2024 birželio 17 d. pirmadienis, 3:42
Reklama  |  facebook

Išmani kultūros paveldo stebėsena išspręstų dešimtmečius besitęsiančias problemas

2023-10-04 13:40
Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto mokslininkai pasiūlė efektyvią ir, pasak autorių, sąlyginai nebrangią technologiją, kurios padėtų efektyviai stebėti ir analizuoti kultūros paveldo būklę ir jos raidą. Sistema nuolatos tobulinama: planuojama pasiūlyti dar daugiau jos funkcijų, įtraukiant kosmoso technologijas, blokų grandines ir kitus sprendimus.
nuotrauka
Adobe Stock nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus universitetas (VU),
VU Komunikacijos fakulteto mokslininkų siūlomas urbanizuotų vietovių paveldo automatinis monitoringas, panaudojant 3D vaizdo technologijas, gali iš esmės pakeisti kultūros paveldo stebėsenos darbų detalumą ir efektyvumą. „Bet koks senamiestis ar kita urbanizuota teritorija, pasitelkus mūsų siūlomą monitoringo metodologiją, gali būti nuosekliai stebimas ir efektyviai prižiūrimas. Jokiais kitais įprastiniais metodais šiuo metu to padaryti neįmanoma“, – teigia pranešime cituojamas VU Komunikacijos fakulteto 3D skaitmeninimo ir skaitmeninių tyrimų laboratorijos laborantas dr. Tadas Žižiūnas.

Su istorija, paveldosauga ir archeologija susijusias studijas baigęs dr. T. Žižiūnas ypač vertina istorinį kraštovaizdį ir nori prisidėti prie jo išsaugojimo. „Istorinį kraštovaizdį vertinu kaip įkvėpimo šaltinį, jis – mūsų visų turtas. Noriu, kad jis būtų išsaugotas ateinančioms kartoms. Be to, visada domėjausi technologijomis, todėl ir kilo mintis, kaip pritaikyti skaitmenines technologijas, kad jos padėtų išspręsti tokias problemas“, – sako mokslininkas.

Prieš 8 metus mokslininkas pradėjo domėtis šia tema, supratęs, kad technologinės galimybės šiems procesams nėra pritaikytos. Prasidėjo įvairūs bandymai, kurie atvedė iki modernių ir praktiškai pritaikomų sprendimų. Dr. T. Žižiūnas teigia, kad nenuleisti rankų šiame ilgame procese visada skatino smalsumas ir mokslininko motyvacija.

Šiuo metu taikomi kultūros paveldo stebėsenos būdai – nepakankami

Kultūros paveldas Lietuvoje saugomas pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą, taip pat kitus tarptautinius ir nacionalinius aktus. Nuo 1994 m. Vilniaus senamiestis yra UNESCO Pasaulio paveldo dalis. Dėl šių priežasčių, minimoms teritorijoms ir kitoms, kultūros paveldui priskiriamoms teritorijoms, taikomas griežtesnis pokyčių sekimo ir priežiūros reglamentavimas. Šiose teritorijose privaloma nuosekliai stebėti ir vertinti, kaip kinta pastatų būklė, aukštingumai, istorinių sklypų užstatymai ir kita.

Materialiojo urbanistinio architektūrinio kultūros paveldo stebėsena yra sudėtingas, ilgas ir kompleksinis uždavinys, kuris, pasak m šiandien įgyvendinamas labai fragmentiškai. Vertindamas šiuo metu taikomą stebėseną, dr. T. Žižiūnas sako, kad ji labiau formalumas, o realybėje kokybiškas jos įgyvendinimas be technologinio įsikišimo – neįmanomas.

Šiuo metu stebėtojai vis dar lanko teritorijas ir vykdo pastatų apžiūrą akimis. Mokslininkas retoriškai klausia: „Kaip, pavyzdžiui, pamatuoti 25 tūkstančių langų ar saugomų Vilniaus senamiesčio pastatų stogų būklę kas dvejus metus? Kaip įvertinti pokytį tiesiog vizualinės apžiūros būdu – o jei langas trečiame aukšte? Kas kelerius valstybė turi užtikrinti daugiau kaip 30 kultūros paveldo vietovių stebėseną, o tam reikalingi milžiniški žmogiškieji resursai, kurių tiesiog nėra. Vertintojai turi akį, o mes turime lazerį, dronus ir kitą įrangą. Mums taip pat nereikia svarstyti, ar tikrai viską apžiūrėjome, nes už mus tai padaro technologijos, dirbtinis intelektas. Jis įvertina 2D vaizdus, iškerpa kiekvienos stebimos vertingosios savybės 3D modelius, juos lygina ir užfiksuoja įvykusius pokyčius, juos aprašo. Aš pats galiu tą elementą virtualiai pasukioti, apžiūrėti iš visų pusių. Vertinant, kokia informacija surenkama inspektorių apžiūros metu, ir kokią surenkame bei susisteminame mes, galime teigti, kad tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje paveldo saugojimo sistema šiuo metu veikia neefektyviai, t. y., nesiremiant tiksliais, išsamiais duomenimis“, – paaiškina mokslininkas.

Tokią problemą iš esmės gali išspręsti VU Komunikacijos fakulteto mokslininkų siūlomas monitoringo sprendimas, kuris gali pakeisti kultūros paveldo stebėsenos kokybę ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje bei už jos ribų.

Monitoringo veikimo principas

Atsižvelgiant į šiuolaikinių technologijų galimybes, nekilnojamojo paveldo problemoms spręsti gali būti pasitelkta monitoringo ir jo rezultatų analizės sistema, grindžiama trimačio vaizdo ir dirbtinio intelekto technologijų taikymu.

Pirmieji darbai pradedami nuo numatytos teritorijos 3D skenavimo, 2D fiksavimo, surenkama visa reikalinga informacija pasitelkiant lazerinį skenavimą, informaciją iš dronų, tikslų koordinavimą geografinės informacinės sistemos erdvėje (GIS), geodezinius metodus ir kita. Remiantis šiais duomenimis, vėliau dirbtinio intelekto pagalba atliekami skaičiavimai. Surinkti duomenys keliauja į VU Komunikacijos fakulteto mokslininkų sukurtą stebėsenos įrankį, kuriame duomenys apdorojami ir formuojamos galutinės interaktyvios ataskaitos, parodančios, kokie architektūriniai, urbanistiniai pokyčiai įvyko stebėtoje teritorijoje.

„Esame sukūrę du dirbtinio intelekto variklius, vienas jų atpažįsta fasado elementus, vertingąsias savybes, o kitas variklis atpažįsta stogų elementus: stogus, stoglangius, langus ir kitus elementus. Sistema automatiškai sužymi norimus elementus (vertingąsias savybes), nustatomas jų geometrinis centras, tuomet elementas iškerpamas, pavadinamas atitinkama klase (stoglangis, balkonas, langas, durys, sandrikas ar kita). Tada kitoje duomenų bazėje surandami tos pačios teritorijos planų, tik skirtingų laikotarpių duomenys. Tuomet ir vyksta lyginimas, sistema pamatuoja, ar įvyko kažkokie pokyčiai“, – patirtimi dalijasi dr. T. Žižiūnas.

Sistema sulyginusi skirtingų skenavimų metu gautus duomenis parodo, kokie pokyčiai teritorijoje įvyko: pakeisti langai, durys, pakelti stogai, nupjauti medžiai ar pan. Tai reiškia, kad sistema turi galimybę pamatyti viską, kas buvo pakeista, pvz., Vilniaus senamiestyje, 350 hektarų plote.

Laikotarpiai, per kuriuos galima stebėti pokyčius, priklauso nuo užsakyto skenavimo dažnumo, tai gali būti kad 3 ar 6 mėnesius, metus ar bet kokiu kitu pasirinktu laiku.

Technologija padės išsaugoti vertingus duomenis ir laiku užkardyti žalingą veiklą

Lietuvoje šiuo metu yra per 30 urbanizuotų kompleksinių saugomų teritorijų, kurioms mokslininkų siūlomas metodas gali padėti vykdyti efektyvią kultūros paveldo stebėseną bei apsaugą. Vilniaus, Kauno ir kitų didžiųjų miestų senamiesčiai yra sudėtingiausias uždavinys, nes juose pokyčiai dažnai vyksta dėl netinkamo žmonių elgesio, kuris neužkardomas laiku.

„Jei įvyko pokytis, sistemoje mes matome, koks tas pokytis ir kur konkrečiai jis įvyko, mes iš karto gauname pilną informaciją ir galime šią informaciją perduoti kultūros paveldo specialistams, kurie priima sprendimus ką daryti toliau, pvz., nuvykti į nurodytą vietą, stebėti, kas buvo padaryta, jei buvo padarytas nusižengimas, skirti baudą, stabdyti statybas, jei tokios tuo metu vyksta. Šis stebėsenos būdas leidžia valstybei stebėti vykstančius pokyčius, ir gali padėti laiku užkardyti nelegaliai vykdomas veiklas“, – sistemos efektyvumą pristato Komunikacijos fakulteto mokslininkas.

Reikia pabrėžti, kad monitoringo metu informacija apie pastatus ir kitus objektus renkama be intervencijos, niekas negriaunama, nelipinama ant sienų, nekalami kuoliukai – tai reiškia, jog nepadaroma žala tiriamoms teritorijoms. O svarbiausia, ši technologija gali padėti kaupti architektūriniu, urbanistiniu, paveldosauginiu, istoriniu, meniniu ir moksliniu požiūriu vertingus duomenis, kurie vėliau gali būti naudojami kituose tyrimuose.
Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 08:40
Interjero dizainas – tai ne vien tik gražūs baldai ir sienų spalvos. Norint sukurti harmoningą ir jaukią erdvę, net ir tokia smulki detalė kaip jungiklis ar kištukinis lizdas tampa labai svarbia. Todėl kartais įprastų sprendimų – paprastų plastikinių elektros instaliacijos elementų – neužtenka. Namų...
nuotrauka
2024-06-12 11:01
Baigėsi nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų kviestinių architektūrinių konkursų pasiūlymų teikimo terminas pirmiesiems dviem „Launagių“ rajono etapams. Kviestiniuose konkursuose dalyvavo 19 Lietuvos architektūros įmonių, kurios pasiūlė savo vizijas, kaip vystyti dalį...
nuotrauka
2024-06-12 10:29
MB „Lapukas ir pieštukas“, kaip mozaikinio betono tiekimo ir įrengimo lyderė Lietuvoje, buvo vienintelė Baltijos šalių regiono įmonė, pakviesta į didžiausio Europoje mozaikinio betono (terrazzo) gamintojo (AGGLOTECH) organizuojamą išskirtinį renginį Italijoje.
nuotrauka
2024-06-11 12:37
Lietui ir tiesioginiams saulės spinduliams atsparūs lauko baldai gali būti ne tik funkcionalūs, bet ir stilingi. Jie gali tapti išskirtiniu jūsų kiemo akcentu ir sukurti erdvę patogiai bei jaukiai leisti laisvalaikį.
nuotrauka
2024-06-05 11:16
Kultūros ministerijos konkursą vadovauti naujai įsteigtam Nacionaliniam architektūros institutui laimėjo menotyrininkas ir kuratorius Kęstutis Kuizinas. Iš konkurse dalyvavusių aštuonių pretendentų jis surinko daugiausiai komisijos balų.
nuotrauka
2024-06-03 16:26
Nuo metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė kvietė pastatų savininkus dalyvauti paveldotvarkos programoje ir pasinaudoti parama susitvarkyti namų, tarp jų ir daugiabučių, išorę, balkonus, atkurti senus medinius langus ir duris. Iš viso gauti 145 prašymai, paramos vertė siekia apie 10 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-31 14:39
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda rengti uostamiesčio centrinio pašto įveiklinimo koncepciją. Pasirašyta paslaugų teikimo sutartis dėl Frydricho Vilhelmo Augusto Argelanderio mokslo ir meno centro – buvusio Klaipėdos centrinio pašto – įveiklinimo koncepcijos parengimo tarp Klaipėdos miesto saviv...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-30 10:04
Šiuolaikiniuose namuose, biuruose ir komercinėse patalpose interjero sprendimai vis labiau prisideda prie tvaresnės ir gražesnės ateities kūrimo. Tai apima LED apšvietimo, energiją taupančių prietaisų ir kitų gaminių, pagamintų iš perdirbtų medžiagų, diegimą. Tačiau dažnai pamirštamas vienas aspekta...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-14 10:59
XX a. architektūros tyrimai Lietuvoje įgauna naujų atspalvių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete gegužės 9-10 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Netobulas Modernizmas".
nuotrauka
2024-05-09 08:58
Virtuvė sujungta kartu su valgomuoju ir svetaine jau seniai tapo norma naujuose būstuose. Tam priežasčių yra įvairių. Vieni tokį namų planą renkasi norėdami erdvesnės virtuvės zonos, o kiti – dėl galimybės vienu metu bendrauti su kitais šeimos nariais, kol ruošiamas maistas. Tad jeigu svarstote įren...
nuotrauka
2024-05-06 13:00
Į parodą atvežėte gerą gaminį, norėjote pristatyti įdomią naujovę, bet prie ekspozicijos priėjo vos vienas kitas žmogus. Priešais įsikūrusioje ekspozicijoje nebuvo nieko naujo, bet žmonės nuolat prie jos būriavosi. Kaip įminti buvimo parodos dalyviu mįslę, kad išleisti pinigai sugrįžtų padidėjusiu ž...
nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras