2025 m. liepos 3 d. ketvirtadienis, 16:45:06
Reklama  |  facebook

Darbuotojas palieka įmonę: kaip išvengti informacijos nutekinimo

2020-07-29 12:41
Karantino metu nuvilnijus atleidimų bangai, nemažai įmonių vadovų susidūrė su konfidencialios informacijos nutekinimo pavojumi. Išeidami darbuotojai dažnai išsineša ne tik sukauptas žinias ir patirtį, bet ir vertingą informaciją. Nors daugelis Lietuvos darbdavių pasirašo konfidencialumo susitarimus su darbuotojais, tačiau darbo teisės ekspertai pastebi, kad juose pasitaiko klaidų, galinčių sukelti neigiamų pasekmių.
nuotrauka
Rūta DIDIKĖ, advokatų bendrijos „Magnusson“ partnerė


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
„Darbo kodeksas numato, kad dėl konfidencialios informacijos apsaugos turi būti susitarta darbo sutartyje arba jos priede. Šiandien Lietuvoje beveik visi darbdaviai tokius susitarimus su darbuotojais pasirašo, bet tuo viskas nesibaigia. Praktikoje matome situacijų, kurios pakiša koją tinkamai konfidencialios informacijos apsaugai. Dažnai tai būna pernelyg platus konfidencialios informacijos sąrašas, neapibrėžtos organizacinės taisyklės, nustatytas per ilgas informacijos saugojimo terminas“, – pastebi advokatų bendrijos „Magnusson“ partnerė Rūta Didikė.

Pasirašyti susitarimą – neužtenka

Remiantis Darbo kodeksu, darbdavys turi imtis visų organizacinių ir techninių priemonių, padėdamas darbuotojui įgyvendinti įsipareigojimą saugoti informaciją. 

Todėl, pasak R. Didikės, neužtenka pasirašyti susitarimą ir pasidėti jį į stalčių – reikia kurti vidines organizacines taisykles, kaip informacija turi būti saugoma, nuolat priminti apie jas savo darbuotojams bei, kas svarbiausia, tų taisyklių laikytis.

„Tam rekomenduotina parengti pareigybių aprašą, pagal kurį darbdavys ribotų informacijos dalinimąsi įmonės viduje. Pavyzdžiui, pardavimų vadybininkai žino savo klientus, jų poreikius, o produktų vystytojams ši informacija nebūtų teikiama. Kitas variantas – suskirstyti darbuotojus į grupes ir nurodyti, su kokia informacija kiekviena grupė gali susipažinti. Tarkime, pas finansininką ateina pardavimų vadybininkas ir prašo kokios nors informacijos. Finansininkas, remdamasis vidine tvarka, mato, ar kolega iš kitos grupės turi teisę tokią informaciją gauti“, – pataria advokatė. 

Darbdavys turėtų taikyti ir technines apsaugos priemones. Pavyzdžiui, galima neleisti darbuotojams instaliuoti darbinio e. pašto į asmeninius kompiuterius, iš asmeninių kompiuterių jungtis prie tam tikrų darbe naudojamų sistemų, įdiegti standartus, kaip turi būti saugomi dokumentai su jautria informacija.

Kai viskas saugoma – nesaugoma niekas?

Teisininkė sako dažnai pastebinti, kai į konfidencialios informacijos sąrašą vadovai įtraukia kone visą įmonės informaciją – atrodo, kad viskas yra svarbu ir baiminamasi, kad apie ką nors gali būti pamiršta.

„Perteklinis informacijos priskyrimas konfidencialiai gali sukelti priešingą efektą – tada darbuotojas nežino, kuri informacija iš tikrųjų vertinga ir jautri, o kuri ne. Pagal teismų praktiką konfidenciali informacija yra ta, kuri turi potencialią gamybinę ar komercinę vertę ir dėl kurios praradimo darbdavys patirtų nuostolius. 

Tad reikėtų kruopščiai įvertinti, kas atitinka tokius kriterijus: kainodara, klientų kontaktai, naujų produktų kūrimas, planuojama plėtra – kas tikrai galėtų pakenkti, jei informacija nutekėtų. Prie konfidencialios informacijos galima priskirti ir atlyginimus, nes žinodami juos konkurentai gali persivilioti darbuotoją. Bet, tarkime, Registrų centrui teikiami akcininkų sprendimai ar ataskaitos gali būti prieinamos viešai, todėl neturėtų patekti po konfidencialios informacijos sąvoka“, – aiškina R. Didikė.

Nutekėjimą įrodyti sudėtinga, bet įmanoma

Konfidencialumo susitarimo nesilaikymas gali būti traktuojamas kaip šiurkštus pažeidimas, už kurį gresia atleidimas iš darbo. Taip pat gali tekti sumokėti susitarime nustatytas baudas, Darbo kodeksas numato ir pilną darbdavio patirtos žalos atlyginimą.

Pasak R. Didikės, nemalonumų gali turėti ir tie subjektai, kurie pasinaudojo darbuotojo turima konfidencialia informacija – laikoma, kad jie ją gavo neteisėtai, todėl teismų bylose tampa bendraatsakoviais.

Pasitaiko, kad darbdaviai nepasitiki konfidencialumo susitarimų veiksmingumu, motyvuodami, kad vis tiek negalės įrodyti informacijos nutekėjimo fakto. Vis dėlto turėdamas konfidencialumo susitarimą darbdavys gali bent jau imtis teisinių veiksmų.

„Įrodyti, kad buvo atskleista konfidenciali informacija, išties nelengva. Klientai ar tiekėjai, kurie būna perviliojami, tokiose bylose dažnai nebendradarbiauja. Tada renkami įvairūs netiesioginiai įrodymai. Teismų praktikoje turime sėkmingų bylų, kada darbdaviams pavyko įrodyti konfidencialios informacijos nutekinimą, tačiau pats procesas ne visada būna paprastas, įrodinėjimas užtrunka“, – teigia advokatų bendrijos „Magnusson“ partnerė.

Jos teigimu, pasitaiko situacijų, kai darbdavys įtaria konfidencialios informacijos nutekinimą, tačiau darbuotojas įrodo, kad atskleista informacija jau nebeaktuali, tad jos atskleidimas neigiamos įtakos darbdavio veiklai neturi. Tokie atvejai paprastai kyla nustačius per ilgą konfidencialios informacijos saugojimo terminą. Jį pasirenkant advokatė pataria atsižvelgti į įmonės veiklos specifiką. 

„Jei rinka taip keičiasi, kad informacija jau po kelių mėnesių bus pasenusi, yra viena. Bet jei, tarkime, pagal originalų receptą ir technologiją gaminamas produktas, kuris, tikėtina, dar daug metų bus populiarus, tada visai kita situacija, ir į tai reikia atsižvelgti“, – aiškina darbo teisės ekspertė.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
nuotrauka
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
nuotrauka
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...
nuotrauka
2025-05-19 11:25
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) šių metų nutartyje civilinėje byloje suformavo naują praktiką, kuri gali turėti reikšmingų pasekmių tūkstančiams aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir jų darbdavių. Teismas pateikė išaiškinimus dėl interesų konflikto sampratos, jos santykio su nekonkuravimo princ...
nuotrauka
2025-05-16 13:40
Lietuvoje daugiau nei du mėnesius valdžios institucijos, politikai, asociacijos bei kitos grupės diskutuoja, ginčijasi ir net kelia mitingus dėl atskirų siūlomos mokesčių reformos dalių. Vyriausybei pritarus paskutinėmis minutėmis taisytam jos variantui, siūlomi pakeitimai artimiausiu metu turėtų bū...
nuotrauka
2025-05-15 16:30
Daugiabučių namų savininkai, įgyvendindami bendrosios dalinės nuosavybės teisę ir turėdami teisėtą poreikį naudotis kieme esančia parkavimo aikštele, net jei ji priklauso kitam savininkui, gali reikalauti nustatyti tokiai aikštelei naudojimosi tvarką ir mokėtiną kompensaciją. Tai 2025 metų gegužės...
nuotrauka
2025-05-13 13:23
Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai vis aktyviau skinasi kelią į darbo aplinką: nuo automatizuotų atrankos sistemų, personalizuotų mokymų iki klientų aptarnavimo analizės ar net emocijų atpažinimo. Kartu su pažanga, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupė...
nuotrauka
2025-05-08 14:56
Siekdami įsigyti naują būstą žmonės įprastai pradeda nuo klausimo, kaip susitaupyti pradiniam įnašui. Dažnu atveju ši suma atrodo nemenka ir tampa pagrindine kliūtimi įsigyti būstą, tačiau tikslą pasiekti padeda aiškus planas, įpročių peržiūra ir keli praktiški sprendimai. Kokie jie, pasakoja „Lumin...
nuotrauka
2025-04-30 09:40
Įsivaizduokite – samdėte rangovą, tikėdamiesi kokybiško rezultato, tačiau galiausiai patys likote su brokuotu darbu, papildomomis išlaidomis ir neišspręsta problema. Rangovas trūkumų nešalina, o jums nelieka nieko kito, kaip tik gelbėtis savo jėgomis. Ar galima tokioje situacijoje atgauti pinigus – ...

Statybunaujienos.lt » Komentaras