Kodėl svarbu atlikti partnerių patikrą dėl sankcijų atitikties?
2024-06-19 11:53
Nesvarbu, ar užsiimate individualia veikla, esate MB, UAB ar didžiulė verslo korporacija, fizinis ar juridinis asmuo – tarptautinių sankcijų nustatyti draudimai ir pareigos galioja ir jums. Sankcijų kontrolė privaloma visiems.
Advokatė Lina TALETAVIČIŪTĖ-MISIŪNIENĖ, profesinės advokatų bendrijos AVERUS asocijuotoji partnerė
Minimos įmonės
AVERUS, advokatų profesinė bendrija,
Vykdant sankcijų nustatytus reikalavimus, svarbu patikrinti savo verslo partnerius ir tokiu būdu užsitikrinti, kad su jais sudarydami sandorius nepažeidžiate sankcijų.
Ar to reikia, jei nesi bankas ar mega korporacija?
Tikrai taip.
Visų pirma, taip mažinamos finansinės, teisinės, reputacinės pasekmės, su kuriomis galite susidurti nesilaikydami sankcijų.
Antra – taip kuriamas abipusis pasitikėjimas tarp partnerių.
Trečia, mažina šoko tikimybę, kai neatlikus partnerio patikros, netikėtai sužinote, kad bankas atsisako atidaryti sąskaitą jums ar jūsų įmonei arba įšaldo jau atidarytoje sąskaitoje esančias lėšas.
Plačiau apie rizikas
Finansinės rizikos. Ši rizikų grupė atrodo aiškiausia: gali būti taikomos baudos – įmonei iki 5 proc. bendrųjų metinių pajamų. O taip pat ir vadovui ar atsakingiems asmenims asmeniškai, iki 6 tūkst. eurų.
Sankcijų nepaisymas gali lemti ir baudžiamąją atsakomybę (su jau minėtomis finansinėmis pasekmėmis). Maža to, gali būti konfiskuotos prekės, paslaugos ar lėšos.
Jei pažeidžiate JAV sankcijas – baudos apskritai gali siekti milijonines sumas, o ir patys pažeidėjai gali būti įtraukti į JAV sankcijų sąrašus.
Baudos įmonei – iki 5 proc. bendrųjų metinių pajamų. Vadovui ar atsakingiems asmenims asmeniškai – iki 6 tūkst. eurų.
Reputacinės rizikos. Be finansinių pasekmių, ne ką mažiau žalos daro ir reputacinės pasekmės. Tai visa neigiama vieša informacija apie įmonę. Dėl neigiamos reputacijos, galite netekti klientų, partnerių, darbuotojų ar investuotojų, kurie nenori turėti reikalų su prastos reputacijos verslais. Žinoma, tokia informacija smarkiai veikia ir įmonės galimybes gauti finansavimą.
Kaip išvengti rizikų
Kad išvengtumėte ar bent iki minimumo sumažintumėte rizikas, svarbu tinkamai tikrinti savo verslo partnerius. Įmonės turėtų naudoti bent šias tris pagrindines priemones tokiai partnerio patikrai atlikti: kliento anketa, sankcijų sąrašai ir viešos informacijos tikrinimas.
Įmonės turėtų naudoti bent šias 3 pagrindines priemones partnerio patikrai atlikti: kliento anketa, sankcijų sąrašai ir viešos informacijos tikrinimas.
Kliento anketa
Pirmas žingsnis ir priemonė yra KYC (Know Your Client) anketa. Ji padeda surinkti išsamią informaciją apie partnerį ir įvertinti, ar nėra požymių (red flag), įspėjančių, kad galbūt būsimas verslo partneris vykdo neteisėtą veiklą, pažeidinėja sankcijas.
Sankcijų sąrašai
Būtina patikrinti būsimą partnerį ir su juo susijusius asmenis sankcijų sąrašuose, kuriuos skelbia ES, JT ir JAV. Šį etapą palengvina sankcijų patikros įrankiai, kurie surenka informaciją iš pagrindinių sankcijų sąrašų. Mažos įmonės gali naudotis ir nemokamais sankcijų patikros įrankiais. Nustačius, jog tikrinamas partneris yra įtrauktas į sankcijų sąrašus ar susijęs su juose nurodytais asmenimis, dalykinių santykių su tokiu partneriu privalote neužmegzti, o jei santykiai jau užmegzti – nedelsdami juos nutraukti, atsisakyti vykdyti prievoles pagal sandorius su tokiu partneriu.
Viešai prieinama informacija
Peržiūrėti reikia ir viešai prieinamą informaciją, oficialius registrus, paieškos sistemas, googlinti būsimą partnerį, su juo susijusius asmenis.
Patikros rezultatų saugojimas
Patikros rezultatus labai svarbu saugoti, nes tai padeda įrodyti, kad partnerio patikra buvo atlikta ir dalykiniai santykiai sudaryti, nepažeidžiant sankcijų reikalavimų.
Visos šios priemonės veiks tinkamai, jei įmonė turės tinkamą, jai pritaikytą dokumentaciją, o darbuotojai bus deramai apmokyti bei žinos savo pareigas.
Komentaras
2025-01-23 13:38
Preliminariosios nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys atrodo kaip paprastas pirmasis žingsnis į sėkmingą sandorį, tačiau net ir mažos detalės, pasak teisininkų, gali tapti reikšmingo konflikto šaltiniu.
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
2025-01-20 09:40
Darbdavys verčia dirbti viršvalandžius? Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad darbuotojai gali dirbti viršvalandžius tik raštiškai sutikę, išskyrus tam tikras įstatymo nustatytas išimtis. „Sutikimas dirbti viršvalandžius nėra formalumas – tai būtina sąlyga darbuotojų teisėms užtikrinti", – ...
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
Mažėjančios palūkanos skatina gyventojus skolintis aktyviau, sparčiai auga paskolų verslui porftelis
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
2024-12-10 15:37
Gruodis – metas, kai verta prisiminti svarbius finansinius įsipareigojimus. Vienas tokių – nekilnojamojo turto mokestis. Artėjant gruodžio 16-ajai, paskutinei mokesčio sumokėjimo dienai, naudinga pasitikrinti, ar turite prievolę šį mokestį mokėti, ar esate atleidžiami nuo jo pagal taikomas lengvatas...
2024-12-09 13:35
Toliau mažėjant EURIBOR ir rinkoms tikintis tolesnio jos mažėjimo 2025 m., toliau traukiasi namų ūkių būsto ir įmonių tikrųjų naujų paskolų palūkanų normos. Pingant skolinimuisi, gyventojams vis aktyviau teikiami kreditai – tiek būsto, tiek vartojimo. Įmonių skolinimasis auga nuosaikiau. Mažėjant pa...