2024 kovo 29 d. penktadienis, 10:47
Reklama  |  facebook

Diskusija. Kaip sukurti alternatyvų katalogą be detalių, kuriose slypėtų velnias? Fotogalerija Video

2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, administratoriai, bendrijos.
nuotrauka
Diskusijos dalyviai sutarė: alternatyvus katalogas pirkti renovacijos darbus turi būti lankstus, bet būtina išvengti landų piktnaudžiautojams. Iš kairės: R. Černiauskas, G. Onaitis ir V. Kalmatavičius. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
CPO LT, VŠĮ
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,
Varėnos statyba, UAB
Mano būstas LT, UAB
Pripažinta įmonė į tiekėjų sąrašus nepateko

UAB „Varėnos statyba“ generalinis direktorius Vytas VALENTUKEVIČIUS (nuotraukoje kairėje)buvo nustebęs, kai kuriant pirmąjį CPO LT katalogą, jo vadovaujama įmonė į tiekėjų sąrašą nebuvo įleista – jie neatitiko reikalavimų. 2011 m. Valkininkuose įmonė renovavo 50 butų namą, kuris buvo pripažintas geriausiai renovuotu namu Lietuvoje. Prieš porą savaičių televizija rengė reportažą apie geriausiai renovuotus namus Varėnoje – vėlgi dėmesio centre buvo „Varėnos statybos“ renovuotieji daugiabučiai.

„Po tokios istorijos buvo labai nesmagu, kad CPO LT mūsų nepriėmė (į tiekėjų sąrašą). Nepriėmė dėl to, kad virš 100 žmonių turinti įmonė, kurią vien už tokius pasiekimus galėjo priimti be jokių reikalavimų, nepriėmė dėl to, kad mes neturime projektuotojo, – sakė V. Valentukevičius. – Tai aš tada užsispyriau ir nutariau eiti į CPO LT ir įrodyti, kad projektuotojas yra nereikalingas.“ Vadovo nuomone, įmonė, laimėjusi viešuosius pirkimus, pati ieško projektuotojo, kuriuo pasitiki, kuris dirba kokybiškai.

Reikalavimai tiekėjams jau yra buvę koreguoti


CPO LT direktoriaus Rolando ČERNIAUSKO (nuotraukoje dešinėje) žodžiais, „Varėnos statybos“ istorija tik dar kartą patvirtina, kad pokyčiai perkant renovacijos darbus, yra būtini.

„Kai mes vykdome pirkimus, turime vadovautis taisyklėmis, kurios yra nustatytos Viešųjų pirkimų įstatyme. Kitaip sakant, tos taisyklės visiems rangovams yra vienodos. Mes galvojome, kaip tą procesą galima būtų supaprastinti, paspartinti“, – kalbėjo CPO LT vadovas. R. Černiauskas pastebėjo, kad konkrečiu atveju tiesiog bendrovei trūko konsultacijos – kliūtį buvo galima įveikti sudarant jungtinės veiklos sutartį su pasirinktu projektuotoju arba su juo sudaryti ketinimų protokolą.

Vėliau Centrinė perkančioji organizacija, reaguodama į rangovų pastebėjimus, CPO LT specialistų pasiūlymus, katalogą patobulino: atsirado ranga su projektavimu ir ranga be projektavimo, kur projektuotojas nereikalingas. „Mes privalome laikytis įstatymų nuostatų, bet, norėdami tobulinti pirkimo tvarką, reaguojame į pasiūlymus, juos svarstome“, – sakė R. Černiauskas, pastebėdamas, kad tas procesas yra ganėtinai ilgas.

V. Valentukevičius sako pastebintis, kad valstybės paramos sumažėjimas vėsina ir daugiabučių namų gyventojų norą renovuoti savo namus. Jo nuomone, situaciją galėtų pakoreguoti nedidelės pataisos. V. Valentukevičius siūlo jau suderintas investicinio projekto ir projektavimo kainas tiesiog sumažinti 5 proc. „Sumažinus investicinių projektų kainą 5 proc., galima skelbti konkursus nustatyta tvarka – gal atsiras įmonės, kurios sumažins kainas dar labiau“, – siūlė paprastą išeitį UAB „Varėnos statyba“ direktorius V. Valentukevičius.

Siūlo aiškesnes teisės aktų formuluotes

Situaciją, kuomet bendrijoms taikomi perkančiosioms organizacijoms nustatyti reikalavimai, teisininkai vadina paradoksu.

„Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimai viešuosiuose pirkimuose iš tiesų yra sveikintini ir tikrai reikalingi, bet tik tuomet, kai perka perkančioji organizacija – nereikėtų visiškai jų atsisakyti, – sakė advokatų kontoros TRINITI partneris, NT ir statybos praktikos grupės vadovas Vytautas KALMATAVIČIUS (nuotraukoje dešinėje). – Tačiau yra ir kita pusė – bagažas, kurį atsinešame iš Viešųjų pirkimų įstatymo, kuris stabdo (renovacijos) procesą ir kelia nereikalingų trukdžių.“

Kaip akcentavo teisininkas, bendrija ar savininkai, kurie inicijuoja renovaciją, nėra perkančioji organizacija. Abejonių gali kilti tik vienu atveju – kai bendrijų interesams atstovauja renovacijos administratorius, kuris dažniausiai yra savivaldybės įsteigta įmonė arba kokios nors kitos formos juridinis asmuo. Kita vertus, įstatymuose esama ir kito nenuoseklumo.

„Administratorius sudaro sutartį savo vardu, bet gyventojų naudai, – na, ir suprask, kaip čia yra. Ar tuomet atsiranda kažkokios viešos pasekmės, dėl ko reikėtų taikyti Viešųjų pirkimų įstatymą?“ – retoriškai klausė V. Kalmatavičius. Advokato nuomone, reikėtų apsispręsti ir aiškiai įvardinti, ką ir kaip daryti, kas yra kas, t. y. pašalinti bet kokias abejones dėl to, ar tai yra viešieji pirkimai, ar ne.
Apsisprendus dėl sąvokų bei perkančiosios organizacijos statuso taikymo ir CPO LT sukūrus alternatyvą, tiek ir perkantiesiems paslaugas, tiek ir tiekėjams būtų paprasčiau. Pasak advokato V. Kalmatavičiaus, rangovai arba tiekėjai galėtų paprasčiau ir greičiau patekti į tiekėjų sąrašus, o perkantieji paslaugas galėtų kelti jiems būtinas sąlygas, reikalavimus ir lengviau tai keisti.

„Jeigu taikome Viešųjų pirkimų taisykles, tai iš tikrųjų yra naudingos ir reikalingos procedūros, kurios visiems užtikrina vienodas konkuravimo sąlygas, kai nėra daugiau ir mažiau mylimų, – diskusijoje kalbėjo V. Kalmatavičius. – Perkant be Viešųjų pirkimų įstatymo procedūrų, tikrai (atsiranda) laisvos rankos. Telieka laikytis tam tikrų principų. Tai yra, vėlgi, tas pats nekonkuravimas ir sąlygų paskelbimas iš anksto. Bet jas keisti galite, kada tiktai norite, – išlaikant šituos du principus. Tai toks pagrindinis skirtumas. Tuomet daugelį problemų galima būtų išspręsti. Bet – velnias slypi detalėse.“

AM siekia išlaikyti dabartinius reikalavimus rangovams

Aplinkos ministerijos (AM) Statybos ir būsto departamento direktorė Elvyra RADAVIČIENĖ (nuotraukoje kairėje) diskusijoje priminė, kad daugiabučių namų bendrijos nėra įpareigotos pirkti renovacijos darbus per CPO LT sistemą, esama ir kelių kitų būdų. Jeigu pirkėjas yra ne perkančioji organizacija, tai renovacijos darbai yra perkami pagal aplinkos ministro patvirtintą aprašą. CPO LT katalogas yra tik vienas iš trijų instrumentų, kuriuos gali rinktis pirkėjai arba užsakovai.

„Dar vienas dalykas, kuris yra labai svarbus, – CPO LT kataloge yra atrinkti patikimi rangovai“, – diskusijoje kalbėjo E. Radavičienė, reaguodama į teisininko išsakytus pasiūlymus. AM atstovė išsakė nuogąstavimą, kad itin sumažinus reikalavimus rangovams, gali nukentėti darbų kokybė, gali kilti problemų, jeigu rangovas bankrutuotų. Galimų pokyčių esmė, kaip pastebėjo departamento direktorė, yra ta, kad katalogą naujais rangovais galima būtų papildyti paprasčiau.

„Bet reikalavimai, atrenkant rangovus, tikrai neturi būti mažesni, negu yra dabar“, – sakė E. Radavičienė.

Tačiau, advokato V. Kalmatavičiaus, pastebėjimu, tik konkretaus namo bendrija, valdyba geriausiai žino ir gali spręsti, kas turi jiems renovuoti namą, kokius reikalavimus turi atitikti statybų bendrovė. Tai tuo atveju, kai bendrija išmano. Bet saugantis nuo gudraujančių asmenų, bendrovių, sutiko teisininkas, reikalavimai turi išlikti, – tik būtina rasti balansą.

„Va, čia ir yra tas velnias detalėse, – kaip tuos reikalavimus padaryti pakankamai didelius, bet tokius, kad nebūtų ribojimo rangovams patenkant į tiekėjų sąrašus“, – kalbėjo advokatas V. Kalmatavičius.

Reaguodamas į teisininko ir AM atstovės išsakytas pastabas dėl to, kiek laisvės suteikti pirkimų dalyviams, UAB „Mano būstas“ renovacijos padalinio vadovas Julius PAULAUSKAS pastebėjo, kad rangovams Aplinkos ministerijos nustatytus minimalius reikalavimus reikia didinti. Administratoriams tenka susidurti su problemomis, kai rangovas pradeda restruktūrizavimo procedūras, kai bankai ima abejoti laimėjusio rangovo patikimumu. J. Paulausko nuomone, minimalūs reikalavimai tinka nedideliems namas, tačiau kitiems minimalūs reikalavimai gali netikti.

Kaip supaprastinti sąlygas, bet išvengti piktnaudžiavimo?

Ūkio viceministras Gediminas ONAITIS (nuotraukoje dešinėje) buvo linkęs palaikyti nuosaikiųjų diskusijos dalyvių pusę. Jo žodžiais, nevalia pamiršti, kad renovacijai yra naudojami vadinamieji viešieji pinigai ir jie turi būti naudojami racionaliai. Bet jis sutiko, kad būtina tobulinti CPO LT – kaip viešųjų pirkimų procesą, – sudarant sąlygas įtraukti kuo daugiau ir kaip galima greičiau rangovus. Ūkio ministerija, kaip viešųjų pirkimų politikos formuotoja, yra pasirengusi žengti žingsnį, pertvarkydama daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos darbų pirkimą. Tam, patvirtino viceministras, tikrai būtinas atskiras CPO LT katalogas, kuris būtų grindžiamas ne viešaisiais pirkimais, t. y. nebūtų taikomas Viešųjų pirkimų įstatymas.

„Tai yra privatūs asmenys, jie savo pinigais gali naudotis taip, kaip nori, jiems nėra prievolės taikyti Viešųjų pirkimų įstatymo pilna apimtimi, – sakė G. Onaitis. – Iš principo yra tik klausimas, kaip užtikrinti tvarkingą paramos naudojimą arba apsaugoti tuos, kurie nėra pakankamai kompetentingi apsaugoti patys save.“

Alternatyvus katalogas – finišo tiesiojoje

CPO LT jau kurį laiką dirba kurdama alternatyvų katalogą. Kaip sakė CPO LT direktorius R. Černiauskas, diskusijoje jis išgirdo patvirtinimą, kad einama teisinga kryptimi. „Suradome daug bendraminčių, esame dėkingi už idėjas“, – kalbėjo jis.

CPO LT 2013 metais buvo sukurta tam, kad pagelbėtų perkančiosioms organizacijoms, kad joms pačioms nereikėtų atlikti sudėtingų pirkimų procedūrų. Tačiau prasidėjus renovacijai, buvo sudarytos galimybės darbus pirkti ir gyventojų bendrijoms. Iš pradžių niekas neturėjo didelių iliuzijų, kad pasiūlymas pirkti renovacijos darbus per CPO LT pasiteisins, kad net 80 proc. pirkimų, nors ir taikant perkančiosioms organizacijoms sukurtas taisykles, bus atliekama per CPO LT.

„Atėjo laikas kalbėti apie alternatyvaus katalogo sukūrimą, kuriame nebūtų taip preciziškai vadovaujamasi Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis. Elvyra Radavičienė priminė, kad negalima proceso vykdyti chaotiškai, – kalbėjo R. Černiauskas, pastebėdamas, kad CPO LT sistema leidžia ir rangovą į sąrašus įtraukti, ir pirkimo procedūras atlikti per vieną dieną. – Bet akivaizdu, kad procesas turi būti reguliuojamas. Mes matome išeitį. Alternatyviame kataloge būtų suteikta galimybė rinktis – pagal poreikius.“

Laukia pasiūlymų

CPO LT ir Aplinkos ministerija siūlo teikti pasiūlymus dėl alternatyvaus katalogo iki birželio 5 d. Pasiūlymus ir pastebėjimus siųsti e. p.: info@am.lt ir info@cpo.lt su užrašu „alternatyvus katalogas“.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija. Kaip sukurti alternatyvų katalogą be detalių, kuriose slypėtų velnias?

Diskusija. „Kaip pirkti renovacijos darbus greičiau ir paprasčiau? Alternatyvus katalogas“




Diskusijos

nuotrauka
2023-10-20 11:11
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos (LNTPA) valdybos ir Lietuvos architektų rūmų (LAR) tarybos narių susitikime buvo sutarta apjungti organizacijų jėgas siekiant realių pokyčių valstybės teisėkūriniuose procesuose.
nuotrauka
2023-09-12 15:56
Profesinės statybos inžinierių asociacijos paskelbė apklausą, skirtą visiems inžinieriaus profesijos atstovams, ir kviečia anonimiškai išsakyti savo nuomonę apie profesinę savivaldą ir jos principus.
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2020-05-04 13:37
Kiekviena krizė atveria ir galimybių langą, o Lietuva gali suskubti jį išnaudoti tam, kad įgyvendintų pokyčius, reikalingus šalies klestėjimui, įsitikinę Lietuvos ekonomikos, verslo, pramonės, politikos, mokslo bei kultūros atstovai.
nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-04-02 08:29
Baigiantis diskusijai „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“ vilnietė Viktorija nusprendė, kad koreguos savo svajonių namo projektą – statys 80 kv. m mažesnį, negu buvo sugalvojusi su savo šeima.
nuotrauka
2015-03-29 22:35
Pirmą namą reikia nugriauti, antrą parduoti, trečiame gali gyventi pats. Šį mitą nuvainikuoja specialistai, primindami, kad nesame tokie turtingai, kad statytume blogus namus, o tuolab – griautume. Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas ww...
nuotrauka
2015-03-25 11:04
Diskusijos „Kaip pastatyti taupų namą“ dalyviai aiškinosi, kaip, naudojant silikatinius blokelius, pastatyti namą šeimai – kad jis būtų ne tik stilingas, jaukus, bet ir taupytų šilumą.
nuotrauka
2015-03-22 10:06
Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas www.statybunaujienos.lt, specialistai paaiškino, ką reikia žinoti apie namo statybą: nuo projekto ir statybininkų pasirinkimo iki medžiagų, iš kurių siūlė statyti sienas ir jas apšiltinti.

Statybunaujienos.lt » Diskusijos