2025 m. liepos 15 d. antradienis, 1:17:22
Reklama  |  facebook

Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?

2023-09-21 13:03
Neigiamą įtaką darbo kokybei ir rezultatams daro ne tik vadovų profesionalumo stygius, blogi santykiai su kolegomis ar didelis darbo krūvis. Ekspertų nuomone, labai svarbu išvengti ir nuobodžiavimo darbe, dar kitaip vadinamo darboduliu. Nuobodulys ir dinamikos trūkumas gali lemti motyvacijos stoką, apatiją ar stresą.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
Lidl Lietuva, UAB
Tiek darbdaviai, tiek darbuotojai atkreipia dėmesį, kad nuolatinis skubėjimas, itin didelis darbų kiekis gali didinti perdegimo riziką, tačiau pamirštama ir kita problema – nuobodulys darbe (angl. burnout). Siekiant atkreipti dėmesį į šį svarbų klausimą, „Lidl Lietuva" siūlo nuoboduliui darbe priskirti terminą – darbodulys.

„Nors apklausa parodė, kad darbodulį kaip problemą darbe mato maža dalis gyventojų, tačiau tokios būsenos nereikėtų nuvertinti. Darbodulį sukelia per daug rutiniškas ir monotoniškas darbas, o visa tai lemia beviltiškumo ir beprasmybės jausmą. Tai patiriantiems darbuotojams gali atrodyti, kad jų atliekamos užduotys neturi prasmės, pradeda trūkti motyvacijos ir savirealizacijos", – sako pranešime cituojama „Lidl Lietuva" valdybos narė ir personalo vadovė Sandra Savickienė.

Jai pritaria ir pranešime cituojama „Triple O Consulting" konsultantė, vadovavimo ir lyderystės ekspertė Airida Ruibytė-Butkuvienė pabrėždama, kad darbuotojai apie patiriamą darbodulį nėra linkę kalbėti dėl kelių priežasčių.

„Net jausdami darbodulį, darbuotojai apie tai garsiai nekalba, nes vyrauja tarsi socialinė norma, kad užimtumas ar jo neturėjimas yra darbuotojo asmeninė problema ir su ja tvarkytis turi kiekvienas asmeniškai. Be to, komandos nariams nėra drąsu apie tai kalbėti, kadangi juos gali imti laikyti tingiais", – tvirtina A. Ruibytė-Butkuvienė.

Gali lemti emocinę būseną

Nors apie darbodulį vis dar kalbama nedrąsiai, svarbu atkreipti dėmesį, kad jis gali lemti ne tik darbuotojo motyvacijos trūkumą, bet ir emocinę būseną. Anot S. Savickienės, darbodulį patiriantys žmonės dažnai renkasi pakeisti darbo vietą dėl veiklos ir iššūkių trūkumo. Tarptautinės įmonės „Korn Ferry" atliktos darbuotojų apklausos rezultatai atskleidė, kad net trečdalis apklaustųjų nusprendė pakeisti darbą dėl patiriamo nuobodulio ir iššūkių trūkumo.

„Nuolat besikartojantis ir monotoniškas veikla darbuotojui gali sukelti apatiją. Susidomėjimą darbu praradęs kolektyvo narys dažniau jaučia stresą, susidaro įspūdis, kad jo pareigos nevertos laiko ir pastangų, todėl suprastėja rezultatai", – sako S. Savickienė.

A. Ruibytės-Butkuvienės teigimu, jausmų spektras, patiriant darbodulį, gali būti labai platus ir dažnai kintantis.

„Visai netikėtai gali atsirasti įkvėpimas, bet lygiai taip pat darbodulio paveiktas darbuotojas gali jausti nepasitenkinimo savimi ar aplinka jausmą, stresą ar nerimą, kurie lemia visišką motyvacijos stoką ir nusivylimą. Jei darbodulys tampa kasdieniu palydovu, darbuotojai gali pradėti jausti pirmuosius depresijos simptomus, kai viskas aplink pasidaro tamsu ir niūru", – pažymi A. Ruibytė-Butkuvienė.

Kaip atpažinti darbodulį?

Siekiant išlikti energingiems ir motyvuotiems, svarbu žinoti, kaip atpažinti darbodulį.

„Žinoma, turėti laiko minutėms, kai niekuo nesame užimti, darbe yra būtina, kadangi tuo metu gali gimti geriausios mintys ar sprendimai, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į nuobodulį. Pavyzdžiui, jei sumažėjo susidomėjimas tuo, kuo kasdien užsiimate, nuolat žvilgčiojame į laikrodį, atidėliojate kasdienes užduotis bei jaučiate beviltiškumo jausmą, gali būti, kad patiriate darbodulį", – sako A. Ruibytė-Butkuvienė.

S. Savickienė priduria, kad nuolat besikartojanti džiaugsmo nekelianti rutina, veiklos trūkumas ir motyvacijos stygius yra pirmieji signalai, kurie perspėja apie patiriamą darbodulį.

Svarbu atlikti įvairias užduotis

Kad netektų patirti visų darbodulio pasekmių, A. Ruibytė-Butkuvienė pataria ieškoti būdų, kurie padėtų į darbo dieną pažvelgti naujai ir atrasti motyvaciją bei susidomėjimu darbu.

„Labai svarbu darbo metu atlikti dinamiškas užduotis – dienos planą dėlioti ne monotoniškai, o po užduočių, kurioms reikės didesnio susikaupimo, galvojimo ar sėdėjimo, atlikti užduotis, reikalaujančias daugiau judėjimo. Taip pat puikus būdas kovoti su darboduliu yra mokymasis ir nuolatinis augimas. Tai leidžia ne tik kokybiškiau atlikti užduotis, bet ir aktyviau į jas įsitraukti", – teigia A. Ruibytė-Butkuvienė.

S. Savickienė pabrėžia, kad užtikrinant dinamišką darbą, labai svarbu nepamiršti ir suteikti visą reikiamą pagalbą darbuotojams.
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-14 14:36
Teisės aktai neužtikrina valdybų sudarymo skaidrumo bei jų nepriklausomumo, todėl kyla rizika dėl valdybų politizavimo ir interesų konfliktų. Tokią išvadą daro Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi du antikorupcinius vertinimus dėl viešųjų įstaigų, valstybės ar savivaldybės įmonių, valdomų bend...
nuotrauka
2025-07-14 11:03
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 23 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių sostinės gyventojų naujam būstui galėtų skirti 250 tūkst. ir daugiau eurų. Tai – 9 procentiniais punktais didesnė gyventojų dalis nei pe...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-11 07:23
VILNIUS TECH studentai „Lietuvos BIM projektai“ konkurse antrus metus iš eilės atsidūrė laimėtojų gretose. Statinio informacinio modeliavimo (BIM) magistrantūros studijų programos studentų komanda konkursui pristatė „Sandėlių paskirties pastato Linkmenų g. 28, Vilniuje, kapitalinio remonto, keičiant...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?

Statybunaujienos.lt » Aktualijos