2024 liepos 13 d. šeštadienis, 21:34
Reklama  |  facebook

Lietuvos verslo konfederacijos tyrimas: parama ekonomikai nepakankama ir ji vėluoja

2020-04-22 14:59
Vyriausybės paramos verslui įgyvendinimo mechanizmas nėra pakankamas, o informacijos apie valstybės numatytas paramos priemones per mažai. Tokius rezultatus parodė Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atliktas tyrimas, kuris taip pat atskleidė, jog maždaug kas antra verslo įmonė dėl COVID-19 pandemijos 2020 m. svarsto atsisakyti investicijų, o penktadalis numato, jog pajamos šiais metais sumažės 30–40 procentų.
nuotrauka
Lietuvos verslo konfederacijos (FB) nuotr.


Minimos įmonės
LVK (Lietuvos verslo konfederacija),
LVK apklausė organizacijai priklausančias ir kitas įmones. Iš viso buvo gauta 337 įmonių atsakymai į klausimus, kaip šalies verslas vertina Lietuvos valstybės numatytą paramos apimtį verslui, kokį numato krizės paveikto verslo atsigavimo laikotarpį, bendrojo vidaus produkto (BVP) kritimą. Taip pat – kokias verslo sritis įžvelgia kaip nukentėsiančias labiausiai bei kokias bendras investicijas ir pajamas planuoja 2020 metams.

„Vyriausybės politiniai sprendimai dėl paramos ekonomikai plano buvo priimti laiku, tačiau LVK atlikto tyrimo duomenys akivaizdžiai rodo tai, apie ką kalbame vis dažniau – įmones reali pagalba pasiekia pernelyg lėtai. Verslas nėra patenkintas dabartine situacija, kadangi net 83 proc. apklausoje dalyvavusiųjų pažymėjo manantys, jog paramos verslui mechanizmas nepakankamas, o 82 proc. – jog paramos apimtis Lietuvoje yra mažesnė negu vidutiniškai kitose Europos šalyse. Mažiau, negu pusė apklaustųjų patvirtino, jog jiems pakanka informacijos apie valstybės numatytas paramos verslui priemones, vadinasi ir dabartinis informavimo mechanizmas veikia netinkamai – daugumos įmonių nepasiekia informacija, kokios tos priemonės, ką konkrečiai reikia daryti, kad parama būtų gauta kuo greičiau“, – teigia pranešime cituojamas LVK prezidentas Valdas Sutkus.

27 proc. LVK apklausos respondentų nuomone, krizė labiausiai palies turizmo sritį, 22 proc. kaip labiausiai nukentėsiančius mato maitinimo paslaugų atstovus, 13 proc. didelę grėsmę įžvelgia prekybos, 12 – transporto ir logistikos, 8 – statybos ir nekilnojamojo turto bei pramonės srityse, 7 – reklamos bei žiniasklaidos. Kiek mažiau nei po 2 proc. prie krizės labiausiai paliestų sričių priskiria žemės ūkį ir finansines paslaugas.

Iš visų dalyvavusių tyrime, 41 proc. teigė, jog šalies ūkis šiais metais smuks nuo 5 iki 10 proc. Tai atitinka dabartines Tarptautinio valiutos fondo (TVF) prognozes, jog Lietuvos ekonomika 2020 metais susitrauks kiek daugiau nei 8 proc. Tuo tarpu maždaug ketvirtadalis apklaustųjų laikėsi kiek pesimistiškesnės nuomonės, jog smukimas gali siekti nuo 10 iki 15 proc., o tai derinasi su Lietuvos banko prognozuojamu vidutiniu Lietuvos ekonomikos raidos scenarijumi, kur šalies ekonomikos susitraukimas 2020 m. galėtų būti apie 11 proc.

Dešimtadalis respondentų į situaciją jau dabar žvelgia itin pesimistiškai kadangi jų nuomone, Lietuvos ekonomika 2020 m. kris 20 proc.

Palyginimui, lygiai tokius pačius skaičius Lietuvos bankas prognozuoja pačiame prasčiausiame ekonomikos raidos scenarijuje.

Net 52 procentai LVK apklaustų įmonių nurodė, jog dėl krizės atsisakė papildomų investicijų, o 43 proc. neplanuoja kurti, teikti naujų paslaugų ar gaminių 2020 metais.

Anot V.Sutkaus, apibendrinti tyrimo rezultatai aiškiai parodo valstybės numatytų paramos ekonomikai priemonių nepakankamumą. Tai akivaizdžiai rodo, kokią didelę įtaką daro lėtas politinių sprendimų įgyvendinimas. Dėl įvairių papildomų sąlygų ir biurokratinių išlygų parama įmonių nepasiekia ir tai formuoja negatyvias nuotaikas. Įmonės atsisako investicinių planų, neplanuoja naujų produktų ar paslaugų.

„Verslo nuomonė įrodo, kaip smarkiai atsiliekame priimtų sprendimų įgyvendinime. Būtina suprasti, jog jau dabar, o ne kažkada vėliau ir yra tas laikas, kai ekonomiką turi pasiekti realūs pinigai. Taip pat, kol dar turime galimybę labai pigiai pasiskolinti, reikia drąsiau skolintis, kad būtų pakankamai lėšų ekonomikos palaikymui ir darbo vietų išsaugojimui, kaip daro ir kitos Vakarų rinkos ekonomikos šalys“, – teigia jis.

Kaip praneša LVK, apklausoje dalyvavo respondentai iš mažų, vidutinių ir didelių įmonių bei skirtingų verslo sektorių tokių kaip pramonė, prekyba, paslaugos, aukštosios technologijos bei žemės ūkis. 
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.