2021 birželio 22 d. antradienis, 23:11
Reklama  |  facebook

Gesindamas pandemijos gaisrą, verslas imasi subnuomos: išlošia visos pusės

2020-08-07 11:14
Pirmosios COVID-19 pandemijos bangos metų įmonių įgyta patirtis, Vyriausybės komunikacijoje atsargiai minima antrosios bangos tikimybė ir augantis nuotolinio darbo poreikis pastebimai keičia situaciją biurų nuomos rinkoje. Kadangi dalis nuomojamų biurų plotų šiuo laikotarpiu yra menkai naudojami, vis daugiau bendrovių svarsto dalį perteklinėmis tapusių patalpų subnuomoti.
nuotrauka
Aurimas ASTRAMSKAS, „Solid Real Advisors“ partneris


Minimos įmonės
Solid Real Advisors, UAB

Tokiuose sandoriuose naudą mato abi šalys: nuomininkams tai leidžia bent laikinai sumažinti fiksuotas išlaidas, o subnuomininkai įsikeldami į kokybiškai įrengtas patalpas randa greitą ir daugeliu atvejų „lankstesnį“ sprendimą plėtros potencialo įgyvendinimui, nei nuomodamiesi biurą naujai plėtojamame verslo centre, teigia NT konsultacijų bendrovės „Solid Real Advisors“ partneris Aurimas Astramskas.

Pastebi poreikio augimą

Verslui, skubančiam atsitiesti po pirmosios COVID-19 bangos ir pasiruošti antrosios tikimybei, subnuoma gali būti tinkama išeitis. Tačiau apie tai kalbantis A. Astramskas priduria: absoliuti biurų nuomos sutarčių dauguma numato, kad subnuomos sandoriams yra būtinas turto valdytojo pritarimas. Todėl NT ekspertas pataria peržiūrėti turimą sutartį – jei subnuomos sąlyga į ją nėra įtraukta, reikėtų pasirašyti sutarties priedą ar gauti kitą rašytinį leidimą.

„Karantino metu ženkliai išaugo nuotolinio darbo svarba: darbuotojai įgudo naudotis tokią darbo formą įgalinančiais įrankiai, o daugelis su nuotoliniu darbu susijusių stereotipų buvo paneigti. Todėl fizinis biuras kai kurioms įmonėms tampa vis mažiau reikalingas. Įmonių vadovų motyvacija paprasta – laikinai turimą nuomojamo ploto perteklių perleidus naudotis kitai kompanijai būtų mažinami fiksuoti įsipareigojimai turto savininkams. Reiktų pabrėžti, kad subnuomos sandoriai rinkoje vyksta pakankamai retai. Tačiau per pastaruosius du mėnesius tokia galybe domėjosi domėjosi 10-15 proc. biuro nuomos klausimais besikreipusių klientų“, – apie išeitį iš esamos situacijos kalba A. Astramskas.

NT eksperto teigimu, rinkoje šiuo metu vyrauja 3-5 metų trukmės nuomos sutartys, o didžiajai daliai į naujus verslo centrus įsikraustančių nuomininkų patalpos pritaikomos pagal jų išreikštus poreikius.

„Todėl, pasikeitus nuomininko situacijai ir jam ketinant nutraukti sutartį anksčiau termino, turto nuomotojas turi teisę prašyti padengti bent dalinį į patalpų įrengimą atliktų investicijų. Stebėdami, jog šiuo metu biuro poreikis yra mažesnis nei buvo sudarant nuomos sutartį, nuomininkai gręžiasi į laikiną sprendimą – dalies ar net visos darbo erdvės ploto subnuomą“, – sako pašnekovas.

Nauda – trišalė

Paklaustas, kokios yra teigiamosios subnuomos pusės, A. Astramskas teigia, kad patalpų pernuomojimas naudingas visoms trims šalims – nuomotojui, subnuomotojui ir subnuomininkui.

„Pirmiesiems, sudariusiems nuomos sutartis su įmonėmis, kurios nebegali arba nebenori vykdyti savo įsipareigojimų, atsiranda papildomas saugiklis, jog suplanuotas pajamų srautas keisis mažiau. Be to, jei subnuomininkas bus patenkintas pernuomojamomis patalpomis, verslo centru ir nuomotojo teikiamomis paslaugomis – didelė tikimybė, kad ateityje jis taps tiesioginiu nuomininku“, – įsitikinęs A. Astramskas.

Pašnekovas papildo – toks sandoris subnuomotojui leidžia rasti laikiną sprendimą išlaidoms mažinti, o subnuomininkas atsikrausto į kokybiškas patalpas, sutartį pasirašydamas ypač lanksčiomis sąlygomis – metų ar dvejų įsipareigojimu, palankesniu išankstiniu nutraukimu: „Patalpų pernuomojimas labiausiai tinka atviriems biurams. Todėl į subnuomojamus biurus vis dažniau dairosi taip dirbantys ir per pandemiją pozicijas sustiprinę verslo sektoriai – e. prekyba bei IT bendrovės“.

Pasiryš vis daugiau

Kalbant apie subnuomos teigiamas puses, pasak A. Astramsko, verta paminėti ir tai, jog pernuomodamos biurą, įmonės gali lengviau pritaikyti turimą darbo erdvę, kai darbuotojai dirba nuotoliniu būdu. Taip ne tik taupoma, bet ir biuras lieka toje pačioje vietoje, o išsikraustyti būtinybės nebėra.

NT eksperto teigimu, kaštai mažėja ir subnuomotojui, kuriam nereikia pirkti įrangos ar baldų: viskuo naudotis galima pernuomojamose patalpose. Be to, nemaža tikimybė, jog pasirašant tokį sandorį, nuomos mokestis bus mažesnis.

„Nors tokio tipo sandorių skaičius vis dar nėra didelis, matome ženklų, leidžiančių manyti, jog artimiausioje ateityje jis galėtų augti“, – reziumuoja A. Astramskas. 
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-06-16 09:09
Kaip ant mielių kylančios būsto kainos lietuvių smarkiai negąsdina – pardavėjai džiaugiasi, kad graibstomi ir naujos, ir senos statybos butai, o apklausos rodo, kad būsto paklausa ir toliau gali didėti.
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-15 08:13
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vadovu Aurimu Želviu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadove Edita Janušiene. Ministrė pabrėžė, kad nuo pandemijos nukentėjusio verslo netenkina paramos teikimo tempai, susitikimo metu numatyti...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.
nuotrauka
2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai