2025 m. liepos 15 d. antradienis, 5:38:42
Reklama  |  facebook

Ekonomikos politika – ne geopolitikos įrankis, o konkurencingumo sąlyga

2022-10-21 10:30
Ketvirtadienį Vilniaus rotušėje vykusiame kasmetiniame „Metų ekonomikos forume“ tarptautinių organizacijų, Lietuvos ir užsienio šalių verslo bei politikos lyderiai aptarė ES prekybos politiką ir diskutavo apie Lietuvos užsienio ekonomikos politikos strategiją.
nuotrauka
LPK nuotr.


Poreikis diversifikuoti rinkas

Pasak septintąjį forumą atidariusio Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidento Vidmanto Janulevičiaus, pasikeitusiame geopolitiniame kontekste keičiasi ir ES ekonominių santykių modelis. ES įmonės buvo susilpnintos per COVID-19 krizę, o Rusijos karas Ukrainoje dar labiau padidino įmonių pažeidžiamumą, todėl sprendžiama, kaip apsaugoti savo interesus ir vertybes šioje naujoje situacijoje.

„Mažėja eksporto apimtys, dėl didesnių energijos ir žaliavų kainų mažėja pelnas, o tai stabdo įmonių transformaciją ir plėtrą. Su tokiais pat iššūkiais susiduria ir Lietuvos verslas. Pasikeitus geopolitinei situacijai, verslas ieško ne tik naujų eksporto rinkų, bet ir naujų žaliavų rinkų. Eksporto ir žaliavų rinkų diversifikavimas yra svarbi atsparios ekonomikos prielaida, todėl pasirengimas reikalingas ne tik verslui, bet ir viešajam sektoriui, o taip pat ir mūsų diplomatams“, – LPK pranešime cituojamas prezidentas. Jis pažymėjo, kad valstybei reikalingas aiškus 10-20 metų vektorius: su verslu išdiskutuotos eksporto kryptys, parengtos rinkų analizes, strategijos.

Kalbėdamas apie tai, kad reikia kuo sparčiau ieškoti, kaip kompensuoti prarastas rinkas bei investicijas Kinijoje, Baltarusijoje bei Rusijoje, V. Janulevičius pastebėjo, jog artimiausiu metu net ES konkuruoti bus itin sudėtinga.
LPK

LPK nuotr. 

„Praėjusiais metais trečdalis naujų užsakymų gamykloms atėjo būtent dėl to, kad buvo atsisakoma Azijos tiekėjų. Dabar yra tas laikas, kai turime kovoti, kad šis procesas būtų negrįžtamas – kad tai, ką mes „atkovojome" iš Azijos, čia ir liktų. Tačiau turime užsitikrinti žaliavas prieinamomis kainomis, apsirūpinti trūkstama darbo jėga ir išsaugoti savo konkurencingumo likučius. O šie – dėl kylančių energetikos kainų, infliacijos ir darbo užmokesčio augimo – senka. Verslas vis aktyviau ieško nišinių rinkų savo produktams, tačiau įsitvirtinimas jose, produktų sertifikavimas ir pan. gali užtrukti 5-7 metus“, – pažymėjo V. Janulevičius.

Prekybos politikos vaidmuo

Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Denis Redonnet pažymėjo, kad įtampos ES santykiuose su svarbiais geopolitikos veikėjais dar labiau paaštrina ir iki tol egzistavusias problemas – gilina protekcionistines tendencijas, o investicijos ir prekyba kai kurių valstybių pasitelkiama kaip ginklas.

„Dabartiniame kontekste prekybos politika turi labai svarbų vaidmenį – ji prisideda prie tiekimo grandinių užtikrinimo ir prie ES konkurencingumo globaliose rinkose. ES prekybos politikos darbotvarkė jau sukūrė prekybos susitarimų tinklą. Šie susitarimai, konkuruojant pasauliniu lygiu, suteikia mums papildomą pranašumą. Turime maksimaliai pasinaudoti mūsų prekybos tinklo privalumais“, – cituojamas D. Redonnet, akcentuodamas, kad prekybos susitarimai duoda laukiamos grąžos tik tuomet, kai yra efektyviai įgyvendinami.

Lemiamą prekybos politikos vaidmenį dabartinėmis aplinkybėmis pabrėžė ir europinės verslo organizacijos „BusinessEurope" prezidentas Fredrik Persson bei „BusinessEurope" generalinio direktoriaus pavaduotoja Luisa Santos.

„Turime būti labai atsargūs, apsibrėždami – su kuo vystome prekybinius ryšius, o su kuo ne. Jei nusprendžiam vystyti prekybą tik su draugais, kyla klausimas – kas tie „draugai": JAV, Kanada? O Indija? Ar „draugai" tik tie, kurie šimtu procentų su jumis sutinka? Jei vadovausimės tokiu požiūriu, „iškris" didelė dalis pasaulio. Šiandien kaip niekad svarbus bendradarbiavimas tarp politikų ir verslo. Prekybos politika padeda mums įsitvirtinti visame pasaulyje. Turime ir toliau kurti prekybinius susitarimus bei ratifikuoti jau turimus. Neturėdami pakankamai žaliavų, esame priklausomi nuo jų importo. O jei negalėsime sumažinti savo kaštų ir įsivežti žaliavų – neteksime konkurencingumo ir pralaimėsime“, – sakė L. Santos.

LPK prezidentas Mantas Gudas akcentavo, kad jau dabar turime galvoti, ir apie tai, kaip ateityje užsitikrinsime kritiškai svarbias žaliavas – vandenilį, silicį ir kt.

Danijos pavyzdys

Forume dalyvavęs Danijos Prekybos tarybos Eksporto, inovacijų ir Vyriausybės viešųjų reikalų direktorius David Michael Schjerlund pristatė Danijos eksporto skatinimo politiką bei tai, kaip valstybė ir verslas susitaria dėl strateginių sprendimų užsienio ekonominės politikos srityje.

Pasak D. M. Schjerlund, Danijos eksportuotojai ir investuotojai, taip pat ieško alternatyvų prarastoms eksporto ir tiekimo rinkoms po Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Danijos Prekybos taryba yra svarbus partneris Danijos bendrovėms, bandančioms orientuotis pasaulinėse rinkose. Joms mūsų politinės ir komercinės įžvalgos yra itin svarbios ne tik šiais nestabilumo ir netikrumo laikais. Puikiai suprantame vietos rinkos sąlygas, turime politinių ryšių bei įžvalgų ir specializuojamės tam tikruose sektoriuose. Girdime iš įmonių, kad mūsų visapusiškas konsultavimas, apimantis departamentus, misijas ir centrinę administraciją, yra ypač vertingas jų verslui“, – sakė D. M. Schjerlund. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-14 14:36
Teisės aktai neužtikrina valdybų sudarymo skaidrumo bei jų nepriklausomumo, todėl kyla rizika dėl valdybų politizavimo ir interesų konfliktų. Tokią išvadą daro Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi du antikorupcinius vertinimus dėl viešųjų įstaigų, valstybės ar savivaldybės įmonių, valdomų bend...
nuotrauka
2025-07-14 11:03
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 23 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių sostinės gyventojų naujam būstui galėtų skirti 250 tūkst. ir daugiau eurų. Tai – 9 procentiniais punktais didesnė gyventojų dalis nei pe...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-11 07:23
VILNIUS TECH studentai „Lietuvos BIM projektai“ konkurse antrus metus iš eilės atsidūrė laimėtojų gretose. Statinio informacinio modeliavimo (BIM) magistrantūros studijų programos studentų komanda konkursui pristatė „Sandėlių paskirties pastato Linkmenų g. 28, Vilniuje, kapitalinio remonto, keičiant...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?

Statybunaujienos.lt » Aktualijos