2025 sausio 26 d. sekmadienis, 0:06
Reklama  |  facebook

Mindaugas Pakalnis apie grėsmę seniems miestų rajonams tapti getais arba rinktis klestėjimą

2023-02-08 10:36
Dabartinė daugiabučių atnaujinimo programa iš esmės buvo skirta stambiaplokščių daugiabučių sovietinės statybos namų atitvarų šiluminės varžos pagerinimui ir niekaip nesprendžia pagrindinių sovietmečiu statytų rajonų problemų. Tokią nuomonę socialiniuose tinkluose išsakė Vilniaus m. savialdybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.
nuotrauka
Nuotrauka iš Mindaugo Pakalnio FB


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

Architektas įvardino sovietmečio namų ir rajonų problemas 

Kalbėdamas apie renovaciją, M.Pakalnis pirmiausia išskiria neaiškų miesto rajonų erdvių statusą ir jų priklasomybę.

„Beveik neabejoju, kad Naujamiestyje užaugusiam ir į Karoliniškes persikėlusiam miestiečiui kiltų klausimai: kur mano kiemas, kuriame saugiai žais mano vaikas? Kur mūsų aikštė, kurioje mes susitinkame, kurioje savaitgalį vyksta turgelis, kurioje pasikabiname plakatus ir mitinguojame ir kurioje mes statome mūsų rajono Kalėdų eglutę? – rašo M.Pakalnis. – Šie klausimai kyla todėl, kad Naujamiestis yra paskutinis miesto rajonas, kuris pastatytas laikantis tradicinių, per tūkstantmetę miestų civilizacijos istoriją patikrintų principų: jame aiškiai atskirta, kas vieša ir kas privatu. Karoliniškės ir kiti sovietiniai rajonai pastatyti panaikinus žemės nuosavybę ir turint iliuziją sukurti žmonių, besidžiaugiančių bendru visuomenės gėriu bendruomenę. Čia nebeliko tradicinių gatvės, aikštės, skvero, kiemo erdvių. Viskas priklauso visiems. Tai reiškia niekam.“

Terasėlės prie daugiabučio sukūrė kitą erdvės kokybę ir pirmojo aukšto butai tapo ženkliai patrauklesni. Vokietija.

liftas

Specialūs liftai
esamiems
penkiaaukščiams Vokietijoje

Le Korbiuzje, deklaruodamas modernistinės urbanistikos principus, dalijasi architektas, tikėjo, kad jo suprojektuotose baltuose namuose vienoduose butuose gyvens laimingos ir viskuo aprūpintos šeimos, o aplink žaliose pievose lakstys laimingi vaikai. Bet taip neįvyko. Šveicarijoje tokie laisvai erdvėje „pamėtyti“ namai apsupti gyvatvorių ir užrašų PRIVAT. Švedijoje, Vokietijoje, netgi Niujorke, kur tokių pastatų taip pat yra, įrengiamos terasėlės, tvorelės ir kitokie jausminiai ir fiziniai barjerai, pabrėžiantys viešų ir privačių erdvių atribojimą.

„Suprantu, kad yra sociologų, tyrinėjančių šių rajonų gyventojų gyvenimo būdą bei jų bendruomenių kūrimosi ypatumus, paveldosaugininkų, besižavinčių šių rajonų komponavimo ypatybėmis, bei architektūros teoretikų, tyrinėjančių šiuos rajonus projektavusių architektų kūrybą, bet pasakysiu tiesiai, man toks šių rajonų romantizavimas, toks padėties juose įšaldymas atrodo ypač kenksmingas. Jis kuria tokią situaciją, kad apie pusę Vilniaus gyventojų iki šiol negali naudotis miestietiško gyvenimo privalumais – neturi saugaus kiemo savo vaikams žaisti, neturi paslaugų artimojoje aplinkoje (pirmajame pastato aukšte), dėl automobilio stovėjimo vietos turi kasdien grumtis su kaimynu. Tai akivaizdus gyvenimo kokybės trūkumas. Beje ir Perkūnkiemis analogiškas. Nes pastatytas pagal tuos pačius modernistinės urbanistikos dėsnius“, – rašo M.Pakalnis.

Visi tokių rajonų būstai yra kone vienodo tipo: mažos virtuvėlės, atskirtos nuo mažų gyvenamųjų kambarių; sanmazgai, į kuriuos sunku įtalpinti skalbimo mašiną ar skalbinių džiovyklę. Visa tai orientuota į sovietinį gyvenimo modelį – kai mama virtuvėje kepa kotletus, o tėtis salone žiūri televizorių. Toks būstas netinka šiuolaikiškai mąstantiems žmonėms. Netinka jų šeimos modeliui. Turėdami galimybę, jie dažniausia renkasi kitokio tipo būstą kitokiame name su kiemu, kur saugiai žais jų vaikas, dalijasi architektas. Sovietinių pastatų infrastruktūra netinkama dabarties reikalavimams. Kiek laiptinių nepasiekiama žmonėms su negalia? Kiek laiptinių be liftų? Kaip tėvams užvežti vežimėlį į 5 aukštą?

„Čia tik 3 dalykai, kurių neįmanoma pakeisti didinant pastatų atitvarų šiluminę varžą, apsodinant gėlėmis. Problemų –  žymiai daugiau, ir jas išspęsti reikia politinės drąsos“, – rašo sostinės vyriausiasis architektas, apeliuodamas į mero posto siekinačius kandidatus. 

„Siūlyčiau infarkto negydyti kailiniais“ 

M.Pakalnio  nuomone, šių rajonų urbanistinėje struktūroje pirmiausia reikėtų identifikuoti, kas yra vieša ir kas privatu, kur gatvės, aikštės, skverai o kur kiemai. Vilnius tai įtvirtino kaimynijų programoje, svarbu aktualizuoti.

MINDAUGAS PAKALNIS

Kitas žingsnis – miestas tvarko viešas erdves, o už privačių naudojimą atsako patys gyventojai: jie gali jas apsitverti, įsirengti terasėles pirmuosiuose aukštuose, susitarę prasiplėsti parkavimą ar pasisodinti daugiau medžių – tai tik gyventojų, o ne savivaldybės reikalas.

Šiuose rajonuose, architekto nuomone, per mažai gatvių. Kvartalų dydis čia 400–500X400–500 metrų arba didesni. Naujamiesčio kvartalas yra 200x200. Tyrimų duomenimis, dalijasi M.Pakalnis, vaikštomame mieste kvartalo dydis turėtų būti nuo 60x60 iki 100x100 metrų. Tada pakanka pėsčiųjų ryšių ir erdvių pirmuosiuose aukštuose kurtis paslaugoms. Kai kvartalai per dideli, judėjimas vyksta per erdves, kurios galėtų būti kiemais, tad parduotuvėlėms nėra galimybių kurtis palei gatves, nes nėra klientų srauto. Todėl architektas siūlo skersgatvėliais ir pėsčiųjų takais skaidyti šiuos hiperkvartalus į mažesnius. 

Sostinės vyriausiojo architekto nuomone, reikai lėšų ne tik sienų apšiltinimui, bet ir rajonų perstatymui, kai gyventojai tampa pilnavertiškais savo pastato ir žemės savininkais ir tampa vystytojais: rekonstruoja pastatą, pastatydami papildomą korpusą ar uždėdami papildomą aukštą ant pastato. Rekonstruojant atsiranda galimybė ir nauju korpusu atsiriboti nuo gatvės, ir persiplanuoti butus, ir pasididinti terasas, įsirengti penhauzus ir panašiai. Tai ženkliai padidintų turto vertę. Ir tam reiktų keisti pastato nuosavybės formą.

„Mano bičiulio sūnus Švedijoje tik ką nusipirko ne butą, o pastato bendrijos pajų. Ir už tą pajų gali gyventi tame konkrečiame bute. Bet bendrija gali nuspręsti tą pastatą rekonstruoti, perstatyti, išplėsti. Ir jis, kaip bendrijos dalis, iš to gautų pelną ir galimybę persitvarkyti būstą ar persikelti į kitą būstą tame pačiame name, – pasakoja M.Pakalnis. – Kai sovietiniai po butą išparduoti pastatai pradės trupėti, turėsime prieiti prie tokių sprendimų. Nebijokime apie tai bent jau diskutuoti. Priešingu atveju, nugyvensim tuos rajonus dar labiau.“

 Architektas siūlo surasti lėšų paremti tokių pastatų pritaikymą senstančiai visuomenei. Jeigu bendrija nepajėgi, nesusitaria dėl didesnių permainų, architektas siūlo bent įrengti pandusus į laiptines ir pastatyti trūkstamus liftus rekonstruojant penkiaaukščių laiptines. Rytų Vokiečiai turi negi specialius liftų pavyzdžius. 

„Mūsų miestų likimas priklauso nuo to, kas atsitiks su šiais rajonais, jie gali tapti socialinių bėdų žiedais aplink istorinius mūsų miestų centrus. O kai kur, o siaube, ir miestų centruose. Vilniuje šiuose rajonuose gyvena apie pusę vilniečių“, – socialiniame tinkle dalijasi M.Pakalnis, apeliuodamas į būtinybę suvokti problemos mąstą.

Nuotraukos iš Mindaugo Pakalnio FB

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-17 15:00
„EXPO 2025“ parodoje Osakoje bendrą paviljoną kuriančios Lietuva ir Latvija oficialiai pristatė jo dizaino koncepciją Japonijos sostinėje Tokijuje. Pagrindiniu Baltijos paviljono akcentu tapsianti interaktyvi instaliacija „Mes esame viena“ išryškina gamtos, žmonių ir technologijų sąveiką.
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras