2024 lapkričio 2 d. šeštadienis, 7:15
Reklama  |  facebook

Nuo šių metų visi viešieji pirkimai – žalieji: ką reikia žinoti verslui?

2023-03-02 09:44
Nuo šių metų visi viešieji pirkimai Lietuvoje turi būti žalieji – tai yra, darantys kuo mažesnį poveikį aplinkai. Nors verslui vis dar kyla nemažai klausimų, kaip atitikti žaliųjų viešųjų pirkimų kriterijus, kita vertus, perkančiųjų organizacijų keliami reikalavimai yra gera proga įsivertinti savo situaciją aplinkos apsaugos, socialinio tvarumo ir valdysenos srityse (angl. environmental, social, governance – ESG). Šios pastangos gali suteikti konkurencinį pranašumą ne tik viešuosiuose pirkimuose.
nuotrauka
Žilvinas BRIEDIS, teisės firmos „Sorainen“ vyresnysis teisininkas, advokatas ir vyresnioji teisininkė, advokatė Vitalija IMPOLEVIČIENĖ


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
Žalieji viešieji pirkimai – kas naujo 2023 metais?

Viešieji pirkimai yra itin svarbus įrankis, kuriuo naudodamiesi pirkėjai gali svariai prisidėti prie aplinkos apsaugos tikslų įgyvendinimo ir keisti verslo požiūrį į aplinkos apsaugos priemonių įgyvendinimą.

Pirkėjai viešuosiuose pirkimuose gali taikyti Aplinkos ministerijos parengtus standartinius aplinkos apsaugos kriterijus 18 produktų grupių – pavyzdžiui, popieriui, biuro įrangai, baldams, maisto produktams, statybinėms medžiagoms ar tekstilės gaminiams. Standartizuoti aplinkosauginiai kriterijai buvo taikomi ir anksčiau, tačiau turėdami ambicingesnių tikslų ir poreikių šioje srityje, pirkėjai nuo šiol gali pasirinkti viešuosiuose pirkimuose pritaikyti papildomus aplinkos apsaugos reikalavimus. Pirkėjai turi teisę iš tiekėjų reikalauti I tipo ekologinio ženklo arba jam lygiaverčio dokumento.

Tais atvejais, kai standartizuotų aplinkos apsaugos kriterijų tam tikram produktui nėra, pirkėjai turi teisę prašyti, kad perkamai paslaugai arba darbui tiekėjas taikytų aplinkos apsaugos vadybos sistemas, tokias kaip LST, EN, ISO 14001, EMAS. Supaprastintuose arba socialinių bei kitų specialiųjų paslaugų pirkimuose pirkėjai iš tiekėjų taip pat gali prašyti ISO 14001 ar EMAS standartams lygiaverčių aplinkos apsaugos sistemų įsidiegimo.

Visgi aplinkos apsaugos vadybos sistemos reikalavimas nėra privalomas ir vienintelis sprendimas, leidžiantis pasiekti užsibrėžtų aplinkos apsaugos tikslų – pirkėjas gali nuspręsti taikyti ir kitokius kriterijus.

Produktai, kuriems nėra standartizuotų kriterijų

Pirkėjai turi plačias galimybes suformuoti reikšmingus aplinkos apsaugos reikalavimus produktams ir paslaugoms, kuriems Aplinkos ministerija nėra patvirtinusi standartizuotų kriterijų – pavyzdžiui, atlikėjų, fotografų, dizaino, garso ir vaizdo inžinierių, renginių vedėjų, vertėjų, mokymų, socialinių ir mokslinių tyrimų, studijų ir koncepcijų parengimo, rinkodaros, komunikacijos, skaitmeninės reklamos ir viešinimo paslaugų, programavimo, programinės įrangos nuomos ir informacinių sistemų priežiūros, audito, draudimo ir daugeliui kitų paslaugų.

Pirkėjai gali prašyti tiekėjų, kad prekei pagaminti, paslaugai teikti ar darbams atlikti būtų sunaudojama mažiau gamtos išteklių, produktų sudėtyje būtų tam tikra dalis pakartotinai panaudotų ar perdirbtų medžiagų. Taip pat gali būti keliamas reikalavimas dėl elektros energijos sąnaudų mažinimo ar energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo. Galimi ir kiti reikalavimai, susiję su pavojingųjų cheminių medžiagų nenaudojimu ir aplinkos neteršimu.

Tiesa, dėl šių reikalavimų taikymo praktikoje kyla nemažai klausimų – pavyzdžiui, kaip pirkėjui nustatyti objektyvius kriterijus, kuriuos būtų galima taikyti visiems tiekėjams vienodai. Be to, nėra lengva įvertinti, ar pasirinkti kriterijai yra proporcingi pirkimo objektui. Visgi neabejotina, kad tvarumo reikalavimais aplinkosaugos srityje galima pasiekti reikšmingų pokyčių.

Lygiaverčiai aplinkos apsaugos vadybos sprendiniai

Ekologinių ženklų ar aplinkos vadybos sistemų, atitinkančių viešųjų pirkimų reikalavimus, įdiegimas reikalauja tiek laiko, tiek didelių finansinių išteklių, todėl ne kiekvienas verslas turi galimybę juos įsidiegti. Teisės aktai numato, kad tam tikrais atvejais dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose gali būti pateikiami kiti lygiaverčiai aplinkos apsaugos vadybos užtikrinimo priemonių įrodymai – tai yra tiekėjo taikomų aplinkos apsaugos vadybos priemonių aprašymas.

Jame turi būti apibrėžta tiekėjo vadovybės patvirtinta aplinkos apsaugos politika, nustatyti reikšmingiausi aplinkos apsaugos aspektai, kuriems poveikį daro arba gali daryti tiekėjo vykdoma veikla, nusakyti aplinkosauginiai tikslai, uždaviniai ir priemonės jiems pasiekti, taip pat numatyti atsakingi tiekėjo darbuotojai, jų atskaitomybės, kontrolės priemonės ir kiti aspektai.

Tiesa, ne visi tiekėjai žino, kaip reikėtų parengti taikomų aplinkos apsaugos vadybos priemonių aprašymą, o Viešųjų pirkimų tarnyba šiuo klausimu nėra pateikusi jokio pavyzdžio ar metodinės informacijos. Nesant nusistovėjusios praktikos, neaišku, koks būtų pakankamas tokio aprašymo detalumas ir kokybė.

Ne tik klausimai, bet ir galimybės


Nepaisant to, kad dėl žaliųjų viešųjų pirkimų kriterijų taikymo vis dar kyla nemažai klausimų, įmonėms nereikėtų šių reikalavimų baimintis. Priešingai – žaliųjų pirkimų reikalavimai – tai puiki galimybė verslui pamąstyti apie aplinkos, socialinių ir valdysenos rizikų valdymą atsižvelgiant į pasaulines tendencijas ir gerąją praktiką. Juolab, kad sprendžiant iš šiuo metu registruoto Vyriausybės nutarimo projekto, ateityje tiekėjams gali būti taikomi ne tik aplinkosauginiai, bet ir socialinio tvarumo reikalavimai. Pavyzdžiui, vienas iš galimų socialinių kriterijų būtų lygių galimybių padėties tiekėjo įmonėje aprašymas.

Dažnas verslas jau dabar deda pastangas tvarumo, aplinkosaugos, socialinės atsakomybės srityse. Visgi neretai šios pastangos būna fragmentiškos, o kartais taip ir lieka apribotos rinkodaros ar žmogiškųjų resursų departamento lygmenyje.

Nauji viešųjų pirkimų reikalavimai yra gera proga verslui pažvelgti į tvarumo klausimus bendrame verslo valdymo kontekste, aukštesnius aplinkos ir socialinių rizikų valdymo reikalavimus vertinant kaip galimybę auginti verslo vertę.

Reikia nepamiršti, kad tvarumo aspektams vis didesnis dėmesys skiriamas susijungimų ir įsigijimų sandoriuose – potencialūs verslo pirkėjai domisi ne tik ketinamo įsigyti verslo pelningumu ar augimo potencialu, bet taip pat atsižvelgia į tai, ar įsigyjama įmonė savo veikloje vadovaujasi tvarumo principais. Klientai taip pat vis dažniau kelia klausimą, ar jų naudojamos paslaugos ir prekės yra tvarūs aplinkos ir socialiniu požiūriu.

Be to, 2022 metais priimtas ES įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo direktyvos projektas. Jo reikalavimai, kai bus priimti ir perkelti į nacionalinę teisę, tiesiogiai bus taikomi kai kurioms didelėms įmonėms. Šios didžiosios bendrovės privalės reikalauti, kad ir jų dukterinės įmonės ir verslo partneriai rūpintųsi žmogaus teisėms ir aplinka. Taigi reikalavimai dėl tvarumo gali atkeliauti ne tik iš viešojo, bet ir privataus sektoriaus pirkėjų.

Todėl kiekvienas verslas turėtų atsakyti sau į su tvarumo reikalavimais susijusius klausimus: kokie reikalavimai verslui jau dabar yra privalomi, su kokiomis rizikomis verslas susiduria, kokia gerąja praktika tvarumo srityje galima pasinaudoti ir kiek laiko bei finansų reikia norint įdiegti su tvarumu susijusias sistemas? Atsakęs į šiuo klausimus ir ėmęsis atitinkamų veiksmų kiekvienas verslas gali kilstelėti savo tvarumo kartelę ir prisidėti prie teigiamų pokyčių. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-10-24 16:49
Išeinantis Seimas 2024 m. spalio viduryje patvirtino šūsnį Darbo kodekso pakeitimų. Advokatų kontoros „Glimsted“ vyresnioji teisininkė Simona Butkutė aptaria esminius pakeitimus, kurie dar šiuo metu laukia Prezidento patvirtinimo. Didžioji dauguma pakeitimų įsigalios kitą dieną po oficialaus paskelb...
nuotrauka
2024-10-23 14:48
Prasidėjus spaliui „Nord Pool“ elektros biržoje fiksuotas elektros kainos pikas, kai megavatvalandės (MWh) kaina viršijo 500 Eur (be PVM). Mūsų bendrovės naujausia mokslininkų studija rodo, kad gyventojai nuo staigaus kainų šoko galėtų apsisaugoti, turėdami elektros energijos kaupiklius. Negana to, ...
nuotrauka
2024-10-17 09:50
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios esminiai Statybos įstatymo ir Statybos techninio reglamento (STR) „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė" pakeitimai. Pasak ilgamečio teisės specialisto Mindaugo Šveiterio, šie teisės aktų pakeitimai tiesiogiai palies visus statybos proceso dalyvius, nuo in...
nuotrauka
2024-10-16 16:45
VDI informuoja, kad atleidimo iš darbo bylose, nagrinėjamose darbo ginčų komisijoje (DGK), darbuotojai dažniausiai nesutinka su atleidimu iš darbo darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės, t. y. kai darbuotojas šiurkščiai pažeidžia darbo pareigas arba per paskutinius dvylika mėnesių padaro antrą t...
nuotrauka
2024-10-15 09:44
Europos Sąjungai priėmus Dirbtinio intelekto (DI) aktą, kuris bus taikomas dirbtinio intelekto kūrėjams, naudotojams bei platintojams, išaugo klausimų, susijusių su DI, kiekis. „Padaugėjus užklausų iš įvairių sričių įmonių matyti, kad naujasis reguliavimas vis dar nėra iki galo aiškus. Iki šių metų ...
nuotrauka
2024-10-11 17:12
Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu. Teisininkė aptaria galimas teisinės rizikas, kurias sukelia neapibrėžta nuotolinio darbo tvarka, ir pataria, ka...
nuotrauka
2024-10-10 13:32
Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje įsitvirtinęs pastatų sertifikavimas pagal tvarumo standartus jau seniai tapo nusistovėjusia praktika. Vis dėlto ir šioje srityje yra pokyčių – reikalavimai atitikti tarptautinius tvarumo standartus vis dažniau keliami ne tik pastatams, bet ir pačioms NT srityje veiki...
nuotrauka
2024-10-09 14:52
Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos parengtiems Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (NKPAĮ) pakeitimams. Įstatymo projektas bus teikiamas Seimui. Apie esminius kultūros paveldo apsaugos pokyčius pasakoja kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.
nuotrauka
2024-10-09 14:20
Europos Centriniam Bankui (ECB) rugsėjo mėn. antrą kartą sumažinus pagrindines palūkanų normas ir rinkoms tikintis tolesnio EURIBOR mažėjimo, sparčiau mažėja naujo gyventojų ir įmonių naujų paskolų palūkanų normos, vis labiau atsigauna kreditavimas. Naujų terminuotųjų indėlių palūkanų normos toliau ...
nuotrauka
2024-10-02 15:03
Asmenys, imantys būsto paskolą, didžiausią dėmesį įprastai skiria palūkanų dydžiui ir jų sumai, tačiau dažnai neįvertina papildomų išlaidų, susijusių su nekilnojamojo turto įsigijimu. Kokios šios išlaidos yra ar galėtų būti, nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, daugiausia – jaunesni žmonės ir ...
nuotrauka
2024-09-26 14:49
Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės turi galimybę gauti itin palankų finansavimą, siūlomą Europos investicijų banko (EIB). Bendradarbiaudamas su „Luminor" banku, Baltijos šalių verslams EIB skiria net 332 mln. eurų, kurie padės įmonėms augti, diegti inovacijas ir įgyvendinti tvarumo projektus. Nors š...
nuotrauka
2024-09-25 16:38
Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota nuo 2024 m. sausio 1 d. pagal anksčiau atliktus Žemės įstatymo...
nuotrauka
2024-09-23 08:02
Profesinę statybininkų šventę pasitikome naujų verslo ir geopolitinių realijų akistatoje. Visi mes, statybų industrijos dalyviai, susiduriame su naujais iššūkiais. Projektai tampa vis sudėtingesni, terminai – trumpesni, o kylantys kokybės reikalavimai ir visapusiškas tvarumo poreikis verčia ieškoti ...
nuotrauka
2024-09-18 15:05
Vakar Lietuvos ir pasaulio viešąją erdvę apskriejo žinia, jog nuo šiol JAV veikianti bendrovė „Amazon“ nutrauks mišraus darbo politiką ir lieps savo darbuotojams biure darbuotis penkias dienas per savaitę. Ar tai reiškia, kad kai kurių ekspertų prognozuota nuotolinių ir hibridinių darbo modelių eros...
nuotrauka
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.

Statybunaujienos.lt » Komentaras