2021 birželio 25 d. penktadienis, 10:34
Reklama  |  facebook

Karantino pamokos: ar darbo vieta gali virsti tik paslauga darbuotojui?

2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, jog darbas iš namų – įmanomas. Tačiau kyla dilema, ką daryti su nekilnojamuoju turtu, kuris paliekamas tuščias ir pamažu tampa nebereikalingas.
nuotrauka
Vitalija Danivska. VGTU nuotr.


Minimos įmonės
Vilnius Tech / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Suomijoje gyvenanti Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) absolventė Vitalija Danivska, dar prieš pasaulį sukaustantį virusą COVID-19, parengė disertaciją, tema „From walls to experiences. Workplace transformation from physical office space to ‚Workplace as a service‘ model“. Idėja šiam darbui gimė netikėtai: dar besimokydama magistrantūroje, Vitalija pagalvodavo apie galimybę studijas tęsti ir ateityje.

Tuomet moteris buvo pakviesta prisijungti prie Nekilnojamojo turto (NT) ekonomikos tyrimų grupės, kuri planavo pradėti trejus metus truksiantį tyrimą „Space as a Service“ tema, kuri itin sudomino.

Požiūris į darbo vietą privalo keistis

Moteris prisimena, kad dar besimokydama magistrantūroje, ypač domėjosi komercinės paskirties pastatais, darbo aplinkos formavimu. Būtent dėl šios priežasties ji koncentravosi į biurus. Lyginant įvairių paskirčių nekilnojamąjį turtą, biurai – lanksčiausi ir galintys greičiausiai įvesti naujus valdymo modelius.

„Mano disertacija susideda iš keturių publikuotų mokslinių straipsnių ir jungiamosios dalies. Atlikau kelis skirtingus kokybinius tyrimus: analizavau skirtingas kompanijas ir jų biurų koncepcijas bei pasirinkimų pasekmes, skirtingų paslaugų biuruose poreikį, galimybę pagerinti paslaugų teikimą biuruose. Taip pat analizavau skirtingus pasiūlymus iš NT savininkų bei valdytojų perspektyvos“, – apie atliktus tyrimus pasakoja moteris, cituojama pranešime.

Pasak Vitalijos, disertacijoje buvo nagrinėjama ir tai, kaip keičiasi darbovietės ir ką tai reiškia organizacijoms. Pagrindinis baigiamajame darbe analizuojamas klausimas – kaip, bėgant laikui, keičiasi darbo vietos suvokimas ir ką tai reiškia organizacijoms. Nuotoliniu būdu galima dirbti iš bet kur ir bet kuriuo metu, tačiau kyla klausimas – ką tai reiškia biurams. Pasak VGTU absolventės, organizacijos turi pakeisti požiūrį į darbo vietos suvokimą: tai – nebe pastatas, o paslauga, kuri teikiama darbuotojams.

Vienas svarbiausių rodiklių - lankstumas

Atlikusi tyrimus, moteris taip pat nustatė, kad darbo vieta gali būti pateikiama, kaip visapusė paslauga darbuotojui („overall workplace experience“), įtraukiant ne tik fizinę darbo vietą viename biure, bet ir pateikiant galimybę rinktis iš daugiau nei vienos darbo vietos.

Disertacijoje pateiktuose siūlymuose, patariama apimti ir daug skirtingo lygio paslaugų, kurios pagerintų darbuotojų gerovę. Toks organizacijos pasikeitimas paskatintų ir kitus rinkos žaidėjus keistis bei ieškoti naujų verslo modelių, skatinančių lankstumą.

Pasak Vitalijos, jos parengta disertacija tikrai nepateikia vieno modelio, kaip tai turėtų būti padaryta. Ji nagrinėja pokyčius, vykstančius jau ne vienerius metus, įvardija pagrindinius aspektus, kurie turėtų būti įvertinti, svarstant apie naujus pasikeitimus.

„Savo tyrimą pradėjau daugiau nei prieš penkerius metus. Pašaliniai sakydavo, kad pasikeitimai yra per dideli, per brangūs arba tiesiog nereikalingi. Pandemijos metu daugeliui teko dirbti iš namų ar kitų patogių vietų. Pasirodo, tai padaryti puikiai įmanoma. Nesakau, jog biurai visiškai išvyks, tačiau požiūris į juos turi keistis“, – tvirtinta moteris.

Tyrimus tęsia ir toliau

Baigusi doktorantūros studijas, moteris liko dirbti Aalto universitete, kuriame veda paskaitas ir toliau atlieka įvairius tyrimus. Kaip keletą įdomiausių, prie kurių teko prisidėti, ji išskiria projektą su Helsinkio miestu ir kitais partneriais bei universiteto miestelių vystymą.

Kiekviename mieste yra labai daug neefektyviai naudojamų pastatų, pavyzdžiui, biurai ar mokyklos – naudojami tik tam tikromis valandomis, jie tušti savaitgaliais. Buvo analizuojami modeliai, kaip galima būtų tokias erdves išnaudoti geriau ir sumažinti naujų statybų poreikį. Vitalija priklauso ir tarptautinei organizacijai „International Facility Management Association“ (IFMA), kuri stengiasi vienyti įmones, norinčias būti geriausiomis NT turto ar ūkio valdymo srityse.
Statybunaujienos.lt
Pandemijos iššūkiai

nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-16 09:09
Kaip ant mielių kylančios būsto kainos lietuvių smarkiai negąsdina – pardavėjai džiaugiasi, kad graibstomi ir naujos, ir senos statybos butai, o apklausos rodo, kad būsto paklausa ir toliau gali didėti.
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-07 10:47
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki birželio 7 d. iš viso yra patvirtinusi 148,1 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-02 07:57,      papildyta 2021-06-09 15:00, Papildyta
Statybinių medžiagų ir gaminių trūkumas, tiekimo sutrikimai paprastai yra kompensuojami augančiomis kainomis. Todėl kaip pagrindinė šiuo metu žaliavų kainų augimo priežastis yra įvardijamas atsigaunantis vartojimas, kuriam patenkinti nebepakanka žaliavų pasiūlos.
nuotrauka
2021-05-28 09:54
Kauno miesto taryba priėmė mokestines lengvatas orientuotas į verslus, sunkiai išgyvenančius COVID–19 pandemiją. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius mokesčiai už NT, žemės ir valstybinės žemės nuomą sumažės ketvirtadaliu, o apgyvendinimo paslaugų sektoriui – net 50 proc.
nuotrauka
2021-05-04 07:44
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki gegužės 3 d. patvirtino 104 mln. eurų paramą nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui.
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.
nuotrauka
2021-04-19 10:09
Metai Vilniaus biurų rinkoje prasidėjo pozityviai – sudarytų nuomos sutarčių plotas per pirmąjį ketvirtį pasiekė 31 tūkst. kv. m. Kaip skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje Vilniaus biurų rinkos 2021 m. I ketvirčio apžvalgoje, dėl pandemijos sukel...
nuotrauka
2021-04-16 15:13,      papildyta 2021-04-16 16:40, Papildyta Pagalbos verslui fondo pranešimu
Šią savaitę UAB „Enerstena“ išsiuntė informacinius laiškus kreditoriams informuodama apie inicijuojamą restruktūrizacijos procesą ir pakviesdama į kreditorių susirinkimą.
nuotrauka
2021-04-13 10:59
Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų...
nuotrauka
2021-03-23 13:02
Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki kovo 23 dienos patvirtino 27,33 mln. eurų dydžio subsidijas nuo karantino suvaržymų nukentėjusiam verslui, taip pat suteikė 18,34 mln. eurų lengvatinių paskolų, dar 1,07 mln. eurų skirta turgavietės mokesčio kompensacijoms.
nuotrauka
2021-03-23 11:09
VĮ Lietuvos oro uostai ir statybų bendrovė „Mitnija“ sutarė nutraukti rangos sutartį dėl naujo Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalo statybos. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pandemijos sukelti finansiniai iššūkiai aviacijos sektoriui apsunkino projekto finansavimo paieškas ir neleido ...
nuotrauka
2021-03-16 09:45
Lygiai prieš metus šalyje buvo įvestas pirmasis karantinas, o didžioji dalis verslo persikėlė dirbti į virtualią erdvę. Nestandartinė situacija ypatingų gebėjimų pareikalavo ir iš aukščiausio lygio vadovų, kurie, pasak Šarūno Dyburio, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujančio...
nuotrauka
2021-03-15 08:13
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) vadovu Aurimu Želviu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadove Edita Janušiene. Ministrė pabrėžė, kad nuo pandemijos nukentėjusio verslo netenkina paramos teikimo tempai, susitikimo metu numatyti...
nuotrauka
2021-03-12 10:56
Kovo 16 d. sueis metai nuo pirmojo karantino pradžios Lietuvoje. Nors per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas daugiau nei 220 dienų, ekonomika per šį sudėtingą laikotarpį nesugriuvo. Priešingai, teigiamai nustebinome ir save, ir visą pasaulį.

Statybunaujienos.lt » Pandemijos iššūkiai