2024 gegužės 26 d. sekmadienis, 11:50
Reklama  |  facebook

Kaip COVID-19 epochoje įsitikinti verslo partnerio patikimumu?

2020-10-06 09:44
Dėl popandeminiame pasaulyje atsiradusio neapibrėžtumo verslininkams dar svarbiau tapo pasitikrinti, ar būsimas jų verslo partneris yra patikimas. Teisininkų teigimu, nuo šiol būtina ne tik išsinagrinėti visas informacines sistemas bei teisinę bazę, bet ir atsižvelgti į tai, kokią įtaką galimam verslo partneriui padarė COVID-19.
nuotrauka
Evaldas RAPOLAS, „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
Creditinfo Lietuva, UAB
„Norėdami įsitikinti savo verslo partnerio patikimumu, pirmiausia turėtume įvertinti jo praeities rezultatus, o tuomet apžvelgti teisinę bazę, ar neplanuojami kokie įstatymų pokyčiai, galintys daryti įtaką jo verslui. Dabar mūsų gyvenimą aukštyn kojomis apvertė COVID-19, todėl turime papildomai įsitikinti, ar mūsų potencialus verslo partneris nepatiria teisinių ribojimų dėl pandemijos, mat šie ribojimai gali turėti įtakos jo pajamų mažėjimui ar sąnaudų išaugimui. Negalime pasikliauti vien praeities rezultatais, kadangi net jei jie ir buvo labai geri, dėl pandemijos ar kitų pokyčių pajamos gali smukti perpus“, – sako Evaldas Rapolas, advokatų profesinės bendrijos „Magnusson“ partneris.

Jo teigimu, tokia taktika sėkmingai vadovaujasi ir bankai, tikrindami įmones – jie atsižvelgia į verslo sritį ir kokią įtaką jai padarė pandemija, o vertindami verslo subjekto ateities perspektyvas jie neapsiriboja vien praeities ekonominių rezultatų vertinimu.

Verslo partnerio tikrinimo ABC


Pasak advokato, prieš pradedant bendrą veiklą su nauju verslo partneriu, būtina patikrinti jo duomenis ne vienoje informacinėje sistemoje. Svarbu peržiūrėti būsimojo partnerio finansinę atskaitomybę, išsiaiškinti, ar jis turi esamų ar buvusių skolų, ginčijosi dėl pinigų, ar neturi įkeisto turto, o pagal surinktus duomenis priimti sprendimą.

„Kredito biure „Creditinfo“ galima patikrinti, ar įmonė turi registruotų skolų, ar jos istorijoje yra ginčų dėl pinigų. Taip pat svarbu pasižiūrėti, ar įmonė šiandien neturi aktyvių areštų – tai galima padaryti Turto arešto aktų registre. Būtina išsiaiškinti, ar įmonės turtas šiuo metu nėra įkeistas – tai galima patikrinti Hipotekos registre. Itin svarbu atlikti visus šiuos žingsnius, nes, pavyzdžiui, būsimo verslo partnerio įmonės balansas, gautas iš Registrų centro, gali atrodyti tvarkingas, tačiau peržvelgus Hipotekos registro duomenis gali paaiškėti, kad visas jo turtas yra įkeistas“, – vardija jis.

E. Rapolo teigimu, norint patikrinti verslo partnerį iš užsienio – taisyklės galioja tos pačios, nes užsienio valstybėse veikia panašios informacinės sistemos kaip ir Lietuvoje.

„Žinoma, mums gali būti sudėtingiau prisijungti prie užsienyje veikiančių informacinių sistemų, nes pirmiausiai reikia žinoti, kaip jos vadinasi, kaip jomis naudotis. Dėl šios priežasties galima pasitarti su vietiniais konsultantais, kurie padėtų gauti norimą informaciją apie svetur veikiantį potencialų verslo partnerį“, – teigia jis.

Anot advokato, būtina nepamiršti, kad visos šios informacinės sistemos rodo praeitį, todėl dar reikia įvertinti ir ateities perspektyvą, nes dėl COVID-19 ji gali būti ir ne tokia šviesi – jeigu dar nematyti problemų, jos gali išryškėti vėliau. Pandemija palietė daugelį verslo sektorių: vieniems išaugo tik sąnaudos dėl papildomų saugumo reikalavimų vykdymo, o kitiems dar ir pajamos nukrito dėl sumažėjusio paslaugos gavėjų rato.

Įsitikinti patikimumu – sunkiau ar lengviau?

Nors gana akivaizdu, kuriems verslo sektoriams COVID-19 kirto skaudžiausiai, negalima teigti, kad įsitikinti verslo partnerio patikimumu tapo paprasčiau, mat dabar reikia atsižvelgti į kur kas daugiau aspektų.

„Siūlyčiau vertinti, kiek pandemija paveikė konkrečią verslo šaką – tai galima padaryti pasidomėjus tiek vietine, tiek užsienio žiniasklaida. Pavyzdžiui, panagrinėkime biurų rinką. Tarkime verslo centro praeities rezultatai yra puikūs, o ateityje teoriškai nematyti jokių veiklai įtaką galinčių daryti įstatyminių ribojimų. Tačiau dėl pandemijos pasikeitė darbo kultūra, kurią sunku teisiškai pamatuoti. Neabejoju, kad daugelis šiuolaikinių biurų turi galimybę išlaikyti tarp darbuotojų rekomenduojamą saugų atstumą, bet žmonės įprato dirbti namie, tad ateityje biurai gali tapti mažiau reikalingi, o jų kainos – kristi. Tai reiškia, kad nepakanka finansinių rezultatų ar teisinės bazės vertinimo, nuo šiol ypatingai svarbu sekti ir verslo tendencijas“, – aiškina E. Rapolas.

Į teismą – iš principo arba esant galimybei atgauti pinigus

Pasak E. Rapolo, apgautas nepatikimo verslo partnerio gali likti bet kas – nuo to neapsaugo nei sėkmė, nei ilgametė patirtis versle. Norint to išvengti būtina nepraleisti visų žingsnių tikrinant potencialų partnerį.

„Žmonės lieka apgauti po to, kai į verslo sandorį žiūri pernelyg lengvabūdiškai, o nepažįstamu partneriu pasitiki aklai. Paprastai tokių istorijų negirdime tuomet, kai tvarkingai padaromi visi žingsniai ir verslo partneris yra išsamiai patikrinamas. Prieš spaudžiant ranką nepaprastai svarbu įsivertinti visas galimas rizikas ir apgalvoti, kaip jas būtų galima eliminuoti“, – komentuoja advokatas.

Jo teigimu, ne visi nuostolius dėl nepatikimo partnerio patyrę verslininkai ryžtasi ginčą perkelti į teismo salę. Tai priklauso nuo įmonės vadovo požiūrio ir pinigų sumos, kurią jis gali atgauti.

„Savo praktikoje esame turėję tokių principingų klientų, kurie, nepaisant visų išlaidų, buvo pasiryžę siekti teisybės teisme ir atsakomybės savo skolininkui. Tačiau yra ir tokių, kurie pasiskaičiuoja, kad eiti į teisinį karą jiems per brangu, nes atgauti prarastus pinigus yra tik maža tikimybė“, – sako E. Rapolas.

Anot advokato, atsakomybė nesąžiningam verslo partneriui gali būti tiek civilinė, kai teismas priteisia grąžinti skolą, tiek ir baudžiamoji, jei pinigai buvo išvaistyti ar išryškėjo apgaulės elementai. Taip pat atsakomybė nuo verslo subjekto gali būti perkelta ir atsakingiems asmenims – tai jau asmeninė atsakomybė. 
Statybunaujienos.ltPandemijos iššūkiai

nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2023-12-27 10:21
Dauguma Vilniaus darbdavių taiko hibridinį darbo modelį ir ieško būdų, kaip pritraukti darbuotojus į biurus, o į šią tendenciją atsižvelgia ir nekilnojamo turto vystytojai.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2022-11-23 06:09
COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtis metų. Ligos išplitimo išvengti nepavyko. Ir tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-03-22 08:30
Šių metų kovo 16 d. sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. Siekdamas įvertinti, kuriuos sektorius pandemija paveikė labiausiai, kredito biuras „Creditinfo Lietuva" palygino įmonių vėlavimo atsiskaityti ir bankroto rizikos rodiklius 2022, 2021 ir 2020 metais. Dėl anksči...
nuotrauka
2021-12-01 09:05
Pastaraisiais metais nemenkas iššūkis teko tiek komercinių palatų nuomininkams, tiek nuomotojams. Dėl pandemijos kaita buvo intensyvi ir dažnai nenuspėjama. Šiandien situacija šioje sferoje gana stabili ir labiau prognozuojama, tačiau tiek nuomininkai, tiek nuomotojai vis dar patiria specifinių sunk...
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-22 09:27
Pirmąjį pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektus Baltijos šalyse siekė 640 mln. eurų – beveik du kartus daugiau nei 2020 m. pirmoje pusėje. Lietuva išlieka aktyviausiu regionu komercinio NT rinkoje – čia įdarbinta beveik pusė Baltijos šalyse fiksuotų investicijų, antroje ...
nuotrauka
2021-07-15 06:29
2020-ieji supurtė ramų Norvegijos gyvenimą: pandemija, nedarbas, karantinas, Norvegijos kronos nuvertėjimas, naftos kainų svyravimai. Tačiau nepraėjus nė metams, šios šalies ekonomika atsigavo – planuojamas augimas sveikatos priežiūros, statybos, informacinių ir ryšių technologijų, mažmeninės prekyb...
nuotrauka
2021-06-29 07:19
Nuo praėjusių metų lapkričio 7 d., kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, iki birželio 28 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija iš viso yra patvirtinusi 164,6 mln. eurų paramą nukentėjusiam verslui. Subsidijoms skirta 124,9 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 32 mln. eurų, turgavietės mokesčio komp...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai