2024 birželio 24 d. pirmadienis, 22:20
Reklama  |  facebook

Statybos sektorius: pandemija paveikė 66% šalies statybos įmonių

2020-12-21 12:26
Lietuvos statybos įmonės vis labiau jaučia ryškų pandemijos poveikį: skaičiuoja ženkliai sumažėjusias darbų apimtis ir neigiamus pokyčius finansiniuose veiklos rezultatuose, susiduria su iššūkiais dėl saugaus darbo organizavimo ir galimybės pasinaudoti pagalbos verslui priemonėmis, rodo Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) atlikta šalies statybos sektoriaus įmonių apklausa.
nuotrauka
Dalius Gedvilas. LSA nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Lyginant su 2019 m., šiemet sumažėjusį užsakymų kiekį, apklausos duomenimis dalijasi LSA,  jaučia net 66% statybos bendrovių: iki 30% mažesnį užsakymų kiekį apklausoje nurodė 48% įmonių, 30-50% mažiau projektų įgyvendino 13% bendrovių, daugiau nei 50% darbų apimtys sumažėjo 5% įmonių. Stabilų užsakymų kiekį išlaikė 10% statybos bendrovių, o darbų apimčių augimą nurodo 24% įmonių.

Apklausa parodė, jog didžioji dalis statybos sektoriaus bendrovių prognozuoja neigiamus pokyčius 2020 m. finansiniuose veiklos rezultatuose. Šių metų pabaigoje iki 30% planuotų pajamų kritimą numato 37% įmonių, daugiau nei 30% nuosmukį skaičiuoja 15% bendrovių. Stabilius finansinius rezultatus planuoja išlaikyti 15% rinkos dalyvių, o augimą prognozuoja 33% įmonių, rašoma LSA pranešime.

„Pandemija turi neigiamą įtaką ne tik Lietuvos statybos bendrovių darbų apimtims, bet ir palieka ryškius pėdsakus įmonių finansuose. Daugiau nei pusė statybų rinkos dalyvių prognozuoja pajamų kritimą šių metų veiklos rezultatuose ir vis labiau jaučia apyvartinių lėšų trūkumą. Susidariusią padėtį lemia ne tik sumažėjęs užsakymų skaičius, ypatingai – komercinių statybos projektų, bet ir konkursuose vyraujantis mažiausios kainos kriterijus, statybos darbų kaštų ir darbo užmokesčio augimas, vėluojantys įmonių tarpusavio atsiskaitymai, bankrutuojantys verslo partneriai ir didėjanti konkurencija rinkoje“, - pranešime cituojamas Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas.

Statybos sektoriaus bendrovės apklausoje atskleidė, kad susiduria su iššūkiais formuojant 2021 metų užsakymų portfelį: iki 30% sutartimis pagrįstų darbų apimčių turi 65% įmonių, 30-50% darbų suplanavo 16% bendrovių, o daugiau nei pusę kitų metų užsakymų yra užsitikrinę 16% rinkos dalyvių. Tik 3% statybos įmonių nurodė turinčios pilnai suformuotą 2021 m. užsakymų portfelį.

Statybos sektoriaus bendrovės apklausoje atskleidė, kad susiduria su iššūkiais formuojant 2021 m. užsakymų portfelį: iki 30% sutartimis pagrįstų darbų apimčių turi 65% įmonių, 30-50% darbų suplanavo 16% bendrovių, o daugiau nei pusę kitų metų užsakymų yra užsitikrinę 16% rinkos dalyvių. Tik 3% statybos įmonių nurodė turinčios pilnai suformuotą 2021 m. užsakymų portfelį.

„Dėl užsakymų trūkumo ir apyvartinių lėšų stygiaus šiandien vyksta aštri tarpusavio konkurencija statybų rinkoje, konkursuose matoma vis daugiau kainų dempingavimo atvejų. Siekdamos bet kokia kaina išgyventi ir užsitikrinti darbų kitiems metams, konkuruodamos dėl naujų užsakymų įmonės rizikuoja ir darbų kainas „numuša“ 10–15%, nors statybos darbų kaštai ir darbo užmokestis tikrai nemažėja. Toks scenarijus finale reiškia patiriamus nuostolius ir kelia retorinį klausimą – ar įmonė tikrai pajėgs įgyvendinti projektą už nerealiai žemą kainą?“ - aiškina D. Gedvilas.

Lyginant su praėjusiais metais, šiemet net 87% statybos bendrovių jaučia statybos darbų sąnaudų augimą, rodo apklausos duomenys. Beveik du trečdaliai įmonių teigia, jog 2020 m. didino darbo užmokestį savo darbuotojams: iki 30% atlyginimai augo 66% statybos bendrovių, stabilų darbo užmokestį išlaikė 29% įmonių, o darbo užmokestis mažėjo tik 5% bendrovių.

Kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas – kita opi problema statybų sektoriuje. 68% statybos įmonių apklausoje nurodė, jog kitais metais planuoja samdyti naujų darbuotojų, tačiau darosi vis sudėtingiau rasti kompetentingų ir motyvuotų specialistų. Rinkoje šiandien labiausiai trūksta projektų ir statybos vadovų, inžinierių, montuotojų, mūrininkų, betonuotojų, apdailininkų, suvirintojų.

68% statybos įmonių kitais metais planuoja samdyti naujų darbuotojų, tačiau darosi vis sudėtingiau rasti kompetentingų ir motyvuotų specialistų. Rinkoje labiausiai trūksta projektų ir statybos vadovų, inžinierių, montuotojų, mūrininkų, betonuotojų, apdailininkų, suvirintojų.

 „Įmonėms trūksta beveik visų sričių kvalifikuotų specialistų, tikrai norinčių dirbti, o ne tik ateinančių į darbą. Todėl kitais metais šalies statybų bendrovės gali susidurti su iššūkiais žmogiškųjų išteklių srityje. Darbo rinkoje vyksta tikri paradoksai - matomas nekvalifikuotos darbo jėgos perteklius ir kvalifikuotos trūkumas. Per devynis šių metų mėnesius statybos veiklą vykdančios įmonės registravo net 16,7 tūkst. laisvų darbo vietų, bet reikalingų specialistų, deja, negali rasti. Akivaizdu, jog statybų sektoriuje turime didžiulį šešėlį, o mokesčius mokančioms statybos bendrovėms darosi vis sudėtingiau konkuruoti su visa armija nelegaliai dirbančių statybininkų“, - teigia D. Gedvilas.
 
Antroji pandemijos banga paveikė ir patį statybų procesą – įmonės susiduria su iššūkiais dėl darbuotojų susirgimų koronavirusu ir saugaus darbo organizavimo, rašoma pranešime. Darbai vyksta pamainomis, o tai lemia lėtėjantį statybų tempą. Dalis bendrovių mėnesiui ar daugiau stabdo darbą statybvietėse, nes darosi itin pavojinga dirbti.

D. Gedvilo teigimu, šiuo metu būtina peržiūrėti statybos projektų viešųjų pirkimų sutartis. Dalis įmonių jau dabar mato, kad negalės laiku pabaigti įgyvendinti projektų, nes siekia apsaugoti savo darbuotojus. Todėl turėtų būti nedelsiant peržiūrima teisinė bazė ir ieškomas sprendimas dėl įsipareigojimų vykdymo pagal viešųjų pirkimų sutartis, užsakovai ir rangovai turėtų iš naujo susitarti dėl realių terminų.

Apklausa taip pat parodė, kad 71% statybos sektoriaus įmonių per pandemiją nepasinaudojo valstybės pagalbos verslui priemonėmis.

„Statybų sektoriaus bendrovės iki šiol beveik nesinaudojo valstybės paramos verslui priemonėmis, kurios arba nebuvo reikalingos, arba įmonės neatitiko paramai gauti reikalingų kriterijų. Bene vienintelė prieinama pagalba statybų bendrovėms iki šiol yra subsidijos už prastovas, todėl turėtų būti suteikiama galimybė statybos verslui gauti paramą ir pasinaudoti efektyviu valstybės palaikymu”, - cituojamas D. Gedvilas.
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai