2025 sausio 18 d. šeštadienis, 19:50
Reklama  |  facebook

Reguliuojamas apšvietimas tamsiuoju metų laiku

2024-11-19 12:33
Rudenį ir žiemą šviesusis paros metas yra ypač trumpas, tad natūralios šviesos labai trūksta. Šis trūkumas kompensuojamas dirbtiniu apšvietimu. Tačiau norint sukurti išties funkcionalų, savijautą gerinantį ir natūralius šviesos svyravimo ciklus atitinkantį apšvietimą, vien ryškesnio šviestuvo neužtenka. Čia padės vienas iš daugelio išmaniųjų namų sistemų sprendimų – reguliuojamas apšvietimas.
nuotrauka
Pexels nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
Kas yra reguliuojamas apšvietimas?

Reguliuojamas apšvietimas yra toks, kurį galima pagal poreikį keisti – t.y. reguliuoti jo intensyvumą bei šviestuvų skleidžiamos šviesos spalvinę temperatūrą (atspalvį). Tai atliekama sukamų šviesos reguliatorių pagalba. Jie dar dažnai vadinami dimeriais (ang. dimmer). Apšvietimas su JUNG dimeriais valdomas labai paprastai – paspaudus sukamą ratuką, šviesa bus įjungiama ar išjungiama. Sukant ratuką – keičiamas apšvietimo intensyvumas. Pažangesni JUNG dimeriai turi dar ir papildomą funkciją – galimybę keisti apšvietimo atspalvį. Norint tai padaryti, reikės sukti dimerio ratuką laikant jį nuspaudus.

Kodėl svarbu reguliuoti apšvietimą?

Apšvietimas daro didelę įtaką žmogaus organizmui. Taip yra todėl, kad evoliuciškai prisitaikėme prie natūralių apšvietimo sąlygų svyravimų gamtoje. Todėl atkartojus šiuos svyravimus namuose – panaudojant dirbtinį apšvietimą ir dimerius – galima sukurti gerokai jaukesnius ir patogesnius namus.

JUNGDimeris.
JUNG nuotr.
 
Kalbant apie apšvietimo intensyvumą, jo poreikiai įvairiu paros metu ir skirtingose patalpose labai skiriasi. Rytais ir vakarais geriau turėti blankesnį apšvietimą, kurio intensyvumas miegamajame turėtų siekti 1000-2000 liumenų (lm). Tad jis neakina ir kuria jaukesnę atmosferą. Dienos metu svetainėse ir valgomuosiuose šviesos šaltiniai turėtų suteikti bendrą 1500-3000 liumenų šviesos srautą. Dar ryškesnės šviesos reikės virtuvėje ar darbo kambaryje – čia jos srautas turėtų siekti nuo 4000 iki 8000 lm. Ryški šviesa taip pat užtikrina ne tik gerą matomumą, bet ir skatina produktyvumą.

Čia ir praverčia dimeriai arba sukami šviesos reguliatoriai. Pavyzdžiui, jei miegamajame turite ir darbo stalą, tai su dimerio pagalba vieną ir tą patį šviestuvą galėsite pritaikyti skirtingiems scenarijams, t.y. turėti blankesnę šviesą poilsiui ir ryškesnę darbui. Viskas valdoma vienu ir tuo pačiu reguliatoriumi. Svetainėje vieną ar kelis šviestuvus taip pat galėsite geriau panaudoti – dimeriu parinkti ryškesnį apšvietimą valant namus ir blankesnį, tačiau jaukesnį šeimos vakarienei.

Kaip dimeriai padeda sukurti natūralesnį apšvietimą?

Antrasis šviesos parametras, kurį galima valdyti dimeriais, yra šviesos spalvinė temperatūra, matuojama kelvinais (K). Ji turi įtakos darbingumui ir net miegui, tad ją reguliuojant namuose, galima imituoti apšvietimo sąlygas, artimas natūralioms. Pavyzdžiui, natūralioje aplinkoje rytais dominuoja šaltesnio atspalvio šviesa, kuri budina, vakarais – šiltesnio, kuri ramina ir atpalaiduoja.

Pexels nuotr.

Darbo kambaryje apšvietimas turi būti sureguliuotas taip, kad skleistų nuo 4000 K iki 6500 K atspalvio šviesą, kuri imituoją natūralią dienos šviesą ir didina budrumą bei koncentraciją. Nuo 2700 K iki 3000 K apšvietimas geriausiai tiks svetainėse ir miegamuosiuose, kur reikia sukurti jaukią atmosferą. Tokia šviesa ypač svarbi prieš miegą – ji skatina melatonino gamybą smegenyse ir padeda organizmui pasiruošti miegui.

Čia ir vėl padės pažangūs JUNG dimeriai, kuriais galima reguliuoti šią apšvietimo savybę. Tad namuose nereikės turėti skirtingų šviesos šaltinių su skirtingais parametrais, kurie dažniausiai yra fiksuoti ir jų keisti negalima. Todėl diegiant sukamus šviesos reguliatorius, reikia atsižvelgti ir į šviesos šaltinių suderinamumą. Jie turi palaikyti galimybę reguliuoti ne tik apšvietimo stiprumą, bet ir jo atspalvį.

Išmanusis apšvietimas ir jo galimybės

Paprasčiausi dimeriai gali veikti ir įprastoje elektros instaliacijoje, tačiau žymiai daugiau galimybių atsiskleidžia juos integravus į tokias išmaniųjų namų sistemas kaip JUNG KNX ar JUNG HOME. Sukami šviesos reguliatoriai taip pat gali būti integruojami ir į išmaniam apšvietimo valdymui dedikuotą DALI sistemą.

Pažangesni dimeriai išsaugo paskutinius nustatymus – įjungus šviesą, ji iškart bus norimo intensyvumo ir atspalvio. Panaudojus laiko programas, įmanoma suplanuoti kokio stiprumo ir atspalvio apšvietimas veiks skirtingu paros metu. Tada išmaniųjų namų sistema automatiškai parinks tinkamą apšvietimą.

Dillan Teagle nuotr.

Pavyzdžiui – ryte jis bus šaltesnio atspalvio, budinantis, o vakarėjant – jis bus laipsniškai perjungiamas į šiltesnį, jaukesnį. Tokiu būdu pasiekiamas biodinaminis efektas, kai apšvietimas atkartoja natūralius šviesos savybių svyravimus ir yra priderinamas prie žmogaus biologinio ritmo. O tai ypač svarbu tamsiuoju metų laiku, kai natūralios šviesos trūksta.

Automatinį apšvietimo atspalvio ir intensyvumo reguliavimą galima integruoti ir išmaniuosius scenarijus. Tarkime, jaukaus vakaro scenarijus, kurį aktyvavus, šviesa persijungs pagal iš anksto numatytus ryškumo ir atspalvio lygius. Prie šio veiksmo galima prijungti ir automatinį užuolaidų užtraukimą bei temperatūros kontrolę.

Tad namuose įdiegus ne tik dimerius, bet ir išmaniųjų namų sistemą, galima sukurti maksimalų komfortą namuose ištisus metus. Apšvietimas neprivalo apsiriboti tik gražiu šviestuvu ir tik vienodų parametrų šviesą skleidžiančiais šaltiniais. Dimeriai, integruoti į išmaniuosius namus, suteiks daugiau jaukumo ir padės sukurti natūralesnį apšvietimą visuose namuose. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...
nuotrauka
2024-12-06 10:13
Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savi...
nuotrauka
2024-12-05 15:54
Prie vienos pirmųjų nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu įkurtos architektūros projektavimo įmonės „Architektūros linija“ partnerių komandos prisijungė du nauji vardai – Simonas Čaikauskas ir Faustas Lasys. Šie jauni architektai tampa svarbia daugiau nei tris dešimtmečius veikiančios įmonės raidos ...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras