2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 23:17:42
Reklama  |  facebook

Kūrybiškumo svarba: nesikeičiantis verslas rizikuoja prarasti užimamas pozicijas

2017-05-23 12:54
Kūrybiškas požiūris šiandieninėje darbo rinkoje neretai nurungia užtikrintą tradicinę mintį, ypač, kai siekiama ypatingo išskirtinumo margame pasiūlymų ir informacijos triukšme. Kūrybiškumas yra asmeninė savybė ar profesinė kompetencija? Kaip svarbu išvystyti perspektyvias idėjas ir susitelkti ties svarbiausia? Apie tai dažnai kalba mokslininkai ir verslininkai, tačiau retam pavyksta rasti atsakymus į visus klausimus.
nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotr.


„Jeigu leisite sau sustoti ir manyti, kad viskas vyksta iš inercijos, bet koks verslas žlugs dėl paprasčiausios konkurencijos. Negalite atšviežinti savo verslo modelio? Tuomet nenustebkite išvydę mažėjantį pelną ir pirmaujančius konkurentus. Kūrybiškumas reikalingas bet kokioje žmogaus veiklos srityje“, – kūrybiškumo būtinybę šiandieniniame versle pabrėžia Monrealio (Kanada) Verslo mokyklos profesorius Patrikas Kohendetas.

Anot profesoriaus, visi verslai yra kūrybiški, kadangi geri įmonių vadovai žino, jog sėkmingo verslo paslaptis – nuolat generuojamos naujos bei inovatyvios idėjos.

Kūrybiškumas nepriklauso nuo IQ

XX amžiuje nemažai mokslininkų studijavo ryšį tarp intelekto koeficiento (IQ) ir kūrybiškumo gebėjimų, tačiau tyrimai parodė, kad sąsajos tarp jų nėra. O tai reiškia, kad kiekvienas gali būti kūrybiškas ir turėti gerų idėjų.

„Aukštu IQ pasižymintis asmuo išsiskiria tuo, jog gali ne tik kurti geras idėjas, bet ir pasiūlyti, pristatyti tuos kūrybiškus sumanymus kitiems, tarkime, perspektyvias idėjas, skirtas rinkai, produktams, paslaugoms ir panašiai. Taigi, pagrindinis skirtumas tarp paprasto žmogaus ir žmogaus su aukštu IQ yra ne kūrybiškumo ugnelė. Kiekvienas gali būti kūrybiškas, tačiau ne kiekvienas gali perteikti geras idėjas kitiems, paaiškinti, įtikinti žmones“, – įsitikinęs P. Kohendetas.

Profesorius siūlo savo dėmesį geriau koncentruoti ties keliomis stipriau išplėtotomis idėjomis nei nuolatos generuoti naujus pasiūlymus.
„Įsivaizduokime, jog dirbate organizacijoje, siūlote daug idėjų – puiku. Tačiau kas tikrai yra aktualu idėjos progresui? Mokėti tinkamai jas paaiškinti, būti perspektyviam, taip pat mokėti įtikinti daugybę žmonių palaikyti minėtą konkrečią idėją. Taip pat svarbu sukurti mintį, tada suteikti jai kūną, pvz. realų produktą. Visgi procesas, kurį vadinu raktiniu, reikalauja įtikinti grupę žmonių – darbuotojų, kolegų – remti tavo idėją. Štai kodėl nėra prasmės sprogti nuo milijono, o geriau apsistoti ties keliomis, bet tvirtomis mintimis“, – įsitikinęs P.Kohendetas.

Kūrybiškumo mokomasi ir Universitete

Profesorius neslepia, jog gebėjimą kūrybiškai mąstyti žmogus turi pradėti ugdyti kur kas anksčiau, nei įžengs į darbo rinką. Jo nuomone, jau universiteto suole studentai turi pradėti ugdyti tokias savybes kaip gebėjimas klausyti ir suprasti kitus, mokėjimas įtikinti savo idėjos realumu. Būsimi specialistai turi išmokti produktyviai dirbti komandoje, argumentuotai ir užtikrintai pristatyti savo sumanymus.

Anot jo, kūrybiškumas yra kolektyvinis procesas. Visuomenėje dažnai manoma, jog kūrybiškumas yra vieno, ugnelės turinčio, genijaus bruožas. Tačiau būtent kolektyvas gali padėti išgryninti, vystyti bei pritaikyti idėją – tai ne individualu, o bendruomeniška.

Susidomėjus, ar šiuolaikiniai studentai skatinami kūrybiškai mąstyti paskaitų metu, profesoriaus P.Kohendeto mintims paantrino ir Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorius Robertas Jucevičius. Anot jo, KTU dėstomoje „Tarptautinio verslo“ magistrantūros studijų programoje studentams nuolat dėstomi dalykai, savo turiniu atliepiantys šiuolaikines verslo realijas.

„Studijų metu studentams dėstomi tokie moduliai kaip Kūrybiškų problemų sprendimas, Verslo modelio inovacija ir kt. būtent tokiose paskaitose leidžiama susipažinti su kūrybinio mąstymo pagrindiniais principais, skatinama įgyti žinių ir įgūdžių, reikalingų kuriant bei diegiant vertės inovacijas verslo organizacijose“, – teigė R. Jucevičius.

KTU profesorius įsitikinęs, jog kūrybiškumas tampa viena iš pačių svarbiausių darbo rinkos dalyvių kompetencijų, todėl jo ugdymui turi būti skiriama vis daugiau dėmesio.

Intuicija – kritiškai svarbi vadovo kompetencija

R.Jucevičius mano, kad verslo aplinka bei sąlygos tampa vis sudėtingesnėmis ir itin dinamiškai bei greitai kinta, todėl būsimiems specialistams kūrybiškumas turi būti vienas iš studijų prioritetų. „Naujajame verslo pasaulyje pats rizikingiausias dalykas – bandymas daryti tuos pačius dalykus ir tuo pačiu būdu, kokiu jie buvo daromi visą laiką. Naivu tikėtis, kad senieji metodai kažin kaip duos naujus rezultatus.“

Profesoriaus teigimu, netipiniams rezultatams reikia ir netipinių sprendimų. Dinamiškai kintančioje aplinkoje neretai tiesiog pritrūksta laiko išsamiai objektyvių duomenų analizei, kurios pagrindu būtų priimami pamatuoti sprendimai. Dar didesnis iššūkis yra tai, jog sprendimus reikia daryti apie tai, ką reikės nuveikti ateityje, tegul ir artimoje, tačiau apie ją duomenų dar nėra.

Intuicija, gebėjimas priimti sprendimus informacijos deficito ir laiko spaudimo sąlygomis tampa bet kuriam verslininkui ar vadovui kritiškai svarbia kompetencija.

„Labai daug apie kūrybiškumo svarbą pasako 2017 m. Pasaulio ekonomikos forumo Davose konferencijoje suformuluotas dešimties svarbiausių kompetencijų, kurių reikės darbo rinkos dalyviams, sąrašas. Jame kūrybiškumui tenka trečioji vieta, iš karto po gebėjimo spręsti sudėtingas problemas ir kritinio mąstymo. Tačiau be kritinio mąstymo nėra kūrybiškumo, o be šių dviejų vargu ar įmanoma sudėtingų problemų sprendimo kompetencija. Beje, tokio paties forumo, tačiau įvykusio 2015 metais, dalyviai kūrybiškumui skyrė 10 vietą. Pokytis daugiau negu akivaizdus“, – rezultatus apibendrina R. Jucevičius.  



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:41
Langų ir durų gamintoja UAB „Ltintus“, priklausanti JAV įmonių grupei „INTUS Windows“, tęsia sparčią plėtrą Lietuvoje. 2025 m. pradžioje Šiauliuose buvo baigta statyti nauja gamykla ir sandėlio patalpos. Planuojama, kad čia dirbs 150-200 žmonių. Šis projektas – tai ne tik ženklus gamybos pajėgumų pa...
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?
nuotrauka
2025-07-07 14:32
Lietuvos darbo rinkoje vis dar vyrauja stiprūs lyčių pasirinkimų stereotipai – moterys ir vyrai telkiasi į skirtingas profesines sritis. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad statybos sektorius – viena ryškiausių vyrų dominuojamų sričių, kur pokyčiai vyksta labai lėtai.
nuotrauka
2025-07-07 13:47
Aplinkos ministerija skelbia konkursą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus (-ės) pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali teikti iki liepos 21 d.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos