2024 liepos 13 d. šeštadienis, 22:11
Reklama  |  facebook

CPO tiekėjų katalogas nuo 50 rangovų išaugo iki 313. Diskusija, I dalis. Fotogalerija

2014-05-08 17:21,      Papildyta fotogalerija 2014-05-11 08:55
Statybininkai laukė modernizavimo, kuris žadėjo darbo ir uždarbio. Modernizavimas pajudėjo, bet statybininkai iš džiaugsmo rankomis netrina – netgi tie, kurie laimėjo modernizuoti daugiabučius. Aplinkos ministerija, kuri atsakinga už modernizavimą, žada modernizavimo proveržį, bet nerimauja, ar užteks Lietuvos statybinių bendrovių pajėgumų. Ir daugeliu atveju šiame kontekste minima Centrinė perkančioji organizacija – viešoji įstaiga CPO LT, per kurią perkami modernizavimo darbai.
nuotrauka
Diskusija „Rangos darbai ir CPO: rezultatų aptarimas ir perspektyva“. Artūro Čimieliaus nuotr.


Minimos įmonės
CPO LT, VŠĮ
Portalas STATYBUNAUJIENOS.LT surengė diskusiją, kurioje prie bendro stalo sėdo statybų rangovai, Aplinkos ir Ūkio ministerija, politikai ir CPO LT. Diskusijos dalyviams buvo pristatyti naujojo elektroninių pirkimų katalogo pranašumai bei naujovės. Statybų rangovai turėjo progą išsakyti savo problemas ir aptarti jas su tais, kurių valioje jas spręsti.

Užduotis – kuo daugiau rangovų, neaukojant kokybės

Per 10 metų Lietuvoje buvo sudaryta sutarčių 500 daugiabučių namų renovacijai. Iš jų – vien nuo 2013 m. balandžio mėn. per CPO LT buvo atlikta pirkimų daugiau nei 420 pastatų renovacijai atlikti.

„Kadangi CPO LT katalogo dėka pasiektas renovacijos mastas akivaizdus ir sukurtas įrankis vertas naudoti, mums reikia ieškoti galimybių, kaip tą procesą pagerinti“, – sakė Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorius Rolandas ČERNIAUSKAS, pažymėdamas, kad CPO LT atsidūrė tarp dviejų girnapusių – tarp rangovo ir perkančiosios organizacijos. Šių proceso dalyvių interesai yra skirtingi: rangovai nori kuo paprastesnių sąlygų patekti į katalogą, o perkančiąsias organizacijas domina siekis – kuo daugiau rangovų, kuo mažesnės kainos ir aukštesnė kokybė. Suderinti rangovų skaičių ir kvalifikacinius reikalavimus – ne itin paprasta, nes rangovai turi atitikti reikalavimus, keliamus perkamam objektui, atitikti kokybės reikalavimus. Todėl buvo pasirinktas riboto konkurso modelis. Tai yra unikalus, Lietuvoje bene pirmas tokio tipo pirkimas, kuomet tiekėjai reitinguojami pagal savo rodiklius, galimybes.

Iš ribotam konkursui pateiktų paraiškų atrinkta 313 rangovinių organizacijų, kurios bus įtrauktos į elektroninį pirkimų katalogą. Šis pokytis yra reikšmingas, nes anksčiau kataloge buvo nepalyginamai mažesnis rangovų skaičius. Kaip sakė R. Černiauskas, jau išnagrinėta tiekėjų kvalifikacija, pagal nustatytus kvalifikacinius reikalavimus atlikta kvalifikacinė atranka, nustatyta tiekėjų kvalifikacijos eilė. Antrojo etapo, kuris numatytas birželio 4 d., metu tiekėjai paprašyti pateikti kainų pasiūlymus. Įvertinus juos, bus sudaromos preliminarios sutartys ir atnaujintas CPO LT katalogas galės startuoti liepos mėnesį.

Vietoj vieno – vykdomi trys pirkimai

Naujasis katalogas užtikrina ne tik pasiūlos optimizavimą, bet ir priemonių gausą. Pasiūlymų, kaip sudaryti katalogą, buvo kreiptasi į susijusius specialistus, institucijas, į Aplinkos ministeriją, kaip modernizavimo programos kuratorių ir įgyvendinančiąją instituciją, – buvo įtraukti visi jų nurodyti poreikiai, nuo įprastos renovacijos iki inovatyvių technologijų.

Anksčiau ranga ir projektavimas buvo vieno pirkimo objektas. Dabar vykdomi trys pirkimai. Vienas iš pirkimų – atskirai perkamos projektavimo paslaugos. Kaip sakė R. Černiauskas, šiuo metu jau pasirašytos 35 tokios preliminarios sutartys. Antrasis pirkimas – atskirai perkama ranga, be projektavimo darbų. Trečiasis pirkimas – tas pats modelis, kuris yra ir šiuo metu – ranga ir projektavimas kartu, – tik papildyta techninė specifikacija.

Riboto konkurso metu nustatomi kriterijai, kurie lyginami tarpusavyje

Šis pirkimas yra iš esmės kitoks, negu buvo įprastas. Įprasto konkurso metu, kaip sakė R. Černiauskas, tikrinama minimali kvalifikacija: jei ji atitinka reikalavimus, tikrinama toliau; neatitikus – pasiūlymai atmetami.

Riboto konkurso metu nustatomi kriterijai, kurie lyginami tarpusavyje ir reitinguojami. Toks būdas užtikrina ne tik kiekybę, bet ir kokybę, t. y., pagal konkretų kvalifikacijos rodiklį nustatoma, kas kokios apimties darbus bus kviečiamas atlikti.

Situaciją pakeitė patikslinti atrankos kriterijai

Aplinkos viceministrė Daiva MATONIENĖ, vertindama keliskart išaugusį tiekėjų skaičių, spėjo, kad iki šiol statybininkai netikėjo, jog modernizavimas pajudės, todėl neskubėjo dalyvauti. Buvo dalis ir tokių įmonių, kurios tiesiog pavėlavo, todėl kreipėsi ir į CPO, ir į Aplinkos ministeriją, prašydamos įtraukti į katalogą, jau pasibaigus numatytam terminui, kurio pratęsti nebuvo galima pagal viešųjų pirkimų tvarką.

„Mes peržiūrėjome kriterijus, nes kai kur kriterijai buvo ne tiek pertekliniai, kiek griežtesni, – sakė D. Matonienė, įvardindama dar vieną priežastį, pakeitusią situaciją. – Formuluojant kriterijus sprendžiama dvilypė problema: kad kuo daugiau statybinių kompanijų ateitų į tą procesą, iš kitos pusės – svarbu užtikrinti kokybę: kad turėtų ir vadybinę kompetenciją, ir patirtį.“ Dar kartą peržiūrėjus kriterijus, buvo atsisakyta kai kurių perteklinių reikalavimų vadybai ir kt. Dabartinis rezultatas, anot D. Matonienės, davė rezultatą – 313 tiekėjų.

Nebeliks bendrovių, valdomų "kelių vyrukų"

Ūkio ministerijos Viešųjų pirkimų politikos skyriaus vedėja Birutė MAČIUNSKIENĖ pastebėjo, kad sudarinėjant pirmuosius katalogus, dar pačioje modernizavimo pradžioje, buvo bendradarbiauta su įvairiomis susijusiomis institucijomis. Pirmas katalogas aiškiai parodė, kad elektroniniuose pirkimuose siekia dalyvauti per mažai bendrovių. Kaip pastebėjo premjero patarėja aplinkos klausimais Jūratė JUOZAITIENĖ, gali būti, kad sudarant pirmąjį katalogą trūko platesnio viešinimo, nors norai buvo geri.

Už pirkimus atsakingos institucijos turėjo išspręsti problemą – kaip padidinti dalyvių skaičių, neaukojant kokybės. Kuriant naują katalogą, pasak B. Mačiunskienės, procese dalyvavo ne tik Ūkio ir Aplinkos ministerijos bei CPO, bet buvo diskutuojama ir su Lietuvos statybininkų asociacija, tiesiogiai su statybų bendrovėmis.

Valius SERBENTA, Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) vadovas, pastebėjo, kad ankstesniuose kataloguose buvo įmonių, kurios pačios neatliko jokių darbų – „sėdėjo keli vyrukai“, anot jo, kurie laimėdavo konkursą ir ieškodavo subrangovų atlikti darbus. Naujame kataloge tokių įmonių nebeliks, nes tie kriterijai, kurie nustatyti dabar, suburs ir sujungs pajėgias įmones.

„Tikimės, kad dabar atėjo kvalifikuoti rangovai, kuriais galima pasitikėti“, – pritarė diskusijos dalyviams Ūkio ministerijos Viešųjų pirkimų politikos skyriaus vedėja B. Mačiunskienė.

Netrukus papildysime rangovų pastabomis apie tai, kas trukdo rangovams laimėti konkursus, o laimėjus – tinkamai atlikti rangos darbus.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Diskusijos

nuotrauka
2023-10-20 11:11
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos (LNTPA) valdybos ir Lietuvos architektų rūmų (LAR) tarybos narių susitikime buvo sutarta apjungti organizacijų jėgas siekiant realių pokyčių valstybės teisėkūriniuose procesuose.
nuotrauka
2023-09-12 15:56
Profesinės statybos inžinierių asociacijos paskelbė apklausą, skirtą visiems inžinieriaus profesijos atstovams, ir kviečia anonimiškai išsakyti savo nuomonę apie profesinę savivaldą ir jos principus.
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2020-05-04 13:37
Kiekviena krizė atveria ir galimybių langą, o Lietuva gali suskubti jį išnaudoti tam, kad įgyvendintų pokyčius, reikalingus šalies klestėjimui, įsitikinę Lietuvos ekonomikos, verslo, pramonės, politikos, mokslo bei kultūros atstovai.
nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, adm...
nuotrauka
2015-04-02 08:29
Baigiantis diskusijai „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“ vilnietė Viktorija nusprendė, kad koreguos savo svajonių namo projektą – statys 80 kv. m mažesnį, negu buvo sugalvojusi su savo šeima.
nuotrauka
2015-03-29 22:35
Pirmą namą reikia nugriauti, antrą parduoti, trečiame gali gyventi pats. Šį mitą nuvainikuoja specialistai, primindami, kad nesame tokie turtingai, kad statytume blogus namus, o tuolab – griautume. Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas ww...
nuotrauka
2015-03-25 11:04
Diskusijos „Kaip pastatyti taupų namą“ dalyviai aiškinosi, kaip, naudojant silikatinius blokelius, pastatyti namą šeimai – kad jis būtų ne tik stilingas, jaukus, bet ir taupytų šilumą.

Statybunaujienos.lt » Diskusijos

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.