2023 rugsėjo 22 d. penktadienis, 7:40
Reklama  |  facebook

Kūrybiškumo svarba: nesikeičiantis verslas rizikuoja prarasti užimamas pozicijas

2017-05-23 12:54
Kūrybiškas požiūris šiandieninėje darbo rinkoje neretai nurungia užtikrintą tradicinę mintį, ypač, kai siekiama ypatingo išskirtinumo margame pasiūlymų ir informacijos triukšme. Kūrybiškumas yra asmeninė savybė ar profesinė kompetencija? Kaip svarbu išvystyti perspektyvias idėjas ir susitelkti ties svarbiausia? Apie tai dažnai kalba mokslininkai ir verslininkai, tačiau retam pavyksta rasti atsakymus į visus klausimus.
nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotr.


„Jeigu leisite sau sustoti ir manyti, kad viskas vyksta iš inercijos, bet koks verslas žlugs dėl paprasčiausios konkurencijos. Negalite atšviežinti savo verslo modelio? Tuomet nenustebkite išvydę mažėjantį pelną ir pirmaujančius konkurentus. Kūrybiškumas reikalingas bet kokioje žmogaus veiklos srityje“, – kūrybiškumo būtinybę šiandieniniame versle pabrėžia Monrealio (Kanada) Verslo mokyklos profesorius Patrikas Kohendetas.

Anot profesoriaus, visi verslai yra kūrybiški, kadangi geri įmonių vadovai žino, jog sėkmingo verslo paslaptis – nuolat generuojamos naujos bei inovatyvios idėjos.

Kūrybiškumas nepriklauso nuo IQ

XX amžiuje nemažai mokslininkų studijavo ryšį tarp intelekto koeficiento (IQ) ir kūrybiškumo gebėjimų, tačiau tyrimai parodė, kad sąsajos tarp jų nėra. O tai reiškia, kad kiekvienas gali būti kūrybiškas ir turėti gerų idėjų.

„Aukštu IQ pasižymintis asmuo išsiskiria tuo, jog gali ne tik kurti geras idėjas, bet ir pasiūlyti, pristatyti tuos kūrybiškus sumanymus kitiems, tarkime, perspektyvias idėjas, skirtas rinkai, produktams, paslaugoms ir panašiai. Taigi, pagrindinis skirtumas tarp paprasto žmogaus ir žmogaus su aukštu IQ yra ne kūrybiškumo ugnelė. Kiekvienas gali būti kūrybiškas, tačiau ne kiekvienas gali perteikti geras idėjas kitiems, paaiškinti, įtikinti žmones“, – įsitikinęs P. Kohendetas.

Profesorius siūlo savo dėmesį geriau koncentruoti ties keliomis stipriau išplėtotomis idėjomis nei nuolatos generuoti naujus pasiūlymus.
„Įsivaizduokime, jog dirbate organizacijoje, siūlote daug idėjų – puiku. Tačiau kas tikrai yra aktualu idėjos progresui? Mokėti tinkamai jas paaiškinti, būti perspektyviam, taip pat mokėti įtikinti daugybę žmonių palaikyti minėtą konkrečią idėją. Taip pat svarbu sukurti mintį, tada suteikti jai kūną, pvz. realų produktą. Visgi procesas, kurį vadinu raktiniu, reikalauja įtikinti grupę žmonių – darbuotojų, kolegų – remti tavo idėją. Štai kodėl nėra prasmės sprogti nuo milijono, o geriau apsistoti ties keliomis, bet tvirtomis mintimis“, – įsitikinęs P.Kohendetas.

Kūrybiškumo mokomasi ir Universitete

Profesorius neslepia, jog gebėjimą kūrybiškai mąstyti žmogus turi pradėti ugdyti kur kas anksčiau, nei įžengs į darbo rinką. Jo nuomone, jau universiteto suole studentai turi pradėti ugdyti tokias savybes kaip gebėjimas klausyti ir suprasti kitus, mokėjimas įtikinti savo idėjos realumu. Būsimi specialistai turi išmokti produktyviai dirbti komandoje, argumentuotai ir užtikrintai pristatyti savo sumanymus.

Anot jo, kūrybiškumas yra kolektyvinis procesas. Visuomenėje dažnai manoma, jog kūrybiškumas yra vieno, ugnelės turinčio, genijaus bruožas. Tačiau būtent kolektyvas gali padėti išgryninti, vystyti bei pritaikyti idėją – tai ne individualu, o bendruomeniška.

Susidomėjus, ar šiuolaikiniai studentai skatinami kūrybiškai mąstyti paskaitų metu, profesoriaus P.Kohendeto mintims paantrino ir Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorius Robertas Jucevičius. Anot jo, KTU dėstomoje „Tarptautinio verslo“ magistrantūros studijų programoje studentams nuolat dėstomi dalykai, savo turiniu atliepiantys šiuolaikines verslo realijas.

„Studijų metu studentams dėstomi tokie moduliai kaip Kūrybiškų problemų sprendimas, Verslo modelio inovacija ir kt. būtent tokiose paskaitose leidžiama susipažinti su kūrybinio mąstymo pagrindiniais principais, skatinama įgyti žinių ir įgūdžių, reikalingų kuriant bei diegiant vertės inovacijas verslo organizacijose“, – teigė R. Jucevičius.

KTU profesorius įsitikinęs, jog kūrybiškumas tampa viena iš pačių svarbiausių darbo rinkos dalyvių kompetencijų, todėl jo ugdymui turi būti skiriama vis daugiau dėmesio.

Intuicija – kritiškai svarbi vadovo kompetencija

R.Jucevičius mano, kad verslo aplinka bei sąlygos tampa vis sudėtingesnėmis ir itin dinamiškai bei greitai kinta, todėl būsimiems specialistams kūrybiškumas turi būti vienas iš studijų prioritetų. „Naujajame verslo pasaulyje pats rizikingiausias dalykas – bandymas daryti tuos pačius dalykus ir tuo pačiu būdu, kokiu jie buvo daromi visą laiką. Naivu tikėtis, kad senieji metodai kažin kaip duos naujus rezultatus.“

Profesoriaus teigimu, netipiniams rezultatams reikia ir netipinių sprendimų. Dinamiškai kintančioje aplinkoje neretai tiesiog pritrūksta laiko išsamiai objektyvių duomenų analizei, kurios pagrindu būtų priimami pamatuoti sprendimai. Dar didesnis iššūkis yra tai, jog sprendimus reikia daryti apie tai, ką reikės nuveikti ateityje, tegul ir artimoje, tačiau apie ją duomenų dar nėra.

Intuicija, gebėjimas priimti sprendimus informacijos deficito ir laiko spaudimo sąlygomis tampa bet kuriam verslininkui ar vadovui kritiškai svarbia kompetencija.

„Labai daug apie kūrybiškumo svarbą pasako 2017 m. Pasaulio ekonomikos forumo Davose konferencijoje suformuluotas dešimties svarbiausių kompetencijų, kurių reikės darbo rinkos dalyviams, sąrašas. Jame kūrybiškumui tenka trečioji vieta, iš karto po gebėjimo spręsti sudėtingas problemas ir kritinio mąstymo. Tačiau be kritinio mąstymo nėra kūrybiškumo, o be šių dviejų vargu ar įmanoma sudėtingų problemų sprendimo kompetencija. Beje, tokio paties forumo, tačiau įvykusio 2015 metais, dalyviai kūrybiškumui skyrė 10 vietą. Pokytis daugiau negu akivaizdus“, – rezultatus apibendrina R. Jucevičius.  Aktualijos

nuotrauka
2023-09-21 13:03
Neigiamą įtaką darbo kokybei ir rezultatams daro ne tik vadovų profesionalumo stygius, blogi santykiai su kolegomis ar didelis darbo krūvis. Ekspertų nuomone, labai svarbu išvengti ir nuobodžiavimo darbe, dar kitaip vadinamo darboduliu. Nuobodulys ir dinamikos trūkumas gali lemti motyvacijos stoką, ...
nuotrauka
2023-09-21 11:28
Skaičiuojama, kad per trejus metus Šiaulių ir aplinkiniuose regionuose trūks daugiau nei 4 tūkst. IT ir inžinerijos srities specialistų. Šios tendencijos kelia nerimą ne tik aukštojo mokslo įstaigoms, bet ir regione veikiančiam verslui, susirūpinusiam ateities darbo rinkos potencialu. Situaciją geri...
nuotrauka
2023-09-21 11:13
Nuvilnijus informacijos bangai, kad sostinės gyventojai, gaunantys kompensacijas už šildymą ir balsuojantys prieš renovaciją, valstybės paramos nebegaus, patikslinama, kokių priemonių artimiausiu metu bus imtasi.
nuotrauka
2023-09-21 07:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtai Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LRBP) sprendinių įgyvendinimo programai iki 2030 m. Programoje numatyti konkretūs veiksmai ir nurodomos priemonės, kaip kiekvienas sprendinys bus įgyvendintas, būtini parengti teritorijų planavimo dok...
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-20 12:17
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,4% (2023 metų liepą buvo fiksuojamas 0,3% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
nuotrauka
2023-09-19 15:18
Lietuvos bankas pateikė pasiūlymus ir įgyvendins priemones, kurios praplės būsto paskolų gavėjų pasirinkimo galimybes, sumažins refinansavimo ir palūkanų maržos peržiūros naštą vartotojui, gerins vartotojų informuotumą ir kels jų finansinio raštingumo lygį.
nuotrauka
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-19 10:44
Nuo 2024 m. sausio 1 d. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) perims žemės naudojimo valstybinės kontrolės, teritorijų planavimo dokumentų – žemėtvarkos schemų ir kaimo plėtros žemėtvarkos projektų...
nuotrauka
2023-09-19 07:51
KTU Statybos ir architektūros fakultetas (KTU SAF) mokslo metus pradeda su atnaujintomis bakalauro ir magistrantūros studijų programomis ir kviečia įvairių sričių inžinierius atnaujinti savo žinias bei kelti kvalifikaciją.
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-18 11:31
Rijade (Saudo Arabija) šiuo metu vykstančioje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 45-ojoje sesijoje Kauno modernizmo architektūra įrašyta į Pasaulio paveldo sąrašą, pritarus Pasaulio paveldo komiteto šalims narėms ir atsižvelgus į ekspertų rekomendacijas.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos