UAB „Enerstena“ inicijuoja restruktūrizacijos procedūrą ir planuoja kreditorių susirinkimą

Tikisi, kad restruktūrizacija leis pertvarkyti ir stabilizuoti finansinius srautus
Įmonė praneša parengusi restruktūrizavimo planą, o gegužės 7 d. bus šaukiamas UAB „Enerstena“ kreditorių susirinkimas, kuriame bus balsuojama dėl pritarimo šiam planui ir administratoriaus patvirtinimo.
„Dėl užsitęsusios pandeminės situacijos tapo itin sunku planuoti finansinius srautus: sutrikusi gamybos grandinė, stabdomi projektai ir nesėkmingi konkursai užsienyje bei esamų projektų atidėjimai nulėmė, kad patyrėme papildomą likvidumo poreikį, todėl valdyba priėmė sprendimą perorganizuoti įmonės verslo procesus ir inicijuoti restruktūrizacijos procedūrą“, – sprendimo priežastis komentavo UAB „Enerstena“ direktorius ir pagrindinis akcininkas Virginijus Ramanauskas.Pasak įmonės vadovo, cituojamo išplatintame pranešime, įmonės prioritetu išliks darbuotojai, jų motyvacija ir kvalifikacijos kėlimas. Taip pat suplanuotas aiškus ilgalaikis atsikaitymo su tiekėjais grafikas, sustiprinta įmonės valdyba, parengta ilgojo laikotarpio įmonės veikos strategija ir detalus ketverių metų veiklos planas.
„Matome, kad mūsų produkto rinka auga, o Europos Sąjunga kelia vis aukštesnius reikalavimus CO2 mažinimui, turime unikalią gamybos technologiją ir galime pasiūlyti tikrai vienetinius sprendimus. Jau šiandien planuojame, kad artimiausiu metu pradėsime vykdyti naujus kontraktus. Tikiu, kad restruktūrizacija leis pertvarkyti ir stabilizuoti finansinius srautus, o mes dėsime visas pastangas, kad verslas išgyvenęs sunkų periodą toliau galėtų tęsti veiklą“, – ateities planus įvardijo „Enerstena“ vadovas.
Gruodžio mėnesį įmonė „Enerstena“ pritraukė Pagalbos verslui fondo investiciją ir sudarė sutartį, pagal kurią Fondas bendrovei skyrė 7 milijonų eurų finansavimą, iš kurių 5,5 milijonus eurų – paprastosiomis obligacijomis 6 metų terminui, 1,5 milijonų eurų – konvertuojamomis obligacijomis 5 metų terminui.
Pagalbos verslui fondas vertins įmonės „Enerstena“ restruktūrizacijos galimybes
„Enerstenai“ 7 mln. eurų investiciją skyręs Pagalbos verslui fondas (PVF) praneša analizuosiąs įmonės paruoštą restruktūrizacijos planą, iš naujo įsivertinsiąs bendrovės ateities perspektyvas ir įsipareigojimus prieš kreditorius bei priimsiąs spendimą, ar pritarti restruktūrizavimo planui.
„Įmonė, kurianti apčiuopiamą pridėtinę vertę, tačiau patirianti stiprių finansinių sunkumų gali tikslingai suplanuoti restruktūrizacijos procesą. Gavus kreditorių pritarimą restruktūrizacijos planui, bendrovė turės daugiau laiko persitvarkyti finansų srautus ir perorganizuoti verslo procesus. Mūsų investicija jau leido „Enerstenai“ atsiskaityti su dalimi tiekėjų ir sumokėti vėluojančius atlyginimus. Tikėtina, kad be PVF pagalbos ne tik „Enerstena“, bet ir keletas jos tiekėjų jau šiandien būtų nebegrįžtamai sudėtingoje situacijoje. Planuodami fondo investicijų portfelį, suprantame, kad daliai itin sudėtingoje finansinėje situacijoje esančių įmonių gali tekti pradėti restruktūrizavimo procesus. Mūsų tikslas – padėti įmonėms, kad ilguoju periodu jos galėtų tęsti veiklą. Kartais restruktūrizacija gali būti vienas iš būdų tai padaryti“, – situaciją komentavo PVF valdančios Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA) generalinis direktorius Dainius Vilčinskas, cituojamas išplatintame pranešime.
Šiuo metu, kaip pranešama, VIVA vidinis auditas atlieka „Enerstenos“ sandorio vertinimą. Taip pat PVF Investicinis komitetas, sudarytas iš nepriklausomų investavimo ir rizikų valdymo ekspertų, spręs, ar reikia nusimatyti papildomų pareiškėjų vertinimo procedūrų, kurios užtikrintų daugiau investicijų saugumo, bet tuo pačiu minimaliai lėtintų investavimo ir pagalbos teikimo greitį. „Enerstenos“ sandorio detales taip pat nagrinės ir vertins PVF Stebėtojų tarybos Rizikos ir Patariamasis komitetai, kurių nariai yra nepriklausomi ekspertai ir Lietuvos banko atstovai. VIVA taip pat nagrinėja, ar Fondui pateikta informacija, kuria jis operavo priimant sprendimus, buvo pateikta teisinga ir pilna apimtimi. Be to, VIVA pasirašė sutartį su dar viena reitingo agentūra, į kurią pagal poreikį kreipsis dėl antrosios nuomonės vertinant įmonių kredito reitingą. Daugiapakopė PVF valdymo struktūra užtikrina, kad Fondo valdymo procesai ir tvarkos yra nuolat tobulinami, atsižvelgiant į kaupiamą patirtį ir gerąsias praktikas.
„Fondas yra naujas valstybės finansinės inžinerijos instrumentas, pirmieji sandoriai gali suteikti naujų įžvalgų jį tobulinant, o mums vertinant bendrą fondo portfelį, svarbu nepamiršti mūsų pagrindinės misijos – padėti kuo didesniam skaičiui vidutinių ir stambių įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19 situacijos. Fondas siekia ne tik finansinės grąžos investuotojams, bet kartu ir sukurti pridėtinę vertę valstybei: išsaugoti darbo vietas, išskirtines specialistų kompetencijas ir aukštos pridėtinės vertės inovacijas, mokesčius į biudžetą bei prisidėti prie tvarios ekonomikos vystymosi Lietuvoje. Toliau dirbame su keliomis dešimtimis bendrovių ir siekiame padėti joms ilguoju periodu tęsti veiklą. Esu tikras, kad, nepaisant sudėtingų situacijų, Fondo investicinė grąža pasibaigus investavimo periodui bus teigiama“, – cituojamas D. Vilčinskas.
Prieš priimant investavimo sprendimą PVF vertina pareiškėjo finansinę padėtį, įmonės sukurtų darbo vietų skaičių, kuriamą pridėtinę vertę, analizuoja finansinius rezultatus iki pandemijos, dabartinę situaciją ir įmonės planus ilguoju periodu. Sandorio su „Enerstena“ atveju buvo atliktas papildomas veiklos, teisinis, mokestinis, finansinis vertinimas. PVF investicija leido „Enerstenai“ atsiskaityti su dalimi tiekėjų ir darbuotojais, tačiau naujai atsiradęs likvidumo trūkumas lėmė tai, kad įmonės valdyba priėmė sprendimą restruktūrizuoti įmonę.
„Enerstenos“ grupė įkurta 2002 metais ir veikia 5-25 MW biomasės katilinių projektavimo, gamybos ir įrengimo srityje, taip pat kuria ir gamina biomasės deginimo technologijas. Grupė yra sukūrusi savą technologiją ir įsteigusi mokslo ir tyrimų centrą, kuriame eksperimentuoja su naujos kartos technologijomis bei kuru. Tyrimų centre sukaupta laboratorinė įranga ir mokslinis kolektyvas, kuriame dirba 11 mokslininkų. Bioenergetikos sektoriuje vis plačiau naudojamos pažangios technologijos, o nuosavas mokslo ir tyrimų padalinys sukuria konkurencinį pranašumą verslui. Pasitelkdama tvarius energijos gamybos sprendimus „Enerstenos“ grupė svariai prisideda prie aplinkos taršos mažinimo Lietuvoje ir pažangios energetikos vystymosi. Apie 90 proc. pajamų įmonė gauna eksportuodama Lietuvoje suprojektuotą ir pagamintą įrangą į 10 skirtingų Europos šalių.
Apie Pagalbos verslui fondą
Pagrindinis Pagalbos verslui fondo tikslas – padėti vidutinėms ir didelėms Lietuvoje veikiančioms įmonėms, susidūrusioms su COVID-19 sukeltais iššūkiais. PVF siekia tapti tvariu partneriu vidutinėms ir stambioms įmonėms, kurios negauna finansavimo iš tokias paslaugas teikiančių rinkos dalyvių. Valstybės investicijos prisideda prie stambių ir vidutinių verslų išsaugojimo bei atskirų ekonomikos sektorių skatinimo ir vystymosi.
Pagalbos verslui fondą valdo Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA).