2021 gegužės 14 d. penktadienis, 13:35
Reklama  |  facebook

Popandeminėje NT rinkoje siaus naujovių vėjai – dominuos žali sprendimai, platesnio funkcionalumo paieškos

2021-02-10 11:36
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros sektoriuje veikiantiems verslams dabar itin tinkamas metas imtis drąsių pokyčių: keisti pastatų funkcijas, diegti inovacijas, plėsti tvarumo projektus. Tuo tarpu geriausia valdžios pagalba šiuo metu būtų tiesiog galimybė veikti. Tokiomis įžvalgomis dalinasi Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius. Komercinio NT plėtotojai sako, kad jų darbotvarkėse prioritetu išlieka tvarumo sprendimų puoselėjimas.
nuotrauka
YIT LIETUVA / FB iliustr.


Minimos įmonės
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
Eastnine Lithuania (Eastnine, Švedijos investicinė bendrovė), UAB
NT sektoriai paveikti nevienodai

LNTPA vadovas Mindaugas Statulevičius, cituojamas pranešime, pirmiausia atkreipia dėmesį, kad NT rinka apima gana platų sektorių ratą, todėl pandemija kiekvieną jų paveikė skirtingai.

„Bendras visuotinis netikrumas, nežinomybė, kaip situacija rutuliosis toliau, lėmė didelį poveikį visai NT rinkai. Padariniai tęsiasi iki šiol. Dėl sustojusių kelionių, judėjimo apribojimų tiek šalies viduje, tiek už jos ribų komercinio nekilnojamojo turto sektorius tapo itin paveiktas. Tai pirmiausia pajautė viešbučių, prekybos centrų, biurų segmentas“, – cituojamas LNTPA vadovas, kuris savo įžvalgomis apie NT raidą po krizės dalinsis jau kovą vyksiančiame Lietuvos Verslo Forume.

Iš pradžių didelis smūgis buvo ir būsto rinkai – teko apriboti daugelį sandorių, netikrumas dėl žmonių pajamų, galimybių gauti finansavimą irgi sustabdė gyvenamojo būsto plėtros darbus. Visos šios neeilinės padėties laimėtojas, patyręs mažiausiai neigiamų iššūkių ir netgi galėjęs sparčiai augti, kaip pastebi M. Statulevičius, – logistikos sektorius.

„Kaip žinia, siuntų pristatymo poreikis gerokai išaugo, atsirado būtinybė turėti daugiau logistikos centrų – prekių skirstymo, sandėliavimo. Investicijos į šį NT sektorių išaugo ir dar tikrai augs“, – sako pašnekovas.

Vienur proveržis, kitur – lūkuriavimas

M. Statulevičius sako, kad dabar kiekvienas sektorius neišvengiamai ieško būdų, kaip prisitaikyti ir sugrįžti į rinką.

LNTPA nuotraukoje –
LNTPA vadovas
Mindaugas Statulevičius

„Kol kas galima sakyti, kad bene greičiausiai pavyko atsitiesti gyvenamojo būsto rinkai – ji jau birželį grįžo į augimo tempus. Stebime tendencijas, kad žmonėms atsiranda vis daugiau poreikio praplėsti gyvenamąją vietą, jie dar labiau kreipia dėmesį į aplinką, kurioje gyvena. Dabar kaip niekad anksčiau atranda Lietuvos gamtą, ieško sodybų. Matome, kad norinčiųjų turėti savo turtą čia, Lietuvoje, ir jame galbūt praleisti vasaras daugėja. Spėjame, tokios tendencijos tęsis ir ateinančius kelis metus“, – sako M. Statulevičius.

Tuo tarpu viešbučių ir biurų tolesnio gyvavimo bei plėtros klausimai kol kas kelia daugiausiai klaustukų.

„Į biurus pamažu grįžtame, bet dar tikrai sunku prognozuoti ateitį. Čia pokyčiai turbūt bus įdomiausi. Patys valdytojai, statytojai šiai dienai neturi aiškaus atsakymo, kaip rutuliosis tolesnė veikla. Beje, dabar jau aišku, kad nuomininkų derybinė pusė tampa kur kas stipresnė. Teks ieškoti lanksčių abipusių sprendimų“, – cituojamas LNTPA vadovas.

Laikas pokyčiams


M. Statulevičius sako, kad NT rinkoje dabar neišvengiamai turi įvykti reikšmingos transformacijos, o tie, kurie nesiims sprendimų, ilgainiui gali likti užriby. Anot pašnekovo, kai kuriems galbūt teks keisti pastato funkcijas, kooperuotis su kitais verslais ar pritraukti naujų investuotojų, kurie atėję su kitokiu požiūriu galėtų pasiūlyti efektyvių sprendimų.

Kai kuriems NT vystytojams šių pokyčių jau reikėjo ir iki šiol, o pandemija tik paskatino imtis veiksmų čia ir dabar. „Tuos, kurie neinvestavo į atsinaujinimą, pandemija, deja, tik dar labiau paskatino „žūti“. Faktas, kad inertiškas veikimas ir galvojimas, kad viskas gali likti taip, kaip buvo prieš dešimtmetį ar daugiau, tikrai neveda prie augimo“, – įsitikinęs M. Statulevičius.

Anot jo, kol kas ryškiausi pokyčiai turi įvykti ir jau vyksta komercinio nekilnojamojo turto rinkoje. „Štai, viešbučiai jau transformuojasi. Ieškoma būdų, kaip keisti pastato funkcijas. Pavyzdžiui, vieni parduodami kaip būsimi senelių namai, kiti teikia taip vadinamo „co-living'o“ (liet. bendro gyvenimo) paslaugas ar, atsižvelgdami į realijas, plečia savo paslaugų spektrą“, – sako M. Statulevičius.

Gyventojai ir įmonės pasiryžę mokėti už tvarumą

M. Statulevičius pastebi, kad dabar NT sektoriuje veikiančiam verslui išties palankios galimybės atsinaujinimui ir tvarumo puoselėjimui.

„NT sektorius yra labai inertiškas, lėtas pokyčiams, bet dabartinė situacija paskatino veikti čia ir dabar. Tad šiuo metu puikus metas diegti technologijas, spartinančias NT vystymąsi. Tiesa, nekilnojamojo turto technologijos, taip vadinamos „proptech“ (angl. property technology,), jau yra kompanijų darbotvarkėse ir tai nėra kažkoks naujas „trendas“, bet, kaip minėjau, dabartinis metas tinkamas imtis sprendimų, kurie anksčiau galbūt buvo atidėliojami. Kalbu apie pažangių statybos medžiagų naudojimą, skaitmenizavimo, procesų optimizavimo ir kitus reikšmingus sprendimus tiek plėtojant, tiek finansuojant NT rinką“, – akcentuoja M. Statulevičius ir papildo, kad tie verslai, kurie turės žmones, atsakingus už inovacijų plėtrą, neišvengiamai laimės.

„Be to, būtina nepamiršti, kad Lietuva yra įsipareigojusi kuo daugiau investuoti į žaliąją energiją. Tam taip pat skiriama daug dėmesio. Pirkėjai, tiek gyventojai, tiek įmonės, vis labiau nori kurtis tvariuose pastatuose. Jie pasiryžę už tai daugiau mokėti“, – įsitikinęs pašnekovas.

„Eastnine“ nuotraukoje –
„Eastnine“ vadovas
Kęstutis Sasnauskas

Jam pritaria ir Švedijos nekilnojamojo turto bendrovės „Eastnine“, Lietuvoje valdančios verslo centrus, vadovas Kęstutis Sasnauskas, sakydamas, kad įmonės, ypač didžiosios užsienio kompanijos, vis dažniau renkasi tvarumą puoselėjančius pastatus.

„Taip pat džiugina ir pastaruosius kelis metus matoma tendencija, kad vis daugiau Lietuvos valstybinių įmonių, rengdami biurų pirkimo ar nuomos konkursus, įtraukia būtiną sąlygą, kad pastatas turėtų tvarumo sertifikatus, būtų įvertintas atitinkamais standartais“, – komentuoja jis.

Tvarumas į jų verslo darbotvarkę buvo įtrauktas dar 2016 metais, o dabartinė situacija investicijų į šią sritį tikrai nesumažins. Atvirkščiai, tik paskatins. Anot jo, tvarumo priemonės atsiperka per mažesnes energetines išlaidas, o galiausiai sutaupoma per visą pastato gyvavimo laikotarpį.

„Visi mūsų valdomi pastatai yra įvertinti BREEAM arba LEED sertifikatais. Pastatuose naudojame žalią energiją. Esame išsikėlę tikslą, kad iki 2030 metų mūsų pastatai visai neskleistų CO2. Artimiausiu metu planuojame dar daugiau investuoti į saulės energiją – naudosime saulės parkuose gaminamą energiją. Norime, kad metų bėgyje iki 50 procentų mūsų naudojamos energijos būtų gaminama iš saulės. Taip pat turime įdiegę ne vieną sprendimą, leidžiantį taupyti vandenį ir energetinius resursus“, – komentuoja K. Sasnauskas.

Geriausia pagalba – leisti veikti

Tačiau ne visi verslai dabar gali investuoti į inovacijas ar atsinaujinimą. Kai kurie, ypač smulkesni, ieško galimybių, kaip apskritai neužsidaryti. M. Statulevičius sako, kad bene geriausia pagalba verslui šiuo metu yra leisti jam veikti, žinoma, laikantis, visų saugumo rekomendacijų ir reikalavimų.

„Kiekvieno situacija skirtinga. Priklauso, ir nuo to, kas gi stovi už to pastato „užnugario“. Vienų užnugaryje galbūt yra korporacijų, galinčių dengti šio laikotarpio nuostolius. O kiti ieško būdų, kaip išgyventi, kaip grąžinti paskolas, sprendžia dilemą – išsiparduoti ar ieškoti naujų investuotojų. Taip, yra subsidijos, bet jos gelbėja tik trumpą laikotarpį. Tai vienkartinė išmoka. Komerciniai bankai taip pat yra atidėję paskolų grąžinimą, bet po to vis tiek mokėti reikės,“ – komentuoja M. Statulevičius.

Jis taip pat sako kartais pasigendantis požiūrio ir supratimo, kad pagalbos teikimas turi įvykti kaip įmanoma greičiau. „Verslas yra solidarus, jis moka mokesčius, bet kai ateina laikas padėti, tos pagalbos reikia staigios – vertėtų ją suteikti, o po to jau, jeigu reikia, aiškintis dėl kažkokio piktnaudžiavimo ar nesusipratimų“, – teigia LNTPA vadovas.

Praktiški patarimai verslui

Daugiau įžvalgų, kaip plėtosis skirtingi verslo sektoriai bei kokias galimybes dabar būtina išnaudoti įmonėms, nuskambės jau kovo 3–5 dienomis įvyksiančiame Lietuvos Verslo Forume.

Šioje didžiausioje šalies istorijoje interneto konferencijoje daugiau nei 150 ekonomistų, politikų, verslo ir vadybos konsultantų skaitys pranešimus, diskutuos ir ves praktinius vebinarus.

Lietuvos Verslo Forumo tikslas yra sutelkti verslo bendruomenę ir suteikti galimybę verslininkams bei ekspertams apsikeisti idėjomis, skatinančiomis proveržį aktualiose probleminėse srityse. Šių metų renginyje, kaip ir pernai, yra suteikiama galimybė dalyvauti nemokamai. Taip pat, skatinant verslo komandų edukaciją, įvestas bilietas įmonėms, suteikiantis galimybę už simbolinį mokestį prisijungti dešimčiai žmonių. 
Statybunaujienos.lt
NT projektai

nuotrauka
2021-05-13 13:44
„Baltic Asset Management“ užbaigė pirmąjį loftų projektą Karoliniškėse „Cosmo lofts“. Pabaigus statybos darbus projekte jau parduota beveik 90 proc. loftų.
nuotrauka
2021-05-12 12:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir investicijų bendroves valdanti „Omberg group“ Vilniaus Pilaitės rajone įsigijo beveik 10 ha sklypą, kuriame planuoja vystyti mažaaukščius gyvenamojo būsto projektus su rekreacinėmis lauko erdvėmis.
nuotrauka
2021-05-07 10:45
Praėjusį mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičius toliau augo, aktyvūs išliko butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų pirkėjai. Įregistruotų NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad pastarųjų kelių mėnesių rezultatai viršija iki pandemijos matytus skaičius.
nuotrauka
2021-05-04 11:45
Kaune, dešiniajame Neries krante, toliau kuriasi modernus Piliamiesčio kvartalas. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ kitapus laikinosios sostinės senamiesčio pradeda XI Piliamiesčio plėtros etapą, kurio metu bus pastatytas šiuolaikiškas 6 aukštų gyvenamasis namas su 23 butais i...
nuotrauka
2021-05-04 11:05
Panevėžio vakarinėje dalyje, Kniaudiškių rajone pradedamas vystyti didžiausias per pastarąjį dešimtmetį šiame mieste daugiabučių namų projektas „Ainių namai“.
nuotrauka
2021-04-29 14:01
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Horekus“ sostinės Mūrinės Vokės rajone pradeda gyvenamųjų namų kvartalo „Vokeriai“ statybas. Kvartalą sudaro 44 vienaukščiai, dviaukščiai namai ir kotedžai – iš viso į projektą numatoma investuoti 3,5 mln. eurų.
nuotrauka
2021-04-22 11:31
Naujas prekės ženklas „Chapters“ bus pirmasis bendro gyvenimo (co-living) projektas Vilniuje, siūlantis gyvenamąsias erdves centrinėje mieto dalyje. „Chapters“ apjungs Naujamiestyje ir Konstitucijos pr. verslo centrų zonoje įsikursiančius co-living projektus. Pastarajame projekte taip pat bus teikia...
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-14 10:14
UAB „Eika“ pradeda kvartalo ,,Mėlyni vilkai“ pirmojo etapo, esančio Skroblų g. 14, statybas ir pardavimus. Projektas bus plėtojamas dviem etapais – pirmajame iki 2022 m. IV ketv. planuojama pastatyti 2 daugiabučius namus.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-09 09:33
Nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje pirmasis šių metų ketvirtis išliko aktyvus - bendras įregistruotų NT sandorių skaičius buvo penktadaliu didesnis nei per praėjusius metus, augo visų pagrindinių NT objektų kategorijų pardavimai, skelbia įregistruotų NT sandorių dinamiką analizuojantis Regist...
nuotrauka
2021-04-07 11:16
Nekilnojamo turto plėtros bendrovė „HOMA“ tęsia gyvenamo būsto sostinės Lazdynų mikrorajone plėtrą, vystys 5 ir 6 projekto „Lazdynėlių vingis“ etapus. Naujieji projekto etapai rinkai pasiūlys 160 vidutinės klasės butų, apsuptų gamtos ir miesto patogumų.
nuotrauka
2021-03-25 11:27
„Citus“ pernai rudenį anonsuotame projekte „Link Ten“ prasideda statybos darbai – šią savaitę miesto savivaldybė patvirtino statybas leidžiantį dokumentą. Vilniuje, Šnipiškėse iškilsiančiam projektui prireiks apie 9 mln. eurų investicijų. Projekto 80 proc. statybos baigtumą pasiekti planuojama per m...
nuotrauka
2021-03-25 11:03
Būsto rinkai šalies didmiesčiuose nemažinant apsukų vis daugiau gyventojų siekia įsigyti savo svajonių namus. Visgi nusipirkti būstą – tai ne tas pats, kas naujus batus ar televizorių. Dėl to tokį pirkinį planuojantiems gyventojams paprastai kyla nemažai klausimų ar sunkumų.
nuotrauka
2021-03-18 12:47
NT plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šiemet iki kovo vidurio sostinėje parduota 1630 butų, o tai yra 13 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai. Bendrovės „Realco“ atlikta parduotų butų analizė atskleidžia, ko ieško vilniečiai – greičiausiai išgraibstomi butai su gražiu vaizdu pro langą...
nuotrauka
2021-03-18 09:42
Sostinės Baltupiuose pradeda kilti naujas daugiabutis namas – „Didlaukio 3“, kurį stato NT vystytojas „Lithome“. 5 aukštų, A+ energinės klasės daugiabutyje iš viso bus 57 butai – 1–4 kambarių. Vieno kvadratinio metro kaina prasidės nuo 1900 Eur.
nuotrauka
2021-03-12 10:38
Per pandemiją trijų Baltijos šalių gyventojai būstus perka itin aktyviai, tačiau kauniečiai, klaipėdiečiai ir Rygos gyventojai su pavydu žiūri į Vilnių ir Taliną, kur naujos statybos butų nuperkama kelis kartus daugiau.
nuotrauka
2021-03-10 10:32
„Baltic Asset Management“ užbaigė privačios gyvenvietės projektą Tarandėje „Skandinavijos alėja“ ir skelbia pardavusi visus suprojektuotus sklypus.
nuotrauka
2021-03-09 10:35
Šiaulių bankas suteikė finansavimą nekilnojamojo turto bendrovės „HOMA“ projektams „Gilužio rivjera" ir „Lazdynėlių vingis". Šių projektų plėtrai skirtų paskolų suma siekia 14 mln. eurų.
nuotrauka
2021-03-09 09:42
Nors viešojoje erdvėje vis dažniau kalbama apie tai, kad vilniečiai mieliau renkasi butus sostinės centriniuose rajonuose, pastarųjų 12 mėn. pardavimų statistika rodo, kad daugiausia būstų vis dar parduodama toliau nuo centro esančiuose ramesniuose rajonuose, rodo NT plėtros bendrovės „Omberg“ duome...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

Stotelėse saugesnė judėjimo galimybė riboto judumo asmenims

Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotel...