2025 m. balandžio 18 d. penktadienis, 20:07:49
Reklama  |  facebook

Japoniška dvasia alsuojančios architektūros pavyzdžių yra ir Vilniaus Naujamiestyje

2025-03-18 09:56
Minimalistinio, aiškiai struktūruoto ir su gamta glaudžiai susijusio haiku eilėraščio principai Japonijoje jau nuo seno naudojami ne vien poezijoje, bet ir kitose srityse, pavyzdžiui – architektūroje. Pastaraisiais dešimtmečiais šia filosofija vis dažniau vadovaujasi ir Vakarų architektai. Vienas jų – studijos „arches" partneris, arch. dr. Edgaras Neniškis, haiku principus panaudojęs ir viename naujausių savo projektų, Vilniaus Algirdo gatvėje iškilusiame gyvenamajame name.
nuotrauka
Bendrovės „Realco“ nuotr.


Minimos įmonės
Arches, UAB
Realco, UAB

Tradiciniai japonų namai jau daugybę šimtmečių statomi, vadovaujantis minimalizmo principais, naudojant natūralias, gamtines medžiagas, būstus harmoningai įkomponuojant į aplinką.

Šias nuostatas galima įžiūrėti tiek tradiciniuose japonų „minka" namuose kaimo vietovėse, tiek jau XX a. miestuose iškilusiuose pastatuose – pavyzdžiui, žymiajame prieš 50 metų Osakoje architekto Tadao Ando pastatytame name, žinomame Azumos vardu (angl. Azuma House).

Populiarėja visame pasaulyje

Pastaraisiais dešimtmečiais haiku architektūros principai populiarėja visame pasaulyje. Pagal šią filosofiją suprojektuotų pastatų galima rasti daugybėje šalių – nuo Nyderlandų iki Jungtinių Valstijų, nuo Meksikos iki Lietuvos.

Azumos namas,
arch. Tadao Ando.
Aura Davkharbayar nuotr.

Pavyzdžiui, prieš ketverius metus Meksiko priemiestyje iškilęs dviejų aukštų namas minimalistiškai sukomponuotas iš masyvių tūrių, kurių geometrija pritaikyta vėjingam vietiniam klimatui, o įvairiais kampais pasvirę namo plokštumos „sugaudo" saulę ir leidžia mėgautis natūralia šviesa kiekviename namo kambaryje.

Netradicinis sprendimas, susijęs su šviesa ir erdve, įgyvendintas ir „arches" studijos projekte sostinės Algirdo gatvėje.

„Pasvirusi, šlaitinė stogo dalis čia yra pagaminta iš stiklo ir kardinaliai keičia patį stogo suvokimo ir panaudojimo principą. Dėl šio sprendimo palėpė iš tamsios patalpos pavirsta į itin šviesią, atvirą erdvę", – pasakoja projektui vadovavęs architektas, dr. E. Neniškis.

Santykis su erdve, gamtos artumas ir natūralios medžiagos

Šiame projekte, panaudojant fasado dvisluoksniškumo principą, iš esmės pakeičiamas namo ir jo erdvių santykis su šalia esančia gatve bei kita aplinka.

„Čia įsikursiantys žmonės gyvens visiškai prie pat pėsčiųjų zonos, tačiau tuo pat metu ir tartum atskirai, nes balkone ar terasoje iš gatvės jų niekas nematys. Negana to, žmogus tuo pat metu bus ir gamtos apsuptyje, ir mieste. Gyventojai matys medžių viršūnes, tarsi gyventų užmiestyje, tačiau vos išėję į gatvę atsidurs pačiame miesto centre", – pasakoja pranešime cituojamas arch. dr. E. Neniškis.

Prie harmoningo santykio su aplinka bei gamta prisideda šalia augantys medžiai ir žalioji zona vidiniame namo kieme. Taip pat – apželdinti pastato stogai bei name panaudotos natūralios medžiagos – pavyzdžiui, rožinio smiltainio fasadas.

arches, Realco

Bendrovės „Realco“ nuotr.

„XIX a., statant šią Naujamiesčio dalį, rožinis atspalvis fasaduose joje buvo naudojamas gan plačiai. Naujajame komplekse panaudotas rožinis smiltainis, be istorinių sąsajų, turi ir praktinį privalumą: palyginti su plytomis, smiltainis yra patvaresnis, ilgaamžiškesnis ir bent jau man – gražesnis", – prisipažįsta arch. dr. E. Neniškis, pridurdamas, kad žinant istorinius ženklus ir simbolius, tam tikras net ir tradicinių formų, medžiagų bei raiškos metodų panaudojimas gali įgauti visiškai naują prasmę – visai kaip haiku eilėraštyje.

Algirdo 3.
Studijos „arches“
vizualizacija

Architektas pabrėžia, jog visi paminėti haiku architektūros principus atliepiantys sprendimai natūraliai prisidės prie unikalių ryšių tarp pastato, jo gyventojų ir artimiausios aplinkos sukūrimo.

„Haiku architektūros filosofija skatina žmogų naujai pažvelgti į kasdienę aplinką, įžvelgti joje slypintį grožį, unikalumą ir įkvėpimą", – sako dr. E. Neniškis.

Sudėtingi sprendimai leido sukurti išskirtinumą

Šį projektą plėtojančios bendrovės „Realco" vadovas Julius Dovidonis pasakoja, kad išskirtinė architekto idėja sukėlė nemažai iššūkių, tačiau rezultatas tikrai buvo jų vertas.

„Viena didžiausių vertybių – tai, kad pavyko sukurti architektūrinį objektą, kuris ir darniai susilieja su aplinka, ir turi aiškų, unikalų identitetą. Jo išskirtinumas – ne tik estetika, bet ir funkcionalumas bei ilgaamžiškumas. Tai vieta, kurioje prasmę turi kiekviena detalė", – teigia pranešime pacituotas J. Dovidonis.

Pasak jo, projektas išsiskiria ne tik Lietuvoje dar ganėtinai reta haiku architektūros mintimi, bet ir itin praktiškais, tvariais sprendimais.
„Tiek pastato fasadas, tiek jame panaudotos natūralios medžiagos ir efektyvus energijos naudojimas leis ženkliai sumažinti poveikį aplinkai ir užtikrinti ilgalaikį komfortą gyventojams", – pabrėžia J. Dovidonis. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-04-18 12:39
Ar balkonas vis dar yra pamiršta erdvė Lietuvos gyventojų namuose? Naujausia apklausa rodo, kad nemaža dalis namų ūkių balkoną pirmiausia naudoja skalbiniams džiovinti (31 proc.) arba daiktams laikyti (24 proc.). Vis dėlto beveik pusė gyventojų šią erdvę išnaudoja laisvalaikio veikloms – pavyzdžiui,...
nuotrauka
2025-04-15 10:48
Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, nevei...
nuotrauka
2025-04-11 05:48
Baigėsi Aplinkos ministerijos ir Kultūros ministerijos organizuojamų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų rinkimo etapas, konkursui šiemet pateikti 125 darbai.
nuotrauka
2025-04-02 16:12
Dar senelių statytame name šiuo metu gyvena net šešių asmenų šeima – mama Vaida, tėtis Egidijus ir keturi jų sūnūs – nuo trejų iki keturiolikos metų amžiaus, o jų miegamasis įrengtas palėpėje. Broliai dalinasi vienu kambariu, kuriame kiekvienas nori kuo daugiau erdvės sau bei asmeniniams pomėgiams. ...
nuotrauka
2025-04-02 13:19
JUNG pristato naują inovatyvų produktą, skirtą išmaniesiems namams: belaidžius „Matter" mygtukus. Didžiausias šių mygtukų privalumas – galimybė valdyti skirtingus įrenginius, suderinamus su „Matter" standartu, nepriklausomai nuo gamintojo ekosistemos. Tai suteikia galimybę kurti ypatingai lanksčius ...
nuotrauka
2025-04-01 15:24
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia visas gautas ir konkurso pateikimo reikalavimus atitikusias architektūrines idėjas būsimam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui. Pateikimo reikalavimus atitiko viso 11 idėjų, jos vėliau bus vertinamos specialios tarptautinės komisijos, kurioje dalyvaus tiek oro u...
nuotrauka
2025-04-01 11:23
Darbe dauguma mūsų praleidžiame didžiąją dalį dienos laiko, bet kai darbo aplinka – nepatogi ir chaotiška, kyla noras pokyčiams. Būtent su tokia situacija susidūrė ir nedidelio biuro šeimininkės Indrė ir Eglė. Dviems kolegėms norėjosi daugiau tvarkos ir jaukumo, kad kasdienė darbo aplinka taptų ne t...
nuotrauka
2025-03-31 09:16
Šį pavasarį įvyks jau 19-oji Venecijos achitektūros bienalė – La Biennale di Venezia. Lietuvos paviljono kuratorius joje – Gintaras Balčytis, o komisarė – Jūratė Tutlytė. Projektą vykdo Lietuvos architektų sąjunga.
nuotrauka
2025-03-28 16:41
Apšvietimas namuose – ne tik būtinas funkcionalumas, bet ir svarbi interjero detalė, kurianti atmosferą, daranti įtaką emocijoms bei gyvenimo kokybei. Šiuolaikinės technologijos leidžia sujungti funkcionalumą, estetiką ir energijos taupymą, o modernūs sprendimai suteikia galimybę kiekvienam pritaiky...
nuotrauka
2025-03-28 10:17
Atviros centralizuotos muziejinių vertybių saugyklos su kompetencijų centru architektūrinio projekto konkursui pateikti devyni projektai. Pagal konkurso sąlygas šis modernus pastatas turi iškilti Lietuvos etnografijos muziejaus teritorijoje Rumšiškėse. Minimalus bendrasis pastato plotas – 13 600 kva...
nuotrauka
2025-03-27 09:22
Bohemijos bravoras, pastatytas Klaipėdos centre daugiau nei prieš šimtą metų, prikeltas naujam gyvenimui. Užbaigus rekonstrukciją, pastatų kompleksas pritaikytas naujoms funkcijoms – laukiama komercinės paskirties patalpų nuomininkų.
nuotrauka
2025-03-26 14:39
Kovo viduryje Slovakijoje įvyko tarptautinė konferencija, skirta aptarti kultūros paveldo objektų ir istorinių statinių prevencinės priežiūros klausimus. Lietuvai joje atstovavo Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų konsultavimo ir priežiūros grupės „FIXUS Mobilis“ darbuotojai: g...
nuotrauka
2025-03-26 09:18
Turto banko viešajame aukcione parduotos istoriniame pastate esančios patalpos, kuriose veikė Klaipėdos apylinkės teismas. Už H. Manto g. 37 esantį objektą aukcione pasiūlyta 652 050 eurų suma, iš aukciono surinktos lėšos bus skirtos Turto banko atnaujinimo projektams finansuoti ir kurti šiuolaikišk...
nuotrauka
2025-03-25 09:18
2024 metų pabaigoje Lietuvos oro uostų (LTOU) skelbtame tarptautiniame konkurse Vilniaus oro uosto naujo atvykimo terminalo architektūrinei idėjai atrinkti sulaukta dvylika pasiūlymų.
nuotrauka
2025-03-24 09:46
Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų teikimo terminas pratęstas iki balandžio 4 d. Taip suteikta daugiau laiko tiems, kurie dar nespėjo pateikti savo darbų ir pretenduoti į aukščiausią valstybinį architektūros įvertinimą Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-14 07:07
Mokytoja Liuda galėtų sakyti, kad gyvena svajonių name, jei ne kiek pabodusi ir jaukumo stokojanti svetainė, kurioje kartu su vyru leidžia didžiąją dalį laisvo laiko. Ir nors namų svetainėje karaliauja židinys, tačiau baldai bei jų išdėstymas iki šiol neleido jo išryškinti kaip kambario pagrindinės ...
nuotrauka
2025-03-07 13:33
Išgirdus „Fendi“ pavadinimą, pirmiausia įsivaizduojame įspūdingus podiumus ir ikoniškas rankines, simbolizuojančias prabangą bei amžinąją eleganciją. Tačiau aukštosios mados namai „Fendi“ nusprendė peržengti drabužių bei aksesuarų ribas ir sukurti architektūrinį šedevrą – Marbeljoje išdygo pirmasis ...
nuotrauka
2025-03-03 17:42
Šiuolaikinis darželis šiandien – tai kur kas daugiau nei tradicinė vaikų priežiūros įstaiga. Pastaraisiais metais Vilniuje formuojamas naujas požiūris į ikimokyklinių ugdymo įstaigų architektūrą: darželiai projektuojami kaip harmoningos su aplinka, socialinius įgūdžius ugdančios erdvės, atviros viet...
nuotrauka
2025-02-27 10:07
Jau kurį laiką visame pasaulyje stebima darbuotojų grąžinimo į biurus tendencija. Tai skatina darbdavius skirti daugiau dėmesio biuro lokacijai ir darbo vietos sukūrimui, užtikrinant patogumą darbuotojams, įpratusiems dirbti iš namų. Nekilnojamojo turto ekspertė atskleidė naujausias biurų įrengimo t...
nuotrauka
2025-02-25 15:58
Editos svetainė ilgą laiką buvo nepilnai įrengta – joje buvo tik televizorius, pasiskolinta sofa su foteliais ir daugybė vaiko žaislų. Šeimininkė norėjo atnaujinti šią erdvę, kad ji taptų jaukia vieta, kurioje su sūnumi galėtų praleisti daugiausiai laiko, o retkarčiais – ir priimti svečius. Negana t...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras