2023 gruodžio 2 d. šeštadienis, 23:27
Reklama  |  facebook

Mindaugas Pakalnis apie grėsmę seniems miestų rajonams tapti getais arba rinktis klestėjimą

2023-02-08 10:36
Dabartinė daugiabučių atnaujinimo programa iš esmės buvo skirta stambiaplokščių daugiabučių sovietinės statybos namų atitvarų šiluminės varžos pagerinimui ir niekaip nesprendžia pagrindinių sovietmečiu statytų rajonų problemų. Tokią nuomonę socialiniuose tinkluose išsakė Vilniaus m. savialdybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.
nuotrauka
Nuotrauka iš Mindaugo Pakalnio FB


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

Architektas įvardino sovietmečio namų ir rajonų problemas 

Kalbėdamas apie renovaciją, M.Pakalnis pirmiausia išskiria neaiškų miesto rajonų erdvių statusą ir jų priklasomybę.

„Beveik neabejoju, kad Naujamiestyje užaugusiam ir į Karoliniškes persikėlusiam miestiečiui kiltų klausimai: kur mano kiemas, kuriame saugiai žais mano vaikas? Kur mūsų aikštė, kurioje mes susitinkame, kurioje savaitgalį vyksta turgelis, kurioje pasikabiname plakatus ir mitinguojame ir kurioje mes statome mūsų rajono Kalėdų eglutę? – rašo M.Pakalnis. – Šie klausimai kyla todėl, kad Naujamiestis yra paskutinis miesto rajonas, kuris pastatytas laikantis tradicinių, per tūkstantmetę miestų civilizacijos istoriją patikrintų principų: jame aiškiai atskirta, kas vieša ir kas privatu. Karoliniškės ir kiti sovietiniai rajonai pastatyti panaikinus žemės nuosavybę ir turint iliuziją sukurti žmonių, besidžiaugiančių bendru visuomenės gėriu bendruomenę. Čia nebeliko tradicinių gatvės, aikštės, skvero, kiemo erdvių. Viskas priklauso visiems. Tai reiškia niekam.“

Terasėlės prie daugiabučio sukūrė kitą erdvės kokybę ir pirmojo aukšto butai tapo ženkliai patrauklesni. Vokietija.

liftas

Specialūs liftai
esamiems
penkiaaukščiams Vokietijoje

Le Korbiuzje, deklaruodamas modernistinės urbanistikos principus, dalijasi architektas, tikėjo, kad jo suprojektuotose baltuose namuose vienoduose butuose gyvens laimingos ir viskuo aprūpintos šeimos, o aplink žaliose pievose lakstys laimingi vaikai. Bet taip neįvyko. Šveicarijoje tokie laisvai erdvėje „pamėtyti“ namai apsupti gyvatvorių ir užrašų PRIVAT. Švedijoje, Vokietijoje, netgi Niujorke, kur tokių pastatų taip pat yra, įrengiamos terasėlės, tvorelės ir kitokie jausminiai ir fiziniai barjerai, pabrėžiantys viešų ir privačių erdvių atribojimą.

„Suprantu, kad yra sociologų, tyrinėjančių šių rajonų gyventojų gyvenimo būdą bei jų bendruomenių kūrimosi ypatumus, paveldosaugininkų, besižavinčių šių rajonų komponavimo ypatybėmis, bei architektūros teoretikų, tyrinėjančių šiuos rajonus projektavusių architektų kūrybą, bet pasakysiu tiesiai, man toks šių rajonų romantizavimas, toks padėties juose įšaldymas atrodo ypač kenksmingas. Jis kuria tokią situaciją, kad apie pusę Vilniaus gyventojų iki šiol negali naudotis miestietiško gyvenimo privalumais – neturi saugaus kiemo savo vaikams žaisti, neturi paslaugų artimojoje aplinkoje (pirmajame pastato aukšte), dėl automobilio stovėjimo vietos turi kasdien grumtis su kaimynu. Tai akivaizdus gyvenimo kokybės trūkumas. Beje ir Perkūnkiemis analogiškas. Nes pastatytas pagal tuos pačius modernistinės urbanistikos dėsnius“, – rašo M.Pakalnis.

Visi tokių rajonų būstai yra kone vienodo tipo: mažos virtuvėlės, atskirtos nuo mažų gyvenamųjų kambarių; sanmazgai, į kuriuos sunku įtalpinti skalbimo mašiną ar skalbinių džiovyklę. Visa tai orientuota į sovietinį gyvenimo modelį – kai mama virtuvėje kepa kotletus, o tėtis salone žiūri televizorių. Toks būstas netinka šiuolaikiškai mąstantiems žmonėms. Netinka jų šeimos modeliui. Turėdami galimybę, jie dažniausia renkasi kitokio tipo būstą kitokiame name su kiemu, kur saugiai žais jų vaikas, dalijasi architektas. Sovietinių pastatų infrastruktūra netinkama dabarties reikalavimams. Kiek laiptinių nepasiekiama žmonėms su negalia? Kiek laiptinių be liftų? Kaip tėvams užvežti vežimėlį į 5 aukštą?

„Čia tik 3 dalykai, kurių neįmanoma pakeisti didinant pastatų atitvarų šiluminę varžą, apsodinant gėlėmis. Problemų –  žymiai daugiau, ir jas išspęsti reikia politinės drąsos“, – rašo sostinės vyriausiasis architektas, apeliuodamas į mero posto siekinačius kandidatus. 

„Siūlyčiau infarkto negydyti kailiniais“ 

M.Pakalnio  nuomone, šių rajonų urbanistinėje struktūroje pirmiausia reikėtų identifikuoti, kas yra vieša ir kas privatu, kur gatvės, aikštės, skverai o kur kiemai. Vilnius tai įtvirtino kaimynijų programoje, svarbu aktualizuoti.

MINDAUGAS PAKALNIS

Kitas žingsnis – miestas tvarko viešas erdves, o už privačių naudojimą atsako patys gyventojai: jie gali jas apsitverti, įsirengti terasėles pirmuosiuose aukštuose, susitarę prasiplėsti parkavimą ar pasisodinti daugiau medžių – tai tik gyventojų, o ne savivaldybės reikalas.

Šiuose rajonuose, architekto nuomone, per mažai gatvių. Kvartalų dydis čia 400–500X400–500 metrų arba didesni. Naujamiesčio kvartalas yra 200x200. Tyrimų duomenimis, dalijasi M.Pakalnis, vaikštomame mieste kvartalo dydis turėtų būti nuo 60x60 iki 100x100 metrų. Tada pakanka pėsčiųjų ryšių ir erdvių pirmuosiuose aukštuose kurtis paslaugoms. Kai kvartalai per dideli, judėjimas vyksta per erdves, kurios galėtų būti kiemais, tad parduotuvėlėms nėra galimybių kurtis palei gatves, nes nėra klientų srauto. Todėl architektas siūlo skersgatvėliais ir pėsčiųjų takais skaidyti šiuos hiperkvartalus į mažesnius. 

Sostinės vyriausiojo architekto nuomone, reikai lėšų ne tik sienų apšiltinimui, bet ir rajonų perstatymui, kai gyventojai tampa pilnavertiškais savo pastato ir žemės savininkais ir tampa vystytojais: rekonstruoja pastatą, pastatydami papildomą korpusą ar uždėdami papildomą aukštą ant pastato. Rekonstruojant atsiranda galimybė ir nauju korpusu atsiriboti nuo gatvės, ir persiplanuoti butus, ir pasididinti terasas, įsirengti penhauzus ir panašiai. Tai ženkliai padidintų turto vertę. Ir tam reiktų keisti pastato nuosavybės formą.

„Mano bičiulio sūnus Švedijoje tik ką nusipirko ne butą, o pastato bendrijos pajų. Ir už tą pajų gali gyventi tame konkrečiame bute. Bet bendrija gali nuspręsti tą pastatą rekonstruoti, perstatyti, išplėsti. Ir jis, kaip bendrijos dalis, iš to gautų pelną ir galimybę persitvarkyti būstą ar persikelti į kitą būstą tame pačiame name, – pasakoja M.Pakalnis. – Kai sovietiniai po butą išparduoti pastatai pradės trupėti, turėsime prieiti prie tokių sprendimų. Nebijokime apie tai bent jau diskutuoti. Priešingu atveju, nugyvensim tuos rajonus dar labiau.“

 Architektas siūlo surasti lėšų paremti tokių pastatų pritaikymą senstančiai visuomenei. Jeigu bendrija nepajėgi, nesusitaria dėl didesnių permainų, architektas siūlo bent įrengti pandusus į laiptines ir pastatyti trūkstamus liftus rekonstruojant penkiaaukščių laiptines. Rytų Vokiečiai turi negi specialius liftų pavyzdžius. 

„Mūsų miestų likimas priklauso nuo to, kas atsitiks su šiais rajonais, jie gali tapti socialinių bėdų žiedais aplink istorinius mūsų miestų centrus. O kai kur, o siaube, ir miestų centruose. Vilniuje šiuose rajonuose gyvena apie pusę vilniečių“, – socialiniame tinkle dalijasi M.Pakalnis, apeliuodamas į būtinybę suvokti problemos mąstą.

Nuotraukos iš Mindaugo Pakalnio FB

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-21 13:23
Vonios kambarys yra ta vieta, į kurią užsukame ne vieną kartą per dieną, todėl norėtųsi, kad jis būtų kuo jaukesnis ir patogesnis. Tokią aplinką sukurti tikrai yra įmanoma – tereikia pasitelkti kelias paprastas gudrybes. Šį kartą atskleisime pagrindines paslaptis, kurios padės sukurti malonesnę voni...
nuotrauka
2023-11-21 10:45
Į Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą tarptautinį Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą atsiliepė net 13 projektavimo įmonių. Iš 8 reikalavimus atitikusių pasiūlymų viena idėja dėl funkcionalumo ir darnios integracijos į aplinką lenkė kitus pasiūlymus. Vertinimo komisija daugiausi...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-10 06:05
XVII Lietuvos urbanistiniame forume diskutuojama, kaip siekiant tvarumo urbanistikoje teoriją paversti praktika, kokių įrankių, kompetencijų trūksta, kad miestų erdvės būtų sparčiau ir efektyviau transformuojamos į tvarias ir geriau atspindinčias kasdienius gyventojų poreikius. Aptarti iššūkiai, su ...
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-08 12:45
Turto bankas skelbė atvirą tarptautinį urbanistinį-architektūrinį A. Goštauto kvartalo Vilniuje konkursą. Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja sukurti kvartalą, kuriame įsikurs ministerijos ir kitos valstybės įstaigos. Bendras pastatų plotas siektų apie 55 000 kv. m. ...
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-11-06 09:11
Artimiausiu metu kultūros paminklų ir valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą papildys nauji objektai. Jau rengiami kultūros ministro įsakymai Didžiosios Daunoravos dvaro sodybos, Libertavos dvaro sodybos, Staškūniškio dvaro sodybos ir Panevėžiuko dvaro sodybos paskelbimo valstybės saugoma...
nuotrauka
2023-11-03 13:07
Televizijos laidų ir renginių vedėjas, aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis kartu su tėčiu nesenai įsigijo savo svajonių sodybą. Visgi jos vaizdas iš pirmo žvilgsnio tikrai nepriminė poilsiui skirto kampelio, todėl nusprendė ją atnaujinti, išsaugant autentišką stilių.
nuotrauka
2023-10-26 12:54
Vilniaus miesto savivaldybė atnaujina finansavimo tvarką, skirtą kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymui. Nuo šiol į dalinį finansavimą galės pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.
nuotrauka
2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namu...
nuotrauka
2023-10-20 11:39
Statistiniai duomenys rodo, kad darbingo amžiaus žmonės kasdien namuose praleidžia apie 11 valandų. Todėl natūralu, kad savo namuose norime sukurti jaukią atmosferą bei dažnai pagalvojame apie namų atnaujinimą arba tam tikrus interjero pakeitimus.
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras