2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 23:46:02
Reklama  |  facebook

Reguliuojamas apšvietimas tamsiuoju metų laiku

2024-11-19 12:33
Rudenį ir žiemą šviesusis paros metas yra ypač trumpas, tad natūralios šviesos labai trūksta. Šis trūkumas kompensuojamas dirbtiniu apšvietimu. Tačiau norint sukurti išties funkcionalų, savijautą gerinantį ir natūralius šviesos svyravimo ciklus atitinkantį apšvietimą, vien ryškesnio šviestuvo neužtenka. Čia padės vienas iš daugelio išmaniųjų namų sistemų sprendimų – reguliuojamas apšvietimas.
nuotrauka
Pexels nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
Kas yra reguliuojamas apšvietimas?

Reguliuojamas apšvietimas yra toks, kurį galima pagal poreikį keisti – t.y. reguliuoti jo intensyvumą bei šviestuvų skleidžiamos šviesos spalvinę temperatūrą (atspalvį). Tai atliekama sukamų šviesos reguliatorių pagalba. Jie dar dažnai vadinami dimeriais (ang. dimmer). Apšvietimas su JUNG dimeriais valdomas labai paprastai – paspaudus sukamą ratuką, šviesa bus įjungiama ar išjungiama. Sukant ratuką – keičiamas apšvietimo intensyvumas. Pažangesni JUNG dimeriai turi dar ir papildomą funkciją – galimybę keisti apšvietimo atspalvį. Norint tai padaryti, reikės sukti dimerio ratuką laikant jį nuspaudus.

Kodėl svarbu reguliuoti apšvietimą?

Apšvietimas daro didelę įtaką žmogaus organizmui. Taip yra todėl, kad evoliuciškai prisitaikėme prie natūralių apšvietimo sąlygų svyravimų gamtoje. Todėl atkartojus šiuos svyravimus namuose – panaudojant dirbtinį apšvietimą ir dimerius – galima sukurti gerokai jaukesnius ir patogesnius namus.

JUNGDimeris.
JUNG nuotr.
 
Kalbant apie apšvietimo intensyvumą, jo poreikiai įvairiu paros metu ir skirtingose patalpose labai skiriasi. Rytais ir vakarais geriau turėti blankesnį apšvietimą, kurio intensyvumas miegamajame turėtų siekti 1000-2000 liumenų (lm). Tad jis neakina ir kuria jaukesnę atmosferą. Dienos metu svetainėse ir valgomuosiuose šviesos šaltiniai turėtų suteikti bendrą 1500-3000 liumenų šviesos srautą. Dar ryškesnės šviesos reikės virtuvėje ar darbo kambaryje – čia jos srautas turėtų siekti nuo 4000 iki 8000 lm. Ryški šviesa taip pat užtikrina ne tik gerą matomumą, bet ir skatina produktyvumą.

Čia ir praverčia dimeriai arba sukami šviesos reguliatoriai. Pavyzdžiui, jei miegamajame turite ir darbo stalą, tai su dimerio pagalba vieną ir tą patį šviestuvą galėsite pritaikyti skirtingiems scenarijams, t.y. turėti blankesnę šviesą poilsiui ir ryškesnę darbui. Viskas valdoma vienu ir tuo pačiu reguliatoriumi. Svetainėje vieną ar kelis šviestuvus taip pat galėsite geriau panaudoti – dimeriu parinkti ryškesnį apšvietimą valant namus ir blankesnį, tačiau jaukesnį šeimos vakarienei.

Kaip dimeriai padeda sukurti natūralesnį apšvietimą?

Antrasis šviesos parametras, kurį galima valdyti dimeriais, yra šviesos spalvinė temperatūra, matuojama kelvinais (K). Ji turi įtakos darbingumui ir net miegui, tad ją reguliuojant namuose, galima imituoti apšvietimo sąlygas, artimas natūralioms. Pavyzdžiui, natūralioje aplinkoje rytais dominuoja šaltesnio atspalvio šviesa, kuri budina, vakarais – šiltesnio, kuri ramina ir atpalaiduoja.

Pexels nuotr.

Darbo kambaryje apšvietimas turi būti sureguliuotas taip, kad skleistų nuo 4000 K iki 6500 K atspalvio šviesą, kuri imituoją natūralią dienos šviesą ir didina budrumą bei koncentraciją. Nuo 2700 K iki 3000 K apšvietimas geriausiai tiks svetainėse ir miegamuosiuose, kur reikia sukurti jaukią atmosferą. Tokia šviesa ypač svarbi prieš miegą – ji skatina melatonino gamybą smegenyse ir padeda organizmui pasiruošti miegui.

Čia ir vėl padės pažangūs JUNG dimeriai, kuriais galima reguliuoti šią apšvietimo savybę. Tad namuose nereikės turėti skirtingų šviesos šaltinių su skirtingais parametrais, kurie dažniausiai yra fiksuoti ir jų keisti negalima. Todėl diegiant sukamus šviesos reguliatorius, reikia atsižvelgti ir į šviesos šaltinių suderinamumą. Jie turi palaikyti galimybę reguliuoti ne tik apšvietimo stiprumą, bet ir jo atspalvį.

Išmanusis apšvietimas ir jo galimybės

Paprasčiausi dimeriai gali veikti ir įprastoje elektros instaliacijoje, tačiau žymiai daugiau galimybių atsiskleidžia juos integravus į tokias išmaniųjų namų sistemas kaip JUNG KNX ar JUNG HOME. Sukami šviesos reguliatoriai taip pat gali būti integruojami ir į išmaniam apšvietimo valdymui dedikuotą DALI sistemą.

Pažangesni dimeriai išsaugo paskutinius nustatymus – įjungus šviesą, ji iškart bus norimo intensyvumo ir atspalvio. Panaudojus laiko programas, įmanoma suplanuoti kokio stiprumo ir atspalvio apšvietimas veiks skirtingu paros metu. Tada išmaniųjų namų sistema automatiškai parinks tinkamą apšvietimą.

Dillan Teagle nuotr.

Pavyzdžiui – ryte jis bus šaltesnio atspalvio, budinantis, o vakarėjant – jis bus laipsniškai perjungiamas į šiltesnį, jaukesnį. Tokiu būdu pasiekiamas biodinaminis efektas, kai apšvietimas atkartoja natūralius šviesos savybių svyravimus ir yra priderinamas prie žmogaus biologinio ritmo. O tai ypač svarbu tamsiuoju metų laiku, kai natūralios šviesos trūksta.

Automatinį apšvietimo atspalvio ir intensyvumo reguliavimą galima integruoti ir išmaniuosius scenarijus. Tarkime, jaukaus vakaro scenarijus, kurį aktyvavus, šviesa persijungs pagal iš anksto numatytus ryškumo ir atspalvio lygius. Prie šio veiksmo galima prijungti ir automatinį užuolaidų užtraukimą bei temperatūros kontrolę.

Tad namuose įdiegus ne tik dimerius, bet ir išmaniųjų namų sistemą, galima sukurti maksimalų komfortą namuose ištisus metus. Apšvietimas neprivalo apsiriboti tik gražiu šviestuvu ir tik vienodų parametrų šviesą skleidžiančiais šaltiniais. Dimeriai, integruoti į išmaniuosius namus, suteiks daugiau jaukumo ir padės sukurti natūralesnį apšvietimą visuose namuose. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras