2024 lapkričio 2 d. šeštadienis, 7:19
Reklama  |  facebook

Ekonomikos politika – ne geopolitikos įrankis, o konkurencingumo sąlyga

2022-10-21 10:30
Ketvirtadienį Vilniaus rotušėje vykusiame kasmetiniame „Metų ekonomikos forume“ tarptautinių organizacijų, Lietuvos ir užsienio šalių verslo bei politikos lyderiai aptarė ES prekybos politiką ir diskutavo apie Lietuvos užsienio ekonomikos politikos strategiją.
nuotrauka
LPK nuotr.


Poreikis diversifikuoti rinkas

Pasak septintąjį forumą atidariusio Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidento Vidmanto Janulevičiaus, pasikeitusiame geopolitiniame kontekste keičiasi ir ES ekonominių santykių modelis. ES įmonės buvo susilpnintos per COVID-19 krizę, o Rusijos karas Ukrainoje dar labiau padidino įmonių pažeidžiamumą, todėl sprendžiama, kaip apsaugoti savo interesus ir vertybes šioje naujoje situacijoje.

„Mažėja eksporto apimtys, dėl didesnių energijos ir žaliavų kainų mažėja pelnas, o tai stabdo įmonių transformaciją ir plėtrą. Su tokiais pat iššūkiais susiduria ir Lietuvos verslas. Pasikeitus geopolitinei situacijai, verslas ieško ne tik naujų eksporto rinkų, bet ir naujų žaliavų rinkų. Eksporto ir žaliavų rinkų diversifikavimas yra svarbi atsparios ekonomikos prielaida, todėl pasirengimas reikalingas ne tik verslui, bet ir viešajam sektoriui, o taip pat ir mūsų diplomatams“, – LPK pranešime cituojamas prezidentas. Jis pažymėjo, kad valstybei reikalingas aiškus 10-20 metų vektorius: su verslu išdiskutuotos eksporto kryptys, parengtos rinkų analizes, strategijos.

Kalbėdamas apie tai, kad reikia kuo sparčiau ieškoti, kaip kompensuoti prarastas rinkas bei investicijas Kinijoje, Baltarusijoje bei Rusijoje, V. Janulevičius pastebėjo, jog artimiausiu metu net ES konkuruoti bus itin sudėtinga.
LPK

LPK nuotr. 

„Praėjusiais metais trečdalis naujų užsakymų gamykloms atėjo būtent dėl to, kad buvo atsisakoma Azijos tiekėjų. Dabar yra tas laikas, kai turime kovoti, kad šis procesas būtų negrįžtamas – kad tai, ką mes „atkovojome" iš Azijos, čia ir liktų. Tačiau turime užsitikrinti žaliavas prieinamomis kainomis, apsirūpinti trūkstama darbo jėga ir išsaugoti savo konkurencingumo likučius. O šie – dėl kylančių energetikos kainų, infliacijos ir darbo užmokesčio augimo – senka. Verslas vis aktyviau ieško nišinių rinkų savo produktams, tačiau įsitvirtinimas jose, produktų sertifikavimas ir pan. gali užtrukti 5-7 metus“, – pažymėjo V. Janulevičius.

Prekybos politikos vaidmuo

Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Denis Redonnet pažymėjo, kad įtampos ES santykiuose su svarbiais geopolitikos veikėjais dar labiau paaštrina ir iki tol egzistavusias problemas – gilina protekcionistines tendencijas, o investicijos ir prekyba kai kurių valstybių pasitelkiama kaip ginklas.

„Dabartiniame kontekste prekybos politika turi labai svarbų vaidmenį – ji prisideda prie tiekimo grandinių užtikrinimo ir prie ES konkurencingumo globaliose rinkose. ES prekybos politikos darbotvarkė jau sukūrė prekybos susitarimų tinklą. Šie susitarimai, konkuruojant pasauliniu lygiu, suteikia mums papildomą pranašumą. Turime maksimaliai pasinaudoti mūsų prekybos tinklo privalumais“, – cituojamas D. Redonnet, akcentuodamas, kad prekybos susitarimai duoda laukiamos grąžos tik tuomet, kai yra efektyviai įgyvendinami.

Lemiamą prekybos politikos vaidmenį dabartinėmis aplinkybėmis pabrėžė ir europinės verslo organizacijos „BusinessEurope" prezidentas Fredrik Persson bei „BusinessEurope" generalinio direktoriaus pavaduotoja Luisa Santos.

„Turime būti labai atsargūs, apsibrėždami – su kuo vystome prekybinius ryšius, o su kuo ne. Jei nusprendžiam vystyti prekybą tik su draugais, kyla klausimas – kas tie „draugai": JAV, Kanada? O Indija? Ar „draugai" tik tie, kurie šimtu procentų su jumis sutinka? Jei vadovausimės tokiu požiūriu, „iškris" didelė dalis pasaulio. Šiandien kaip niekad svarbus bendradarbiavimas tarp politikų ir verslo. Prekybos politika padeda mums įsitvirtinti visame pasaulyje. Turime ir toliau kurti prekybinius susitarimus bei ratifikuoti jau turimus. Neturėdami pakankamai žaliavų, esame priklausomi nuo jų importo. O jei negalėsime sumažinti savo kaštų ir įsivežti žaliavų – neteksime konkurencingumo ir pralaimėsime“, – sakė L. Santos.

LPK prezidentas Mantas Gudas akcentavo, kad jau dabar turime galvoti, ir apie tai, kaip ateityje užsitikrinsime kritiškai svarbias žaliavas – vandenilį, silicį ir kt.

Danijos pavyzdys

Forume dalyvavęs Danijos Prekybos tarybos Eksporto, inovacijų ir Vyriausybės viešųjų reikalų direktorius David Michael Schjerlund pristatė Danijos eksporto skatinimo politiką bei tai, kaip valstybė ir verslas susitaria dėl strateginių sprendimų užsienio ekonominės politikos srityje.

Pasak D. M. Schjerlund, Danijos eksportuotojai ir investuotojai, taip pat ieško alternatyvų prarastoms eksporto ir tiekimo rinkoms po Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Danijos Prekybos taryba yra svarbus partneris Danijos bendrovėms, bandančioms orientuotis pasaulinėse rinkose. Joms mūsų politinės ir komercinės įžvalgos yra itin svarbios ne tik šiais nestabilumo ir netikrumo laikais. Puikiai suprantame vietos rinkos sąlygas, turime politinių ryšių bei įžvalgų ir specializuojamės tam tikruose sektoriuose. Girdime iš įmonių, kad mūsų visapusiškas konsultavimas, apimantis departamentus, misijas ir centrinę administraciją, yra ypač vertingas jų verslui“, – sakė D. M. Schjerlund. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-10-31 16:07
Išvykę iš Lietuvos, šiuo metu sergantys ar net nebežinantys, kur palaidotas vienas ar kitas tolimas giminaitis gyventojai kapus Vilniuje gali aplankyti ar atrasti virtualiai – pasitelkę Vilniaus miesto kapinių registrą. Iš dronais surinktų duomenų sukurtas virtualus Vilniaus kapinių žemėlapis kasmet...
nuotrauka
2024-10-31 09:57
Aplinkos ministras patvirtino Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, leisiančius padidinti tokių pirkimų skaičių.
nuotrauka
2024-10-31 09:50
Aplinkos ministras patvirtino Daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) kvietimo teikti paraiškas sąlygų aprašą, pagal kurį jau nuo š. m. lapkričio 11 d. bus galima Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) teikti paraiškas paramai pagal fiksuotą įkainį gauti ir ruošti investicinius planus.
nuotrauka
2024-10-31 09:28
Panevėžio apygardos prokuratūra perdavė į teismą nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje du statybos techniniai prižiūrėtojai ir jų atstovaujama bendrovė kaltinami kyšininkavimu, o viena statybos bendrovė ir jos direktorius – papirkimu. Tyrimo duomenimis, iš keturių statybos darbus vykdančių bendrovių d...
nuotrauka
2024-10-29 14:49
Šiandien pradedamas trečiasis kvietimų etapas, skirtas fiziniams asmenims, norintiems gauti dalinę finansinę paramą elektromobilių įkrovimo prieigoms įsirengti. Įgyvendinant Energetikos ministerijos inicijuotą jungtinį projektą, kvietimą skelbia Lietuvos energetikos agentūra, o bendra šiam etapui sk...
nuotrauka
2024-10-29 10:11
Kasmet Vėlinių laikotarpiu, išaugus žmonių srautams kapinėse, gyventojai fiksuoja ir daugiau kapavietėms padarytų žalų. Audrų ar vagysčių padaryta žala kapavietėms gali tapti ne tik nemalonia staigmena atvykus aplankyti artimųjų kapų, bet ir tapti nemažu finansiniu nuostoliu.
nuotrauka
2024-10-29 09:23
Nuo spalio 23 d. centrinės valdžios viešuosius pastatus valdančios įstaigos buvo kviečiamos teikti paraiškas šių pastatų atnaujinimui. Nepasibaigus net pirmajai kvietimo savaitei Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sustabdė kvietimą, nes jau sulaukė paraiškų visai kvietime numatytai sumai.
nuotrauka
2024-10-28 14:47
Aplinkos ministerijos pranešime primenama, kad nuo 2025 m. liepos 5 d. Europos Sąjungoje bus draudžiama gaminti, tiekti rinkai ir naudoti perfluoroktano rūgštį, jos druskas ir giminingus junginius (PFOA) gaisro gesinimo putose, skirtose skystųjų degalų garams slopinti ir skystųjų degalų gaisrams ges...
nuotrauka
2024-10-28 10:09
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios nauji reikalavimai, pagal kuriuos bent 50 proc. naujai statomų visuomeninių pastatų konstrukcijų ir medžiagų turės būti sudaryti iš medienos ir kitų atsinaujinančios organinės kilmės statybinių medžiagų. Šių pokyčių tikslas – skatinti aplinkai draugišką statybą i...
nuotrauka
2024-10-25 13:13
Lietuvoje kasmet išduodama apie 13 tūkstančių statybą leidžiančių dokumentų. Aplinkos ministerijos atlikta analizė rodo, kad statybą leidžiančio dokumento išdavimas Vilniuje skaičiuojant nuo projektinių pasiūlymų patvirtinimo iki statybą leidžiančio dokumento išdavimo užtrunka šiek tiek daugiau negu...
nuotrauka
2024-10-25 10:49
Jau šį sekmadienį, spalio 27 dieną, vėl persuksime savo laikrodžių rodykles viena valanda atgal ir grįšime prie žiemos laiko. Toks laiko kaitaliojimas iki šiol vyksta norint geriau išnaudoti šviesųjį paros metą, tačiau yra kritikuojamas dėl poveikio sveikatai, skeptiškai žiūrima ir į tokio sprendimo...
nuotrauka
2024-10-25 09:43
Lietuvos apeliacinis teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą dėl žalos ieškovui atlyginimo konstatavo, kad už padarytą žalą atsakingi tik rangovas (AB „Panevėžio statybos trestas“) ir techninis prižiūrėtojas (UAB „Darnu Group“), bet ne projektuotojas. Į teismą kreipėsi UAB „DG Paupio verslo namai“ dėl V...
nuotrauka
2024-10-23 15:48
Šildymo sezonas jau prasidėjo, tačiau namuose vis dar šalta? Šią nemalonią situaciją gali lemti pro langus negailestingai besiskverbiantis vėjas ar pagrindinį šilumos šaltinį užstojanti sofa. Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) energetinio efektyvumo vadovas Juozas Paulėkas pabrėžia – net ir neturint gali...
nuotrauka
2024-10-23 14:40
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti finansavimo sąlygų „Privačių juridinių asmenų energijos vartojimo efektyvumo priemonių įgyvendinimui pagal energijos audito ataskaitas” projektą, numatantį subsidijas įmonėms efektyviau naudoti energiją.
nuotrauka
2024-10-23 08:49
Nuo šiandien, spalio 23 d. centrinės valdžios viešuosius pastatus valdančios įstaigos kviečiamos teikti paraiškas šių pastatų atnaujinimui. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui iš ES Modernizavimo fondo skiriama 30 mln. eurų. Didžiausias dėmesys skiriamas priemonėms, didinančioms pastatų e...
nuotrauka
2024-10-22 16:18
Spalio 21 dieną teismui tenkinus viešąjį interesą ginančios Kauno apygardos prokuratūros prokurorės Solveigos Gradzevičienės pareiškimą dėl Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT) sprendimų, nuosavybės teisių atkūrimo, panaikinimo, sandorio pripažinimo negaliojančiu ir restitucijos taikymo, valst...
nuotrauka
2024-10-22 15:10
Šiais metais Palangoje vykusiame renginyje „Partnerių dienos 2024" aptarti komercinio nekilnojamojo turto sektoriaus saugumo iššūkiai. Diskusijose dalyvavusių ekspertų įžvalgos atskleidė – net ir moderniausios saugumo sistemos gali būti pažeistos.
nuotrauka
2024-10-22 10:30
Inovatyvios mokymo(si) erdvės tampa vienu svarbiausių šiuolaikinio aukštojo mokslo transformacijos elementų. Kauno technologijos universitetas (KTU) Studentų g. 50 įrengė unikalias iššūkiais grįsto mokymosi metodams pritaikytas erdves, kurios ne tik modernizuoja infrastruktūrą, bet ir iš esmės keiči...
nuotrauka
2024-10-21 14:50
Statybų sektoriuje įdiegus skaidriai dirbančiojo asmens identifikavimo kodą, įprastai vadinamą statybininko ID, nustatyta mažiau nelegaliai dirbančių asmenų. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, minėta priemonė pasiteisino: ji didino skaidrumą, mažino nelegalų darbą, o kartu užtikrino ir...
nuotrauka
2024-10-21 09:53
Teisėsauga atlieka didelės apimties ikiteisminį tyrimą, kuris pradėtas dėl galimo neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo, piktnaudžiavimo, sukčiavimo, turto pasisavinimo ir iššvaistymo, kyšininkavimo bei papirkimo, rašoma Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pranešime.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos