2022 rugpjūčio 9 d. antradienis, 16:04
Reklama  |  facebook

Nepastatyto būsto pirkimas: kodėl rizikinga pirkti katę maiše?

2017-09-05 10:18
Būstas dar tik statomame name gali atrodyti kaip vertinga investicija – tokio nekilnojamojo turto kainos paprastai yra mažesnės negu jau pastatytų, o pirkėjai viliojami gražiais statytojų pažadais ir pavaizduotais projektais. Nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, kad, nepaisant grėsmių, pastaruoju metu vis daugiau pirkėjų ryžtasi įsigyti dar tik statomą būstą, todėl siūlo viską gerai apgalvoti ir kruopščiai atlikti namų darbus.
nuotrauka
SEB nuotr.


Kiekvienas priimamas svarbus sprendimas turi ir pliusų, ir minusų, ne išimtis – ir naujo būsto pirkimas.

Kokia nauda perkant naujos statybos būstą?

Pirkėjas gali turėti įtakos galutiniam rezultatui. Pirkdami butą dar tik statomame name, galite pagal savo pageidavimus keisti buto planą, kambarių, sienų išdėstymą. Jeigu tik įmanoma, paprastai į būsimojo būsto savininko norus atsižvelgiama. Dažnai statybų vystytojai siūlo buto apdailą įrengti pagal pirkėjo skonį ir reikalavimus. Tada jums gerokai sumažėtų rūpesčių ir į naują būstą galėtumėte persikelti, kai šis jau bus visiškai įrengtas.

Be to, perkant būstą dar tik statomame name, paprastai yra didesnė pasirinkimo laisvė. Galima rinktis geriausio plano, su gražiausiu vaizdu butą geriausiuose aukštuose.

Ekonominio šildymo sistema. Kaip teigiama, vienas didžiausių šių dienų reikalavimų perkant būstą – kuo didesnis pastatų energijos vartojimo efektyvumas. Todėl žvalgantis į planuojamus statytojų projektus šiam klausimui vertėtų skirti didelį dėmesį. Pastarojo meto tendencija – naujos statybos namuose dažniausiai yra įrengiamos namų šildymo ir karšto vandens sistemos, naudojančios alternatyvius energijos šaltinius, pavyzdžiui, žemės šilumos siurblį.

Jeigu tokia šildymo sistema yra numatyta a name, kuriame ketinate įsigyti būstą, galite tikėtis sutaupyti kas mėnesį mokėdami už komunalines paslaugas.

Kaimynų poreikiai ir pomėgiai panašūs. SEB specialistai skelbia, kad kiekvienas naujas nekilnojamojo turto projektas pritraukia pirkėjų, kurių poreikiai panašūs. Vieno projekto vystytojai garantuoja dinamišką gyvenimą miesto centre, kito – ramų gyvenimą užmiestyje šalia tvenkinio su vaizdu į mišką, dar kito suteikia galimybę gyventi pagal moderniausias technologijas renovuotame, bet autentiškas detales išlaikiusiame senoviniame name madingame miesto rajone. 

Tikėtina, kad jūsų kaimynų gyvenimo būdas, norai ir reikalavimai bus panašus į jūsų. Pavyzdžiui, blokuotieji namai priemiesčiuose dažniausiai vilioja turinčias vaikų ir auginančias naminius gyvūnėlius šeimas, kurioms svarbu grynas oras, žalia veja kieme ir tai, kad miesto centras automobiliu būtų pasiekiamas per penkiolika minučių.

Naujausi technologiniai sprendimai. Planuodami naujus projektus, atsakingi statytojai paprastai galvoja apie patogumą, gerovę ir gyvenimo kokybę. Todėl vis daugiau statytojų siūlo įsigyti naujus pastatytus namus, kuriuose yra įdiegtos moderniausios technologijos. Pavyzdžiui, namo išmanioji sistema suteikia galimybę nuotoliniu būdu patogiai valdyti visus įrenginius, tarkime, reguliuoti šildymo įrangą ar pirties temperatūrą. Taip pat dažnai siūlomas geoterminis šildymas ar saulės baterijos ant stogų.

Norint užtikrinti pastato saugumą, dažnai yra įrengiamos ir modernios integruotos apsaugos sistemos, vaizdo stebėjimo kameros. Be to, net ir trijų aukštų namuose dabar dažnai yra įrengiami liftai.

Kokie pavojai?

Pažadų gali būti daug, tačiau ar jie visi įgyvendinami? Dar tik statomo namo projektai paprastai visada atrodo geriau negu jau pastatytas namas ir jo aplinka. Projekte pavaizduoti miškeliai, žaliosios zonos dažnai net nėra suplanuotos ir yra skirtos tik tam, kad patrauktų būsimų pirkėjų dėmesį. Todėl susipažinę su jums patinkančio naujo gyvenamojo būsto projektu ir jo vystytojams uždavę visus rūpimus klausimus, paprašykite, kad visi jų pažadai būtų surašyti.

Priešingu atveju gali nutikti taip, kad galų gale taip ir nebus įrengtas žadėtas apšvietimas, vandentiekis, nutiesti patogūs privažiuoti keliai ir nepastatyta vaikų žaidimų aikštelė, o aplinka, kurioje gyvensite, primins statybvietę. Dėl turto statytojų neįvykdytų pažadų turto rinkos vertė gali būti gerokai mažesnė, negu jūs sumokėjote.

Todėl, jeigu jau nusprendėte pirkti dar tik statomą būstą, įsitikinkite, kad vystytojas laiku užbaigs projektą ir įgyvendins visus savo pažadus. Visus jums svarbius aspektus ir projekto vystytojų pasižadėjimus būtinai įtraukite į būsto pirkimo sutartį, numatykite darbų terminus ir vystytojo atsakomybę dėl darbų vėlavimo.

Sunkiau pasiskolinti. Nekilnojamasis turtas – brangus pirkinys. Todėl suprantama, kad daugeliui žmonių savo lėšų naujam būstui įsigyti nepakanka, tenka kreiptis į banką ar kitas finansų institucijas, kad jos paskolintų trūkstamą sumą naujam pirkiniui.

Perkant dar tik statomą būstą, pasiskolinti gali būti sudėtingiau. Pavyzdžiui, bankai paprastai teikia paskolas tik butams jau pastatytuose namuose įsigyti.

Detaliojo plano staigmenos. Prieš pirkdami būstą, nepamirškite susipažinti su rajono, kuriame gyvensite, detaliuoju planu. Tada galėsite būti tikri, kad dabar šalia namų esančios žalios vejos po penkerių metų nepakeis naujas nutiestas greitkelis, o automobilių stovėjimo aikštelėje neišdygs daugiaaukštis biurų pastatas.

Taip pat pasidomėkite statybvietės ir viso projekto istorija. Gali paaiškėti, kad pastatai čia buvo pradėti statyti dar prieš dešimtmetį. Jeigu jie nebuvo tinkamai užkonservuoti, jų kokybė gali būti abejotina.

Galite prarasti avansą. Sumokėjus avansą už dar tik statomą būstą, visuomet kyla pavojus, kad projekto vystytojas dėl nepalankių rinkos sąlygų bankrutuos ir nepabaigs statybų. Tada galite likti ir be būsto, ir be pinigų. Atgauti pinigus iš bankrutavusių projekto vystytojų dažniausiai yra neįmanoma.

Atlikite namų darbus. Surinkite kuo daugiau informacijos apie projekto vystytojus, rangovus ir nekilnojamojo turto agentus. Įsitikinkite, kad jie yra patikimi. Šiais laikais tai patikrinti gana paprasta. Kartais pakanka vos kelių mygtukų spustelėjimų, kad internete rastumėte buvusių ir dabartinių klientų ar partnerių atsiliepimus.

Taip pat galite kreiptis į žmones, kurie jau gyvena jūsų projekto vystytojų pastatytame ir įrengtame name. Taip galėsite gauti vertingos informacijos apie, pavyzdžiui, pastato priežiūrą, kurią dažnai atlieka patys projekto vystytojai.

Turėkite omenyje, kad visuomet saugiau ir patikimiau pirkti būstą iš žinomo ir jau ne vieną projektą įgyvendinusio turto vystytojo.

Kitokia pastato paskirtis. Jei nenorite būti apgauti nepatikimų turto vystytojų, išsiaiškinkite, ar jie turi visus reikiamus statybų ir projektavimo dokumentus. Pasitikrinkite, ar yra išduotas pastato statybos leidimas, kokia numatyta statomo pastato ir jūsų perkamo būsto paskirtis.

Tai ypač svarbu, jeigu perkate būstą daugiafunkciame gyvenamajame–komerciniame pastate, kai pastatas statomas komercinės ar poilsio paskirties žemės sklype ar kai pastatas iš komercinės paskirties rekonstruojamas į gyvenamąjį būstą.

Pasitaiko atvejų, kad pirkėjai tik pas notarą, pasirašydami būsto pirkimo ir pardavimo sutartį, sužino, kad jų įsigyjamas butas Registrų centre registruotas kaip viešbučio kambarys poilsio, administracinės patalpos ar studija.

Jeigu įtariate, kad būsto pardavėjas ar statytojai nevykdo savo įsipareigojimų, remkitės profesionaliai parengta būsto pirkimo sutartimi. Naudinga iš anksto susitarti su statybų vadovu ar teisininku, kad šie stebėtų, kaip vykdomi prisiimti įsipareigojimai. 

Statybunaujienos.lt
NT projektai

nuotrauka
2022-08-02 11:27
Nepaisant augančių būsto kainų, lietuviai žvalgosi naujų butų ir planuoja jų įsigijimą. Kaip rodo „Citadele" banko iniciatyva bendrovės „Norstat" atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa, beveik pusę (46 proc.) lietuvių dominta nauji būsto projektai, o 11 proc. butą viename iš jų norėtų įsigyti nie...
nuotrauka
2022-08-02 09:44
Sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims dėl baimės neišsimokėti paskolos pensijoje. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pabrėžia, kad amžiaus riba, iki kurios būtų galima pasiimti paskolą, – neegzistuoja, viskas priklauso nuo pajamų tvaru...
nuotrauka
2022-07-27 09:58
Svarstydami įsigyti nuosavą būstą ir planuodami skolintis pinigų iš banko, stengiamės kuo tiksliau įvertinti savo finansines galimybes, tačiau neretai pamirštame suskaičiuoti ne tik būsto paskolos dydį, bet ir papildomas išlaidas, su kuriomis teks susidurti įsigyjant nekilnojamąjį turtą. Tam, kad vė...
nuotrauka
2022-07-27 09:31
Vilniaus m. savivaldybei išdavus statybos leidimą, NT vystytojas „Lithome“ sostinės dešiniajame Neries krante pradeda projekto „Šnipiškių perspektyvos“ II etapo statybas. Į 46 butus ir komercines patalpas turintį daugiabutį „Lithome“ investuos 5,2 mln. Eur, o statybas planuoja pabaigti iki 2023 m. I...
nuotrauka
2022-07-26 09:22
Įsigyti nuosavą būstą norėtų dauguma lietuvių, o kasmet tai padaryti lig šiol pavykdavo vis didesnei daliai žmonių. Lietuvos statistikos biuro duomenimis, pastarąjį dešimtmetį nuosavų butų ir namų mūsų šalyje daugėja, populiariausi – dviejų kambarių butai.
nuotrauka
2022-07-21 09:46
Lietuviai pirmąjį būstą tikisi įsigyti arba įsigyja gerokai jaunesni nei Europos vidurkis: 39 proc. lietuvių tai padarė arba tikisi padaryti būdami 26-35 metų, atskleidė šių metų birželio mėnesį atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa. Tuo tarpu „Statista" duomenimis, Europoje tokiame amžiuje pir...
nuotrauka
2022-07-21 09:29
Įsigyti būstą norintys asmenys dažnai pasirenka savo svajonę finansuoti būsto paskola. Tačiau šis finansinis įsipareigojimas reikalauja atsakingumo ir atidaus savo mėnesinių pajamų įsivertinimo. Kaip tai padaryti kritiškai ir kiek savo pajamų galima skirti būsto paskolai, pasakoja „Luminor“ banko bū...
nuotrauka
2022-07-19 11:29
Prognozuojamas palūkanų normų didėjimas skatina dalį gyventojų apsvarstyti paskolos grąžinimo galimybę anksčiau termino. Nors skolinantis trumpesniam laikui sumokama mažiau palūkanų, finansų specialistai ragina gerai apsvarstyti, nes toks sprendimas vėliau gali virsti finansine našta.
nuotrauka
2022-07-19 10:09
Antrasis 2022 m. ketvirtis atskleidė skirtingą naujo būsto įperkamumą Kaune ir Vilniuje. Kaune, kitaip nei Vilniuje, nesant tokio pasiūlos trūkumo, konkurencinė aplinka prilaikė kainų didėjimą, ir kauniečiai pajuto mažesnį perkamosios galios apribojimą bei galėjo laisviau rinktis naują būstą.
nuotrauka
2022-07-18 11:06
UAB „Eika“ būdama projekto valdytoja pradeda gyvenamojo projekto „Metų laikai“ statybas ir pardavimus. Naujasis projektas kursis 2.579 hektarų teritorijoje, „Eika Development Fund“ įsigytame žemės sklype, adresu Visorių g. 27, Vilnius. Pirmasis statybų etapas truks nuo 2022 m. II ketvirčio iki 2023 ...
nuotrauka
2022-07-14 10:43
NT plėtros bendrovių grupė „Omberg group“ Pilaitėje pradėjo mažaaukščių daugiabučių projekto „Vyšnios“ pirmojo etapo statybas. Keturiuose pastatuose bus įrengta 180 A++ energinės klasės butų ir komercinės patalpos.
nuotrauka
2022-07-14 10:20
Vis daugiau lietuvių vertina toliau nuo didmiesčių centrų esančius rajonus ar net užmiestį. Tai parodė „YIT Lietuva“ užsakymu atliktas tyrimas. Labiausiai iš centro išsikelti nori vyresnio amžiaus respondentai, tuo tarpu centre gyventi linkę aukštesnes pajamas gaunantys žmonės.
nuotrauka
2022-07-14 09:06
Nekilnojamojo turto rinka dėl geopolitinio neapibrėžtumo ir prastų ekonominių prognozių kiek sulėtėjo, o būsto pirkėjai vis dažniau atsigręžia į pigesnį senesnės statybos būstą. Specialistai pataria, į ką atsižvelgti perkant tokį būstą, kad įsigytas turtas vėliau nepareikalautų didelių investicijų.
nuotrauka
2022-07-11 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros įmonės „EIKA“ nuo 2014 m. plėtojamame projekte „Bajorų alėjos“ pradedami II etapo antrajame kvartale statybos ir pardavimai. Šis etapas naujo būsto pasiūlą Vilniuje papildys 97 butais. Investicijos į šį etapą sieks 12 mln. Eur.
nuotrauka
2022-07-08 09:11
Nekilnojamo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ ekspertės teigimu, įsigydamos pirmąjį savo būstą jaunos šeimos nebegalvoja, kad jame gyvens amžinai. Be to, toks būstas vis dažniau vadinamas alternatyviu pasirinkimu žengiant svajonių namų link. Viena to priežasčių – vis kylančios NT kainos ir infli...
nuotrauka
2022-07-07 11:24
Jeigu dabar kraustytųsi gyventi į naują vietą, 66 proc. lietuvių svarbiausias pasirinkimo kriterijus būtų būsto energinis efektyvumas. Penktadalis gyventojų svarsto ir apie investicijas į turimo būsto energinį efektyvumą – efektyvesnę šildymo sistemą, atsinaujinančią energetiką, energiją taupančius ...
nuotrauka
2022-07-07 11:10
NT plėtros bendrovių grupė „Omberg group“ baigė statyti antrąjį projekto „Bajorų lajos“ etapą sostinėje. Trijuose A+ energinės klasės daugiabučiuose įrengta ir jau parduota 147 vieno - keturių kambarių butai.
nuotrauka
2022-07-05 13:45
Nekilnojamojo turto plėtotojai pastebi, kad pastaruoju metu ėmė keistis pagrindiniai naujo būsto pirkėjai Kaune. Jei anksčiau aktyvesnės buvo moterys, dabar didesnis susidomėjimas šioje srityje jaučiamas iš jaunų vyrų. Nemažą dalį besidominčiųjų būstais Kaune sudaro vilniečiai.
nuotrauka
2022-06-28 10:14
„Orion Asset Management“ valdomas fondas pristato rinkai naują NT objektą Palangos centre – „Palangos ašis“. Jau stovinčiame keturių pastatų komplekse – 165 poilsio ir komercinės patalpos. Dalis jų – aukščiausiame daugiaaukštyje Palangos centre, iš kurio atsiveria įspūdingi miesto ir jūros horizonta...
nuotrauka
2022-06-28 09:44
Pastarieji dveji metai NT rinkoje buvo kitokie dėl įvairių priežasčių: 2020 m. staiga užklupusi Covid-19 pandemija, o pastaruoju metu ir prasidėjęs karas Ukrainoje. Nepaisant pasaulinių sukrėtimų, Lietuvos NT rinka nuo 2020 m. kaista. NT ekspertas sako, kad galo kol kas nematyti, nes žmonės būstą pe...

Statybunaujienos.lt » NT projektai