2023 birželio 2 d. penktadienis, 3:45
Reklama  |  facebook

Kokias neišnaudotas verslo galimybes mato Panevėžio mokymo centras

2023-03-14 07:22
Verslas iš profesinio mokymo laukia kvalifikuotų, iniciatyvių darbuotojų. Mokiniai tikisi įgyti specialybę, leisiančią lengvai susirasti darbą arba patiems imtis verslo ir uždirbti orų atlyginimą. Tad profesinio mokymo įstaigos populiarumas priklauso nuo gebėjimo patenkinti abiejų pusių poreikius. VšĮ Panevėžio mokymo centras koncentruojasi į kelis svarbius faktorius.
nuotrauka
Panevėžio mokymo centro nuotr.


Minimos įmonės
Panevėžio mokymo centras, VŠĮ
Arginta, UAB
Kriautė, UAB
Serpantinas, UAB

Panevėžio mokymo centras įkurtas, sujungus tris Panevėžio profesinio mokymo įstaigas – darbo rinkos mokymo centrą, profesinio rengimo centrą ir Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centrą.

„Įgiję trigubos energijos, realizuojame 100 mokymo programų, suteikiame galimybę rinktis iš 42 profesinių kvalifikacijų, iš kurių 14 – inžinerijos ir statybos sektorių: nuo apdailininko, medienos apdirbimo staklininko iki transporto priemonių elektroniko ir kt.“, – pasakoja Panevėžio mokymo centro direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas Valentinas Masilionis. Šias kvalifikacijas galima įgyti kartu su viduriniu išsilavinimu arba be jo, rinktis pirminio, kai neturima kvalifikacijos, arba tęstinio, kai kvalifikacija jau turima, mokymo programą.

Į Centrą priimami mokiniai mokytis valstybės finansuojamose vietose, per Užimtumo tarnybos priemones arba savo lėšomis. Dar vienas būdas, tačiau ne itin populiarus, kai verslo įmonės siunčia savo darbuotojus įgyti tam tikrą kvalifikaciją.

Paradoksas. Pameistrystė – pažangi, bet nepopuliari

Centro tarybos veikloje dalyvauja ir verslo atstovų. V.Masilionis džiaugiasi bendryste su KRIAUTĖS vadovu Jauniumi Kavaliausku, jaunosios kartos atstovu – SERPANTINO vadovu Justinu Skaržausku. Tačiau Centro vadovas mano, kad regiono verslas neišnaudoja galimybės įgyti naujų darbuotojų.

PANEVĖŽIO MOKYMO CENTRAS „Mes laukiame verslo atstovų, kviečiame susitikti su mokiniais, paaiškinti jiems, kas lauks įgijus kvalifikaciją, kokios darbo sąlygos įmonėse. Mokytis ateina jauni žmonės, kuriems kyla daugybė klausimų, ir vien mokytojų atsakymų neužtenka. Verslininkus kviečiu jau rugsėjo pradžioje ateiti ir kalbėtis su mokiniais, kviesti juos į įmonę, rodyti realias darbo sąlygas. Darbuotojas yra darbo sutarties šalis, tad darbdavys turėtų būti suinteresuotas kuo anksčiau jį įtraukti į procesą, – tvirtina V.Masilionis ir pastebi, kad tokios bendrystės naudos neįvertina ne vien statybų sektorius. – Verslas dalyvauja kompetencijų vertinimo procese, visi mokiniai atlieka praktiką įmonėse, tačiau skatinčiau artimesniam bendravimui, nes mokiniai yra įvairaus amžiaus, skirtingos patirties.“

Dar viena profesinio mokymo ir verslo bendrystės forma – pameistrystė. Nors ji laikoma pažangesne už mokyklinę, nes daugiausia laiko žmogus dirba konkrečioje darbo vietoje taip mokydamasis, tačiau ji nepopuliari, taikoma paprastai tik gavus paramą per projektus. Verslas šiuo atveju tampa mokymo proceso subrangovu, tad ir atsakomybės susidaro daugiau – skiriamas meistras, pritaikoma darbo vieta, – o tokių įsipareigojimų, V.Masilionio manymu, įmonė nelinkusi imtis.

„Pameistrys – tai potencialus darbuotojas, ir verslui tai galimybė užsiauginti specialistą, kuris, kitaip negu mokymo įstaigoje, kai gauna tik pirminius įgūdžius, per pameistrystę gali būti parengtas konkrečiai darbo vietai“, – pastebi paradoksą V.Masilionis.

Kuo svarbi tėvų, mokytojų ir verslo sąveika

Kai darbdaviai sako, jog trūksta kvalifikuotų darbuotojų, jie paprastai sako, jog trūksta protingų, sąžiningų ir nagingų žmonių. Šiuo atveju Centro atstovai atkreipia dėmesį į tėvų, mokytojų ir verslo sąveiką. Dėl gabių, motyvuotų mokinių konkuruoja gimnazijos, o kas lieka – siunčia į profesines mokyklas.

PANEVĖŽIO MOKYMO CENTRAS

„Vis dar gyvas požiūris: jeigu niekur netiks – eis į profesinę mokyklą. Tačiau dabartinė profesinė mokykla jau kitokia: su naujausia, modernia įranga ir įrankiais, joje dirba aukštos kvalifikacijos mokytojai, – sako Almantas Rimkus, Centro Statybos mokymo skyriaus vedėjas. – Kai pas mus lankosi gimnazijų mokiniai, jiems ne tik parodome mokymo bazę, kokios galimybės čia mokytis, bet prašome atvesti ir tėvus. Paprastai jie ir paragina vaikus eiti į profesines mokyklas, bet nežino, kokios tos mokyklos yra iš tiesų: nustemba pamatę modernią mokymo bazę.“

Kitas dėmuo – mokytojai. Pats Statybos skyriaus vadovas A.Rimkus į mokyklą atėjo iš verslo, kur dirbo 30 metų – praėjo kelią nuo meistro iki statybos įmonės vadovo. Todėl jis gerai žino abiejų pusių poreikius ir skatina rengti mokinius realiam darbui. Statybos skyriuje dirba žmonių, kurie dirbo arba tebedirba verslo įmonėse. Vienas iš dėstytojų yra buvęs mokyklos moksleivis, jau turintis savo verslą. A.Rimkus jį pakvietė mokyti dirbti su moderniu CNC centru. Ieško mokytojų ir tarp besimokančiųjų.

„Kai darbdaviai sako, jog trūksta kvalifikuotų darbuotojų, jie paprastai sako, jog trūksta protingų, sąžiningų ir nagingų žmonių.“  (Panevėžio mokymo centro laikinai einantis direktoriaus pareigas Valentinas Masilionis)

„Mes laukiame verslininkų, kurie sutiktų būti mokytojais, ir džiaugiamės, kad bent keletą pamokų praveda SERPANTINO, ARGINTOS inžinieriai. Betarpiškas verslo dalyvavimas skatina mokinių motyvaciją“, – dalijasi nuostatomis V.Masilionis.

Profesiniam mokymui trūksta motyvuotų mokinių. Tai lemia ir amžius: mokyklinio amžiaus jaunuoliai yra per jauni, kad patys būtų itin motyvuoti. Todėl Centro atstovai akcentuoja tėvų, mokyklos ir verslo sąveiką.

Svarbiausia motyvacijos dedamoji – konkretūs rinkos poreikiai

Šiuo metu Panevėžio mokymo centras sunkiai besutalpina visus, norinčius įgyti elektriko kvalifikaciją. Tai yra akivaizdus pavyzdys, kad profesinio mokymo įstaigos turi būti pasirengusios greitai patenkinti rinkos poreikius. Elektrikų grupės užsipildo sparčiai, formuojasi grupės, taip pat ir iš Užimtumo tarnybos, kurios laukia eilėje, yra ir eksternu laikančių egzaminus. Tokį specialybės populiarumą lėmė atsinaujinančios energetikos plėtra. Šie mokiniai yra labai motyvuoti. Ir tai yra raktas į profesinio mokymo populiarumą – konkretus rinkos poreikis.

„Kaip žmogus, atėjęs iš verslo, galiu užtikrinti: Statybos skyrius yra nuolat tobulėjanti bendruomenė su šiuolaikiška, modernia įranga. Į mūsų Statybos sektorinį praktinio mokymo centrą atvyksta žmonės tobulinti savo įgūdžius, jau esame apmokę per 200 regiono moksleivių, tobulina savo įgūdžius ir mokiniai iš kaimyninės Latvijos“, – sako A.Rimkus.

Jau dvejus metus vyksta Statybos sektorinio praktinio mokymo centro plėtros projektas. Jį įgyvendinus, centras savo bazę sustiprins roboto sistemomis, moderniomis programinio valdymo metalo apdirbimo staklėmis. Kad visa ši moderni įranga būtų efektyviai naudojama mokymo procese, Centras, bendradarbiaudamas su regiono įmonėmis, ieško kvalifikuotų operatorių.Panevėžio mokymo centras

„Mokymo sėkmę lemia visuma: mokykla, mokytojai, mokymo bazė, mokinių motyvacija, tėvai, verslo dėmesys. Ypač akcentuočiau verslo indėlį: verslininkas turi suformuluoti aiškią užduotį, poreikį, kurie mokytojui ir mokiniui būtų aksioma“, – sako Panevėžio mokymo centro laikinasis vadovas Valentinas Masilionis. 

Panevėžio mokymo centro nuotr.

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-06-01 14:35
Vakar, gegužės 31 d. pasibaigus kvietimui daugiabučiams atnaujinti, buvo gauta arti 500 paraiškų. Preliminariais skaičiavimais bendra investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų.
nuotrauka
2023-06-01 12:01
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie nuo birželio 1 d. koreguojamus dalies teikiamų paslaugų įkainius. Jie keičiami įvertinus pastarųjų metų pokyčius statybos sektoriuje ir išaugusias sąnaudas gerinant paslaugų kokybę ir prieinamumą.
nuotrauka
2023-06-01 05:56
Šiandien, birželio 1 d., prasideda pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas. Į valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ir kolegijose šiemet numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių. Profesinio mokymo įstaigose valstybės finansavimą planuojama ...
nuotrauka
2023-05-31 15:46
Vyriausybė pritarė, kad UAB Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) būtų perduodamas Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VILNIUS TECH). Tai sudarys palankias sąlygas VILNIUS TECH studentams ir mokslininkams kartu su bendrovės specialistais vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus, ek...
nuotrauka
2023-05-31 09:55
Po pareigūnų atliktų kratų grindų dangą pardavinėjusios uostamiesčio įmonės akcininkas ir direktorė sulaukė įtarimų dėl mokesčių vengimo ir keletą metų apgaulingai tvarkytos bendrovės finansinės apskaitos. Įtariama, kad asmenys į valstybės biudžetą galėjo nesumokėti beveik 412 tūkst. eurų pridėtinės...
nuotrauka
2023-05-30 14:29
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į projektuotojus, kad rengdami kelių tvarkymo projektus, visais atvejais įvertintų galimybes išsaugoti kuo daugiau medžių, pritaikant kitas inžinerines saugos priemones, kurios apsaugotų eismo dalyvius.
nuotrauka
2023-05-30 09:55
Pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą, suteikti.
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padid...
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-29 06:02
Statybos inžinerijos studentų skaičius per pastaruosius keliolika metų sumažėjo kelis kartus. Lietuvoje inžinerijos studentų – tebestudijuojančių ir jau baigusių – ieško taip pat ir užsienio kompanijos. Ką daryti, kad daugiau moksleivių pasirinktų statybos inžineriją, diskutavo Lietuvos statybininkų...
nuotrauka
2023-05-27 09:24
Vilniaus vystymo kompanija mieste vystomiems projektams rengia atviro projekto konkursus. Projektuotojai kviečiami kurti kokybiškus, šiuolaikines tendencijas atitinkančius bei racionalių sprendimų pastatus. Šiuos konkursus vertina kompetentingi komisijos nariai, kurių atranką skelbia Vilniaus vystym...
nuotrauka
2023-05-26 09:27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija papildomai skirs 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti. Šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, kurios laukia pažymos, patvirtinančios jų teisę į finansinę paskatą. Daugiau lėšų jaunoms šeimoms finansinei paskat...
nuotrauka
2023-05-26 06:10
Valstybės kontrolėje gegužės 24-25 d. vyko „Rail Baltica“ projekto stebėsenos darbo grupės susitikimas. Estijos, Latvijos ir Lietuvos aukščiausiųjų audito institucijų (AAI) atstovai ir stebėsenos grupės nariai diskutavo apie projekto pažangą tiek tarptautiniu, tiek Lietuvos mastu, jo rizikas, būsima...
nuotrauka
2023-05-25 11:20
Gegužės 25 d. darbą pradeda Panevėžio mokymo centro direktoriumi išrinktas Donatas Bakšys. Naujasis profesinės mokyklos vadovas konkurso būdu paskirtas penkerių metų kadencijai.
nuotrauka
2023-05-25 06:28
Turto bankas skelbs išskirtinį aukcioną – bus siūloma įsigyti buvusios sovietinės armijos priešlėktuvinės gynybos dalinio teritoriją, iš viso 20 ha žemės sklypą Kalnėnuose, Vilniuje. Pradinė sklypo kaina – 15 mln. eurų. Sostinės Kalnėnų bendruomenei tai taip pat gera žinia – numatyta daugiau nei 4 h...
nuotrauka
2023-05-25 06:04
Netoli Šakių, Lietuvos pietvakariuose, netrukus įsikurs vėjo jėgainių parkas, kuriame bus pastatytos keturios 4,5 MW galios vėjo jėgainės. Prie šio projekto finansavimo prisidėjo ir Šiaulių bankas, kuris suteikė 25 mln. eurų paskolą vėjo jėgainių parko įkūrimui.
nuotrauka
2023-05-25 05:56
Aplinkos ministras patvirtino atnaujintą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo tvarkos aprašą, kuriuo detalizuojama poveikio aplinkai vertinimo proceso eiga ir visuomenės dalyvavimo šiame procese reikalavimai. Apraše nuosekliai išdėstyti poveikio aplinkai vertinimo dokumentų viešini...
nuotrauka
2023-05-24 15:46
Vilniuje tūkstančiui gyventojų tenka daugiau nei 400 automobilių, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Tai ketvirtadaliu daugiau nei Londone ar Berlyne. Nenuostabu, kad tokia situacija mieste kelia automobilių parkavimo keblumų. Savivaldybės atstovai ir nekilnojamojo turto plėtotojai pas...
nuotrauka
2023-05-24 15:39
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas šiandien, gegužės 24 d., susitiko su Vilniaus miesto meru Valdu Benkunsku ir Vilniaus miesto vyriausiuoju architektu Mindaugu Pakalniu ir aptarė, kokių teisinių pakeitimų reikia imtis, kad būtų užkardytas savavališkas vertingų medžių kirtimas miestuose.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos