosios instancijos teismo nutartį ir konstatavo, kad civilinė byla pagal ieškovės Vyriausybės, atstovaujamos Energetikos ministerijos, ieškinį atsakovams – „Veolia“ įmonių grupei, UAB „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims Andriui Janukoniui, Lin...
nuotrauka
2024-02-20 15:21
Diskutuojant apie Šeškinės kalno transformaciją, kalba dažniausiai sukasi apie centrinę komplekso ašį – Nacionalinį stadioną. Tačiau tai tik vienas iš daugelio Daugiafunkciame komplekse numatytų statinių. Kartu su šiuo objektu atsiras ir tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas, trys ...
nuotrauka
2024-02-20 14:49
Finansų ministerija ir Lietuvos bankas pristatė 2 siūlomas iniciatyvas – nekilnojamąjį turtą perkantiems su būsto paskola suteikti realią galimybę rinktis palūkanų normos rūšį, įpareigojant kredito įstaigas pateikti informaciją tiek apie fiksuotas, tiek ir apie kintamas palūkanų normas bei iki 1 eur...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos