2025 m. kovo 27 d. ketvirtadienis, 12:25:53
Reklama  |  facebook

Asmenų su negalia teisė dirbti, lengvatos ir garantijos

2023-12-15 09:48
Nuo sausio 1 d. įsigalios Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nauja redakcija – Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Įstatymo pataisose reglamentuojama, kad keisis negalios vertinimo modelis, didės paslaugų ir pagalbos prieinamumas žmonėms su negalia, operatyviau bus teikiama individualizuota pagalba ir paslaugos.
nuotrauka
Ieva PILIČIAUSKAITĖ-DULKĖ, VDI Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė


Minimos įmonės
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),
Darbingo ir pensinio amžiaus žmonėms bus nustatomas dalyvumo lygis, o žmonėms, kuriems negalia nustatyta neterminuotai, esamas darbingumo lygis bus prilygintas tokiam pačiam dalyvumo lygiui. Pavyzdžiui, turimas 25 proc. darbingumo lygis bus lygus 25 proc. dalyvumo lygiui.

„Nustačius dalyvumo lygį neįgalieji nepraras teisės dirbti, todėl ir toliau galės sudaryti darbo sutartis ir dirbti jų sveikatą atitinkančiomis darbo sąlygomis, – akcentuoja Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė. – Tokių darbuotojų darbo santykių vykdymo ypatumus, be Darbo kodekso, taip pat numato ir Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas.“

Taigi darbdavys, įgyvendindamas tinkamą darbo sutarties sudarymą ar vykdymą su neįgaliu darbuotoju, turi atsižvelgti į teisės normose nustatytas tokių darbuotojų lengvatas ir garantijas.

Kokios garantijos įtvirtintos neįgaliam darbuotojui Darbo kodekse?


Darbdavys turi kiekvienam darbuotojui sudaryti tinkamas, saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas (DK 158 str. 1 d.).

Vadovaujantis lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principais neįgaliesiems turi būti sudarytos sąlygos gauti darbą, dirbti, siekti karjeros arba mokytis, įskaitant tinkamą darbo sąlygų sudarymą, jeigu dėl tokių priemonių nebus neproporcingai apsunkinamos darbdavio pareigos (DK 26 str. 2 d. 6 p.). Darbo kodekso 2 ir 26 str. įtvirtintas ir nediskriminavimo dėl sveikatos būklės principas.

Teisė į ne visą darbo laiką – darbdavys privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti ne visą darbo laiką, jeigu darbuotojo prašymas pagal sveikatos priežiūros įstaigos išvadą pagrįstas darbuotojo sveikatos būkle, neįgalumu. Toks asmuo grįžti dirbti viso darbo laiko sąlygomis gali raštu įspėjęs darbdavį prieš dvi savaites, išskyrus atvejus, kai darbdavys sutinka nesilaikyti šio termino (DK 40 str. 4 d.).

Teisė dirbti nuotoliniu būdu – dirbti nuotoliniu būdu skiriama darbuotojo prašymu arba šalių susitarimu, todėl jeigu darbdavys neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas, jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu, darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą neįgalumu (DK 52 str. 2 d.).

Teisė nutraukti darbo sutartį dėl svarbios priežasties pagal Darbo kodekso 56 str. – darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas, jeigu <...> darbuotojas negali tinkamai atlikti savo darbo funkcijos dėl ligos ar neįgalumo. Nutraukiant darbo sutartį šiame straipsnyje nustatytu pagrindu, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką (DK 56 str. 1–2 d.).

Ilgesnis įspėjimo terminas, nutraukiant darbo sutartį darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės pagal Darbo kodekso 57 str. – darbo sutartis nutraukiama įspėjus neįgalų darbuotoją prieš tris mėnesius, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – prieš šešias savaites. Galimybė nutraukti darbo sutartį nesant šalių valios – darbdavys privalo nutraukti darbo sutartį be įspėjimo, kai darbuotojas pagal sveikatos priežiūros įstaigos išvadą nebegali eiti šių pareigų ar dirbti šio darbo ir jis nesutinka būti perkeltas į kitas toje darbovietėje esančias laisvas jo sveikatą atitinkančias pareigas ar darbą arba kai tokių pareigų ar darbo toje darbovietėje nėra. Tokiu atveju darbuotojui išmokama dviejų mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka (DK 60 str. 1 d. 4 p., 3 d.).

Darbdavys turi pareigą tenkinti darbuotojo prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę, dirbti darbuotojo pageidaujamu darbo laiko režimu, jeigu dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai nesudarytų darbdaviui per didelių sąnaudų (DK 113 str. 1 d.).

Ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos – neįgaliems darbuotojams suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę). Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos penkių savaičių trukmės atostogos (DK 126 str. 3 d.).

Teisė pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis – darbdavys privalo tenkinti darbuotojo prašymą suteikti kasmetines atostogas asmenims, sergantiems chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų, esant sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijai, ir asmenims, kurių prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jų sveikatos būklę (DK 128 str. 5 d. 4 p.).

Jei darbuotojas turi negalią, darbdavys privalo tenkinti jo prašymą suteikti nemokamas atostogas. Jos turi būti ne trumpesnės nei darbuotojas prašo, bet ne ilgesnės nei 30 kalendorinių dienų. Jeigu darbdaviui pateikiama sveikatos priežiūros įstaigos išvada, nemokamos atostogos turi būti suteiktos tokiam laikui, kokį rekomenduoja sveikatos priežiūros įstaiga (DK 137 str. 1 d. 2 ir 4 p.).

Kokios garantijos įtvirtintos neįgaliam darbuotojui Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme?

Įrengiant darbo vietas turi būti įvertintos darbuotojo fizinės galimybės. Darbo vietos turi būti įrengtos taip, kad jose dirbantys darbuotojai būtų apsaugoti nuo galimų traumų, jų darbo aplinkoje nebūtų sveikatai kenksmingų ar pavojingų rizikos veiksnių (DSSĮ 14 str.).

Sveikatos priežiūros įstaigos išvada dėl neįgaliojo galimybės dirbti konkretų darbą privaloma darbdaviui ir darbuotojui (DSSĮ 38 str.).

Viršvalandiniai darbai, darbas naktį ir budėjimai yra galimi tik neįgaliesiems darbuotojams sutikus, ir tik jeigu to jiems nedraudžia sveikatos priežiūros įstaigos išvada (DSSĮ 38 str.). 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-03-27 10:35
Įsivaizduokite: esate išvykę atostogauti į kitą šalį, o Lietuvoje reikia pasirašyti svarbią sutartį. Arba – jūsų senelė dėl sveikatos problemų negali pati nueiti į banką ar tvarkytis dokumentų. Draugas paprašo jūsų padėti parduoti jo butą, nes pats gyvena užsienyje. Pasak teisininkų, tokių situacijų...
nuotrauka
2025-03-26 09:30
Draudžiant savo valdomą būstą, įprasta praktika yra įtraukti ir civilinės atsakomybės draudimą, kuris užtikrina, kad sukėlus žalą trečiųjų šalių turtui, ji bus atlyginta. Visgi draudikų praktikoje pasitaiko atvejų, kai šis civilinės atsakomybės principas netaikomas – kokias atvejais tai tampa aktual...
nuotrauka
2025-03-25 09:50
Aiškiai įvardytos darbuotojo pareigos yra ne tik formalumas – tai būtina sąlyga sklandžiam ir teisiškai tvirtam darbo santykių pagrindui. Būtent dėl nepakankamai konkretizuotų darbo funkcijų neretai kyla nesusipratimų tarp darbdavio ir darbuotojo, o kartais – ir teisinių ginčų. Siekiant to išvengti,...
nuotrauka
2025-03-21 11:24
Gerėjant įperkamumui, būsto rinkos aktyvumas žiemą toliau didėjo – vis daugiau būsto perkama savo reikmėms. Nepaisant sparčiai didėjančios paklausos, susikaupęs pasiūlos rezervas kol kas leidžia išvengti didesnių kainų šuolių. Pasiūlos trūkumo riziką taip pat malšina spartėjantis naujų statybų tempa...
nuotrauka
2025-03-20 12:04
Metinių finansinių metų pabaiga – puikus metas daugiau sužinoti apie dividendus. Tai svarbus įmonės finansinio planavimo aspektas, tačiau, pasak teisininkų, verslas dažnai pamiršta esminę taisyklę: dividendai turėtų būti mokami tik tuomet, kai įmonė veikia stabiliai ir tokios išmokos nepažeidžia kre...
nuotrauka
2025-03-19 11:15
Perplanavę senos statybos daugiabučiuose esančius būstus, gyventojai džiaugiasi atnaujintais namais, tačiau pakeitimų oficialiai neįteisinus, vėliau jie gali brangiai kainuoti. Apie tai, ką svarbu žinoti prieš parduodant ar įsigyjant nelegaliai pertvarkytą būstą, pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės ...
nuotrauka
2025-03-17 10:36
Lietuvoje gyventojai ir toliau aktyviai skolinasi vartojimo reikmėms bei būstui, todėl bendras namų ūkio kreditų portfelis vis dar auga kur kas sparčiau nei euro zonoje. Sumažėjusių būsto paskolų maržų aplinka skatino gyventojus nelaukti, kol įsigalios refinansavimo pakeitimai, ir jau sausio mėn. pe...
nuotrauka
2025-03-17 10:27
Pandemijos metams liekant užmarštyje, europiečiai pamažu grąžinami dirbti į biurus. Agentūros „Eurofound“ duomenimis, 2024 m. sugrįžusių į biurą europiečių dalis ūgtelėjo nuo 36 proc. iki 41 proc. Tad kyla klausimas − ar ši tendencija reiškia, kad ateityje visi darbuotojai pilnai grįš dirbti į biuru...
nuotrauka
2025-03-14 13:23
Baltijos šalių paskolų rinka 2025 metus pradėjo su teigiamais pokyčiais: tiek būsto, tiek verslo paskolų segmentuose matome augimą, kurį skatina Europos Centrinio Banko (ECB) bazinių palūkanų mažinimo politika. Tačiau nors skolinimosi apimtys auga, išlieka svarbios rizikos, kurios gali lemti ateitie...
nuotrauka
2025-03-14 09:56
Darbuotojų mobilumas arba kitaip tariant, judėjimas darbo rinkoje – vis labiau įprastas reiškinys. Dėl darbo jėgos trūkumo, verslo globalizacijos ar karinių konfliktų aktyviai darbuotojus iš užsienio priima arba juos svetur padirbėti siunčia ir Lietuvos darbdaviai. Šie procesai yra ne tik nauda, bet...
nuotrauka
2025-03-13 13:51
Kainų svyravimai elektros rinkoje pastaraisiais metais tapo tikru galvos skausmu. Ir verslininkai, ir gyventojai ieško patikimų būdų, kaip juos suvaldyti ir apsisaugoti nuo netikėtų išlaidų. Dairomasi į įvairias technologijas, kaupiklius, ieškoma revoliucijų. Tik ar tikrai mums reikia naujos panacėj...
nuotrauka
2025-03-10 15:17
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2025 metų vasario mėnesio reikšmė paaugo 0,4%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2025-03-07 13:50
Turbūt visi esame ne kartą matę giedrą dieną iš katilinių kaminų besiveržiančius baltus tirštus dūmus ir susimąstę, iš kur jie atsiranda. Ar jie nekenksmingi aplinkai? O lėktuvų palikti „pėdsakai" danguje – kas tai? Komentuoja Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakult...
nuotrauka
2025-02-28 11:25
Valstybė yra įdiegusi mechanizmus, kaip apsaugoti dėl bankroto atleidžiamus darbuotojus – suteikiama galimybė gauti išmoką, viršijančią 6 tūkst. eurų sumą, sako Jovita Valatkaitė, advokatų kontoros Casocijuota partnerė. Kokių veiksmų norint gauti išmoką imtis darbuotojams ir kokius žingsnius būtina ...
nuotrauka
2025-02-27 12:10
Dešimtmečius apleista kaimo sodyba: stogas įgriuvęs, sienos sunykusios, tačiau pamatai vis dar matomi. Miesto centre stovėję gamyklos griuvėsiai: dalis konstrukcijų sugriauta, bet kai kurios sienos dar išlikusios. Ar tokie pastatai vis dar egzistuoja teisiškai, ar laikomi išnykusiais? Šie klausimai ...
nuotrauka
2025-02-26 16:29
Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, Lietuvoje iki 2023 m. spalio 1 d. buvo įregistruota daugiau nei 700 tūkst. kitos paskirties žemės sklypų (apie 340 tūkst. ha), dažniausiai naudojamų statiniams statyti. Daugiau nei pusė šios žemės priklauso valstybei ir yra nuomojama ant jos esantiems privačio...
nuotrauka
2025-02-24 14:44
Nuo vasario mėnesio supaprastintas būsto paskolos refinansavimas tapo nemokamas. Apie tai, ką svarbu žinoti refinansuojant paskolą ir kokių kaštų dabar galima išvengti, komentuoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2025-02-19 09:43
Jūsų mylėtame bute nuomininkai gyveno vos pusmetį, tačiau, panašu, kad butui jau reikės remonto. Kas tokiais atvejais turėtų padengti išlaidas? Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ advokatas Dominykas Užkurnys sako, kad atsakomybė už šiuos darbus tiesiogiai priklauso nuo to, kaip aiškiai atsakomybės r...
nuotrauka
2025-02-17 13:47
Būsto paskolos refinansavimas gali palengvinti finansinę kasdienybę, ypač kai esamos paskolos sąlygos nebetenkina. Tačiau dažnas apie refinansavimą tebeturime klaidingų įsitikinimų. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2025-02-13 15:28
Visuomenėje tęsiantis diskusijoms dėl Keistuolių teatro atsakomybės už viešųjų pirkimų pažeidimus, Lietuvos teismai nagrinėjo kitą reikšmingą viešųjų pirkimų srities klausimą. Sprendimai buvo susiję su ypatingos svarbos renginiu – NATO valstybių vadovų susitikimu Vilniuje ir asmenine viešųjų pirkimų...

Statybunaujienos.lt » Komentaras