2020 kovo 30 d. pirmadienis, 13:50
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kad renovuojamas daugiabutis nepabirtų lyg kortų namelis

prof. Gintaras ČAIKAUSKAS, architektas      2014-04-24 12:19
Pastatų renovacijos koncepcijos ir pertvarkymo galimybės yra betarpiškai susijusios su laikančių konstrukcijų bei egzistuojančių atitvarų sistemomis. Tai, ką galima padaryti mūriniame pastate, visiškai netinka panelinėms struktūroms.
nuotrauka
Jeigu pavieniai asmenys yra jau savavališkai išsigriovę kokias nors pertvaras, tai kitiems kaimynams geriau nepradėti analogiškų ardymo darbų. Portalo nuotrauka


Visais atvejais bet kokia rimtesnė invazija į pastato laikančias sistemas privalo būti parengta profesionalių projektuotojų ir suderinta su ankstesniais projektų autoriais ar įgaliotomis įmonėmis. Tik tokiu būdu galima išvengti nenumatytų klaidų ir kitokių nesėkmių.

Sovietmečio laikais statyti daugiabučiai iš esmės buvo kelių rūšių: plytų mūro pastatai su iš anksto pagamintų surenkamų gelžbetonio plokščių perdangomis; statybos aikštelėje surinkti iš gamykloje suformuotų gelžbetonio panelių; statybos aikštelėje išlieti naudojant monolitinį gelžbetonį.

Gresia apgailėtini rezultatai

Gyventojai paprastai rūpinasi tik savo butų problemomis, tačiau tokios daugiabučių pastatų sistemos yra betarpiškais susijusios tarpusavyje ir neįmanoma jų spręsti atsietai. Tam reikia bendrijų, tarpusavio susitarimų, sprendimų priėmimo, atsakomybės pasidalinimo.

Vienas iš labiausiai matomų ir neišvengiamai spręstinų esminių klausimų – bendras kvartalų ir mikrorajonų estetinis vaizdas, siekiant išvengti vizualaus aplinkos sudarkymo bei galutinio šių rajonų nekilnojamojo turto vertės devalvavimo.

Vykdant pavienes renovacijas, neparengus kompleksinių projektų, gresia sovietmečio gyvenamosios aplinkos galutinis deharmonizavimas. Pavyzdžių jau yra. Suvaldyti būsimuosius procesus itin sudėtinga ir sunku, reikalingi griežti ir aiškūs administraciniai, politiniai sprendimai, visuomenės supratimas ir palaikymas, statybininkų sąmoningumas ir darbo kultūra. Priešingu atveju gresia apgailėtini rezultatai.

Jeigu pertvaras ardė vienas, kitam tai daryti – pavojinga

Ne mažiau svarbus yra pastatų vidaus įrangos sprendinių atnaujinimas. Jeigu tai beveik neįmanoma surenkamuose stambiapanelinių blokų „kortų nameliuose“ (nes pajudinus vieną bloką, gali suirti visa sistema), tai yra žymiai lengviau mūriniuose pastatuose.

Blokiniuose pastatuose galima spręsti kompleksinius apšiltinimo, balkonų įstiklinimo, langų ir durų keitimo, inžinerinių sistemų perdarymo bei vidaus patalpų remonto klausimus. Esminis perplanavimas praktiškai neįmanomas. Juolab, jeigu pavieniai asmenys yra jau savavališkai išsigriovę kokias nors pertvaras, tai kitiems kaimynams geriau nepradėti analogiškų ardymo darbų. Pastato aukštuose gali netikėtai atsirasti „perforuoto popieriaus lapo“ efektas ir įtrūkti susilpnėjusios pastato konstrukcijos.

Dažnai gyventojai pageidauja išgriauti pertvaras tarp virtuvių ir kambarių, balkonų sąskaita pasididinti gyvenamąjį plotą (apšiltinant balkonus ir išardant atitvarinės lauko sienos fragmentus ir t.t.). To daryti nepatartina, nes prieštarauja pastato konstruktyvinei schemai.

Bet kokie rimtesni pakeitimai privalo būti labai tiksliai suderinti su profesionaliais ir juridiškai atsakingais specialistais.

Autorius dalyvaus diskusijoje „Kaip seną būstą paversti šiuolaikišku?“

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


RESTA

nuotrauka
2020-03-05 10:35
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-01-22 09:03
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „LIETUVOS BIM PROJEKTAI“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2019-05-06 14:44
Prieš penkerius metus VŠĮ „Skaitmeninė statyba“ steigėjai organizavo pirmąją konferenciją „Skaitmeninė statyba 2014“, kuri tapo neatskiriama „Restos“ dalimi. Steigėjų pastangos spartinti BIM diegimą Lietuvoje ir šviesti statybos sektoriaus bendruomenę, pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
nuotrauka
2019-05-03 08:24
Jau trečią kartą iš eilės parodoje RESTA įvyko konkursas „Įspūdingiausios Restos ekspozicijos“, kurio metu komisija išrinko įdomiausių ekspozicijų penketuką – įmones ir ekspozicijų projektų autorius.
nuotrauka
2019-05-02 07:50
Balandžio 25-26 d. Lietuvoje viešėjo Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning kartu su federacijos technologijų vadove Sue Arundale.
nuotrauka
2019-04-30 14:51
„Restoje“ įvykusio tarptautinio pastolininkų čempionato nugalėtojais tapo UAB „Hotrema“ profesionalai. Antroji liko pastolininkų komanda iš Estijos įmonės „Adelante“, trečioji – įmonės „Arad“ komanda iš Lenkijos.
nuotrauka
2019-04-29 16:50
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo konkursą „Lietuvos BIM projektai”, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“ konferencijoje, didžiausios statybų parodos „Resta“ metu. Konkursas yra skirtas išrinkt...
nuotrauka
2019-04-29 16:08
„Ukmergės gelžbetonis“ ką tik pasibaigusioje „Restoje“ pristatė tradicinius gaminius. Įmonei buvo svarbu priminti parodos lankytojams apie gamyklą ir savo gaminius.
nuotrauka
2019-04-26 07:25
Į Vilnių atvyko ir dalyvaus šiandien vykstančioje konferencijoje RESTOJE Europos statybos pramonės (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning. Jis statybų sektoriaus bendruomenei skaitys pranešimą konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius”.
nuotrauka
2019-04-26 07:09
Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų, tvirtina UAB „AGA CAD“. Pažangos pavyzdžiu ...
nuotrauka
2019-04-25 16:47
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau trečią kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“. Šiandien, balandžio 24 d., paskelbti nugalėtojai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-25 07:54
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, RESTOJE pristatinėja sveiką statybą.
nuotrauka
2019-04-25 07:48
Statybinės medžiagos, kurias RESTOJE pristato įmonė BAUROC, nesikeičia jau kurį laiką. Tačiau, kaip sako įmonės direktorius Alvidas Musius, keičiasi technologijos ir pasiūlymai.
nuotrauka
2019-04-24 18:46
Jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centras „Jung Vilnius“ RESTOJE pristato itin praktiškų produktų, kurie taupo namus įsirenginėjančių žmonių ir interjero dizainerių laiką, pinigus, tuo pat metu suteikdami galimybių rinktis, derinti ir lyginti kainas.
nuotrauka
2019-04-24 16:03
Kaip dekoruoti namų sienas ir lubas? Kokios statybų sektoriaus naujienos pasiekė Lietuvos rinką, kokios tendencijos įsitvirtina? Kaip nesuklysti renkantis augalus ir įsirengiant žalią plotą prie namų ar balkone? Atsakymų visi statybų sektoriaus profesionalai, naujakuriai bei savo būstą statyti, įsir...
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-19 13:42
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizuoja konkursą „Lietuvos BIM projektai”. Konkursas yra skirtas išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2019-04-19 10:34
Ar žinote, kokios interjero tendencijos šiuo metu madingiausios? Kaip įsirengti mažą erdvę? Kaip atnaujinti vienspalves namų sienas ir papuošti jas, pavyzdžiui, žydinčiomis gėlėmis? Visi atsakymai parodoje RESTA.
nuotrauka
2019-04-17 07:33
Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.

Statybunaujienos.lt » RESTA