2024 vasario 25 d. sekmadienis, 0:53
Reklama  |  facebook

KTU pastatų modernizacija: 79 tonomis mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų

2023-11-07 10:57
Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja senus pastatus. Siekiant mažinti poveikį klimatui ir energijas sąnaudas, rekonstruotas Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas (MIDF).
nuotrauka
MIDF po rekonstrukcijos. Kauno technologijos universiteto nuotr.


Minimos įmonės
KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas,

Pasak KTU Infrastruktūros vystymo skyriaus vadovo Gražvydo Visocko, įgyvendintas kompleksinis pastato atnaujinimas, taikant energijos vartojimo audito ataskaitoje rekomenduotą energijos taupymo priemonių paketą: visiškai atnaujintas pastato fasadas, apšiltintas stogas, rūsys.

„Pilnai atnaujinta pastato šildymo sistema, įrengtas LED apšvietimas. Įgyvendinant universiteto lygių galimybių politiką ir siekiant Jungtinių Tautų 10 pasaulinio susitarimo principų pastatas pritaikytas žmonėms su negalia, įrengiant taktilines dangas bei liftą“, – sako pranešime cituojamas G. Visockas.

Modernizacija naudinga įvairiapusiškai

Pilna apimtimi įgyvendinti pastato modernizaciją užtruko apie metus. Pagrindinis KTU MIDF modernizacijos tikslas – sumažinti į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų CO2 kiekį bei padidinti pastato energijos vartojimo efektyvumą. Skaičiuojama, kad rekonstravus pastatą metinis šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažėjimas sieks 79 tonas per metus.

KTU

Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto renovacijos naudos. KTU iliustracija

KTU Projektų vystymo centro vadovė Agnė Valatkienė tikina, kad sumažintas pastato į aplinką išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų kiekis teikia net keletą naudų.

„Universitetas įgyvendindamas projektą prisidėjo prie Europos žaliojo kurso tikslų ir Jungtinių Tautų 10 pasaulinio susitarimo principų įgyvendinimo, sumažino poveikį klimato kaitai, sukūrė komfortiškesnes sąlygas pastate studijuojantiems studentams ir dirbantiems darbuotojams, sumažino sąnaudas šilumos ir elektros energijos ištekliams, pagerino pastato architektūros ir KTU studentų miestelio estetinį vaizdą“, – teigia pranešime pacituota A. Valatkienė.

Išlaikė išskirtinę pastato architektūrą

Anot pašnekovų, didžiausias iššūkis modernizuojant KTU MIDF buvo pastato fasado architektūriniai sprendiniai.

„Norint modernizuoti pastatą ir pasiekti aukštesnę pastato energetinio naudingumo klasę reikėjo visiškai apšiltinti pastato išorines atitvaras. Šiuo atveju dėl išskirtinės pastato architektūros standartiniai sprendiniai šiltinant išorines pastato išorę buvo netinkami, todėl siekiant išlaikyti nepakitusią pastato fasado architektūrinę kompoziciją buvo atlikti kombinuoti išorinių atitvarų šiltinimo sprendiniai naudojant didesnes varžas turinčias šiltinamąsias medžiagas bei poliuretano putas“, – tikina G. Visockas.

Jo teigimu, šie sprendiniai leido išlaikyti pastato architektūrinę kompoziciją ir pasiekti išorinėms atitvaroms keliamus šiluminės varžos parametrus.

Dėmesio centre – žemiausios energinės klasės pastatai

Universitete nuolat vykdoma senų pastatų rekonstrukcija. Daugiau nei prieš metus pilnai rekonstravęs 10-ąjį universiteto bendrabutį, esantį Gričiupio g. Kaune, KTU šiuo metu modernizuoja 11-ąjį bendrabutį, stovintį Pašilės g. Be to, ruošiami dar kelių KTU bendrabučių rekonstrukcijos projektai.
KTU
Bendrabutis
po renovacijos.
KTU vizualizacija

„Universiteto veiklos planas, žiūrint iš infrastruktūros pusės, orientuotas į šiuolaikiniams studijų ir mokslo poreikiams pritaikytos aplinkos kūrimą, pastatų energetinio efektyvumo didinimą ir alternatyvios energetikos priemonių diegimą“, – sako A. Valatkienė.

Pasak KTU Projektų vystymo centro vadovės, įgyvendinant veiklas labiausiai siekiama atsigręžti į žemiausią energetinio naudingumo klasę turinčius pastatus, kuriuose telkiasi didžiausias universiteto bendruomenės srautas.

„Ieškome būdų, kaip pagerinti studijų aplinką, įskaitant apgyvendinimo ir laisvalaikio infrastruktūrą, atsinaujinančių energijos išteklių diegimą“, – teigia A. Valatkienė.

Kurs naujus centrus

Universitetas įgyvendina ir keletą projektų, kurie susiję su valdomų pastatų atnaujinimu ir pritaikymu naujiems poreikiams. Jau 2024 m. pirmoje pusėję bus atnaujinta dalis pastato, esančio Studentų g. 50, erdvių – jose bus įrengta technologijomis praturtinta iššūkiais grįsta studijų aplinka atliepianti ECIU universiteto, kurio dalis yra ir KTU, poreikius.

„Įgyvendindami skaitmeninės švietimo transformacijos projektą daliai auditorijų įsigysime ir jose įdiegsime hibridiniam mokymui skirtą įrangą“, – tikina A. Valatkienė.

KTU neseniai pradėjo įgyvendinti projektą „SustAInLivWork“, kurio metu bus kuriamas dirbtinio intelekto (DI) kompetencijų centras tvariam gyvenimui ir darbui. G. Visocko teigimu, pažangiems moksliniams tyrimams, susijusiems su DI sprendimų vystymu gamybos, energetikos, sveikatos ir transporto sektoriuose, bus pritaikyta 1000 kv. m. erdvė.

Be to, KTU kartu su kitais šalies universitetais ir verslo įmonėmis buvo atrinktas partneriu misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų įgyvendinimui.

„Tikimės, kad tai leis universitete įkurti netgi du naujus kompetencijų centrus, susijusius su tyrimais saugios ir įtraukios e. visuomenės bei sumanios ir klimatui neutralios Lietuvos tematikose“, – teigia KTU Projektų vystymo centro vadovė A. Valatkienė.
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-19 10:37
Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrusios valstybės įstaigos praėjusiais metais suvartojo 13 proc. mažiau elektros ir šilumos energijos. Mažinti sąnaudas energijos ištekliams valstybės pastatuose leido kompleksinės Turto banko investicijos į energinio efektyvumo priemones bei aktyvus pačių organ...
nuotrauka
2024-02-14 14:28
Aplinkos ir energetikos ministrai patvirtino Modernizavimo fondo finansavimo nacionalines kryptis 2024-2025 m. Parama numatyta daugiabučių, savivaldybių bei centrinės valdžios pastatams atnaujinti, pramonės dekarbonizacijai, elektros energijos saugojimo pajėgumams sukurti, kurie reikalingi iš atsina...
nuotrauka
2024-02-13 15:21
Naudojant medienos gaminius vietoje betono statybų sektoriuje per visą pastato gyvavimo etapą (nuo medžiagų gamybos iki pastato eksploatavimo) į aplinką patektų maždaug 50-75 proc. mažiau CO2. Tai atskleidė Aplinkos ministerijos parengta studija apie atliktus tyrimus dėl CO2 išmetamo kiekio statybos...
nuotrauka
2024-01-29 15:04
Nuo metų pradžios nemaža dalis verslų Europos Sąjungoje įgijo naują prievolę – teikti kasmetines tvarumo ataskaitas, atskleidžiančias įmonės poveikį aplinkai. Vadinamąsias ESG (angl. Environmental, Social and Governmental) ataskaitas privalės teikti daugiau nei 40 tūkst. ES bendrovių, dar daugiau ne...
nuotrauka
2024-01-29 09:41
Nuo 2023 m. rugsėjo 20 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia vidutines ir dideles šalies įmones teikti paraiškas subsidijai gauti pagal Klimato kaitos programos priemonę „Iškastinio kuro naudojimo mažinimas įmonėse“.
nuotrauka
2024-01-26 07:48
Pradėjus svarstyti apie nuosavą atsinaujinančios energetikos šaltinį – saulės elektrinę, gyventojų žvilgsnis paprastai krypsta į gaminančio vartotojo modelį. Šiuo metu gyventojai, įmonės ir įstaigos turi ir dar vieną galimybę – burtis į Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas arba Piliečių ener...
nuotrauka
2024-01-25 15:36
Nesprendžiami globalaus atšilimo iššūkiai atneš liūdnų pasekmių mūsų, ypač ateities kartų, aplinkai bei gyvenimo kokybei. Todėl tvarus transportas yra viena iš pagrindinių Europos Sąjungos Žaliojo kurso susitarimo dalių.
nuotrauka
2024-01-18 13:03
Pasaulį lydintys iššūkiai dėl vis gilesnės klimato krizės verčia išteklius naudoti tikslingai, sąmoningai ir efektyviai. Veiksmų klimato tikslams įgyvendinti ėmėsi ir miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Tvarumą iškėlusi strategijos prioritetu, ji buvo sertifikuota pagal ISO 500...
nuotrauka
2024-01-17 13:54
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys" iš nuotekų dumblo pernai jau pasigamino beveik ketvirtadalį – 23 proc. įmonės veiklai reikalingos elektros energijos, o siekdama apsisaugoti nuo elektros ir gamtinių dujų kainų šuolių, bendrovė iki 2032 m. ketina tapti nepriklausoma nuo...
nuotrauka
2024-01-16 14:22
Daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės Norvegijos sostinėje Osle kylantis Vyriausybės kvartalas savo šalyje sulaukia ne mažiau dėmesio ir diskusijų nei A. Goštauto kvartalo transformacijos projektas Lietuvoje. Iššūkiai ir klausimai, kuriuos sprendžia norvegai panašūs: susisiekimas, saugumas, siekis kurti n...
nuotrauka
2024-01-16 14:11
Gyventojai, ketinantys modernizuoti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1 d. galės kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir gauti finansinę paramą. Iš Klimato kaitos programos šiai priemonei iki 2025 m. skirta 44 mln. eurų. 2024 m. kovo mėn. kvietimui bus skirti 22 mln. eurų. S...
nuotrauka
2024-01-15 14:22
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) primena, kad dar vyksta kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti, kurio pagrindinė sąlyga – po renovacijos pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc. Kvi...
nuotrauka
2024-01-08 09:53
Nuo sausio 8 d. ūkininkai, pripažinti žemės ūkio kooperatyvai ir įmonės, norinčios įsirengti biodujas ar biometaną naudojančias grūdų džiovyklas, galės teikti paraiškas ir gauti subsidijas.
nuotrauka
2024-01-05 10:03
Šiandien būtinybę puoselėti tvarią, darnią, aplinkai draugišką ir dėmesingą kiekvieno mūsų kasdienybę suvokia visi. Aukštojo mokslo institucijos atsakingos visuomenės ugdymo kontekste vaidina itin svarbų vaidmenį, tad nenuostabu, kad ir aukštąsias mokyklas vertinantys reitingai šiai temai ima skirti...
nuotrauka
2024-01-04 10:05
Europos dujų perdavimo sistemos operatoriai „Gasgrid Finland“ (Suomija), „Elering“ (Estija), „Conexus Baltic Grid“ (Latvija), „Amber Grid“ (Lietuva), „GAZ-SYSTEM“ (Lenkija) ir „ONTRAS“ (Vokietija), dalyvaujantys tarptautiniame Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus projekte pasirašė sutart...
nuotrauka
2023-12-21 14:10
Inovacijų agentūra pasirašė bendradarbiavimo sutartis su trimis Lietuvos universitetų suburtais konsorciumais. Jie įgyvendins misijomis grįstas mokslo ir inovacijų programas, kurios svariai prisidės prie aktualių visuomenės problemų sprendimo. Bendra trijų projektų vertė siekia 94,7 mln. eurų, didži...
nuotrauka
2023-12-20 10:30
Besikeičiantis klimatas neišvengiamai paliečia tiek asmenis, tiek valstybines institucijas, tiek verslą. Tačiau kai kurioms ekonomikos šakoms kylanti grėsmė yra didesnė nei kitoms. Konsultacijų bendrovės „Deloitte" vertinimu, šiuo metu yra penki verslo sektoriai, kurie yra pažeidžiamiausi dėl klimat...
nuotrauka
2023-12-11 11:52
Lietuva pagal energijos intensyvumo progresą 2022 m. buvo tarp penkių geriausių Europoje, rodo Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) ataskaita „Energijos efektyvumas 2023“. Lietuvos energijos intensyvumo pagerėjimas 2022 m. buvo beveik 12 proc. ir lenkė Europos Sąjungos vidurkį (8 proc.).

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas