2021 liepos 31 d. šeštadienis, 18:37
Reklama  |  facebook

Popandeminėje NT rinkoje siaus naujovių vėjai – dominuos žali sprendimai, platesnio funkcionalumo paieškos

2021-02-10 11:36
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros sektoriuje veikiantiems verslams dabar itin tinkamas metas imtis drąsių pokyčių: keisti pastatų funkcijas, diegti inovacijas, plėsti tvarumo projektus. Tuo tarpu geriausia valdžios pagalba šiuo metu būtų tiesiog galimybė veikti. Tokiomis įžvalgomis dalinasi Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius. Komercinio NT plėtotojai sako, kad jų darbotvarkėse prioritetu išlieka tvarumo sprendimų puoselėjimas.
nuotrauka
YIT LIETUVA / FB iliustr.


Minimos įmonės
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
Eastnine Lithuania (Eastnine, Švedijos investicinė bendrovė), UAB
NT sektoriai paveikti nevienodai

LNTPA vadovas Mindaugas Statulevičius, cituojamas pranešime, pirmiausia atkreipia dėmesį, kad NT rinka apima gana platų sektorių ratą, todėl pandemija kiekvieną jų paveikė skirtingai.

„Bendras visuotinis netikrumas, nežinomybė, kaip situacija rutuliosis toliau, lėmė didelį poveikį visai NT rinkai. Padariniai tęsiasi iki šiol. Dėl sustojusių kelionių, judėjimo apribojimų tiek šalies viduje, tiek už jos ribų komercinio nekilnojamojo turto sektorius tapo itin paveiktas. Tai pirmiausia pajautė viešbučių, prekybos centrų, biurų segmentas“, – cituojamas LNTPA vadovas, kuris savo įžvalgomis apie NT raidą po krizės dalinsis jau kovą vyksiančiame Lietuvos Verslo Forume.

Iš pradžių didelis smūgis buvo ir būsto rinkai – teko apriboti daugelį sandorių, netikrumas dėl žmonių pajamų, galimybių gauti finansavimą irgi sustabdė gyvenamojo būsto plėtros darbus. Visos šios neeilinės padėties laimėtojas, patyręs mažiausiai neigiamų iššūkių ir netgi galėjęs sparčiai augti, kaip pastebi M. Statulevičius, – logistikos sektorius.

„Kaip žinia, siuntų pristatymo poreikis gerokai išaugo, atsirado būtinybė turėti daugiau logistikos centrų – prekių skirstymo, sandėliavimo. Investicijos į šį NT sektorių išaugo ir dar tikrai augs“, – sako pašnekovas.

Vienur proveržis, kitur – lūkuriavimas

M. Statulevičius sako, kad dabar kiekvienas sektorius neišvengiamai ieško būdų, kaip prisitaikyti ir sugrįžti į rinką.

LNTPA nuotraukoje –
LNTPA vadovas
Mindaugas Statulevičius

„Kol kas galima sakyti, kad bene greičiausiai pavyko atsitiesti gyvenamojo būsto rinkai – ji jau birželį grįžo į augimo tempus. Stebime tendencijas, kad žmonėms atsiranda vis daugiau poreikio praplėsti gyvenamąją vietą, jie dar labiau kreipia dėmesį į aplinką, kurioje gyvena. Dabar kaip niekad anksčiau atranda Lietuvos gamtą, ieško sodybų. Matome, kad norinčiųjų turėti savo turtą čia, Lietuvoje, ir jame galbūt praleisti vasaras daugėja. Spėjame, tokios tendencijos tęsis ir ateinančius kelis metus“, – sako M. Statulevičius.

Tuo tarpu viešbučių ir biurų tolesnio gyvavimo bei plėtros klausimai kol kas kelia daugiausiai klaustukų.

„Į biurus pamažu grįžtame, bet dar tikrai sunku prognozuoti ateitį. Čia pokyčiai turbūt bus įdomiausi. Patys valdytojai, statytojai šiai dienai neturi aiškaus atsakymo, kaip rutuliosis tolesnė veikla. Beje, dabar jau aišku, kad nuomininkų derybinė pusė tampa kur kas stipresnė. Teks ieškoti lanksčių abipusių sprendimų“, – cituojamas LNTPA vadovas.

Laikas pokyčiams


M. Statulevičius sako, kad NT rinkoje dabar neišvengiamai turi įvykti reikšmingos transformacijos, o tie, kurie nesiims sprendimų, ilgainiui gali likti užriby. Anot pašnekovo, kai kuriems galbūt teks keisti pastato funkcijas, kooperuotis su kitais verslais ar pritraukti naujų investuotojų, kurie atėję su kitokiu požiūriu galėtų pasiūlyti efektyvių sprendimų.

Kai kuriems NT vystytojams šių pokyčių jau reikėjo ir iki šiol, o pandemija tik paskatino imtis veiksmų čia ir dabar. „Tuos, kurie neinvestavo į atsinaujinimą, pandemija, deja, tik dar labiau paskatino „žūti“. Faktas, kad inertiškas veikimas ir galvojimas, kad viskas gali likti taip, kaip buvo prieš dešimtmetį ar daugiau, tikrai neveda prie augimo“, – įsitikinęs M. Statulevičius.

Anot jo, kol kas ryškiausi pokyčiai turi įvykti ir jau vyksta komercinio nekilnojamojo turto rinkoje. „Štai, viešbučiai jau transformuojasi. Ieškoma būdų, kaip keisti pastato funkcijas. Pavyzdžiui, vieni parduodami kaip būsimi senelių namai, kiti teikia taip vadinamo „co-living“ (liet. bendro gyvenimo) paslaugas ar, atsižvelgdami į realijas, plečia savo paslaugų spektrą“, – sako M. Statulevičius.

Gyventojai ir įmonės pasiryžę mokėti už tvarumą

M. Statulevičius pastebi, kad dabar NT sektoriuje veikiančiam verslui išties palankios galimybės atsinaujinimui ir tvarumo puoselėjimui.

„NT sektorius yra labai inertiškas, lėtas pokyčiams, bet dabartinė situacija paskatino veikti čia ir dabar. Tad šiuo metu puikus metas diegti technologijas, spartinančias NT vystymąsi. Tiesa, nekilnojamojo turto technologijos, taip vadinamos „proptech“ (angl. property technology,), jau yra kompanijų darbotvarkėse ir tai nėra kažkoks naujas „trendas“, bet, kaip minėjau, dabartinis metas tinkamas imtis sprendimų, kurie anksčiau galbūt buvo atidėliojami. Kalbu apie pažangių statybos medžiagų naudojimą, skaitmenizavimo, procesų optimizavimo ir kitus reikšmingus sprendimus tiek plėtojant, tiek finansuojant NT rinką“, – akcentuoja M. Statulevičius ir papildo, kad tie verslai, kurie turės žmones, atsakingus už inovacijų plėtrą, neišvengiamai laimės.

„Be to, būtina nepamiršti, kad Lietuva yra įsipareigojusi kuo daugiau investuoti į žaliąją energiją. Tam taip pat skiriama daug dėmesio. Pirkėjai, tiek gyventojai, tiek įmonės, vis labiau nori kurtis tvariuose pastatuose. Jie pasiryžę už tai daugiau mokėti“, – įsitikinęs pašnekovas.

„Eastnine“ nuotraukoje –
„Eastnine“ vadovas
Kęstutis Sasnauskas

Jam pritaria ir Švedijos nekilnojamojo turto bendrovės „Eastnine“, Lietuvoje valdančios verslo centrus, vadovas Kęstutis Sasnauskas, sakydamas, kad įmonės, ypač didžiosios užsienio kompanijos, vis dažniau renkasi tvarumą puoselėjančius pastatus.

„Taip pat džiugina ir pastaruosius kelis metus matoma tendencija, kad vis daugiau Lietuvos valstybinių įmonių, rengdami biurų pirkimo ar nuomos konkursus, įtraukia būtiną sąlygą, kad pastatas turėtų tvarumo sertifikatus, būtų įvertintas atitinkamais standartais“, – komentuoja jis.

Tvarumas į jų verslo darbotvarkę buvo įtrauktas dar 2016 metais, o dabartinė situacija investicijų į šią sritį tikrai nesumažins. Atvirkščiai, tik paskatins. Anot jo, tvarumo priemonės atsiperka per mažesnes energetines išlaidas, o galiausiai sutaupoma per visą pastato gyvavimo laikotarpį.

„Visi mūsų valdomi pastatai yra įvertinti BREEAM arba LEED sertifikatais. Pastatuose naudojame žalią energiją. Esame išsikėlę tikslą, kad iki 2030 metų mūsų pastatai visai neskleistų CO2. Artimiausiu metu planuojame dar daugiau investuoti į saulės energiją – naudosime saulės parkuose gaminamą energiją. Norime, kad metų bėgyje iki 50 procentų mūsų naudojamos energijos būtų gaminama iš saulės. Taip pat turime įdiegę ne vieną sprendimą, leidžiantį taupyti vandenį ir energetinius resursus“, – komentuoja K. Sasnauskas.

Geriausia pagalba – leisti veikti

Tačiau ne visi verslai dabar gali investuoti į inovacijas ar atsinaujinimą. Kai kurie, ypač smulkesni, ieško galimybių, kaip apskritai neužsidaryti. M. Statulevičius sako, kad bene geriausia pagalba verslui šiuo metu yra leisti jam veikti, žinoma, laikantis, visų saugumo rekomendacijų ir reikalavimų.

„Kiekvieno situacija skirtinga. Priklauso, ir nuo to, kas gi stovi už to pastato „užnugario“. Vienų užnugaryje galbūt yra korporacijų, galinčių dengti šio laikotarpio nuostolius. O kiti ieško būdų, kaip išgyventi, kaip grąžinti paskolas, sprendžia dilemą – išsiparduoti ar ieškoti naujų investuotojų. Taip, yra subsidijos, bet jos gelbėja tik trumpą laikotarpį. Tai vienkartinė išmoka. Komerciniai bankai taip pat yra atidėję paskolų grąžinimą, bet po to vis tiek mokėti reikės,“ – komentuoja M. Statulevičius.

Jis taip pat sako kartais pasigendantis požiūrio ir supratimo, kad pagalbos teikimas turi įvykti kaip įmanoma greičiau. „Verslas yra solidarus, jis moka mokesčius, bet kai ateina laikas padėti, tos pagalbos reikia staigios – vertėtų ją suteikti, o po to jau, jeigu reikia, aiškintis dėl kažkokio piktnaudžiavimo ar nesusipratimų“, – teigia LNTPA vadovas.

Praktiški patarimai verslui

Daugiau įžvalgų, kaip plėtosis skirtingi verslo sektoriai bei kokias galimybes dabar būtina išnaudoti įmonėms, nuskambės jau kovo 3–5 dienomis įvyksiančiame Lietuvos Verslo Forume.

Šioje didžiausioje šalies istorijoje interneto konferencijoje daugiau nei 150 ekonomistų, politikų, verslo ir vadybos konsultantų skaitys pranešimus, diskutuos ir ves praktinius vebinarus.

Lietuvos Verslo Forumo tikslas yra sutelkti verslo bendruomenę ir suteikti galimybę verslininkams bei ekspertams apsikeisti idėjomis, skatinančiomis proveržį aktualiose probleminėse srityse. Šių metų renginyje, kaip ir pernai, yra suteikiama galimybė dalyvauti nemokamai. Taip pat, skatinant verslo komandų edukaciją, įvestas bilietas įmonėms, suteikiantis galimybę už simbolinį mokestį prisijungti dešimčiai žmonių. 
Statybunaujienos.lt
NT projektai

nuotrauka
2021-07-29 20:03
Dažnam būstas tampa didžiausiu gyvenimo pirkiniu. Pastaruoju metu, fiksuojant rekordinius būsto pardavimų sandorių atvejus, didžiulė paklausa spaudžia sprendimą priimti greitai ir galbūt ne visada apgalvotai. Ekspertai įvardijo naudingiausius patarimus, kad nusipirkus nekilnojamąjį turtą netektų gai...
nuotrauka
2021-07-23 10:04
Kaistant nekilnojamojo turto (NT) rinkai, naujos statybos būstai išgraibstomi dar iš brėžinių. Renkantis naują gyvenamąjį būstą Lietuvos gyventojams svarbiausia jo energinio efektyvumo klasė, darbų kokybė bei garso izoliacija, rodo „Spinter tyrimai“ apklausa. NT vystytojai įspėja, kad ne visus šiuos...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-21 10:07
Investicinis fondas „North Europe Real Estate Development Fund“ (NERED) kartu su „Omberg“ Vilniaus Pilaitės rajone suplanavo mažaaukščių gyvenamųjų namų gyvenvietę „Vyšnios“. Joje numatyta pastatyti 650 butų ir įrengti daugiau nei 3 ha ploto rekreacines erdves su vyšnių sodu.
nuotrauka
2021-07-14 11:30
Pirkėjai taikstosi su išaugusiomis ne tik NT objektų, bet ir apdailos medžiagų bei darbo jėgos kainomis. NT ekspertai sako, jog šiuo metu kainas ir darbų atlikimo terminus diktuoja meistrai, o žmonėms belieka priimti jų sąlygas arba ieškoti kitų būdų įsirengti naują būstą.
nuotrauka
2021-07-13 11:02
„Citus“ sostinėje, Visorių g. įsigijo sklypą, kuriame planuoja kitų metų sausį pradėti statyti nedidelį gyvenamųjų namų kvartalą. Sklype planuojami trys aukščiausios energinės klasės penkiaaukščiai, kuriuose įmonė miesto gyventojams pasiūlys iki 130 butų ir patalpų komercijai.
nuotrauka
2021-07-13 10:17
Tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ specialistų parengtoje 2021 m. antrojo ketvirčio Vilniaus biurų rinkos apžvalgoje teigiama, kad šiuo laikotarpiu dominavo mažesnio ploto nuomos sandoriai jau pastatytuose moderniuose verslo centruose, o bendras sudarytų nuomos san...
nuotrauka
2021-07-12 09:19
Kaune dešiniajame Neries krante, kitapus senamiesčio, tęsiama Piliamiesčio gyvenamųjų namų kvartalo plėtra. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ čia pradėjo Raudondvario pilies ir Minijos upės vardu pavadintų namų statybas.
nuotrauka
2021-07-08 11:48
Skandinavų nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Bonava Lietuva“ praneša sudariusi dar vieną žemės įsigijimo sandorį jau trečiajam daugiabučių kompleksui Vilniuje vystyti. Per ateinančius kelerius metus įmonė į sostinės gyvenamųjų būstų plėtrą investuos daugiau nei 50 mln. eurų ir gyventojams p...
nuotrauka
2021-07-08 11:43
„Eika“ pradeda objekto Šv. Stepono g. 33, Vilniuje, statybas. Statybų leidimas gautas šią savaitę. Tai dviejų dalių projektas: bendro gyvenimo apartamentų (angl. co-living) ir gyvenamasis „Šv. Stepono Baltas lapas“.
nuotrauka
2021-07-08 09:31
„YIT Lietuva“ atliktas tyrimas rodo, kad lietuviai pirmenybę teikia būsto erdvumui, o ne kambarių skaičiui: prireikus išplanavimą linkę keisti.
nuotrauka
2021-07-01 10:47
Po itin aktyvios metų pradžios Vilniaus pirminėje nekilnojamojo turto (NT) rinkoje jaučiamas atoslūgis, teigia „Realco“ ekspertai. Birželio mėnesį Vilniuje fiksuota beveik 3 kartus mažiau naujų NT sandorių, palyginti su rekordiniu balandžiu.
nuotrauka
2021-07-01 09:09
Būsto pardavimai šalies didmiesčiuose ir toliau išlieka aukštumose, nors, lyginant su pirmuoju metų ketvirčiu, kiek sumažėjo. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ antrąjį šių metų ketvirtį pardavė 4,6 karto daugiau butų nei per tą patį laikotarpį pernai.
nuotrauka
2021-06-17 13:05
„Baltic Asset Management“ užbaigė didžiausią Baltijos šalyse loftų projektą „Freiheit“. Konversijos projektas su bene didžiausia sostinėje terasa ant stogo įsikūrė Savanorių prospekte.
nuotrauka
2021-06-16 09:09
Kaip ant mielių kylančios būsto kainos lietuvių smarkiai negąsdina – pardavėjai džiaugiasi, kad graibstomi ir naujos, ir senos statybos butai, o apklausos rodo, kad būsto paklausa ir toliau gali didėti.
nuotrauka
2021-06-15 08:39
Kaune, A. Juozapavičiaus prospekto pradžioje, pradėjo kilti projekto „Kaunorama“ pamatai. Tai pirmieji modernūs daugiaaukštės statybos gyvenamieji pastatai Kauno mieste. Nors statybų darbai dar tik įgauna pagreitį, pirmajame etape jau parduota bei rezervuota 90,8% apartamentų.
nuotrauka
2021-06-15 08:29
HOMA sostinės Tarandės mikrorajone pristato naują projektą „24 terasos“. Tai 24 kotedžų gyvenvietė, plėtojama 9141 kv. metrų sklype. Šiame plote bus sukurta nauja moderni gyvenvietė tiems, kurie ieško racionalaus išplanavimo kotedžo su miesto infrastruktūros privalumais
nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-02 14:40
Turėti savo poreikius atitinkančius namus yra daugelio siekiamybė ir tikslas. Tačiau skirtingų žmonių suvokimas apie svajonių namus skiriasi – ypač, kai kalbama apie skirtingų šalių gyventojus.

Statybunaujienos.lt » NT projektai