2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 7:50:51
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkės: ar ES ekonomika tikrai tarnauja žmonėms?

Daiva DUMČIUVIENĖ, Meda ANDRIJAUSKIENĖ, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto mokslininkės      2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padidino energijos kainas ir sutrikdė tiekimo grandines, o tai paskatino infliaciją ir smarkiai paveikė žmonių lūkesčius.
nuotrauka
Iš kairės: Daiva DUMČIUVIENĖ, Meda ANDRIJAUSKIENĖ, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto mokslininkės. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

Po krizių Kinija atsigauna sparčiausiai

Europos Sąjunga, Kinija ir JAV yra didžiausios tarptautinės prekybos dalyvės. Dėl COVID-19 pandemijos ir Rusijos invazijos į Ukrainą, jų ekonominiai pajėgumai šiek tiek sulėtėjo, o infliacija – atvirkščiai, paspartėjo (žr. 1 ir 2 pav.).

Reaguojant į krizes, 2021 m. ES pradėjo diegti ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę „Next Generation EU“, kurios biudžetas – 806,9 milijardo eurų (apie 5,5 proc. viso ES BVP). Deja, ES šių investicijų grąžos reikės palaukti, kai tuo metu Kinija jau trejus metus išlaiko teigiamą metinį BVP pokytį, o 2023 m. pradžioje – ir gerokai spartesnį augimą nei JAV ir ES.

1 pav. BVP pokytis, %

Sudaryta autorių, šaltinis: Eurostat 2022; Statista 2022; Trading Economics 2022. 2023 m. statistika paremta I ketvirčio duomenimis.

Karo sukelti sukrėtimai lėmė sparčiai pakilusias energijos ir maisto kainas, kurios sumažino namų ūkių perkamąją galią ir paskatino greitesnį, nei anksčiau manyta, pinigų politikos atsaką.

Metinė infliacija ES 2022 m. gruodį buvo 10,4 proc., nors prieš metus šis rodiklis siekė 5,3 proc. Žemiausias infliacijos rodiklis registruotas Ispanijoje (5,5 proc.), Liuksemburge (6,2 proc.) ir Prancūzijoje (6,7 proc.). Aukščiausias – Vengrijoje (25,0 proc.), Latvijoje (20,7 proc.) ir Lietuvoje (20,0 proc.).

Remiantis statistikos duomenų baze „Eurostat“, didžiausią įtaką metinei infliacijai Euro zonoje turėjo maisto produktai, alkoholis ir tabakas (+2,88 proc. punkto), antroje vietoje – energetika (+2,79 proc. punkto), paslaugos (+1,83 procentinio punkto) ir pramoninės prekės, neenergetinės (+1,70 procentinio punkto).

Yra ir kuo pasidžiaugti – šiuo metu vidutinis ES infliacijos rodiklis yra sumažėjęs ir siekia 8 proc. (2023 m. kovo mėn. duomenimis), žr. 2 pav.

2 pav. Metinė infliacija, %

Sudaryta autorių, šaltinis: Eurostat 2022; Statista 2022; Trading Economics 2022.

Gelbėjimo ratas

Vienas iš šešių Europos Komisijos (EK) prioritetų 2019–2024 metams yra „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“. Įgyvendinami koordinuoti veiksmai, kuriais siekiama užtikrinti įperkamą energijos tiekimą, ekonominį ir finansinį stabilumą, kartu išsaugant viešųjų finansų tvarumą. Be kita ko, didelis dėmesys skiriamas ekonomikos augimui, darbo vietų kūrimui bei žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai.

Atsižvelgdama į tai, kad daugumoje valstybių narių minimalusis darbo užmokestis yra nepakankamas, EK priėmė pasiūlymą dėl Direktyvos dėl deramo minimaliojo darbo užmokesčio (COM(2020) 682 final).

Tikslas – skatinti kolektyvines derybas dėl darbo užmokesčio valstybėse narėse ir gerinti kiekvienoje šalyje nustatytos minimaliojo darbo užmokesčio apsaugos įgyvendinimą bei stebėseną. Teigiama, jog iš to išloštų apie 25 milijonai ES darbuotojų, o padidinus minimalų darbo užmokestį, darbo užmokesčio nelygybė ir dirbančiųjų skurdas sumažėtų 10 proc.

Kita itin svarbi sritis – energijos vartojimo efektyvumo priemonės. Jos ne tik labai svarbios Europos žaliojo kurso kontekste, bet ir padeda stiprinti ekonomikos atsparumą, mažinant išorės priklausomybę nuo iškastinio kuro. Šiuo aspektu smarkiai fokusuojamasi į pastatų renovacijos darbus, nes svertinis metinis energetinės renovacijos lygis tebėra žemas – vos apie 1 proc. (EK, 2023 m.).

COVID-19 krizė ypač stipriai paveikė mažas ir vidutines įmones (MVĮ). Nors finansinė parama padėjo sušvelninti žalą, tačiau pažanga valstybėse narėse ir sektoriuose nėra vienoda. Dėl šios priežasties, siekiama MVĮ skatinti pereiti prie žalesnės, labiau skaitmeninės ir atsparesnės ekonomikos.

Tikimasi, kad paramos skaitmeninimui iniciatyva bus naudinga apie 30 000 MVĮ. Pavyzdžiui, Čekija paskelbs konkursą itin didelio pralaidumo tinklams diegti, kad piliečiams, įmonėms, viešojo administravimo institucijoms ir verslui būtų suteikta kuo daugiau galimybių naudotis internetinėmis paslaugomis, ypač kaimo vietovėse (EK, 2022 m.).

O kas toliau?

Remiantis „Eurostato“ ataskaita, 77 proc. ES įmonių teigia, kad sunku rasti reikiamų įgūdžių darbuotojų. Turint omenyje spartų IT sektoriaus augimą, vien Vokietijoje trūksta 124 000 IT specialistų, Vengrijoje - apie 30 000 (Budapešto tarptautinis koledžas 2023).

Pasak EK Pirmininkės Ursulos von der Leyen, šiandien turime daug daugiau investuoti į profesinį mokymą ir kvalifikacijos kėlimą. Mums reikia glaudžiau bendradarbiauti su įmonėmis, nes jos geriausiai žino, ko joms reikia. Be to, turime suderinti šiuos poreikius su žmonių lūkesčiais. Tačiau taip pat turime į savo žemyną pritraukti tinkamų įgūdžių, kurie padėtų įmonėms ir stiprintų Europos augimą.

2023-ieji paskelbti ES įgūdžių metais. Tikimasi, kad siūlomos priemonės padės įmonėms spręsti kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemą. Be to, ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planuose numatomos investicijos verslo aplinkos gerinimui, MVĮ skaitmeninimui, aplinkosauginiam tvarumui, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros pajėgumų didinimui. Pabrėžiama, jog bus orientuojamasi į visus – tiek į novatoriškus technologinius startuolius, tiek ir į tradicinius amatus puoselėjančius verslus.

Neapibrėžtumas ir rizikos vis dar priklauso nuo karo raidos, tačiau EK prognozuoja, jog ES nenugrims į recesiją, o darbo rinka išliks stipri. 2023 m. pabaigoje ES BVP turėtų paaugti 1%, o infliacija sumažėti iki 6,7%. 2024 m. prognozės dar optimistiškesnės – numatoma, jog BVP augs 1,7 proc., o infliacijos rodiklis nukris iki 3,1%.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Ekonomika



Aktualijos

nuotrauka
2025-03-27 10:43
Nelegalus darbas – viena iš didžiausių jaunimo užimtumo problemų, kuri itin paaštrėja atėjus šiltajam sezonui. Moksleiviai ir studentai ieško vasaros darbų, o kai kurie darbdaviai tuo bando pasinaudoti, siūlydami „išbandyti“, „apsiprasti“ ar „pasižiūrėti, ar tinki“, tačiau sutarties nesudaro. Taip j...
nuotrauka
2025-03-26 14:14
Balandžio 25 d. visi BIM entuziastai turi galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos skaitmeninės statybos lyderiais: jau dešimtus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kviečia į konkurso „Lietuvos BIM projektai“ dalyvių projektų pristatymo renginį.
nuotrauka
2025-03-26 09:38
Lietuvoje daugėjant mažos galios saulės ir vėjo jėgainių, svarbu, kad piko metu pagaminta perteklinė elektra nebūtų prarasta. Valstybė nuosekliai skatina atsinaujinančios energetikos plėtrą, taip pat siekia sparčiau didinti bendrus nacionalinius elektros energijos kaupimo įrenginių pajėgumus. Todėl ...
nuotrauka
2025-03-25 09:47
Jonavos rajone vykstant 46,3 km pagrindinės greitojo geležinkelio „Rail Baltica“ sankasos ir inžinerinių statinių (tiltų, viadukų, praginų, pralaidų) statyboms, skelbiami naujo ruožo viešieji pirkimai, sujungsiantys liniją Šveicarija-Žeimiai-Šėta-Ramygala su Kauno miestu.
nuotrauka
2025-03-25 09:41
Įgyvendinant Seimo priimtas Žemės įstatymo pataisas, Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimo taisyklių projektą.
nuotrauka
2025-03-24 12:26
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) pareigūnai Vilniaus rajone neseniai susidūrė su išskirtiniu atveju, kuomet buvo mėginama nesilaikyti statybos procesus reglamentuojančių teisės aktų. Gavus pranešimą apie galimus pažeidimus, VTPSI nustatė, kad statytojas, turėdamas sta...
nuotrauka
2025-03-24 09:00
Su parama saulės elektrines įsirengę gaminantys vartotojai turi galimybę pasikeisti įtampos keitiklį ir prie savo elektrinės prijungti elektros energijos kaupimo įrenginį. Tai galima daryti savo lėšomis, įsigyjant hibridinį keitiklį net nesulaukus penkerių metų laikotarpio, kuris buvo nurodytas anks...
nuotrauka
2025-03-21 12:55
Lietuvos Aukščiausiame Teisme vyko renginys, kuriame šio ir Konstitucinio Teismo teisėjai, Generalinės prokuratūros prokurorė, Teisingumo ministerijos Teisėkūros politikos grupės vadovė ir advokatai diskutavo tema ,,Savininkų teisių apsauga ir gynimas kasacinio teismo praktikoje“.
nuotrauka
2025-03-21 12:45
Kasmet dirbant su krautuvais ar veikiančiais mechanizmais įvyksta nemažai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. 2024 m. dirbant su krautuvais žuvo 4 ir buvo sunkiai sužaloti 6 darbuotojai, 11 darbuotojų patyrė sunkius ir 2 darbuotojai mirtinus sužalojimus dėl veikiančių įrenginių. 2025 m. p...
nuotrauka
2025-03-21 09:47
Savivaldybėms sudaromos palankesnės sąlygos įsirengti saulės ar vėjo elektrinę – energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas patvirtino finansavimo sąlygų pakeitimus, kurie savivaldybėms, ketinančioms savo poreikiams įsirengti tokias elektrines, leidžia gauti finansavimą prievolių įvykdymo užtikrinim...
nuotrauka
2025-03-21 08:51
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad nėra pagrindo naikinti tarp Muitinės departamento ir konkurso laimėtoja pripažintos UAB „Fima“ sudarytos sutarties dėl eismo kontrolės sistemos Šalčininkų pasienio kontrolės punkte sukūrimo ir įrengimo, kadangi šios bendrovės pasiūlytas lazerinis jutiklis...
nuotrauka
2025-03-20 13:03
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam naujos ES Efektyvumo direktyvos perkėlimui į nacionalinę teisę, kuriame numatomi pagrindiniai energijos vartojimo efektyvumo veiksmai dekarbonizuojant ekonomiką ir vykdant energetinių procesų pertvarką.
nuotrauka
2025-03-20 09:02
Darbo ginčų komisijos (DGK) vis dar išlieka pagrindiniu darbuotojų ir darbdavių nesutarimų sprendimo mechanizmu. Statistiniai duomenys rodo, kad didžiausią dalį kreipimųsi – apie 96 proc. – inicijuoja būtent darbuotojai, o darbdavių pateikiamų skundų dalis sudaro tik apie 4 proc. Pagrindinis darbdav...
nuotrauka
2025-03-19 11:55
Apibendrinti Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) 2024 m. vykdytos priežiūros rezultatai rodo, kad Lietuvos branduolinės energetikos objektuose – galutinai sustabdytoje Ignalinos atominėje elektrinėje, panaudoto branduolinio kuro saugyklose ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ...
nuotrauka
2025-03-19 09:10
Skelbiamas Rūdninkų karinio miestelio II etapo infrastruktūros sukūrimo ir viešųjų paslaugų pirkimas. Jis bus vystomas viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) būdu bei suskaidytas į tris dalis, sumažinant valstybei tenkančias rizikas.
nuotrauka
2025-03-18 14:56
Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas patvirtino atnaujintos sudėties Inovacijų agentūros valdybą.
nuotrauka
2025-03-18 14:45
Visagino advokatas ir nekilnojamojo turto brokeris pripažinti kaltais dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų. Šiandien Panevėžio apygardos teisme paskelbtu nuosprendžiu jiems bendrai skirtos daugiau nei 50 tūkst. eurų siekiančios baudos.
nuotrauka
2025-03-18 10:44
Nuo 2025 m. sausio 1 d. darbdaviai privalo griežtai laikytis naujai patvirtinto Smurto ir priekabiavimo darbe prevencijos priemonių aprašo. Tai reiškia, kad visi darbdaviai, nepriklausomai nuo įmonės dydžio ar veiklos srities, turi užtikrinti aiškią ir efektyvią politiką prieš smurtą bei priekabiavi...
nuotrauka
2025-03-18 09:13
Viešųjų pirkimų tarnyba parengė ir Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) paskelbė Tiekėjo kvalifikacijos reikalavimų nustatymo metodikos pakeitimo projektą.
nuotrauka
2025-03-17 14:04
Dar 2024 metų rudenį plėtotoja „Portum“ viešai pristatė planus iš esmės atnaujinti tarptautinės sunkvežimių aptarnavimo ir atsarginių dalių prekybos bendrovės „Skuba“ teritoriją, esančią Vilniuje, V. A. Graičiūno gatvėje. Šiuo metu plėtotoja praneša pradedanti rangovo atrankos procesą, kuriame tiki...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos