2024 kovo 29 d. penktadienis, 10:15
Reklama  |  facebook

Darbuotojo neteisėto atleidimo kaina: gali prisiteisti iki pusantrų metų atlyginimą

2020-11-16 14:28
Nors jau keletą metų galiojantis naujasis Darbo kodeksas palengvino darbuotojų atleidimo galimybes, jų neteisėto atleidimo kaina išlieka didelė. Neteisėtai atleistas darbuotojas savo teises gali ginti teismuose, o įrodęs esąs teisus – prisiteisti iki pusantrų metų darbo užmokesčio dydžio kompensaciją. Kokias klaidas atleisdami darbuotoją dažniausiai daro darbdaviai ir kaip jų išvengti?
nuotrauka
Jurgita KARVELĖ, „Sorainen“ vyresnioji teisininkė


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
Pasaulyje tebesitęsiant pandemijai ir valstybei imant riboti dalies verslo veiklą, verslininkai vėl ima kalbėti apie prastovas ir būtinybę atleisti darbuotojus. Visuomenėje žinoma, kad atleisti darbuotoją kainuoja, tačiau ne visi žino, iš ko susideda neteisėto atleidimo kaina.

Vienašališko atleidimo atveju darbdavys turi sumokėti išeitinę kompensaciją, tačiau atleidimą pripažinus neteisėtu, gali tekti sumokėti iki 18 mėn. vidutinių darbo užmokesčių kompensaciją ir papildomai atlyginti neturtinę žalą. Tad priimdamas sprendimą atleisti darbuotoją, darbdavys sprendžia klausimą, ar atleisti darbuotoją ir prisiimti galimą riziką, ar tęsti darbo santykius su nepageidaujamu žmogumi.

Prieš atleisdami darbuotoją, kuris potencialiai ginčys atleidimą, darbdaviai taip pat svarsto, ar pripažinus atleidimą neteisėtu, nenorimas darbuotojas tikrai daugiau nebepasirodys darbe. Šioje vietoje atsakymas aiškus – pagal 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojusį naują Darbo kodeksą, jei darbdavys to nepageidauja, toks darbuotojas į darbą grąžintas nebus, tad pagrindine rizika išlieka finansinė verslo atsakomybė, tad kokia ji?

Iš ko susideda neteisėto atleidimo kaina?

Neteisėtai atleistas darbuotojas iš darbdavio gali prisiteisti sumą, siekiančią iki 18 vidutinių mėnesinių jo darbo užmokesčių. Šią maksimalią sumą sudaro dvi dedamosios. Už priverstinę pravaikštą bylinėjantis mokamas vidutinis darbo užmokestis už visą bylinėjimosi laikotarpį, tačiau ne daugiau kaip už vienerius metus. Antroji išmokos dalis – kompensacija už išdirbtą laiką, kurią sudaro vienas vidutinis darbo užmokestis už dvejus darbo santykių metus. Ji negali viršyti 6 mėn. vidutinio atlyginimo maksimalią kompensaciją gauna 12 ir daugiau metų bendrovėje dirbę darbuotojai. Jei po teismo sprendimo darbuotojas grįžta į darbą, jam priteisiama tik išmoka už priverstinę pravaikštą. 

Vienašališko atleidimo atveju darbdavys turi sumokėti išeitinę kompensaciją, tačiau atleidimą pripažinus neteisėtu, gali tekti sumokėti iki 18 mėn. vidutinių darbo užmokesčių kompensaciją ir papildomai atlyginti neturtinę žalą. Tad priimdamas sprendimą atleisti darbuotoją, darbdavys sprendžia klausimą, ar atleisti darbuotoją ir prisiimti galimą riziką, ar tęsti darbo santykius su nepageidaujamu žmogumi.

Kartais teismas gali papildomai priteisti ir neturtinę žalą. Dažnai atleidimą pripažinus neteisėtu, konstatuojama ir tai, jog atleistas darbuotojas patyrė stresą, įtampą ar sveikatos sutrikdymą. Ši kompensacija įprastai būna nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, bet jei darbuotojas įrodo darbovietėje buvus tyčinius veiksmus (pvz. mobingą ar diskriminaciją), suma gali gerokai išaugti.

Jei teismas pripažįsta atleidimą neteisėtu, darbdaviams kyla klausimas, ar iš priteistos sumos galima atimti atleidžiant darbuotoją sumokėtą dviejų mėnesių vidutinio atlyginimo išeitinę išmoką (jeigu tokia buvo mokėta). Deja, vieno atsakymo nėra ir skirtingi teismai gali priimti skirtingą sprendimą. Dalis kompensaciją už pravaikštą ir dirbtą laiką priteisia papildomai – tokiu atveju darbdavys atleistam darbuotojui maksimaliai bus priverstas sumokėti ne 18, bet 20 mėn. vidutinių darbo užmokesčių siekiančią sumą.

Nesivadovauti emocijomis, ieškoti teisinio pagrindo

Viena dažniausių klaidų, kurias daro darbuotoją nusprendę atleisti darbdaviai, yra skubėjimas. Tinkamai neįvertinę situacijos, jie pasirenka neteisingą darbo sutarties nutraukimo teisinį pagrindą. Šis dažniausiai darbuotojui suteikia pretekstą kreiptis į darbo ginčų komisiją, o vėliau – į teismą. Nors nėra priemonių, kuriomis būtų galima apsidrausti nuo galimo darbuotojo skundo dėl neteisėto atleidimo, tinkamai pasirinkęs atleidimo pagrindą, darbdavys bus geriau pasirengęs bylinėtis. Svarbu pabrėžti, kad bet kokie susitarimai nesikreipti į teismą, sudaryti tarp darbdavio ir atleidžiamo darbuotojo (jeigu tokie būtų), yra negaliojantys – darbuotojas visada turi teisę ginčyti sprendimą dėl atleidimo.

Dažnai pasitaikanti klaida – darbdaviai painioja netinkamą darbo pareigų atlikimą su darbuotojo kompetencijų trūkumu. Klaidingai manoma, kad laiku neatliekantis užduočių, klaidų darantis ir kitaip blogai dirbantis darbuotojas pažeidžia savo pareigas. Tačiau teisiškai tai laikoma kvalifikacijos trūkumu, o tai reiškia, kad darbo sutartis gali būti nutraukiama tuo pagrindu, kuris numato darbo sutarties nutraukimą nesant darbuotojo kaltės. Todėl jei darbdavys atleis tokį darbuotoją be įspėjimo ir išeitinės kompensacijos, t. y. už darbo pareigų pažeidimą, veikiausiai teks bylinėtis teisme ir, kas blogiausia darbdaviui – pralaimėti bylą.

Jei darbdavys yra įsitikinęs, kad darbuotojas dirba nerezultatyviai ar netinkamai, Darbo kodeksas įpareigoja darbdavį kartu su darbuotoju sudaryti ne trumpesnį nei dviejų mėnesių rezultatų gerinimo planą. Tik jei šio plano rezultatai yra nepatenkinami, darbdavys turi teisę atleisti darbuotoją. Tiesa, prievolė įspėti iš anksto (standartinis įspėjimo terminas yra 1 mėnuo, tačiau tam tikroms darbuotojų kategorijoms jis gali būti 2 ar net 3 mėnesiai) ir išmokėti išeitinę kompensaciją išlieka. Beje, kad toks planas buvo ir jo buvo laikytasi, įrodyti turės būtent darbdavys. Todėl esant galimybei darbdaviui verta apgalvoti, ar darbuotojui sutinkant, neįmanoma pakeisti darbuotojo darbo funkcijų ar perkelti jo į kitą poziciją.

Ar „savo noru“ ir „šalių susitarimu“ garantuoja ramybę?

Kad atleidimas vyktų sklandžiai, darbdaviai turi laikytis Darbo kodekse numatytos atleidimo procedūros, mat jos pažeidimai taip pat gali tapti pagrindu pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, jeigu darbuotojas atleidimą ginčytų. Pavyzdžiui, dažnai darbdaviai pamiršta, kad prieš atleidžiant darbuotoją dėl pareigų pažeidimo (t. y. dėl darbuotojo kaltės), darbuotojui privalo būti suteikta galimybė pasiaiškinti raštu. Taip pat pasitaiko ir atvejų, kai prašoma pasiaiškinti dėl vieno pažeidimo, o atleidžiama dėl kito – tai taip pat traktuotina kaip esminis atleidimo procedūros pažeidimas.

Kita neretai pasitaikanti situacija – darbdaviai kartais imituoja, kad darbuotojas iš darbo išeina savo noru arba pateikia prašymą nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu, nors faktiškai iniciatyvą rodo darbdavys. Toks elgesys yra ne tik neetiškas, tačiau gali sukelti teisines pasekmes bei labai brangiai kainuoti darbdaviui. Jei darbuotojas teisme įrodo, kad ne jis buvo darbo santykių nutraukimo iniciatorius ir jis nenorėjo nutraukti darbo sutarties, atleidimas iš darbo dažnai pripažįstamas neteisėtu. Dažniausiai darbuotojui pavyksta tai padaryti, net jei jis būna pasirašęs susitarimą dėl darbo sutarties nutraukimo, kadangi pripažinus, kad nebuvo darbuotojo tikrosios valios nutraukti darbo santykius, atleidimas iš darbo laikomas neteisėtu. Praktikoje tokių ginčų yra nemažai – jei darbuotojas jaučiasi atleistas neteisingai, pasikonsultavęs su teisininkais jis gali nuspręsti kreiptis į teismą ir ginti savo teises. Todėl etiški bei sąžiningi darbdavio ir darbuotojo santykiai ar jų nutraukimas yra neabejotinai naudingi abiem pusėms.

Kita vertus, kartais konfliktinės situacijos yra neišvengiamos, tačiau geras darbo santykius reglamentuojančių įstatymų išmanymas padeda darbdaviams atsakingai ir teisingai spręsti kylančias situacijas ar ginčus. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...

Statybunaujienos.lt » Komentaras