2023 birželio 2 d. penktadienis, 14:34
Reklama  |  facebook

Mindaugas Pakalnis apie grėsmę seniems miestų rajonams tapti getais arba rinktis klestėjimą

2023-02-08 10:36
Dabartinė daugiabučių atnaujinimo programa iš esmės buvo skirta stambiaplokščių daugiabučių sovietinės statybos namų atitvarų šiluminės varžos pagerinimui ir niekaip nesprendžia pagrindinių sovietmečiu statytų rajonų problemų. Tokią nuomonę socialiniuose tinkluose išsakė Vilniaus m. savialdybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.
nuotrauka
Nuotrauka iš Mindaugo Pakalnio FB


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

Architektas įvardino sovietmečio namų ir rajonų problemas 

Kalbėdamas apie renovaciją, M.Pakalnis pirmiausia išskiria neaiškų miesto rajonų erdvių statusą ir jų priklasomybę.

„Beveik neabejoju, kad Naujamiestyje užaugusiam ir į Karoliniškes persikėlusiam miestiečiui kiltų klausimai: kur mano kiemas, kuriame saugiai žais mano vaikas? Kur mūsų aikštė, kurioje mes susitinkame, kurioje savaitgalį vyksta turgelis, kurioje pasikabiname plakatus ir mitinguojame ir kurioje mes statome mūsų rajono Kalėdų eglutę? – rašo M.Pakalnis. – Šie klausimai kyla todėl, kad Naujamiestis yra paskutinis miesto rajonas, kuris pastatytas laikantis tradicinių, per tūkstantmetę miestų civilizacijos istoriją patikrintų principų: jame aiškiai atskirta, kas vieša ir kas privatu. Karoliniškės ir kiti sovietiniai rajonai pastatyti panaikinus žemės nuosavybę ir turint iliuziją sukurti žmonių, besidžiaugiančių bendru visuomenės gėriu bendruomenę. Čia nebeliko tradicinių gatvės, aikštės, skvero, kiemo erdvių. Viskas priklauso visiems. Tai reiškia niekam.“

Terasėlės prie daugiabučio sukūrė kitą erdvės kokybę ir pirmojo aukšto butai tapo ženkliai patrauklesni. Vokietija.

liftas

Specialūs liftai
esamiems
penkiaaukščiams Vokietijoje

Le Korbiuzje, deklaruodamas modernistinės urbanistikos principus, dalijasi architektas, tikėjo, kad jo suprojektuotose baltuose namuose vienoduose butuose gyvens laimingos ir viskuo aprūpintos šeimos, o aplink žaliose pievose lakstys laimingi vaikai. Bet taip neįvyko. Šveicarijoje tokie laisvai erdvėje „pamėtyti“ namai apsupti gyvatvorių ir užrašų PRIVAT. Švedijoje, Vokietijoje, netgi Niujorke, kur tokių pastatų taip pat yra, įrengiamos terasėlės, tvorelės ir kitokie jausminiai ir fiziniai barjerai, pabrėžiantys viešų ir privačių erdvių atribojimą.

„Suprantu, kad yra sociologų, tyrinėjančių šių rajonų gyventojų gyvenimo būdą bei jų bendruomenių kūrimosi ypatumus, paveldosaugininkų, besižavinčių šių rajonų komponavimo ypatybėmis, bei architektūros teoretikų, tyrinėjančių šiuos rajonus projektavusių architektų kūrybą, bet pasakysiu tiesiai, man toks šių rajonų romantizavimas, toks padėties juose įšaldymas atrodo ypač kenksmingas. Jis kuria tokią situaciją, kad apie pusę Vilniaus gyventojų iki šiol negali naudotis miestietiško gyvenimo privalumais – neturi saugaus kiemo savo vaikams žaisti, neturi paslaugų artimojoje aplinkoje (pirmajame pastato aukšte), dėl automobilio stovėjimo vietos turi kasdien grumtis su kaimynu. Tai akivaizdus gyvenimo kokybės trūkumas. Beje ir Perkūnkiemis analogiškas. Nes pastatytas pagal tuos pačius modernistinės urbanistikos dėsnius“, – rašo M.Pakalnis.

Visi tokių rajonų būstai yra kone vienodo tipo: mažos virtuvėlės, atskirtos nuo mažų gyvenamųjų kambarių; sanmazgai, į kuriuos sunku įtalpinti skalbimo mašiną ar skalbinių džiovyklę. Visa tai orientuota į sovietinį gyvenimo modelį – kai mama virtuvėje kepa kotletus, o tėtis salone žiūri televizorių. Toks būstas netinka šiuolaikiškai mąstantiems žmonėms. Netinka jų šeimos modeliui. Turėdami galimybę, jie dažniausia renkasi kitokio tipo būstą kitokiame name su kiemu, kur saugiai žais jų vaikas, dalijasi architektas. Sovietinių pastatų infrastruktūra netinkama dabarties reikalavimams. Kiek laiptinių nepasiekiama žmonėms su negalia? Kiek laiptinių be liftų? Kaip tėvams užvežti vežimėlį į 5 aukštą?

„Čia tik 3 dalykai, kurių neįmanoma pakeisti didinant pastatų atitvarų šiluminę varžą, apsodinant gėlėmis. Problemų –  žymiai daugiau, ir jas išspęsti reikia politinės drąsos“, – rašo sostinės vyriausiasis architektas, apeliuodamas į mero posto siekinačius kandidatus. 

„Siūlyčiau infarkto negydyti kailiniais“ 

M.Pakalnio  nuomone, šių rajonų urbanistinėje struktūroje pirmiausia reikėtų identifikuoti, kas yra vieša ir kas privatu, kur gatvės, aikštės, skverai o kur kiemai. Vilnius tai įtvirtino kaimynijų programoje, svarbu aktualizuoti.

MINDAUGAS PAKALNIS

Kitas žingsnis – miestas tvarko viešas erdves, o už privačių naudojimą atsako patys gyventojai: jie gali jas apsitverti, įsirengti terasėles pirmuosiuose aukštuose, susitarę prasiplėsti parkavimą ar pasisodinti daugiau medžių – tai tik gyventojų, o ne savivaldybės reikalas.

Šiuose rajonuose, architekto nuomone, per mažai gatvių. Kvartalų dydis čia 400–500X400–500 metrų arba didesni. Naujamiesčio kvartalas yra 200x200. Tyrimų duomenimis, dalijasi M.Pakalnis, vaikštomame mieste kvartalo dydis turėtų būti nuo 60x60 iki 100x100 metrų. Tada pakanka pėsčiųjų ryšių ir erdvių pirmuosiuose aukštuose kurtis paslaugoms. Kai kvartalai per dideli, judėjimas vyksta per erdves, kurios galėtų būti kiemais, tad parduotuvėlėms nėra galimybių kurtis palei gatves, nes nėra klientų srauto. Todėl architektas siūlo skersgatvėliais ir pėsčiųjų takais skaidyti šiuos hiperkvartalus į mažesnius. 

Sostinės vyriausiojo architekto nuomone, reikai lėšų ne tik sienų apšiltinimui, bet ir rajonų perstatymui, kai gyventojai tampa pilnavertiškais savo pastato ir žemės savininkais ir tampa vystytojais: rekonstruoja pastatą, pastatydami papildomą korpusą ar uždėdami papildomą aukštą ant pastato. Rekonstruojant atsiranda galimybė ir nauju korpusu atsiriboti nuo gatvės, ir persiplanuoti butus, ir pasididinti terasas, įsirengti penhauzus ir panašiai. Tai ženkliai padidintų turto vertę. Ir tam reiktų keisti pastato nuosavybės formą.

„Mano bičiulio sūnus Švedijoje tik ką nusipirko ne butą, o pastato bendrijos pajų. Ir už tą pajų gali gyventi tame konkrečiame bute. Bet bendrija gali nuspręsti tą pastatą rekonstruoti, perstatyti, išplėsti. Ir jis, kaip bendrijos dalis, iš to gautų pelną ir galimybę persitvarkyti būstą ar persikelti į kitą būstą tame pačiame name, – pasakoja M.Pakalnis. – Kai sovietiniai po butą išparduoti pastatai pradės trupėti, turėsime prieiti prie tokių sprendimų. Nebijokime apie tai bent jau diskutuoti. Priešingu atveju, nugyvensim tuos rajonus dar labiau.“

 Architektas siūlo surasti lėšų paremti tokių pastatų pritaikymą senstančiai visuomenei. Jeigu bendrija nepajėgi, nesusitaria dėl didesnių permainų, architektas siūlo bent įrengti pandusus į laiptines ir pastatyti trūkstamus liftus rekonstruojant penkiaaukščių laiptines. Rytų Vokiečiai turi negi specialius liftų pavyzdžius. 

„Mūsų miestų likimas priklauso nuo to, kas atsitiks su šiais rajonais, jie gali tapti socialinių bėdų žiedais aplink istorinius mūsų miestų centrus. O kai kur, o siaube, ir miestų centruose. Vilniuje šiuose rajonuose gyvena apie pusę vilniečių“, – socialiniame tinkle dalijasi M.Pakalnis, apeliuodamas į būtinybę suvokti problemos mąstą.

Nuotraukos iš Mindaugo Pakalnio FB

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-05-30 06:12
Turto bankas pristato pirmojo ministerijų miestelio etapo projektinius pasiūlymus: seną instituto pastatą A. Goštauto g. 11 Vilniuje ketinama paversti šiuolaikišku biuru su terasomis ant stogo, visuomenei atviru pirmuoju aukštu. Lygiagrečiai baigiama rengtis atviro tarptautinio architektūrinio-urban...
nuotrauka
2023-05-25 06:16
Šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto iškils žinomos britų projektavimo įmonės „Rogers Stirk Harbour + Partners“ suprojektuotas 7 aukštų verslo centras su požemine dalimi. Po visuomenės pastabų Vilniaus miesto savivaldybė pritarė šio pastato projektiniams pasiūlymams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-19 09:51
Įsirenginėjant nedidelį būstą ar perprojektuojant dabartinį, gali kilti klausimų, kaip tinkamai susiplanuoti erdves, kad šios būtų kuo efektyviau išnaudotos bei atlieptų poreikius. Patariama atkreipti dėmesį į kelis dalykus: natūralų apšvietimą, elektros instaliacijos planą ir sudėlioti aiškius prio...
nuotrauka
2023-04-29 09:59
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
nuotrauka
2023-04-25 13:48
Visos šeimos susibūrimo vieta ir netgi pačių namų vizitinė kortelė, kuriai svarbi estetika, grožis, patogumas bei funkcionalumas. Tokį vaidmenį vienos iš instagramo tinklaraščių autorės ir nuomonės formuotojos Monikos Vilčinskaitės bei jos artimųjų gyvenime vaidina virtuvė. Todėl norėdama šią erdvę ...
nuotrauka
2023-04-24 07:10
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinkta Lietuvos architektų rūmų taryba ir pirmininku. Susitikimo metu diskutuota apie teisėkūros procesus, architektų profesinės savivaldos įsitraukimą į juos kuo anksč...
nuotrauka
2023-04-19 14:00
Beveik prieš trejus metus miesto susigrąžinta ir jau iki šiol kosmetinių pokyčių sulaukusi Stoties turgaus teritorija ruošiasi kur kas ryškesniems pokyčiams. Balandžio 20 d. (ketvirtadienį) viešąjį konkursą laimėjusi architektų komanda rengia viešą projektinių pasiūlymų pristatymą visuomenei. Jų par...
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-04-13 07:55
Chrestomatinė frazė apie velnią, slypintį detalėse, gerai žinoma ne tik architektams. Viena detalė gali sugadinti net ir patį įstabiausią pastatą. Bet detalė taip pat gali tapti patraukliu, vizualiai jungiančiu pastato elementu. Viena pastarųjų – nestandartinės žaliuzės, įrengtos Vilniaus Paupyje.
nuotrauka
2023-04-09 09:41
Nemažai gyventojų renkasi įsikurti kompaktiškuose, nedidelio ploto būstuose, kuriuose ypač svarbus protingas erdvių išplanavimas ir ergonomiškas, funkcionalus interjero dizainas. Anot interjero dizainerės Viktorijos Matulevičienės, siekiant tokį sukurti savo namuose reikia nepamiršti keleto pagrindi...
nuotrauka
2023-04-07 11:55
Šnipiškių rajonas istoriniuose šaltiniuose įvardinamas ne tik kaip Vilniaus statyboms reikalingų plytų gamintojas bei miesto kūrybinio potencialo lopšys, bet ir kaip kaip kelio iš Lietuvos sostinės į Vakarų Europą pradžia. Toks Šnipiškių santykis su miestu ir šiandien yra panašus, tik jau labiau per...
nuotrauka
2023-04-06 10:20
Šiuolaikinis miestas – gyvas organizmas, kuriame nuolat kyla nauji pastatai, o jo istoriją mena senamiestis, saugomas paveldo organizacijų. Tačiau kaip išsaugoti unikalų miesto kraštovaizdį leidžiant kilti naujiems statiniams? KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslo prodekanė Aušra Mlin...
nuotrauka
2023-04-05 13:24
Miegamasis – ramiausia namų dalis, skirta poilsiui. Tinkamai įrengta miegamojo erdvė padeda atsipalaiduoti ir gerina miego kokybę. Nesvarbu, ar įsikuriate naujuose namuose, ar atnaujinate dabartinį miegamąjį, yra kelios pagrindinės sritys, į kurias turėtumėte sutelkti dėmesį.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-28 16:50
Turto banko skelbtą viešą atranką organizuoti A. Goštauto g. administracinio kvartalo architektūrinį konkursą laimėjo Lietuvos architektų sąjunga. Planuojama, kad kvartalo architektūrinis konkursas bus paskelbtas liepą. Jam įvykus paaiškės, kaip atrodys administracinis kompleksas, kuriame įsikurs da...
nuotrauka
2023-03-26 07:02
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII a. pr. Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos.
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras