2024 gegužės 24 d. penktadienis, 3:29
Reklama  |  facebook

Didžiausias statybų sektoriaus skaitmenizavimo iššūkis – žmonių pasiruošimas ir aiškios krypties atradimas

2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo metu kalbėjo Aplinkos ministerijos atstovas Dainius Čergelis.
nuotrauka
KTU Statybos ir architektūros fakultete vykusio renginio metu apie neišvengiamus statybų sektoriaus pokyčius diskutavo KTU Studijų prorektorius Jonas Čeponis, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas, INHUS group generalinis direktorius Audrius Tulaba. KTU nuotr.


Minimos įmonės
IMIC (KTU Statybos ir architektūros fakulteto Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras),
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
INHUS Group (anksčiau „Markučių“ įmonių grupė), UAB
Bentley Systems (Europe B. V. filialas),
YIT Lietuva, UAB
Staticus, UAB
Kauno tiltai, AB
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
KTU Statybos ir architektūros fakultete vykusio renginio metu apie neišvengiamus statybų sektoriaus pokyčius diskutavo KTU Studijų prorektorius Jonas Čeponis, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas, INHUS group generalinis direktorius Audrius Tulaba.

Skaitmenizacija neišvengiama, bet ar būsime priekyje?

Diskusijoje dalyvavę ekspertai vieningai sutiko, kad kelti klausimą „ar statybų sektoriui reikia ruoštis skaitmenizavimui?“ jau neverta. Kadangi tai neišvengiama, svarbiau galvoti, kaip tai padaryti tinkamai.

LSA prezidentas Dalius Gedvilas (nuotraukoje kairėje) atkreipė dėmesį, jog Suomijoje skaitmenizavimo standartas įvestas jau prieš porą metų ir jie šiuo metu turi sukaupę daugybę duomenų, kurių tyrimai, analizavimas dirbtinio intelekto pagalba leis didelę dalį statybų proceso valdymo perduoti programoms ir taip spartinti darbo greitį.

„Nėra abejonės, kad visas sprendimų priėmimo, kokybės tikrinimo, komunikacijos ir kitų statybos procesų greičio didėjimas veda link efektyvumo. Tad greitu metu ekonomiškai į priekį išsiverš tos valstybės ir įmonės, kurios sugebės viską daryti greičiau, nenukenčiant kokybei ir tam pasitelkus išmaniąsias technologijas bei tinkamai reaguojant į pokyčius. Jei ir mes norime būti tarp jų – svarbu, kad miesto ir valstybės lygiu priimami sprendimai vestų link skaitmenizavimo ir duomenų surinkimo bei jų apdorojimo, o ne tiesiog momentinio gėrio“, – sakė D. Gedvilas.

Šiai minčiai pritarė ir tarptautinės įmonės „INHUS Group“ vadovas A. Tulaba. Pasak jo, Lietuva, kaip nedidelė valstybė, yra teisingame kelyje. Jis taip pat tiki, kad labai svarbu nepamiršti raktinio žodžio komunikacija.

„Tai ypač susiję su nauja karta, kuri dar tik ateina į verslą ir kuri kurs ateitį. Naujosios technologijos ir jų naudojimas tik pagreitina komunikaciją. Esame nedidelė šalis ir galime būti lankstūs, greitai adaptuotis. Patys esame eksportuojanti įmonė, dirbame su dešimtis tūkstančių darbuotojų turinčiomis įmonėmis ir matome, kad mūsų sektorius sugeba greitai reaguoti į pokyčius ir keistis“, – pastebėjo A. Tulaba.

Ruošiama skaitmenizavimo strategija

Diskusijos dalyviai sutarė, kad labai svarbu yra ne tik diegti technologijas, bet ir aiškiai žinoti ką su jomis norime veikti, kaip gauti didžiausią naudą. 

KTU studijų prorektorius J. Čeponis (nuotraukoje kairėje) pateikė pavyzdį, kad paklausus studentų, beveik visi norėtų namuose turėti 3D spausdintuvą, tačiau tik vienas kitas turi idėjų ką su juo spausdintų ir kam naudotų. 

Anot LSA prezidentas D. Gedvilo, jaučiamas ir valdžios institucijų bei asmenų blaškymasis, nežinojimas, į kurią pusę kreipti statybos sektorių, į ką reikėtų sutelkti dėmesį.

Vis dėlto pasak Aplinkos ministerijos atstovo, šia kryptimi statybų sektoriuje jau yra dirbama ir per artimiausius keletą metų bus sukurti statinio informacinio modeliavimo standartai Lietuvoje.

„Šiuo metu yra rengiama statybų skaitmenizavimo strategija, dėl kurios greitu metu tarsimės su verslo sektoriumi. Taip pat kartu su KTU, VGTU, aplinkos ministerija kursime BIM LT projektą. Jo metu ir planuojama sukurti visą normatyvinę bazę, kuri nurodys BIM naudojimą“, – minėjo D. Čergelis. Jo teigimu, pokyčiai greiti ir didžiuliai, tad šiuo metu sunku išskirti ir numatyti, kurie technologiniai sprendimai įsitvirtins. 

Sunkiausias iššūkis – žmonių suvokimas

Kalbant apie pasiruošimą, pastebėta, kad sunkiausias klausimas yra net ne visos techninės bazės paruošimas, įrangos pasirūpinimas, o visuomenės ir su tuo susijusių žmonių nuteikimas.

D. Čergelis (nuotraukoje kairėje) pateikė britų pavyzdį – 2010-2012 metais vyko aktyvus skaitmeninio modeliavimo taikymas, o nuo 2016 skatinimas naudoti ir viešajame sektoriuje.

Remiantis britų patirtimi, atkreiptinas dėmesys, jog svarbu paruošti reguliavimą, įstatyminę bazę, susikurti infrastruktūrą ir turėti programinę įrangą, bet dar svarbiau yra žmonių mąstymo pakeitimas ir paruošimas. Reikia žmones nuteikti ir įrodyti, kad visa tai duos naudą. Skaičiuojama, kad Britanijoje tam dar nepasiruošusios net 60 proc. įmonių.

Šiuo klausimu kaip vieną iš akivaizdžiausių skaitmenizacijos naudų nurodė A. Tulaba.

„Technologijos taupo sąnaudas, gerina kokybę ir didina greitį. Jei anksčiau sakydavome, kad iš trijų pagrindinių norų „greitai, pigiai, kokybiškai“ vienu metu galimi tik du variantai, su naujomis technologijomis galima užtikrinti visus tris ir tai jau tampa standartu. Tačiau be technologijų visų trijų dedamųjų užtikrinti negalime, o jei to nepasieksi – tiesiog iškrisi iš rinkos“, – pastebėjo INHUS Group generalinis direktorius A. Tulaba (nuotraukoje kairėje). 

KTU studijų prorektorius J. Čeponis patikino, kad universitetai stengiasi padėti žmonėms nepasiklysti informacijos gausoje, ją susisteminti ir pateikti žmonėms, paruošti programas. Universiteto atstovai prisideda ir prie inžinierių žinių atnaujinimo, tačiau kyla problema, kad gyvename tarsi dvigubą gyvenimą, kai projektai nėra pilnai skaitmeniniai ir dar riekia tvarkyti „popierinius“ dokumentus.

Jėgas vienija akademikai, viešasis ir privatus sektoriai

Tikimasi, kad spręsti šiuos klausimus bei šviesti ne tik inžinierius, bet ir plačiąją visuomenę padės KTU Statybos ir architektūros fakultete įsteigtas „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras“. Prie centro patalpų įrengimo ir veiklos vystymo prisidėjo ne tik universitetas, bet ir šeši strateginiai partneriai: programinės įrangos statybos sektoriui kūrėja „Bentley Systems“, statybos įmonės „YIT Lietuva“, „Staticus“, „Kauno tiltai“, „INHUS Group“ bei viešoji įstaiga „Skaitmeninė statyba“.

Numatoma, kad centras padės diegiant statinių informacinio modeliavimo (BIM) metodologiją, leidžiančią skaitmenizuoti visus statinių projektavimo, statybos, eksploatacijos ir rekonstrukcijos ar nugriovimo procesus. Ši metodologija leidžia užtikrinti efektyvų informacijos perdavimą tarp visų statybos dalyvių, tad taip taupomi ištekliai, išvengiama klaidų, optimizuojami procesai ir statybos logistika.

Centro sukauptos žinios ir patirtis bus naudojamos studijų procese įtraukiant studentus, o taip pat švies visuomenę apie skaitmenizavimo teikiamas naudas, padės kurti ir vystyti užstatytos aplinkos skaitmeninės transformacijos politiką.

Parengta pagal KTU inf. ir iliustr. 

Statybunaujienos.ltDiskusijos

nuotrauka
2023-10-20 11:11
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos (LNTPA) valdybos ir Lietuvos architektų rūmų (LAR) tarybos narių susitikime buvo sutarta apjungti organizacijų jėgas siekiant realių pokyčių valstybės teisėkūriniuose procesuose.
nuotrauka
2023-09-12 15:56
Profesinės statybos inžinierių asociacijos paskelbė apklausą, skirtą visiems inžinieriaus profesijos atstovams, ir kviečia anonimiškai išsakyti savo nuomonę apie profesinę savivaldą ir jos principus.
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2020-05-04 13:37
Kiekviena krizė atveria ir galimybių langą, o Lietuva gali suskubti jį išnaudoti tam, kad įgyvendintų pokyčius, reikalingus šalies klestėjimui, įsitikinę Lietuvos ekonomikos, verslo, pramonės, politikos, mokslo bei kultūros atstovai.
nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, adm...
nuotrauka
2015-04-02 08:29
Baigiantis diskusijai „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“ vilnietė Viktorija nusprendė, kad koreguos savo svajonių namo projektą – statys 80 kv. m mažesnį, negu buvo sugalvojusi su savo šeima.
nuotrauka
2015-03-29 22:35
Pirmą namą reikia nugriauti, antrą parduoti, trečiame gali gyventi pats. Šį mitą nuvainikuoja specialistai, primindami, kad nesame tokie turtingai, kad statytume blogus namus, o tuolab – griautume. Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas ww...
nuotrauka
2015-03-25 11:04
Diskusijos „Kaip pastatyti taupų namą“ dalyviai aiškinosi, kaip, naudojant silikatinius blokelius, pastatyti namą šeimai – kad jis būtų ne tik stilingas, jaukus, bet ir taupytų šilumą.
nuotrauka
2015-03-22 10:06
Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas www.statybunaujienos.lt, specialistai paaiškino, ką reikia žinoti apie namo statybą: nuo projekto ir statybininkų pasirinkimo iki medžiagų, iš kurių siūlė statyti sienas ir jas apšiltinti.

Statybunaujienos.lt » Diskusijos