2021 sausio 28 d. ketvirtadienis, 17:00
Reklama  |  facebook

Kaip COVID-19 epochoje įsitikinti verslo partnerio patikimumu?

2020-10-06 09:44
Dėl popandeminiame pasaulyje atsiradusio neapibrėžtumo verslininkams dar svarbiau tapo pasitikrinti, ar būsimas jų verslo partneris yra patikimas. Teisininkų teigimu, nuo šiol būtina ne tik išsinagrinėti visas informacines sistemas bei teisinę bazę, bet ir atsižvelgti į tai, kokią įtaką galimam verslo partneriui padarė COVID-19.
nuotrauka
Evaldas RAPOLAS, „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
„Norėdami įsitikinti savo verslo partnerio patikimumu, pirmiausia turėtume įvertinti jo praeities rezultatus, o tuomet apžvelgti teisinę bazę, ar neplanuojami kokie įstatymų pokyčiai, galintys daryti įtaką jo verslui. Dabar mūsų gyvenimą aukštyn kojomis apvertė COVID-19, todėl turime papildomai įsitikinti, ar mūsų potencialus verslo partneris nepatiria teisinių ribojimų dėl pandemijos, mat šie ribojimai gali turėti įtakos jo pajamų mažėjimui ar sąnaudų išaugimui. Negalime pasikliauti vien praeities rezultatais, kadangi net jei jie ir buvo labai geri, dėl pandemijos ar kitų pokyčių pajamos gali smukti perpus“, – sako Evaldas Rapolas, advokatų profesinės bendrijos „Magnusson“ partneris.

Jo teigimu, tokia taktika sėkmingai vadovaujasi ir bankai, tikrindami įmones – jie atsižvelgia į verslo sritį ir kokią įtaką jai padarė pandemija, o vertindami verslo subjekto ateities perspektyvas jie neapsiriboja vien praeities ekonominių rezultatų vertinimu.

Verslo partnerio tikrinimo ABC


Pasak advokato, prieš pradedant bendrą veiklą su nauju verslo partneriu, būtina patikrinti jo duomenis ne vienoje informacinėje sistemoje. Svarbu peržiūrėti būsimojo partnerio finansinę atskaitomybę, išsiaiškinti, ar jis turi esamų ar buvusių skolų, ginčijosi dėl pinigų, ar neturi įkeisto turto, o pagal surinktus duomenis priimti sprendimą.

„Kredito biure „Creditinfo“ galima patikrinti, ar įmonė turi registruotų skolų, ar jos istorijoje yra ginčų dėl pinigų. Taip pat svarbu pasižiūrėti, ar įmonė šiandien neturi aktyvių areštų – tai galima padaryti Turto arešto aktų registre. Būtina išsiaiškinti, ar įmonės turtas šiuo metu nėra įkeistas – tai galima patikrinti Hipotekos registre. Itin svarbu atlikti visus šiuos žingsnius, nes, pavyzdžiui, būsimo verslo partnerio įmonės balansas, gautas iš Registrų centro, gali atrodyti tvarkingas, tačiau peržvelgus Hipotekos registro duomenis gali paaiškėti, kad visas jo turtas yra įkeistas“, – vardija jis.

E. Rapolo teigimu, norint patikrinti verslo partnerį iš užsienio – taisyklės galioja tos pačios, nes užsienio valstybėse veikia panašios informacinės sistemos kaip ir Lietuvoje.

„Žinoma, mums gali būti sudėtingiau prisijungti prie užsienyje veikiančių informacinių sistemų, nes pirmiausiai reikia žinoti, kaip jos vadinasi, kaip jomis naudotis. Dėl šios priežasties galima pasitarti su vietiniais konsultantais, kurie padėtų gauti norimą informaciją apie svetur veikiantį potencialų verslo partnerį“, – teigia jis.

Anot advokato, būtina nepamiršti, kad visos šios informacinės sistemos rodo praeitį, todėl dar reikia įvertinti ir ateities perspektyvą, nes dėl COVID-19 ji gali būti ir ne tokia šviesi – jeigu dar nematyti problemų, jos gali išryškėti vėliau. Pandemija palietė daugelį verslo sektorių: vieniems išaugo tik sąnaudos dėl papildomų saugumo reikalavimų vykdymo, o kitiems dar ir pajamos nukrito dėl sumažėjusio paslaugos gavėjų rato.

Įsitikinti patikimumu – sunkiau ar lengviau?

Nors gana akivaizdu, kuriems verslo sektoriams COVID-19 kirto skaudžiausiai, negalima teigti, kad įsitikinti verslo partnerio patikimumu tapo paprasčiau, mat dabar reikia atsižvelgti į kur kas daugiau aspektų.

„Siūlyčiau vertinti, kiek pandemija paveikė konkrečią verslo šaką – tai galima padaryti pasidomėjus tiek vietine, tiek užsienio žiniasklaida. Pavyzdžiui, panagrinėkime biurų rinką. Tarkime verslo centro praeities rezultatai yra puikūs, o ateityje teoriškai nematyti jokių veiklai įtaką galinčių daryti įstatyminių ribojimų. Tačiau dėl pandemijos pasikeitė darbo kultūra, kurią sunku teisiškai pamatuoti. Neabejoju, kad daugelis šiuolaikinių biurų turi galimybę išlaikyti tarp darbuotojų rekomenduojamą saugų atstumą, bet žmonės įprato dirbti namie, tad ateityje biurai gali tapti mažiau reikalingi, o jų kainos – kristi. Tai reiškia, kad nepakanka finansinių rezultatų ar teisinės bazės vertinimo, nuo šiol ypatingai svarbu sekti ir verslo tendencijas“, – aiškina E. Rapolas.

Į teismą – iš principo arba esant galimybei atgauti pinigus

Pasak E. Rapolo, apgautas nepatikimo verslo partnerio gali likti bet kas – nuo to neapsaugo nei sėkmė, nei ilgametė patirtis versle. Norint to išvengti būtina nepraleisti visų žingsnių tikrinant potencialų partnerį.

„Žmonės lieka apgauti po to, kai į verslo sandorį žiūri pernelyg lengvabūdiškai, o nepažįstamu partneriu pasitiki aklai. Paprastai tokių istorijų negirdime tuomet, kai tvarkingai padaromi visi žingsniai ir verslo partneris yra išsamiai patikrinamas. Prieš spaudžiant ranką nepaprastai svarbu įsivertinti visas galimas rizikas ir apgalvoti, kaip jas būtų galima eliminuoti“, – komentuoja advokatas.

Jo teigimu, ne visi nuostolius dėl nepatikimo partnerio patyrę verslininkai ryžtasi ginčą perkelti į teismo salę. Tai priklauso nuo įmonės vadovo požiūrio ir pinigų sumos, kurią jis gali atgauti.

„Savo praktikoje esame turėję tokių principingų klientų, kurie, nepaisant visų išlaidų, buvo pasiryžę siekti teisybės teisme ir atsakomybės savo skolininkui. Tačiau yra ir tokių, kurie pasiskaičiuoja, kad eiti į teisinį karą jiems per brangu, nes atgauti prarastus pinigus yra tik maža tikimybė“, – sako E. Rapolas.

Anot advokato, atsakomybė nesąžiningam verslo partneriui gali būti tiek civilinė, kai teismas priteisia grąžinti skolą, tiek ir baudžiamoji, jei pinigai buvo išvaistyti ar išryškėjo apgaulės elementai. Taip pat atsakomybė nuo verslo subjekto gali būti perkelta ir atsakingiems asmenims – tai jau asmeninė atsakomybė. 
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-01-27 10:50
Nuo šiandien, sausio 27 dienos, įsigalioja nauja pranešimų apie prastovas Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) teikimo tvarka. Darbdaviai, skelbiantys prastovas nuo šios dienos, turės pateikti detalesnę informaciją apie kiekvieną darbuotoją, kuriam skelbiama prastova bei galės rinktis vieną iš dviejų...
nuotrauka
2021-01-22 08:39
Kas yra savarankiška ir nesavarankiška verslo įmonė, kaip kiekvienos grupės subjektas turi pildyti paraiškas, siekiant gauti subsidiją nuo COVID-19 finansiškai nukentėjusioms įmonėms, kokius duomenis ir kaip pateikti, kaip paraiškos bus vertinamos, atliekamos pareiškėjų atitikimo Vyriausybės nustaty...
nuotrauka
2021-01-20 09:14
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog nuo šiandien, sausio 20 d., savarankiškos įmonės gali teikti paraišką vienkartinei negrąžintinai subsidijai gauti.
nuotrauka
2021-01-20 08:22
Nuo trečiadienio, sausio 20 d., verslas jau gali teikti paraiškas gauti subsidijas ir lengvatines paskolas. Pirmąjį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengto pagalbos verslui paketą sudaro 180 mln. eurų – 150 mln. eurų skiriama subsidijoms, 30 mln. eurų – paskoloms.
nuotrauka
2021-01-19 15:59
Tęsiantis karantinui ir ekstremaliajai situacijai, darbdaviai toliau gali skelbti prastovas darbuotojams. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, galiojančias prastovas yra paskelbusios daugiau nei 14 tūkst. įmonių.
nuotrauka
2021-01-18 10:29
Prie sparčiai augančios ir besikeičiančios šalies sostinės prisideda ir nekilnojamojo turto plėtotojai, kurie nuolatos stato ir siūlo gyventojams įsigyti naują būstą. Ne išimtis ir 2020 m., kurie nepaisant užklupusios pandemijos, pasižymėjo tikrai įspūdingu pastatytų butų skaičiumi.
nuotrauka
2021-01-18 07:20
Nei pandemija ir su ja atsiradę gausūs suvaržymai, nei niūrokos ekonomistų prognozės nenuslopino lietuvių verslumo – pernai įmonių šalyje ir vėl buvo įsteigta daugiau, nei užsidarė.
nuotrauka
2021-01-12 09:19
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastaruoju metu gauna daugiau paklausimų, susijusių su rizikomis kilti COVID-19 protrūkiams darbovietėse. Darbuotojai susirūpinę saugių darbo sąlygų užtikrinimu: ne tik dėl darbdavių taikomų prevencinių priemonių, bet ir dėl kolegų elgesio.
nuotrauka
2021-01-08 15:38
Koronaviruso sukelta pandemija paženklinti jau praėję 2020-ieji metai skaudžiai palietė Lietuvą, o valstybė ir visuomenė gana stipriai nukentėjo nuo tiesioginių ir netiesioginių pandemijos pasekmių, ypač vadinamosios antrosios pandemijos bangos, prasidėjusios 2020 m. rudenį, metu.
nuotrauka
2021-01-08 13:26
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir šiuo metu su socialiniais partneriais ir valstybinėmis institucijomis analizuoja ir derina antrojo paramos verslui paketo koncepciją, skirtą padėti labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiems verslams.
nuotrauka
2021-01-08 09:18
2021 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje veikė 108 258 ūkio subjektai (be fizinių asmenų, užsiimančių ekonomine veikla), jie sudarė 43 proc. visų Juridinių asmenų registre įregistruotų ūkio subjektų. Veikiančių ūkio subjektų skaičius, palyginti su 2020 m. pradžia, padidėjo 0,7 proc.
nuotrauka
2020-12-31 14:01
Pandemijai tęsiantis darbdaviai, darbuotojai, nepasiturintys gyventojai, būtinybei atsiradus mažus ar negalią turinčius vaikus namuose prižiūrintys tėvai ir kitais metais galės naudotis valstybės pagalbos priemonėmis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokios valstybės paramos nuo pan...
nuotrauka
2020-12-31 08:58
Vyriausybės pasitarime buvo pritarta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktai patikslintai subsidijų nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms koncepcijai ir kriterijams. Numatyta, kad paramą dėl antrosios pandemijos bangos neigiamo poveikio verslui galės gauti ir tos įmonės, kurių darbuotojų skaiči...
nuotrauka
2020-12-23 13:36
Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas, pagal kurias nuo kitų metų pusantro karto didės subsidijos prastovų metu, o darbdaviams neliks pareigos prie darbuotojo atlyginimo prisidėti savo lėšomis. Tokiu būdu siekiama smarkiau padėti verslui ir gyventojams, susidūrusiems su neigiamu COVID-19 plitimo ...
nuotrauka
2020-12-23 09:16
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (PVF), sudarė pirmąjį sandorį – 7 milijonų eurų finansavimą mišriais instrumentais skyrė UAB „Enerstena“, kuri projektuoja, gamina ir įrenginėja biomasės katilines.
nuotrauka
2020-12-22 14:36
Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje suburta Verslo sąlygų karantino metu darbo grupė, kuri aiškiau, paprasčiau ir detaliau pateiks verslui informaciją ir rekomendacijas dėl apribojimų antrojo karantino metu.
nuotrauka
2020-12-21 12:26
Lietuvos statybos įmonės vis labiau jaučia ryškų pandemijos poveikį: skaičiuoja ženkliai sumažėjusias darbų apimtis ir neigiamus pokyčius finansiniuose veiklos rezultatuose, susiduria su iššūkiais dėl saugaus darbo organizavimo ir galimybės pasinaudoti pagalbos verslui priemonėmis, rodo Lietuvos sta...
nuotrauka
2020-12-21 09:26
Nuo kitų metų dvigubai didėja subsidijos prastovų metu, darbdaviams nelieka pareigos prie darbuotojo atlyginimo prisidėti savo lėšomis. Šie pakeitimai darbdaviams padės išlaikyti darbo vietas, o darbuotojams – neprarasti pajamų. Tai ypač aktualu nuo pandemijos stipriai nukentėjusiam verslui: viešbuč...
nuotrauka
2020-12-18 10:42
Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo ataskaita šiemet kitokia – tradiciškai joje būna pateikiamas šalių konkurencingumo indeksas, reitinguojantis valstybes pagal tai, kaip jų instituciniai „rėmai“ skatina arba varžo verslą didinti produktyvumą. Šiais metais, atsižvelgiant į išskirtinę situacij...
nuotrauka
2020-12-17 13:13
2020–uosius dar ilgai prisiminsime kaip nepaprastai sunkius įprastą rutiną sutrikdžiusius ir daugumą mūsų dukart namuose įkalinusius metus. Tačiau kai kurie pokyčiai leido atrasti naujas galimybes, padėjo išvengti visiškos gyvenimo ir ekonomikos stagnacijos, sako nekilnojamojo turto (NT) projektų va...

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai