2020 gegužės 26 d. antradienis, 2:07
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Koronavirusas gerokai pakoregavo ekonominių vertinimų rodiklį

2020-03-31 09:13
Ekonominių vertinimų rodiklis, t. y. bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika, 2020 m. kovą, palyginti su vasariu, sumažėjo 7 procentiniais punktais ir sudarė 1 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Tam įtakos turėjo susidariusi situacija dėl koronaviruso COVID-19 pandemijos.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (EIKOS STATYBA)archyvo nuotr.


6 proc. respondentų nurodė, kad jų įmonės veiklą apribojo karantinas (iki paskelbiant karantiną – 2 proc., paskelbus karantiną – 21 proc.). Labiausiai karantino įtaką pajuto paslaugų sektorius ir prekyba, mažiau – pramonė ir statyba. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 14, prekybos – 6, pramonės ir vartotojų* – 4 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis, praneša Statistikos departamentas, nepasikeitė.

Ekonominių vertinimų rodiklis, palyginti su 2019 m. kovu, sumažėjo 7 procentiniais punktais. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 11, vartotojų – 6, pramonės ir statybos – 5, prekybos – 2 procentiniais punktais.

Duomenis Statistikos departamentas rinko kovo 1–24 dienomis. Didžioji dalis (74 proc.) įmonių atsakymus pateikė iki paskelbiant karantiną šalyje (iki kovo 13 d.).

Ekonominių vertinimų rodiklis ir jo sudėtinės dalys
Procentais


Pramonės pasitikėjimo rodiklis

Pramonės įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad 2020 m. kovą, palyginti su vasariu, pramonės pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 4 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo pesimistiškesnė produkcijos gamybos prognozė.

Įmonių, prognozuojančių gamybos augimą per artimiausius 3 mėn., dalis sumažėjo nuo 32 iki 29 proc., o prognozuojančių mažėjimą – padidėjo nuo 7 iki 12 proc. Blogesnė ir gaminių eksporto prognozė: 22 proc. įmonių prognozavo eksporto augimą, 17 proc. – mažėjimą (prieš mėnesį – atitinkamai 30 ir 11 proc.). Dauguma (80 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 15 proc. – planavo didinti.

Pramonės produkcijos gamyba ir gaminamos produkcijos paklausa kovą padidėjo: 25 proc. respondentų teigė, kad produkcijos gamyba per praėjusius 3 mėn. padidėjo, tiek pat procentų – kad sumažėjo (prieš mėnesį atitinkamai – 20 ir 28 proc.). Gaminamos produkcijos paklausos padidėjimą nurodė 20 proc. apklaustų įmonių vadovų, 23 proc. – sumažėjimą (prieš mėnesį atitinkamai – 18 ir 28 proc.).

Statybos pasitikėjimo rodiklis

Statybos įmonių vadovų apklausa parodė, kad kovą, palyginti su vasariu, verslo tendencijos statybų sektoriuje liko tokios pačios, tačiau palyginti su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5 procentiniais punktais.

Kovą 62 proc. apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, prognozuojančių jį didinti dalis padidėjo nuo 25 iki 26 proc. Daugiau užsakymų artimiausiais mėnesiais tikėjosi 25 proc. apklaustų įmonių vadovų, 18 proc. – prognozavo, kad užsakymų mažės (prieš mėnesį – atitinkamai 23 ir 14 proc.). Dauguma (75 proc.) respondentų prognozavo, kad statybos darbų kainos nesikeis, 18 proc. – kad didės.

Kovą statybos darbų paklausą dauguma (60 proc.) įmonių vadovų vertino kaip pakankamą, tačiau nuo 36 iki 40 proc. padaugėjo įmonių vadovų, teigiančių, kad statybos darbų paklausa nepakankama.

Statybos darbų apimties tendencijos pablogėjo: 34 proc. apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų sumažėjo, 10 proc. – nurodė, kad padaugėjo (prieš mėnesį – atitinkamai 32 ir 12 proc.).

Mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis

Prekybos įmonių vadovų apklausa parodė, kad kovą, palyginti su vasariu, prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 6 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo pablogėjusi prekybos įmonių verslo padėtis ir pesimistiškesnė jos prognozė artimiausiems mėnesiams.

Respondentų, teigiančių, kad per praėjusius 3 mėn. jų įmonės verslo padėtis pagerėjo, palyginti su prieš mėnesį išsakyta nuomone, sumažėjo nuo 16 iki 11 proc., o kad ji pablogėjo – padidėjo nuo 5 iki 6 proc.

Trys ketvirtadaliai (75 proc.) įmonių vadovų prognozavo, kad įmonės verslo padėtis per artimiausius 3 mėnesius nesikeis, tačiau nuo 3 iki 11 proc. padaugėjo manančių, kad ji pablogės. Daugiau prekių nei prieš mėnesį įsigyti planavo 23 proc. apklaustų įmonių, mažiau – 11 proc. 

Daugiau nei du trečdaliai (70 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 22 proc. – numatė priimti naujų. 93 proc. respondentų prognozavo, kad parduodamų prekių kainos nesikeis, 6 proc. – kad didės.

Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis

Paslaugų sektoriaus įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad kovą, palyginti su vasariu, verslo tendencijos paslaugų sektoriuje pablogėjo. Paslaugų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 14 procentinių punktų. Tam įtakos turėjo sumažėjusi teikiamų paslaugų paklausa, pesimistiškesnė jos prognozė artimiausiems mėnesiams bei pablogėjusi įmonių verslo padėtis.

Respondentų, teigiančių, kad jų įmonės verslo padėtis per pastaruosius mėnesius pagerėjo, dalis sumažėjo nuo 27 iki 23 proc., o kad ji pablogėjo – padidėjo nuo 3 iki 6 proc. Nors dauguma (65 proc.) įmonių vadovų teigė, kad teikiamų paslaugų paklausa per pastaruosius mėnesius nesikeitė, tačiau nuo 39 iki 21 proc. sumažėjo teigiančių, kad ji padidėjo.

Blogesnė ir teikiamų paslaugų paklausos prognozė: 24 proc. respondentų per artimiausius 3 mėn. numatė paklausos didėjimą, 17 proc. – mažėjimą (vasarį – atitinkamai 30 ir 8 proc.). Dauguma (68 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 20 proc. – planavo priimti naujų. 88 proc. respondentų prognozavo, kad teikiamų paslaugų kainos artimiausiu metu nesikeis, 9 proc. – kad didės.

Šaltinis – Statistikos departamentas
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


KARANTINO iššūkiai

nuotrauka
2020-05-22 13:21
Statybos – tai vienas iš sektorių, kuris per visas ekonominės krizes paveikiamas labiausiai. Vyriausybė nutarė sekti kitų ES valstybių pavyzdžiu ir gelbėti ekonomiką per statybos ir infrastruktūros projektus. Tačiau priimti sprendimai, kaip pastebi Lietuvos statybininkų asociacija, sulaukia švietimo...
nuotrauka
2020-05-20 13:56
Karantino metu prastovas darbuotojams paskelbusioms įmonėms valstybė moka subsidijas, padengiančias dalį darbuotojų darbo užmokesčio, kuris per prastovą negali būti mažesnis nei minimalioji mėnesio alga už visą įprastą darbo laiką. Švelnėjant karantinui ir darbuotojams sugrįžtant į darbus, valstybės...
nuotrauka
2020-05-19 10:52
Pramonės įmonių skaitmeninimams ir perorientavimas, naujų investicijų pritraukimas, dirbančiųjų perkvalifikavimas aukštos pridėtinės vertės sritims, biotechnologijos, medicinos paslaugos, atsinaujinančiųjų energijos išteklių diegimas. Tai tik keletas iš Finansų ministerijos siūlomų ilgalaikių invest...
nuotrauka
2020-05-15 14:44
Patikslinus nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) mokamų palūkanų kompensacijų sąlygas, ši priemonė tapo dar plačiau prieinama tiek įmonėms ir verslininkams, plėtojantiems savo veiklą ir siekiantiems gauti dalinę 95 proc. palūkanų kompensaciją iki 36 mėnesių laiko...
nuotrauka
2020-05-14 15:55
Subsidija nuomos mokesčiui galima tik tuo atveju, jeigu nuomotojas suteikia bent 30 proc. nuolaidą. Tačiau apie tokią galimybę sužinojus, kai jau susitarta dėl nuomos mokesčio kitaip, verslas gali patirti išlaidų. Ar galima persitarti dėl nuomos mokesčio mažinimo? Teisininkai sako, kad tokia galimyb...
nuotrauka
2020-05-14 15:13
Švelninant karantino ribojimus ir darbuotojams planuojant grįžti į nuolatines darbo vietas, reikia pasirūpinti tinkamu darbo vietų paruošimu bei sutvarkyti darbo procesus taip, kad būtų užtikrinta ir darbuotojų, ir lankytojų sauga bei sveikata. Valstybinė darbo inspekcija parengė rekomendacijas dėl ...
nuotrauka
2020-05-14 10:02
Lietuvoje veikianti Šiaurės – Baltijos šalių teisinių paslaugų įmonių grupė „Fondia“ atliko skirtingų šalių paramos verslui ir gyventojams analizę. Paaiškėjo, jog valstybių pagalba ekonomikai tiesiogiai koreliuoja su mokestine našta, skaičiuojama nuo šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).
nuotrauka
2020-05-13 08:06
Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) patikrino Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) 1 etapo suformuoto galimų 15 tūkstančių pareiškėjų sąrašą pagal priemonę „Subsidijos mikroįmonėms“ ir pateikė jį VMI. Dabar VMI skelbs kvietimą įmonėms teikti paraiškas ir formuos 2 etapo potencialių pareiškėjų ...
nuotrauka
2020-05-13 07:43
Paraiškas dėl nuomos mokesčio kompensavimo galima teikti jau nuo gegužės 4 d., tačiau vis dar sulaukiama daug teorinių bei praktinių klausimų dėl galimybės pasinaudoti šia kompensacija. Komentuoja Šiaurės ir Baltijos šalių teisininkų įmonės „Fondia“ specialistai Lietuvoje.
nuotrauka
2020-05-12 09:59
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog šiandien, gegužės 12 d., apie 20 tūkst. mikroįmonių, atitinkančių LR Vyriausybės nustatytus kriterijus, išsiųs kvietimus pateikti paraišką subsidijai gauti. Kvietimai įmones pasieks per Mano VMI. Iš viso, tokių kvietimų sulauks apie 34 tū...
nuotrauka
2020-05-11 14:36
Nuo koronoviruso (COVID-19) padarinių nukentėjusioms Lietuvos mikroįmonėms valstybė sudaro galimybę sumažinti finansinius nuostolius. Pradedama įgyvendinti nauja šioms bendrovėms padėti skirta priemonė „Subsidijos mikroįmonėms“. Pagal šią priemonę nuo 1 iki 9 darbuotojų turinčios įmonės pretenduos į...
nuotrauka
2020-05-11 09:11
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) toliau vykdo kontrolės veiksmus, kuriais siekiama išvengti piktnaudžiavimo valstybės lėšomis ekonomikos skatinimui ir koronaviruso sukeltoms pasekmėms mažinti. Šiuo metu visoje Lietuvoje toliau vykdomos priemonės, susijusios su Užimtumo tarnybos verslui t...
nuotrauka
2020-05-11 09:01
Įmonės ar verslininkai, kurių veikla dėl paskelbto karantino buvo sustabdyta, ją vykdantys nuomotose patalpose, jau gali kreiptis į INVEGA dėl patalpų nuomos išlaidų dalinio kompensavimo. Kompensacijos teikiamos už nuomos išlaidas, patirtas nuo kovo 16 d. iki karantino laikotarpio pabaigos plius du ...
nuotrauka
2020-05-08 09:17
Dėl paskelbto privalomojo karantino, per paskutines dvi kovo mėn. savaites apie 7 proc. užimtų gyventojų nedirbo arba dirbo mažiau valandų nei įprastai, beveik 60 proc. jų sudarė moterys. Labiausiai karantinas paveikė statybos ir paslaugų sektorius, kuriuose šis lygis siekė atitinkamai 12 ir 8 proc....
nuotrauka
2020-05-08 08:11
Nuo šiol informacija ir konsultacijos Lietuvos verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19, teikiamos nemokamu trumpuoju numeriu 1824. Pagalbos priemonių verslui linija veiks tol, kol verslui bus teikiama COVID-19 krizės pasekmių mažinimo pagalba.
nuotrauka
2020-05-07 15:51
Seimas patvirtino specialias pagalbos ir paramos priemones darbuotojams, savarankiškai dirbantiems asmenims, darbo netekusiems žmonėms ir darbdaviams po karantino. Didžioji dalis šių priemonių galios laikinai, tai yra kol šaliai pavyks atsitiesti po sukrėtimo dėl koronaviruso pandemijos. Tačiau soci...
nuotrauka
2020-05-07 10:55
Tokius skaičius atskleidė Lietuvos savivaldybių asociacijos atlikta apklausa, kurioje duomenis pateikė 55 iš 60 šalies savivaldybių. Iki balandžio 22 dienos, preliminariais skaičiavimais, savivaldybės buvo išleidusios 22,8 mln. eurų. Dar 31,8 mln. eurų siekiant stabdyti viruso plitimą savivaldybės p...
nuotrauka
2020-05-07 08:54
Vyriausybė paskirstė likusią dalį papildomų ekonomikos skatinimui skirtų lėšų valstybės ir savivaldybių institucijų įgyvendinamiems projektams bei priemonėms. Finansavimas numatytas statybos darbams, programoms ir priemonėms, susijusiems su šalies ekonomikos palaikymu ir (ar) vystymu 2020 metais įgy...
nuotrauka
2020-05-07 08:51
Ministrų kabinetas pritarė, kad karantinas Lietuvoje būtų pratęstas iki gegužės 31 d., nustatant naujas karantino švelninimo priemones. Numatyta, kad jau visai netrukus duris galės atverti darželiai ir ikimokyklinės grupės, taip pat bus galima organizuoti renginius. Be to, apsispręsta, kad galės pra...
nuotrauka
2020-05-05 09:43
Susirūpinimo pandemija lygis Lietuvoje gerokai didesnis nei pasaulyje ar kaimyninėje Latvijoje, rodo atlygio tyrimų bendrovės „Baltic Salary Survey“ duomenys. Apklausti darbdaviai teigia, kad jei ekonominė situacija nesikeis arba blogės, 35 proc. jų planuoja mažinti atlyginimus bei atleisti 17 proc....

Statybunaujienos.lt » KARANTINO iššūkiai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...